logowanie | rejestracja
capri.pl » ftp

ftp dla klubowiczów

Każdy z klubowiczów będących członkami naszego Stowarzyszenia ma możliwość zamieszczenia plików na ftp. Póki co nie ma żadnych limitów (quota) na zajęte miejsce na dysku - ale to dopóki zajęte miejsce będzie mieścić się w granicach rozsądku, oraz pozostałe wolne miejsce będzie zapewniać perspektywę niezakłóconego funkcjonowania serwera. Mam nadzieję że nie będzie potrzeby wprowadzenia limitów, w razie istotnej potrzeby będziemy dokładać po prostu dyski.

Charakter zamieszczanych materiałów powinien pozostać w strefie ogólnego zainteresowania całej reszty towarzystwa - można sobie zrobić własną stronę "domową", zamieścić setkę zdjęć swojego samochodu, i tym podobne, ale pod żadnym pozorem proszę nie używać serwera do zamieszczania plików o treściach ogólnie "nielegalnych", niezgodnych z prawem, proszę również nie traktować tego jako miejsca do wymiany dużych plików dla osób tzw. trzecich - w takich wypadkach zakończy się to blokadą konta.

Serwer ftp działa pod adresem ftp.capri.pl, zapewniając anonimowy dostęp dla wszystkich do plików zamieszczonych przez użytkowników. Prywatna przestrzeń dla użytkowników jest w katalogu user, tam każdy użytkownik ma swój własny katalog. Pełna ścieżka ma więc postać typu ftp://ftp.capri.pl/user/jamesbond/, dla każdego użytkownika oczywiście z właściwą końcówką ścieżki zamiast przykładowego jamesbond.

Dostęp do serwera "tylko do odczytu" jest anonimowy - nazwa użytkownika to ftp lub anonymous, jako hasło przez konwencję podaje się swój adres e-mail, ale większość "okienkowych" klientów ftp załatwia anonimowe logowanie w sposób niewidoczny dla użytkownika). Dostęp do odczytu dla ogółu jest możliwy również przy pomocy typowej przeglądarki www, nie jest tu potrzebny żaden specjalnie dedykowany program.

Do zamieszczania plików niezbędne jest właściwe zalogowanie się - opis poniżej.

Ponieważ po zamieszczeniu plików ich późniejsze odnalezienie przez innych jest utrudnione w gąszczu katalogów użytkowników, to jeżeli są to materiały bardzo ogólnego zainteresowania - jak zdjęcia czy filmy z ogólnego zlotu, to po ich zamieszczeniu proszę mnie powiadomić - ja zrobię odpowiednie przekierowania z miejsc które są bardziej oczywiste - np. strona www z relacją ze zlotu, czy nawet katalog na ftp postaci ftp.capri.pl/capri/club/.

Zamieszczanie plików

Do zamieszczania plików służy ftp w wersji szyfrowanej - ftps (proszę nie mylić z sftp bazującym na ssh). Niezbędny będzie program kliencki ftp obsługujący połączenia szyfrowane (TLS/SSL), sporo takich programów jest już dostępnych, tutaj jest dostępna przykładowa lista - potrzebny jest program obsługujący autoryzację TLS/SSL (AUTH TLS/SSL). W razie problemów - proszę pytać.

Do zalogowania się będzie potrzebny login i hasło - każdy z użytkowników dostał odpowiednie dane przy zakładaniu konta, są to te same dane co do konta pocztowego.

Po zalogowaniu się widoczny będzie podkatalog ftp. Pliki zamieszczone w nim wylądują jako widoczne na serwerze ftp.

Nazwy plików: proszę unikać znaków diakrytycznych (np. polskie litery), spacje też często powodują kłopoty, rozszerzenia plików powinny być zapisane małymi literami. W ogóle używanie mieszanych liter (małych/wielkich) jest niewskazane - systemom windowsowym niby wszystko jedno, różne wersje różnie się tu zachowują, zaś na serwerze ma to znaczenie - małe i wielkie litery to po prostu różne litery, co jest później często przyczyną błędnych linków, jeśli się wielkość liter traktuje beztrosko.

ftp - tryb pasywny

Dostęp przez ftp może sprawiać problemy w przypadku komputerów o nieroutowalnych (ale słowo) adresach IP (dotyczy to wszystkich komputerów stojących za bramkami/routerami z translacją adresów - nat, masquerading, o adresach typowo z podsieci 10.x.x.x czy 192.168.x.x), oraz za firewall'ami które blokują otwieranie portów w charakterze serwera. Wynika to ze specyfiki protokołu ftp, który wymaga otwarcia osobnego połączenia dla transferu danych, dokonywanego od strony serwera ftp do klienta (tak, właśnie w tą stronę). W wymienionych powyżej przypadkach jest to typowo niemożliwe (chyba że w akcji są sztuczki które na to pozwolą, jak proxy dla ftp) - stąd mogą pojawić się problemy. Rozwiązanie jest w postaci trybu pasywnego ftp, które odwraca role osobnego połączenia do transferu danych, klient tu nawiązuje połączenie z serwerem na wskazany indywidualnie numer portu. Tryb pasywny ftp to jest opcja, z którą bywa różnie w zależności od programu klienckiego. Może być w ogóne nie obsługiwany, może być domyślnie wyłączony lub włączony. Chyba wszystkie przeglądarki www oprócz M$ Internet Explorer używają domyślnie trybu pasywnego jako najpewniejszego w działaniu, stąd szansa na problemy jest tu najmniejsza. M$ Internet Explorer domyślnie nie używa trybu pasywnego, należy go włączyć gdzieś w opcjach, przy czym opcja ta wcale nie nazywa się "tryb pasywny", dla lepszej łatwości jej znalezienia. Jeśli u Ciebie ftp nie działa z podejrzeniem takiego przypadku jak opisywany i w akcji jest M$ IE, to jest okazja zrobić z tym fundamentalny porządek :)
To dotyczyło odczytu plików - w przypadku zamieszczania plików przeglądarka www się zbytnio nie sprawdzi, wymagany jest tutaj dedykowany klient ftp i to względnie nowy (ze względu na obsługę szyfrowania), można tu uznać że na pewno obsługuje on tryb pasywny - pozostaje co najwyżej włączyć odpowiednią opcję.

Komentarze