logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » ogólne » Jak ocieplić blaszaną halę/garaż/warsztat?

Jak ocieplić blaszaną halę/garaż/warsztat?

Witajcie, może są na forum osoby, które z budowlanką mają lub miały do czynienia i mogą mi doradzić w następującej sprawie: Jak ocieplić blaszaną halę/garaż/warsztat?
Powierzchnia pomieszczenia 70m2, wysokość 3,50m - 3,90m, konstrukcja stalowe słupy obite blachą trapezową. Potrzebował bym dokładnych porad bo chyba nie wytrzymam kolejnej zimy w nie ocieplonym blaszaku...

bad ass boy / 2012-09-30 19:57:44 /


najlepsza chyba by była płyta warstwowa... ewentualnie steropian i płytą osb od środka obić, wełna odpada.... wszystko kwestia kasy jaką na to masz

Modeon Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-09-30 20:24:43 /


np. http://allegro.pl/plyta-izolacyjna-warstwowa-na-budynki-inwentarskie-i2645212796.html

Modeon Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-09-30 20:26:48 /


dokładnie, zakładam że wylewkę masz... najważniejsze uszczelnić wszystkie dziury, szczególnie te na łączeniu wylewki z konstrukcją, styropian, płyty, obojętnie co, minus taki że jak nie będzie wentylacji, zacznie Ci to łapać wilgoć i będzie się lało w środku. Ja uszczelniając dziury w bramie, przy garażu wolnostojącym z pustaków, potrafię przy -20 w środku mieć +15... ale to już nie blaszak, ocieplaj czym kolwiek, byle by zachować jakąś wentylację pod kontrolą

boncky Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-09-30 20:57:27 /


"najlepsza chyba by była płyta warstwowa... ewentualnie steropian i płytą osb od środka obić, wełna odpada...."
płyta warstwowa to nie izolacja a cała ściana. styropian się srednio nadaje do wypełnień między słupami - problem z docinaniem i nieelastycznością . najlepsza jest wełna , ale ją trzeba jakoś mocować. najłatwiej by chyba było wełne elewacyjną +długie wkręty, i przez duże podkładk i lapać do blachy(ale wtedy od zewnątrz blaszak bedzie wyglądał jak jeż :)

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-09-30 21:15:08 /


Wylewkę już mam. Budżet jest taki żeby wyszło ekonomicznie i żeby dało rade mieć te +10 stopni w zimie. Czytałem o pianie natryskowej ale koszt pokrycia 198m2 powierzchni (bo tyle wychodzi licząc ściany i dach) to jakieś 6tyś zł. (1m2, grubość piany 5cm), to mnie przerasta. Do tego jakoś to trzeba potem wykończyć/zamknąć np płytą OSB. Płyty izolacyjne, które podałeś w linku wyjdą jeszcze drożej. No chyba, że wiecie gdzie można dostać taniej. Co myślicie o styropianie?

bad ass boy / 2012-09-30 21:23:40 /


unimata mocowana sznurkiem do snopowiązałki i kartongips. nic tańszego nie dostaniesz.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-09-30 21:24:33 /


"unimata mocowana sznurkiem do snopowiązałki i kartongips"- najtaniej , ale na 2 może 3 lata, sznurek nie utrzyma wełny przy prawie 4 m wysokości . wełna bedzie sie ugniatać i zbijać.

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-09-30 21:28:23 /


Jak chcesz ocieplać od środka to dobrze było by pomyśleć o jakiejś paraizolacji ;)

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-09-30 21:46:44 /


Unimata faktycznie jest tania, 8-10zł/m2. Sznurek do snopowiązałki tzn rolniczy? Jak zrobię z niego gęstą siatkę to nie wytrzyma tej wełny? Może ją jakoś przybić do 8mm płyty osb i to jakoś mocować do konstrukcji całej hali? Jak to się powinno wykonywać, co z czym łączyć, jakiś dodatkowy stelaż robić? Ta unimata nie wciąga wilgoci? Może lepiej styropian?

bad ass boy / 2012-09-30 21:52:11 /


Generalnie na dachu mam drewniane belki co metr, więc tam przymocować płytę osb albo kartongips będzie łatwo, powstanie też przestrzeń pomiędzy blachą a płytą w którą będzie można upchać wełnę albo styropian, pytanie tylko czy to ma ściśle do siebie dolegać do blachy, czy do płyty, czy jak? Bo z doświadczenia wiem że w luźnych kalesonach dupa marznie bardziej niż w obcisłych :) ale czy tak samo jest z blaszanymi halami...

bad ass boy / 2012-09-30 21:59:43 /


"Jak chcesz ocieplać od środka to dobrze było by pomyśleć o jakiejś paraizolacji' nie można zamykać welny pomiędzy 2 paraizolacjami- blacha to też paraizolator.
problem sznurkowania wełny polega na tym że jak się uprzesz to ją zasznurkujesz nawet całą, ale zgnieciesz przy tym wełne tak że straci swoje właściwości.
styropian ma też dużą wade, na styku z blachą bedzie się pocił i przyspieszał korozje blachy.

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-09-30 22:00:30 /


http://www.nasz-wroclaw.pl/rozne/oferuje/wroclaw-sprzedamy-tanio-welne-mineralna-uzywana-oferuje.htm#

na to najcieńszą płytę osb i będzie dobrze.
Tylko do płyt przydałoby się zrobić jakiś stelaż - polecam odwiedzić jakiś pobliski złom i kupić trochę kątowników ( wyjdzie na pewno taniej niż konstrukcja drewniana).
Jak masz migomat to temat jak najbardziej do ogarnięcia...

michalch83 / 2012-09-30 22:01:31 /


sufit jak najbardziej wystarczy wełna + sznurek, nie styropian. cale zagadnienie poprawnej termoilolacji jest troche bardziej skąplikowane. jutro znajde jakieś rysunki to ci wyjaśnie.

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-09-30 22:04:40 /


Mam migomat.

bad ass boy / 2012-09-30 22:05:37 /


Spoko, podsyłaj info, bo ja jestem zielony w budowlance.

bad ass boy / 2012-09-30 22:19:09 /


Moze troche awangarda, ale mysle, ze sloma to dosc tani budulec i daje sie dosc przyzwoicie ja ulozyc w pozadany ksztalt.

http://www.youtube.com/watch?v=v-c9bY7Qmb0 ok. 24:30 zobaczysz co mialem na mysli :D

No i nie musisz robic scian grubych na pol metra tak jak w przypadku tego faceta...znajomy zrobil tak sobie warsztat, w ktorym zajmuje sie ceramika, jedyne co zmienil to po prostu przykryl slome plytami gipsowymi i 3 lata juz to wszystko stoi jak stalo.

on_the_run Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 10:51:18 /


Najlepiej bedzie chyba jak dasz poprostu folię a na to styropian a wszystkie małe szczeliny uzupełnisz pianką montażową. Już mniej ciepła będzie ci uciekać bo bez grzania się i tak nie obejdzie. Potem zawsze możesz z czasem dać na to jakąś osb lub karton gips i będzie git.
Co do styropianu masz rózne grubości albo zamiast niego dać po prostu jakąś dobrą wełnę typu np. ursa, mają o różnych współczynnikach przepuszczalności.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 12:13:34 /


mozna tez "siknąć" pianą PU z agregatu. Szczelne, ciepłe, ale chyba nie tak bardzo tanie, tyle że w godzine blaszaka zrobią.

Leszek "QSi" Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 12:29:45 /


Nie był bym tylko pewien czy to do prostej powierzchni się złapie.
http://www.youtube.com/watch?v=6qq0psrklxE
Jak widać zazwyczaj kładzie się to między belkami, legarami itp.
Nie powiem do domu dobre ale do garażu to już raczej na forsie trzeba by spać :)

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 12:50:40 /


Cofam powyższe :) teraz widzę ze na płaskie powierzchnie też się to nadaje :)

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 12:54:06 /


Fajna sprawa. Wolałbym chyba taką piankę kłaść, niż tą pierdoloną wełnę...

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 12:57:18 /


czy do ocynkowanej blachy sie złapie to niewiem, ale wystarczy przykręcić do niej "profile do regipsów" żeby pianka miała się o co zaprzeć albo zrobić całą konstrukcję pod płyty i potem do niej je przykręcić. szybko i czysto.

Leszek "QSi" Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 13:23:34 /


Taka pianka się chwyta wszystkiego i to mocno, byle tłuste nie było. To coś w stylu pianki montażowej jak do drzwi/okien jest po prostu.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-01 13:27:34 /


Styropian zamontujesz do blachy ocynkowanej za pomocą.... kleju do styropianu! Taka zwykła zaprawa do fasad - spokojnie utrzyma. Na to normalnie siatka i klej i ściany wewnątrz gotowe.

Chociaż ja bym wolał przykręcić do blachy profile do regipsów CW50, wyłożyć wełną moneralną i zakryć płytą G-K. Będzie cicho, ciepło i przytulnie.

Mysza liil (EM) / 2012-10-01 14:30:44 /


co to jest i jak się robi to wiem. Siostra poddasze domu ma tym ocieplone, temu też poleciłem.
blacha trapezowa bywa tłusta bo maszyna jest smarowana, temu lepiej dać dodatkowe mocowanie dla pianki. sama piana dosc delikatna wiec lepiej oblozyc plytami, czy cienką OSB czy gipsową i bedzie cacanie.
właśnie dopytałem, kosztowało to ok 70zł/m2 przy 16cm izolacji, tyle że cena jest zależna od warunków zastanych.

Leszek "QSi" Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 14:33:03 /


Mysza dobrze prawi. Styropian klei się na... Klej do styropianu :]
Ale nie koniecznie zaprawe, do blachy ocynk lepszy będzie poliuretanowy klej do styropianu, Bodajrze tytan robi coś takiego. Jesli styropian równo się ułoży to na taki sam klej kleisz cienka płyte OSB i wszystko ładnie się trzyma, baaa nawet półke przykręcisz do tego i nieodpadnie.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-01 15:29:16 /


o taki tytan chodzi, choć pewnie jest trochę innych firm na rynku. :)
http://www.youtube.com/watch?v=sj7RycogDR0

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-01 15:31:24 /


W warunkach jakie są u badasa to chyba jednak te płyty G-K/OSB będą najlepszym rozwiązaniem...

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 15:40:41 /


Chyba nawet te OSB lepsze, bo zawsze można jakiegoś gwoździa wbić, święty obrazek zawiesić...

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 15:49:11 /


tak żartobliwie, moja druga połowa powiedziała, żebyś nie wybierał kolorów zimnych na ściany :P obrazy, kwiaty, również ocieplą wnętrze:))))

boncky Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 16:08:48 /


Narysuj kominek ;)

Mysza liil (EM) / 2012-10-01 16:15:16 /


Goe baby se narysuje i palmy ;D

bad ass boy / 2012-10-01 16:29:58 /


W MRU się sprawdza do dziś ;D

bad ass boy / 2012-10-01 16:32:29 /


A ja z doswiadczenia wiem że najlepiej ocieplają rozkładanki z Playboya :)
Gdyby tak nie było to za mojego dzieciństwa brakowozów w Transbudzie by nimi nie tapetowali :D

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-01 17:06:36 /


Rok temu budowałem takie pomieszczenie 50m2, wys. 3,5-4m. Konstrukcja drewniana. Sufit i ściany styropian 10ka, obite osb. W zimę wystarczy mały kominek/koza, po 3h mam temperaturę powyżej 20C i utrzymuje się cały dzień (ewentualnie noc ;) ).

sober Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 18:15:39 /


pianka poliuretanowa, klej do styropianu czy to na cemencie czy poliuretanowy - żre blache.
wełna mineralna 5' to się nadaje.... do upychania w szczelinach.
styropian, jak już pisałem nie nadaje się do ocieplenia pomiędzy el. konst. ze względu na sztywość, kruchość, i problemy z docinaniem itd
możesz ew. zastosować granulat styropianowy, lub celuloze, ale tanio raczej nie będzie.

Ja to widze tak.
ocieplenie- 10cm- tyle co nic, 15- słabo, 20cm- może być, 25 - bajka, 30cm- choroba psychiczna. dotyczy to sufitów, na ścianach wystarczy o 5 cm mniej.

sufit: powinna być folia paraizolacyjna, co by wełna nie lapala wody i zapachów. i zakrywać jej nie musisz czymś innym, tylko przykręcić pare profi do g-k co by się nie zwieszała.
samą wełne na suficie sznurkujesz- nie wystarczy że bedzie leżała na folli.
teraz najważniejsze- wełny w takim przypadku nie możesz dociskać do blachy, musisz zostawić wolną przestrzeń i w dodatku przestrzeń ta musi być wentylowana - kratka w najniższym pkt i najwyższym pkt.

ściany: wełna z rolki - cięta i układana w poziomie a nie w pionie, co 2 lub 3 warstwy profil w poziomie dzielący twoje 4m wysokości na 3 lub 4 "kondygnacje", do tego oczywiście sznurkowanie. do wykończenia nie polecam płyty osb- droga i bez sensu.
są plyty Qsb lub... zwykła płyta wiórowa, laminowana lub nie, no i oczywiscie g-k ale w warsztacie nie bedzie zbyt trwała. nie ważne co bedziesz kręcił na ściane, ważne żeby zachować 1cm przerwy od podłogi - wykończenie musi wisieć, nie stać na podłodze.
nie waliłbym płyty pod sam sufit, tylko na 2.5-3m reszte wełny można zakryć wiatroizolacją- folia paraprzepuszczalna.

pozdr.


fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-01 20:39:15 /


no ok, czyli tak: pierwsza zewnętrzna warstwa to blacha, na której się będzie od wewnątrz pomieszczenia skraplać woda, i kapać na wełnę dlatego nad wełną musi być rozłożona folia? Czyli reasumując 1 - blacha, 2 - przestrzeń powietrzna, 3 - folia, 4 - wełna 5 - i co dalej bo się zamotałem - sznurek który trzyma tą wełnę żeby nie spadała?, 6 - regips czy coś żeby to zamknąć na gładko?

bad ass boy / 2012-10-01 22:48:24 /


Reasumując jest to garaż blaszak a nie dom pasywny. Najtaniej i najskuteczniej będzie użyć styropianu. Styropian jest tani nie chłonie wody, nie ma więc problemu z gniciem i skraplaniem wody.
Obrabia się bardzo łatwo za pomocą piły/noża/tarki/gorącego_drutu* (*niepotrzebne skreślić)
W garażu wystarczy 5cm, nie przebywasz tam non-stop. Wentylacje musisz jakąś zrobić więc i tak ciepło będzie bardziej goniło przez wentylacje niż ściany.

Osobiście zamknął bym ściany płytą k/g ze względy na niepalność. OSB mogło by się zapalić od szlifowania/spawania.

Jeśli jest to robota budżetowa to zrobił bym to w sposób następujący: blacha -> klej poliuretanowy -> syropian -> wypełnienie ewentualnych szczelin pianką -> klej poliuretanowy -> płyta osb bądź K/G.

Folie i inne pierdoły w blaszaku sa zbędne bo i tak nie uzyskamy zewnętrznej warstwy paraprzepuszczalnej. Chyba że podziurawimy blache ;]

Wełna prędzej czy później wilgoć złapie i zaczną się problemy.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-02 10:55:36 /


Moim zdaniem Trójkąt wygrał,tanio i prosto.Blacha i wełna to kiepski układ.
Aby jeszcze obniżyć koszty -płyte k\g zastępujemy gołymi babami ,albo piłkarzami,kwestia orientacji.

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-02 17:55:50 /


blacha , wentylowana przesteń, wełna, sznurek, folia, ew. wykończenie.

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-02 18:58:30 /


Nie polecam wełny bez wykończenia bo można się wykończyć od fruwających w powietrzu pałeczek. Jak docieplaliśmy strych to trzeba było pracować w pochłaniaczu lakierniczym ;-P

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2012-10-02 19:32:17 /


Marcin a to nie problem jak woda będzie kapać z blachy na wełnę? Bo znajomy mi mówił, że tak będzie.

bad ass boy / 2012-10-02 19:43:07 /


nie bedzie bo: przestrzen nad welną bedzie wentylowana, a cała wilgoć z pomieszczenia pozostanie na folli pod wełną a temperatura zostanie na wełnie. teraz skrapla ci się woda na blasze bo blacha z jednej strony jest grzana z droogiej chłodzona.

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2012-10-02 19:49:49 /


Rozumiem, dzięki wszystkim za cenne rady.

bad ass boy / 2012-10-02 21:03:22 /


Odgrzewam kotleta, bo może kogoś to zainteresuje https://youtu.be/1x5TAJwQZG4

rybagosc Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-12-07 20:42:47 /


Za tą kasę to myślę że styropian byłby lepszy .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-12-07 21:35:15 /


Sprawdzone, działa.

KR54321 / 2019-12-08 19:06:16 /


Ale że ta piana?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-12-08 19:14:29 /