logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » ogólne » Zmiana kryteriów na żółte tablice

Zmiana kryteriów na żółte tablice

Panowie ciekawy-smutny news... Czy to tylko w mazowieckim? Może koledzy rzeczoznawcy mają większą wiedzę na ten temat. https://m.youtube.com/watch?v=dchKTCz-nKsł

Morales / 2023-05-14 08:02:35 /


Strzał w stopę jak zwykle.
A od siebie dodam, że w wielu wydziałach komunikacji żadna współwłasność czy depozyt nie jest wymagany.
Dodatkowo wydział komunikacji nie ma narzędzi prawnych żeby te kwestie weryfikować a tym bardziej wyciągać jakieś konsekwencje.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-14 09:22:29 /


Nie siedzę w temacie, ale z tego co ten koleś nawija, to trzeba jakieś lokalne muzeum "starej felgi" zorganizować 🙃

PiotrekFCapri / 2023-05-14 09:33:13 /


Złomnik nagrał szorta w tym temacie.
To niestety prawda ale póki co dotyczy tylko Mazowsza.
Od 1 maja.
Jeżeli by było tak jak zlomnik twierdzi że WK zaczną weryfikować takie auta to źle nie będzie.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-14 12:29:30 /


Auto nie może pochodzić z produkcji masowej... Czyli w zasadzie nic nie będzie można na żółte zarejestrować!

Morales / 2023-05-14 12:35:16 /


Żeby zarejestrować na żółte będzie trzeba skłamać o miejscu zamieszkania i robić to poza mazowieckim?!?! Oczywiście szybko bo zaraz bzdurny przepis może objąć zasięgiem cały kraj... Masakra, słów brak...

Morales / 2023-05-14 12:39:55 /


Tymczasem ludzie w poswapowanych i pomodzonych złomach, które i tak żółte mogą mieć jedynie papiery właściciela:

sadek / 2023-05-14 20:50:50 /


A na poważnie to ciekawe czy pod presją złomnikopodobnych pójdą po rozum do głowy i zrobią to w cywilizowany sposób, a nie po pijaku w piątkowy wieczór - bo tak te wytyczne w tej chwili wyglądają. Tak, żeby ukrócić handlarskie zagrywki, ale dać ludziom żółte na to, na co faktycznie się należy. Czy jednak zostanie jak jest, a niedajborze za przykładem pójdą kolejne województwa.

sadek / 2023-05-14 20:54:25 /


Obstawiam że to jest szykowanie Warszawy na strefy czystego transportu... Taka kooperacja Trzaskowski- konserwator.

Morales / 2023-05-15 09:28:50 /


Warto wiedzieć, kto za tym stoi.
"Wojewódzkiego konserwatora zabytków powołuje wojewoda na wniosek Generalnego Konserwatora Zabytków wskazujący kandydata na to stanowisko."
A więc Urząd MST Warszawy niema tutaj nic do tego, gdyż za całe zamieszanie odpowiada obóz partii rządzącej z której ramienia jest konserwator.
Pozdrawiam.

Ardrjan Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-05-15 14:55:03 /


W Lubuskim województwie w lutym odlecieli i jest 40 lat żeby uzyskać żółte tablice :/

W lutym br. w Dolnośląskim (i bodaj Lubuskim) było jeszcze 25 lat (jako ostatnie województwo z kryterium 25, reszta dawno pozmieniała na 30)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-19 00:57:24 /


Te 30 lat to w czym problem??? Capri czy taunus i tak starsze:)

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-19 01:31:08 /


W Mazowieckim podnieśli z 30 lat (od 2016 czy 2017r tyle było) na 35 --- ale nie w tym problem. Taunusa czy Capri i tak nie wiadomo czy zarejestrujesz bo pochodzi z produkcji masowej :P

https://bip.mwkz.pl/dokument/64

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-19 01:50:31 /


Wiem czytalem to. Ktoś zdrowo odpłyną

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-19 02:18:51 /


Trzeba podziękować władzy i osobom korzystającym z usług patomuzeów. Choć akurat ich to nie dotknie i będą sobie teraz kpić z reszty nieszczęśników.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-05-19 14:16:43 /


rozmawiałem w poniedziałek z konserwatorem z Opola.
Na chwile obecną nie mają aż tak zaostrzonych kryteriów ale bardziej niż kiedyś zwracają uwagę na masowość - z tym, że w przeciwieństwie do mazowieckiego dla nich ważna jest masowość występowania w przyrodzie. Bo jak ładnie to pani mi powiedziała, nie jest istotne że auto wyprodukowano np. w 2 mln egzemplarzy skoro do dzisiejszych czasów dotrwało np 10% z tego.
Tak więc nie ma co na razie panikować, bo temat dotyczy dwóch województw i przede wszystkim ma uderzać w auta, których jest jeszcze sporo w codziennym użytku ( jak W124, golfy III, Audi 80 B4 czy inne tego typu dupowozy ). I tu akurat popieram - sam wiem ile ludzi dzwoni do mnie w temacie w124, 190-tki. Dla mnie to nie są zabytki, które wymagają ochrony prawnej bo to u nas wóz codzienny.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-19 14:39:40 /


władza ma w planie posterować tym ustawowo, a póki co to konserwatorzy działają indywidualnie.

Opole - rozsądnie, Wąski racja, a patomuzea dalej hulajdusza :D

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-19 15:14:10 /


Toz to o sct chodzi a nie o patomuzea

Mysza liil (EM) / 2023-05-19 17:29:36 /


https://wiadomosci.onet.pl/opinie/jurasz-konserwator-zabil-klasyki-uderza-w-pasjonatow-pomaga-patomuzeom/mp4hf3k

konrad.s Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-19 12:59:47 /


Dość mocno powierzchowny artykuł, a tak patrząc na SCT w Wa-wie, to niby z jednej strony ma być podejście (jak w przypadku ubezpieczeń), że wystarczy aby samochód miał ponad 40 lat lub opinia biegło o history... i można wjeżdżać do SCT. To są tylko założenia, póki co.
Z drugiej zaś strony, patrząc na otoczkę np. badania opinii mieszkańców - liczebność próby, marne 512, pytania w stylu: czy chcesz być trutym czy nie... to trudno nie odnieść wrażenia, że ten kto akurat rządzi "w mieście":D, to będzie tak jak ma być.
Żeby nie było, napisałem uwagi w trakcie konsultacji co i jak (mi.in. dlaczego mam pozbyć się samochodu, który przechodzi przeglądy i jest zarejestrowany w "strefie"ale ma swoje lat itd., tip.) - czekam co dalej ;-)

PiotrekFCapri / 2023-06-19 15:36:25 /


A powierzchowny, ale za to zasięg portalu spory. W tekście nie ma też jakiegoś bajania osoby spoza środowiska więc sprawie nie zaszkodzi.

konrad.s Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-19 16:45:10 /


Nie pisałem, że zaszkodzi sprawie. To co napisałem, to bazuje na info oficjalnym info z ratusza, nie ma tu nic odkrywczego. Sprawa ciągnie się ładnych parę miesięcy i dopiero teraz wypływa na "dużym zasięgu". Ciekawe co dalej...

PiotrekFCapri / 2023-06-19 18:19:11 /


Jak to co, Izerę masz kupić a nie starym Fordem jezdzic… Bądź (tfu) eko.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-20 00:10:00 /


Ten samochód z gór izerskich...

Morales / 2023-06-20 09:03:48 /


Obecnie ratusz warszawski ma coś wspólnego najwyżej z robakami w mące, lub awarią kanalizacji, a nie z odbudową polskiego przemysłu.

KR54321 / 2023-06-20 09:14:13 /


Dokładnie to ratusz warszawski ma prawie tak samo daleko do odbudowy polskiego przemysłu jak Izera czyli przedsięwzięcie którego głównym celem jest wypompowywanie jak największej ilości kasy z budżetu państwa. Tak samo jak CPK, Ostrołęka itd. Ale dobra, ja już się zamykam, może nie mam racji (i biorę to pod uwagę).

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-20 09:24:22 /


Tak, my pozostańmy przy produkcji co najwyżej tapicerek do vw, bo przecież jesteśmy biedni i nieudolni, czyli na żaden rozwój nas nie stać.

KR54321 / 2023-06-20 09:40:05 /


Tak, dokładnie o tym decyduje ratusz jakiegokolwiek miasta :)

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-20 09:48:26 /


Czy to prawda, ze pojazd bez oplaconego oc oraz przegladu, ma od 2024r zostac wypisany z ewidencji pojazdow? Co to dokladnie oznacza, i co zrobic, zeby tak sie nie stalo? Jak w tym momencie "przetrzymywac" samochody, ktore kiedys zostana wyremontowane, a narazie czekaja na ten remont?

mariolotnik / 2023-10-20 22:59:51 /


To jakieś pomieszanie z poplątaniem... jakiej ewidencji, zabytków? przecież wpis do ewidencji to status zabytku, a to z automatu znosi obowiązek badań technicznych i OC (o ile pojazd nie uczestniczy w ruchu drogowym).
Jak pojazd jest w tej ewidencji to możesz go "przetrzymywać" ile chcesz, miejmy nadzieję, że zasada - prawo nie działa wstecz się nie zmieni...
Poza tym, póki co, każdy pojazd powyżej 40 lat i powyżej 25 z opinią rzeczoznawcy może być "przetrzymywany" bez przeglądu i OC.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-20 23:13:28 /


Kolega zadał to pytanie trochę nie tak. Z ewidencji mają zostać wycofane pojazdy które od 10 lat nie miały żadnego 'ruchu' czyli pojazdy które nie mają przeglądu lub OC a także nie zostały zgłoszone jako kupione/ sprzedane od 10 lat wstecz . Czyli jeśli ktoś trzyma sobie pojazd x od 10 lat i nic z nim nie robił w tym okresie to ten że pojazd zostanie usunięty z ewidencji

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-21 00:22:58 /


Chodzi o samochody widmo i usunięcie z CEPiKu.
https://tvn24.pl/biznes/moto/cepik-walka-z-martwymi-duszami-wielkie-czyszczenie-centralnej-ewidencji-pojazdow-nowe-przepisy-7212507

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 00:24:32 /


I nie chodzi o ewidencję zabytków tylko o ewidencję pojazdów w PL

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-21 00:24:45 /


a te przepisy weszły w życie czy jeszcze czekają na podpis?

PiotrekFCapri / 2023-10-21 00:37:40 /


a no właśnie, jak tak to spoko, trochę mi się konto wyczyści :D ale to nie ten wątek jak by co...

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 00:43:17 /


Hmmm… a ja sie zastanawiałem czemu mi dwa auta zniknęły z mObywatela, czyli ze to juz znikają te auta? Jakis czas temu jeszcze jedno bylo, drugiego w ogole tam nie widziałem. Sa rzeczywiscie te co miały OC i/lub BT w ostatnich latach robione, ale te co od 5 lat nic sie nie działo, to chyba z systemu zniknęły. Czy należy się tego bać?

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 01:09:31 /


Bać należy się wszystkich zmian. W gazetach przeczytamy jak to będzie pięknie. I statystyki będą lepsze i będzie mniejszy burdel. Niestety, jak zaczną wykreślać te "martwe dusze" to obawiam się że efektem ubocznym będzie nowy temat na forum odnośnie UFG. Władza nie robi nic dla obywateli. Po mojemu to było robione po to, żeby znów zdzierać kasę. Tym razem z kar z funduszu. Ale czas pokaże czy miałem rację

Bombel92 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-21 02:15:38 /


Konrad, miałem tak z Granadą. Wystarczy zrobić ruch - na przykład przegląd, albo, w moim przypadku, zmianę adresu zamieszkania, i wracają.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 07:58:39 /


Z nowym rokiem mają zniknąć tak na 'stałe' , jest mowa o możliwości ponownej rejestracji. Ale jak to będzie i z czym się wiązać będzie tego można się tylko domyślać

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-21 09:17:18 /


Faktycznie mi też jedna sztuka zniknęła, i dobrze :)

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 09:33:23 /


Tylko te rejestrowane przed 2005 które nie miały OC ani przegladu ani żadnego ruchu w dokumentach od zeszłych 10 lat mają wykreślać z Cepik. I podobno z możliwością ponownej rejestracji

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 10:56:39 /


Przychylam się do Tego że należy zrobić jakiś ruch z pojazdem rejestrowanym przed 2005.
A jeśli chodzi o Czarne Blachy to zmuszają zmianę na Białe. Tak w Radiu słyszałem.
A najlepiej dla nas na Żółte.

Sylwester TCmk1 / 2023-10-21 12:01:03 /


Nie zmuszają -- jak ktoś ma auto na czarnych to nadal może mieć. Ale przy zmianie własciciela trzeba będzie przerejestrować -- nie będzie już możliwości ich zostawić przez zgłoszenie.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 13:36:28 /


https://www.google.com/amp/s/spidersweb.pl/autoblog/martwe-dusze-cepik-nowe-przepisy/amp/

konrad.s Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 16:36:14 /


Ma to sens. Szczególnie, żeby uciszyć grnpisów wciskających nam ciemnoty z ich "eko" elektrykami.

Brakuje mi jednak możliwości zgłoszenia do CEPiK-u że mam samochód i on istnieje. Środowiska posiadaczy klasyków wiedzą o tym, więc posiadacze nieruchomości mogliby zgłosić swoje samochody i pozostałyby w ewidencji.
A ponieważ nikt z tym nic nie zrobi, pozostaje zrobić przegląd w spółdzielni inwalidów niewidomych. Pach! i samochód pozostaje w ewidencji :-)

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-21 21:11:47 /


Jest jeszcze do końca roku zgłoszenie nabycia -- chyba da się w ten sposób zgłosić -- bo ja paru aut u siebie nie widzę :D Kurde będzie trzeba 4-5 zgłosić - ciekawe jak przyjmą daty nabycia 2010 albo 2019 r :D

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 21:17:41 /


Pytanie kluczowe brzmi : dobrze jeśli zostanie czy jeśli tam nie zostanie ?

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-21 21:18:58 /


Mogą być jakieś jaja robione przy ponownej rejestracji. Ja w każdym razie zabieram się po woli za przeglądy nieruchomości...

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-21 21:25:45 /


Jaja przy rejestracji to raz . Ale załóżmy że wszyscy już zrobili ten ruch w papierach i mają w ewidencji po kilka tych swoich wozów, no i wtedy wchodzi ten podatek od posiadania wozu spalinowego i urząd nic szukać nie musi bo widać jak na dłoni co kto ma . Wersja może pesymistyczna ale ten podatek wisi w powietrzu. Do tego dla aut bez klasowych według przelicznika potrafi sięgnąć 200 tys zł

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-21 21:33:59 /


A co z autami posiadającymi opinie na unikat ?

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 22:27:30 /


a widziałeś kiedykolwiek opinie na unikat? opinia dotyczy(powinna) konkretnego pojazu i jego statusu - kolekcjonerski, historyczny...

Unikat - nie znam.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 22:34:01 /


Jezu zostałem oszukany . Na ten unikat mogłem przerwać ciągłość ubezpieczenia dawno , dawno temu jak pojazd nie miał jeszcze czterdziestolecia istnienia .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-21 23:00:15 /


Alwax, nie unikat, tylko pojazd historyczny.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-23 10:57:52 /


Magicc ja mam w papierach napisane ;
Zakres oceny ; ustalenie danych samochodu jako UNIKATOWEGO .
Rzeczoznawca z Koszalina w 2006 roku coś mi takiego nabazgrał a ja na tej podstawie przerwałem ciągłość ubezpieczenia . Są pieczątki , zdjęcia auta i opis .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-24 11:30:17 /


a patrzył na auto czy na Ciebie? :))
bo Ty to akurat unikat jesteś jakich mało. Jedyny w swoim rodzaju :)))

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-24 11:48:15 /


To znajdź jeszcze definicję owego "unikatu".
Natomiast prawo nie zabrania przerywania OC, tylko surowo karze za jego brak...

Ustawa o OC, na podstawie której pojazdy powyżej 25 lat i 15 od zakończenie produkcji modelu, są określane jako historyczne. Oceny o unikacie może wystawić każdy,

jakby wąski napisał to na kartce A4, nawet by nie musiał pieczątki z kwalifikacjami przykładać, miałoby taką samą wartość.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-24 12:01:50 /


"Pojazd historyczny to pojazd mechaniczny, który ma co najmniej 40 lat lub minimum 25 lat, ale został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy i mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji."

Coś chyba jest na rzeczy, czy się mylę?

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-24 12:16:54 /


Przypomina mi się dowcip z czasów Gierka. Dostał do zatwierdzenia wniosek do oznaczenia jakiegoś zasłużonego działacza i w opinii podpisanej przez lokalnego kacyka kompartii znalazł określenie "...jest on jedynym w swoim rodzaju unikatem na tle działaczy naszego województwa...".
Zafrasowany wzywa swojego pomagiera: "Słuchajcie, towarzyszu, co to takiego jest UNIKAT - wiedziałem, ale zapomniałem..."
Ten, biedny i wystraszony równie jak niedouczony, palnął: "Unikat to jest taki facet, co unika kobiet". Na co gensek: "No tak, przypomniałem sobie. A ten co nie unika to jest DUPLIKAT !".
Zatem nie róbcie z Jurka unikata :))
Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-24 12:33:38 /


Unikat To raczej coś co się na kartach Historii zapisało nie wiem samochód np. Bodo czy innego Psikutasa (Delonga) typu żółta Celica. A tak śmieszkując Pani w wydziale Komunikacji Starostwo Powiatowe Nowa Sól nie dowierzała "jak to przegląd bezterminowy, niemożliwe" ... A JEDNAK :)

Sylwester TCmk1 / 2023-10-24 17:00:16 /


Pojazd historyczny:
c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez
RZECZOZNAWCĘ SAMOCHODOWEGO za pojazd unikatowy lub mający szczególne
znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-24 17:26:51 /


Panowie ,czy coś się zmieniło w kwestii OC dla auta powyżej 40 lat? Rozumiem że nie ma obowiązku ciągłości jeżeli nie jest włączony do ruchu

Morales / 2023-10-24 18:49:49 /


nic się nie zmieniło więc dobrze myślisz

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-24 19:04:36 /


ale kończącą się umowę wypowiedz bo sie automatycznie przedłuży. Chyba ze kończy się polisa poprzedniego własciciela, z którą kupiłeś auto - wtedy nie musisz.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-24 19:05:56 /


Auto świeżo zarejestrowane, więc nie wykupiłem wcale...

Morales / 2023-10-24 19:29:18 /


No nie wiem na co on patrzył taki byłem zaaferowany , całe szczęście zdjęcia są auta a nie daj boże moje :) To był chyba taki myk by zawiesić OC a nie robić żółtych blach .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-24 19:49:50 /


aaaa w Śląskim nam zrobili 35 lat na żółte tak samo jak w Mazowieckim :/ Od 1 października 2023...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-25 08:43:17 /


Tzn jak? 35 z opinią i 50 z automatu czy 20 z opinią i 35 z automatu? Bo były ponoć dwa projekty?
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-25 08:50:44 /


Konserwatora wpisuje do ewidencji min 35 letnie

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-25 09:11:02 /


Sorry - ja jednak rano jestem mocno nieprzytomny.
O żółtych to wiem - 35 lat dla egzemplarza i 20 od zakończenia produkcji typu. W Krakowie też ma tak być podobno od 1 stycznia.
Ale podobno majstrują też przy opiniach na historyczny, które umożliwiają czasowe wakacje od OC.
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-25 09:11:53 /


Gryziu, RAV,

cyt.: "Pojazd historyczny to pojazd mechaniczny, który ma co najmniej 40 lat lub minimum 25 lat, ale został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy i mający szczególne znaczenie dla historii motoryzacji."

Mając pojazd historyczny, można przerwać OC. Mając sam unikat- jeszcze nie. Dopiero rzeczoznawca, stwierdza, że to unikat, i w opinii podaje, że pojazd jest pojzadem historycznym z tego powodu.

Oczywiście można napisac, ze unikat wystarczy.

Reasumując- tak, unikaty nadal mogą unikać OC.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-25 10:18:34 /


Czyli wyjaśniłeś sobie ?

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-25 10:53:06 /


Pojazd historyczny:
c) pojazdem mającym co najmniej 25 lat i który został uznany przez
RZECZOZNAWCĘ SAMOCHODOWEGO za pojazd unikatowy lub mający szczególne
znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

nic w ustawie nie ma o 15 latach. Ten punkt c) nie dotyczy pojazdów zabytkowych.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-25 15:57:57 /


próg 15 lat od zakończenia produkcji jest ujety w przepisach wykonawczych dla konserwatorow.
Ty przytaczasz kodeks drogowy albo ustawę ubezpieczeniową. W jednej i drugiej póki co jest taki zapis.
Ale końserwator to co innego.
Ogólnie zaczynaja się coraz większe trudności, ostatnio ciągle mam nowe problemy w Opolu.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-25 18:09:39 /


Magicc - tak, jednak nie do końca takim tokiem rozumowania

pojazd historyczny to pojęcie z ustawy o OC, tylko ono pozwala na brak ciągłości OC.
Samochód ma taki status na kilka możliwych sposobów czyli z automatu 40-latki, z automatu z żółtymi tablicami, z automatu muzealia i jest ta czwarta opcja dla 25-latków z pomocą rzeczoznawcy,
Tylko tutaj rzeczoznawca nie stwierdza bezpośrednio że pojazd jest historyczny, a ma stwierdzić to co jest wymienione w ustawie, czyli:
- pojazd jest unikatowy.
LUB
- pojazd ma szczególne znaczenie dla udokumentowania historii rozwoju motoryzacji.
Jak rzeczoznawca stwierdzi któreś z powyższych, to pojazd staje się historycznym.

Oczywiście jak rzeczoznawca przy okazji stwierdzi że pojazd jest historyczny to nie zaszkodzi, ale któreś z tych w.w. stwierdzeń formalnie musi być napisane.



camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 13:09:20 /


Byłem w wydziale komunikacji wyjaśnić tą sprawę czyszczenia martwych dusz w cepik.

Panie mówiły że jeszcze nic nie wiedzą poza tym że coś takiego ma być, po nowym roku mają mieć szkolenie i czegoś się dowiem.
Przepis już jest, ale jest sformułowany niejednoznacznie (oczywiście, przecież mieszkamy w Polsce) .

Dotyczy to na pewno samochodów zarejestrowanych przed 14.03.2005,
i teraz zdanie które piszę z pamięci, "których właściciel w ciągu ostatnich 10 lat nie dopełnił obowiązku dokonania badań technicznych oraz zawarcia ubezpieczenia OC."

zadziała podobno automat, więc nikt tego nie będzie interpretował, zadziała jak ustawią.

Gdyby wejść w szczegóły, to 40-letnie pojazdy nie mają obowiązku OC, nie ma więc niedopełnienia obowiązku, ale pytanie czy wzięli to pod uwagę, pewnie nie.

Ma to plusy i minusy, jak ktoś ma jakiś krzywy papier itp, coś do pozbycia się np z lat 90-tych, to zniknie i UFG się nie będzie czepiał, taka amnestia.

Jednak większość z nas (ja również) ma różne "nie sprzedam, będę robił", kupione dawno temu, zarejestrowane lub nie ale bez przeglądów i OC. Takie najprawdopodobniej znikną, niby będzie można je ponownie zarejestrować, ale kto wie z czym się to będzie wiązało.
Jak ktoś ma samochód na czarnych, to też warto żeby zostały.
Najbezpieczniej jest zrobić jakiś ruch, który wyłączy automat
Na pewno takim ruchem jest zrobienie przeglądu, co nie zawsze jest możliwe.
Drugą opcją jest ubezpieczenie choćby na miesiąc, nie mam pewności czy to zadziała, ale powinno.
Jeden z samochodów tak ubezpieczyłem, ale nadal nie widzę go w mObywatel...
(w ePUAP jest pełna lista zarejestrowanych pojazdów, również tych nieaktywnych)

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 13:41:48 /


> Drugą opcją jest ubezpieczenie choćby na miesiąc, nie mam pewności czy to zadziała, ale powinno.

Ktoś już testował? Czerwiec coraz bliżej...

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-04-03 11:47:26 /


Ubezpieczenie na miesiąc działa, choć trudno obecnie znaleźć w cenie poniżej 100zl.

Chinodios / 2024-04-03 11:53:57 /


Chinodios, ogólnie to działa, ale czy piszesz o tej "aktywacji", żeby uniknąć wyrejestrowania?
Czy jest to sprawdzone?
Ja jesienią ubezpieczyłem tak jeden samochód, który akurat był zarejestrowany po 2005 więc nie podpada pod ten przepis, ale jak nie było go widać w mObywatel tak dalej nie widać, nie wiem czy to działa.

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-04-03 12:54:53 /


zrób aktualizacje przy którymś pojeździe jeśli nie robiłeś, wtedy pojawiają się nowe

Mysza liil (EM) / 2024-04-04 12:00:17 /


to robiłem wielokrotnie, nie pojawia się

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-04-04 12:05:19 /


Znaczy sie ze jak, sugerujecie zeby na wszelki wypadek takie OC wykupić na krótki termin na zarejestrowane auto co się remontuje już 20 lat, żeby otchłań go nie wchłonęła?

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-04-04 14:27:09 /


tak, lub zrobić przegląd

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-04-04 14:36:55 /


Samo oc i zdaje się przegląd nie wystarczyły, jak Granadę uruchamiałem po latach remontu. Dopiero zmiana miejsca zamieszkania w dowodzie rejestracyjnym spowodowała pojawienie się jej w mObywatelu.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-04-04 15:18:53 /


tak naprawdę mObywatel nie jest tu istotny, to osobny temat, który może być tylko wskazówką.
Chodzi o ten przepis o martwych duszach, który nie do końca wiadomo jak zadziała, jest też teoria że liczy się stan z dnia wprowadzenia tej ustawy czyli lato 2023 i nie jest ważne co się zrobi później, i tak skasują...
ja mam cztery samochody które pod to podpadają, coś chcę zrobić a czy zadziała to zobaczę

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-04-04 16:23:25 /


Czyli jak ktoś kupił takie auto i opłacił teraz to i tak w czerwcu mu je skasują ?

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-04-04 21:30:19 /