logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » www.capri.pl » Obsługa zdjęć - załączników

Obsługa zdjęć - załączników

Zrobiłem trochę zmian:

Uwzględnianie rotacji zapisanej w EXIF'ie przy pomniejszaniu zdjęć (to ten problem co były zdjęcia ściśnięto/rozciągnięte).

Wykorzystałem JavaScript (a fuj) do dodawania na życzenie nowych pół w formularzu dodawania zdjęć - tak więc jest ich tylko tyle co sobie użytkownik doda. Jak JavaScript jest wyłączony to jest dłuższa lista jak było wcześniej. Powoli zbliżamy się z technikami www do roku 2000.

Okno wyboru plików pozwala na jednoczesne wybranie więcej niż jednego pliku, co pozwala załączyć więcej zdjęć jednym ruchem, a nie po jednym po kolei. Nie do końca wiem jak wtedy z kolejnością, czy tak jak było widać w oknie wyboru, czy przeglądarka sobie coś innego wyduma. No i czy w ogóle to obsługuje, bo też nie musi. Jeśli kolejność ma mieć znaczenie, to ostrożnie.

Proszę o wzmożoną czujność czy nie ma problemów i jakby co proszę zgłaszać problemy.

W ramach testu, załącznik z ostrzeżeniem społecznym.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-04 19:40:40 /


Dzię! Ku! Je! My!!!

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-04 20:23:29 /


he he he :p

Ignacy Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-06-04 20:33:39 /


Jeszcze trochę i prześcigniemy google... :)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-04 22:04:49 /


u mnie wszystko gra. od 19 walę dziś podkarpackie destylaty i nadal ostro widzę :)

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-06-04 22:41:27 /


jeszcze Michale zrób dodawanie zdjęć do wiadomości między użytkownikami i bedzie cacuszko :)

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-04 22:49:53 /


Ja nawlekam nitkę na igłę bez binokli :) To jakaś ściema w intencji akcyzy :)
A tu takie skojarzenie https://jbzd.com.pl/obr/1412488/a-noooo

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-06-04 22:56:08 /


Trochę dalszych zmian:

Można załączać dowolne pliki, nie tylko obrazki. Dowolne znaczy dowolne, cokolwiek. Obrazki pokazują się jako obrazki, wszystko inne jako linki do ściągnięcia. Jako test, dla przykładu plik SVG i PDF:

5f61e2de6e4f5-ford-motor-company-logo.svg

5f61e2de74209-motorcraft-logo.pdf


Do każdego załączanego pliku można dodać opis/tytuł. Opcjonalnie, jeśli ma to sens. Opis dla podglądu dużych zdjęć pokaże się pod zdjęciem, dla miniatur - po najechaniu kursorem na zdjęcie (dla dużych zdjęć też). O tak:

Duży dino

Duży dino



Załączając pliki, można wybrać kilka plików naraz w jednym oknie wyboru plików, na ile przeglądarka obsługuje taki wybór. Trochę może być to kłopotliwe jeśli potrzebna jest jawna kolejność plików, bo ciężko powiedzieć w jakiej kolejności przeglądarka www je wyśle. Ale jeśli nie ma to znaczenia, to można. Jeśli podamy opis/tytuł do tego jednego pola wielokrotnego wyboru, zostanie dodany do każdego z załączanych zdjęć.

Można wysłać plik ZIP. Wszystkie pliki z zipa zostaną wypakowane i dodane tak jakbyśmy je dodali pojedynczo. Kolejność dodawania jest alfabetyczna - z naturalnym sortowaniem liczb, co oznacza że właściwa jest kolejność 1-2-3-..-10-11-12-.., a nie 1-10-11-12-..-2-3 jak przy sortowaniu stricte alfabetycznym. Można w ten sposób załadować np. uprzednio przygotowane zdjęcia, w odpowiedniej kolejności, bez konieczności klikania w nieskończoność pojedynczo. Jeśli podamy opis, zostanie dodany do każdego z plików z zipa.

Jeśli tworzymy stronę z prezentacją samochodu, to edytując stronę można edytować opisy/tytuły załadowanych zdjęć - nie jesteśmy skazani na jednorazowe ich podanie przy wysyłaniu zdjęć, można je potem do woli poustawiać, np. dla plików pochodzących z zipa.

Nie ma teoretycznie żadnego arbitralnego limitu na wielkość jednego pliku, zdjęcia mogą być dowolnej wielkości - pikselowo i bajtowo, zostaną odpowiednio zmniejszone. Ale jest jeden wspólny limit wielkości na jeden transfer z przeglądarki www do serwera - aktualnie ustawiony na 64 MB. Suma wielkości wysyłanych plików nie może być większa. Dotyczy wszystkich wysyłanych plików naraz w jednym transferze. Jeśli robimy stronę z prezentacją gdzie potrzeba więcej zdjęć, to należy te zdjęcia załadować na raty, w grupach do 64 MB.

W plikach zapisywanych na serwerze używana jest oryginalna nazwa pliku. Do tej pory był tylko jakiś tam unikalny identyfikator. Identyfikator nadal jest, ale dodawana jest odpowiednio spreparowana oryginalna nazwa pliku, bo ma często jakąś wartość informacyjną. Przy ewentualnym zapisywaniu plików u siebie na komputerze - widać ją.

Wielkość zdjęć - ponieważ HiDPI jest coraz popularniejsze, a w telefonach już nawet dość dawno, zrobiłem trochę zmian co do rozmiarów plików. Przyjmowane są pliki dowolnej wielkości, na serwerze zmniejszane są do różnych wielkości - w sumie 5 rozmiarów. Począwszy od miniatur, do 4K/UHD (3840x2160). Do przeglądarki www wysyłana jest oferta wszystkich sensownych wielkości, przeglądarka wybiera sobie wielkość pliku najlepiej pasujący do ekranu.

Możemy mieć więc pliki do 4K, jeśli masz odpowiedni monitor to zobaczysz największy plik, jak nie - to mniejszy. Na telefonie tak samo, sporo telefonów jest HiDPI. Dodatkowo powinna poprawić się jakość miniatur. Wielki dino 4K/UHD jest taki:

Dino 4K/UHD

Dino 4K/UHD



Poniżej lepsze miniatury - jak masz ekran HiDPI, to lewa miniatura powinna być słabsza, prawa lepsza:



To chyba tyle. Jak coś się sknociło, alarmujcie.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-16 12:03:10 /


Szybki test :)

5f6207d643265-test.php

Jeti Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-09-16 14:40:54 /


ten szybki test u mnie nie działa...
ja to jestem chyba najlepszym testerem wszelakich rozwiązań, chciałem dodać co mi się wyświetla po kliknięci na "szybki test" i pewnie mi się nie udało...

goras Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-16 20:17:15 /


aaaa... udało, ale nie widziałem wysyłając aby plik był załączony. Coś przegapiłem?

goras Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-16 20:18:17 /


goras, mój test sprawdzał czy da się wrzucić jakiś plik wykonywalny i przejąć władzę nad światem.

Na razie się nie udało :)

Jeti Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-09-16 20:40:41 /


A tu kolega mishq szybko skorzystał z nowej możliwości i załadował film:

https://www.capri.pl/car/6838/5251

Dodałem na szybko jakąś wizualizację dla plików video że to jest video.

Choć jeśli zacznie się teraz ładowanie grubych MB z filmami, to trzeba będzie przemyśleć czy nie klękniemy pod nowymi wyzwaniami w zakresie obciążenia łącza.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-17 01:55:37 /


Mała poprawka w przeglądaniu zdjęć - przy przeglądaniu powiększonych zdjęć, jeśli są poprzednie/kolejne, to na ekranie dotykowym działa suwanie palcem lewo/prawo w celu przejścia do poprzedniego/następnego. Powinno ułatwić działania na telefonie. Dodatkowo powiększyłem też nieco linki do przechodzenia pomiędzy zdjęciami, które teraz są w postaci nieco większego przycisku łatwiejszego do wcelowania - gdyby ktoś jednak wolał tak.
Pod zdjęciem jest link do wersji zdjęcia w największej dostępnej wielkości, które może być większe niż to co pokazała przeglądarka (bo ta pokazuje to co jest najlepiej dostosowane do wielkości ekranu).

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-21 14:31:29 /


Na stronie pokazującej jedno duże zdjęcie wyświetlam pod zdjęciem różne informacje wyciągnięte z EXIF'a, jeśli ten jest oczywiście.
Czym i jak zrobione zdjęcie w celach techniczno poznawczych, jeśli ktoś jest zainteresowany.
A w celach rozrywkowych - lokalizacja zrobienia zdjęcia, jeśli zapisana jest pozycja GPS.

Na przykład tutaj dowiemy się gdzie Ignacy spotkał żabę:

https://www.capri.pl/image/car/6986/5242/282960

W ogóle większość zdjęć z ostatniej relacji Ignacego ma lokalizację, więc można sobie obejrzeć gdzie był i co robił. Sam przejrzałem to z dużym zainteresowaniem.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-23 11:03:12 /


Ignacy odwiedził naprawdę totalne zadupia, zobaczcie gdzie są krowy:

https://www.capri.pl/image/car/6986/5242/282963

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-23 11:07:37 /


za to spożywczy w miarę blisko. Można polem dojść. Więcej nie trzeba.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-09-23 11:37:31 /


nie myślałem, ze doczekam takich czasów że nawet c.pl nas będzie śledziło...

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-23 12:00:48 /


Wąski, możesz spać spokojnie, nikt Cię nie śledzi. To zresztą dwie trochę różne kwestie. W śledzeniu masz zaszytą pewną niejawność poczynań a może i nawet robienie czegoś wbrew Twojej woli (choć może i też niekoniecznie). A tutaj ja pokazuję tylko informacje które Ty sam publicznie zamieściłeś (były tak samo widoczne wcześniej, jak ktoś ma np. zainstalowaną wtyczkę w przeglądarce www pokazującą te informacje). Jeżeli tego nie chcesz, to wyłącz sobie oznaczanie zdjęć pozycją z GPS'a, albo przed zamieszczeniem zdjęć publicznie w necie wyczyść te informacje. Twoja prywatność jest w Twoich rękach.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-23 12:21:33 /


MK,

A można zmienić format daty pokazujacej się pod zdjeciami? Obecnie jest tak:

Data/czas: 2020:10:01 11:51:28

Może warto zastąpić ":" czymś innym, np. "." lub "-" ?

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-10-06 12:16:04 /


Sądząc po dacie pod wpisem Kornika, zadziałała zasada "nasz klient nasz pan" :)

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-10-06 21:41:53 /


Nie, bo ":" w dacie jest tylko pod załącznikami, natomiast pod postami było "-" od kiedy ludzie przestali rzucać kamieniami w dinozaury :)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-10-07 02:29:04 /


Osobiście nie wyobrażam sobie ("nie przypominam" byłoby może bliższe prawdy, ale łatwiejsze do obalenia przez wzgląd na mój PESEL) zapisu czasu godzinowego w formacie "hh-mm-ss". Jak świat światem zawsze między cyframi była kropka albo dwukropek.
Co innego data - tu może być "yyyy-mm-dd", albo nawet "yyyy/mm/dd". Chwalić Boga nie pokazuje się "yyyy:dd:mm" jak na niektórych anglosaskich forach.
Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-10-07 06:38:39 /


KRK,

Pokazuje sie, ino pod załącznikami:

format daty pod załącznikiem

format daty pod załącznikiem

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-10-07 08:56:49 /


Poprawiłem. Data pod zdjęciem jest wyciągana z metadanych z pliku ze zdjęciem (exif) i jest datą faktycznego zrobienia zdjęcia, a nie zamieszczenia go tutaj (tak jak data pod wszelkimi postami). Rzeczywiście nie zauważyłem wcześniej że tam są dwukropki, tak mi zwraca datę odczyt danych z exif. Dla spójności przerobiłem na myślniki.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-10-07 09:02:00 /


Korniczku - chyba za wcześnie zabrałeś się za czytanie :)

Przetrzyj oczka - napisałem, ze nie strawiłbym "yyyy:dd:mm" (co wkur..a mnie na Fiat & Furious), natomiast "yyyy:mm:dd" jest NIEMAL tak samo dobre jak "yyyy-mm-dd"

Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-10-07 17:04:54 /