logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Współwłasność

Współwłasność

Witam wszystkich :) Chciałabym prosić o poradę. Nie znam się na kwestiach prawnych a boję się popełnić błąd.
Jestem w trakcie finalizowania zakupu. Ponieważ jestem młodym kierowcą chciałabym żeby samochód był zarejestrowany również na ojca (zniżki przy OC i AC). Nie wiem tylko czy w takim przypadku możliwe jest abym była głównym właścicielem, a tata tylko współ-? Czy też osoba rozliczana a OC musi być głównym właścicielem? A druga sprawa kto ma podpisać umowę kupna?

Ascaia / 2004-12-12 15:22:02 /


Na umowie kupna sprzedaży trzeba w takim przypadku wymienić dwóch kupujących i obaj oczywiście muszą się podpisać. Co do uwzględniania zniżek w OC to zależy to od ubezpieczyciela. Warto wcześniej dowiedzieć się w towarzystwie ubezpieczeniowym, w którym będzie się ubezpieczało auto jak oni to naliczają. Czasem zniżka naliczana jest tylko od głównego właściciela, czasem od obu (zniżki+zwyżki), czasem od użytkownika. Najbezpieczniej jednak jako głównego włąściciela wpisać osobę posiadającą więcej zniżek.

Piotr Siemiątkowski (Irpac) Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-12-12 15:29:43 /


w samopomocy uwzgledniaja tylko glowniego wlasciciela:) i nie doliczaja 20% za mlodego kierowce

Gleacken Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-12-12 15:48:11 /


A czy jeszcze możecie mi wytłumaczyć czym w praktyce różni się właściciel od współwłaciciela?
Dzięki Irpac i Gleacken .
Może ktoś wie coś o innych ubezpieczycielach?

Ascaia / 2004-12-12 16:25:48 /


Tak właśnie rejestrowałem moje auto. Razem z moją mamą (ma 60% zniżek przy OC). Na umowie kupna/sprzedaży należy wpisać obie osoby, kolejność nie jest ważna. Podczas wpisywania osób do dowodu rejestracyjnego kolejność też nie jest ważna (np. ja jestem na pierwszej stronie, mama w adnotacjach), sam Pan w okienku mi to mówił, powiedział że mam wybrać sobie kto i gdzie będzie figurował. Przy OC też nie było większego znaczenia, OC wykupiłem w PZU, 60% zniżek mojej mamy i 10% zwyżki za mój wiek dało mi 50% zniżek na to auto. Według nich niema czegoś takiego jak właśiciel i wpół.., właścicielem są obie osoby. Może w innych miastach jest inaczej, ja załatwiałem to w Poznaniu.

Piotrek PCK / 2004-12-12 16:34:56 /


W PZU nie naliczyli mi zwyżki za wiek. Auto (niestety nie ford tylko nissan za co z góry bardzo przepraszam) jest współwłasnościa ojca i moją. Ojciec ma 60% zniżki i tyle tez naliczyli. Bez zwyżki za mój wiek. Ale to bardzo róznie bywa, więc najlepiej żebyś poszła do agenta i sama sie zapytała.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-12 17:56:31 /


Ascaia mądrze zapytała, a Irpac idealnie odpowiedział i byłoby dobrze, gdyby nie Piotrek, który wszystko zamącił. Ale podobno Kulczyk też jest z Poznania i nieźle mąci, więc przykład idzie z góry :)
Oczywiście dla skarbówki nieważne kto będzie figurował jako pierwszy na umowie jako kupujący. Obciążenia podatkowe w PL sa nakładane solidarnie. Jeśli masz 8% działki, a ciocia 92%, to kwitek na podatek gruntowy wysyłają w 2 egzemplarzach - każdy w wysokości 100% opłaty. Jak którekolwiek zapłaci całość, to drugie jest zwolnione. A jak o tym nie wie, to buli i gmina ma superatę.
Podobnie panna w okienku rejestrującym auta w magistracie zapyta "to kto z kupujących ma być na pierwszej stronie dowodu, a kto na trzeciej?". I wtedy decydujesz, kto jest tego auta GŁÓWNYM właścicielem, aczkolwiek z prawnego punktu widzenia obydwoje sa WSPÓŁWŁAŚCICIELAMI. I do tego momentu nawet Piotrek ma rację :).
Natomiast dalej obowiązuja wskazówki Irpaca - kopsnij sie do najblizszego brokera ubezpieczeniowego, zeby Ci przedstawił oferte OC podstawowych 10-12 firm ubezpieczeniowych. I BARDZO uwaznie wysłuchaj co broker mówi. Bo każda oferta skonstruowana jest tak, zeby złapać maksimum klientów a potem maksymalnie ich wydoić. I w jednych firmach nie jest wazne kto jest na pierwszej stronie dowodu, a w innych ważny jest TYLKO główny właściciel z pierwszej strony. Generalnie jest bezpieczniej pakować na I stronę kogoś z dużymi zniżkami, bo nie ma to ANI JEDNEGO minusa [jeśli jakis jest to czekam na wskazanie], a sporo - nieraz przypadkowych - plusów.
Pozdro.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-12 18:01:48 /


krk4m: Nic nie zamąciłem, napisałem tak jak jest u mnie, dlatego nadmieniłem że chodzi o Poznań i PZU, tak jak glacken napisał o Samopomocy. Zresztą Ascaia zapytała dalej o inne firmy.

W PZU faktycznie nie trzeba ujmować zwyżki 10% za wiek, ale w przypadku popełnienia kolizji przez osobę podlegającą tej zwyżce, suma odszkodowania zostaje pomniejszona o 10%, czyli można na tym się przejechać.

Piotrek PCK / 2004-12-12 18:07:00 /


Piotrek: nie twierdzę, że Twoje informacje są nieprawdziwe. Natomiast twierdzę, ze Irpac oddał sedno sprawy:
1. na umowie trzeba wymienić dwóch kupujących i obaj muszą się podpisać.
2. co do OC to zależy od ubezpieczyciela - wcześniej dowiedzieć się które towarzystwo jak nalicza.
3. czasem zniżka jest tylko od głównego właściciela, czasem od obu.
4. najbezpieczniej jako głównego wpisać osobę posiadającą więcej zniżek.

Na forum masz zarejestrowanych ponad 2000 osób, z czego ponad setka aktywnie klika coś codziennie. Jak wszyscy ruszą i zasypią dziewczynę swoimi przypadkami typu "w Poznaniu w PZU jest tak..." albo "w Hajnówce w Samopomocy jest tak...", to kobitka i tak wróci do punktu wyjscia, którym jest - POWTARZAM - kontakt z informacja ubezpieczeniową.
A więc nie zaciemniajmy obrazu tam, gdzie sprawa jest jasna :).
Pozdro.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-12 18:27:35 /


Co do wyboru ubezpieczyciela.
O ile się orientuję, to tylko w Allianz zniżki i zwyżki są przypisane do auta, a nie do osoby. Skutkuje to tym,że w razie stłuczki traci się zniżkę na samochodzie który ją miał, a nie na wszystkich objętych tą zniżką np. ojca. Poza tym Ford jest tam w pierwszej-najniższej grupie składkowej.

mtango / 2004-12-12 18:52:48 /


w Allianz liczą zniżki tylko osoby na pierwszej stronie - współwłaściciel ich nie interesuje - natomiast w PZU ....... liczą najpierw zwyżke (np. 130 % za wiek i od tego dopiero 60% zniżek za bezszkodowość właściciela - nieważne który jest gdzie wpisany) - generalnie pierwszego wpisywać kogoś kto ma wiecej zniżek.


Tylko mam wrażenie że tu nie chodzi o starego Forda .....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-12 20:26:27 /


krk4m - ja znam parę minusów :) Właścicielem jest mój ojciec, ja zaś mieszkam kawałek od rodzinnego domu. I teraz:
1. chcę zmienić ubezpieczyciela - muszę zabrać ojca i pojechać z nim do oddzaiłu PZU
2. aby dostać nalepkę z nr rejestracyjnym na szybę - sytuacja jak wyżej
3. aby sprzedać, przerejestrować, dodać hak, gaz itd itp - j.w. ;)

dodam, że dowód osobisty ojca również na nic się zdał w wydziale ruchu drogowego

a_patch Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-12-13 13:30:27 /


MikeB4: Też mam takie wrażenie, ostatnio jakoś więcej "obcych" wątków. Wystarczy spojrzeć w profil osoby, dopiero co zarejestrowana, to daje do myślenia.

a_patch: Formalnie tak, masz rację, ale u mnie wszystko dało się samemu załatwić jedynie z dowodem drugiej osoby (Tak, wiem,... bo to miasto Kulczyka;)).

Piotrek PCK / 2004-12-13 13:56:22 /


A patrzę, a patrzę, a nic nie widzę :)
Ale A patch ma rację - jest to świetne rozwiązanie tylko pod warunkiem wspólnego zamieszkiwania z owym uprzywilejowanym zniżkami delikwentem. Bowiem wnuczek w 100lycy rejestrujący sobie auto na babcię w Sejnach czy Ustrzykach to kiepski pomysł. Niby babcia wiele nie ryzykuje, jesli juz wogóle nie jeździ, bo nawet jak wnuś w cos przywali, to tylko jemu przywalą podwyżkę składki. A w podlaskiem czy podkarpackiem składki potrafia byc i 3-krotnie nizsze niz w Wa-wie. Ale jeździć z kazdym duperelem 400 km w kazdą strone to jest problem.
Punkt dla Apacza :)
Pozdro.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-13 13:57:57 /


Jak juz kiedyś wspominałem o jednowątkowcach pytających o różne rzeczy to dostałem opieprz właśnie od Mike4B. Ale widzę, ze sam w końcu to zauważył. :)

Ramboost Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-12-13 14:13:30 /


Nie wiem jak to jest gdzie indziej ale ja mając samochód na współwłaściciela, będąc wpisanym w dowodzie jako drugi nie miałem żadnych problemów z załatwieniem samemu bez drugiej osoby takich spraw jak ubezpieczenie, przerejestrowanie, zmiana danych w dowodzie, i zmiana silnika...
A co do wątku i autorki tegoz, to skąd takie wyczulenie aby broń boże nikt kto nei ma starego forda nie zadał żadnego pytania nawet takiego jak te któe jest dosyć uniwersalne i nie może dla takiego posiadacza przydać...

crapi Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-12-13 15:31:00 /


Czy w powyższym przypadku nie wystarczyłaby jednorazowa wizyta u notariusza ?
Spisać pełnomocnictwo i po sprawie.

Jeti Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-12-13 19:13:31 /


Ja mam na wspolwasciciela i ojca nigdy nie musialem fatygowac do uzedu. Zawsze chodze sam. Nawet raz pani w uzedzie stwierdzila (zmeczona juz byla): auto jest panstwa wspolne, silnik kupil tylko pan... no tak nie moze byc, albo nie, w pozadku :) i pieczatka :)

Michał (drzewiej to było Wydmikufel) Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-12-13 19:26:03 /


Krk4m: Może i słusznie, że Piotrek miesza, może jak tak dobrze namieszamy i pójdzie w Internet opinia, że na capri.pl na przerejestrowywaniu samochodów, kupnie, sprzedaży, ubezpieczaniu tanim itp. się nie znają, bo jednemu czy drugiemu poradzili, a potem policja samochód zabrała, to nie będzie problemów z wątkami nie na temat.

Rafał L. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-13 21:33:33 /


Może i wg. Was mieszam. Ale ja tylko opisuję to tak jak ja to załatwiałem i gdzie to załatwiałem. Tak czy inaczej wg. informacji z wydziały komunikacji i z ubezpieczalni PZU, nie ma znaczenia kto jest na jakim miescu w dowodzie oraz obie osoby są właścicielami czy współwłaścicielami (jak zwał tak zwał), oboje są tak samo ważni.

Piotrek PCK / 2004-12-13 21:59:43 /


Masz świętą rację, tylko pamietaj że to dotyczy tylko Wydziału Komunikacji [w całej Polsce] oraz JEDNEGO ubezpieczyciela - PZU.
Jako ojciec trójki pełnoletnich "robaczków" przerabiałem te numery już pare razy w życiu. Syn ma zarejestrowane jedno na siebie ze mna dopisanym, drugie na mnie ze sobą dopisanym, trzecie na moja zonę z sobą dopisanym, a córka na siebie z matka dopisaną. Do tego jeszcze dwa moje zapisane jedno na mnie samego, drugie na zonę ze mną dopisanym. I każde musi być ubezpieczone w innej firmie, bo tak sa skonstruowane tabele. Jedni maja zniżke dla kobiet, inni podwyżke dla młodocianych, jedni zniżkę za bezwypadkowość, inni zwyżke za mały staż. Gdybym wziął PZU na wszystkie jak leci, to byłbym conajmniej 3-4 tysiące rocznie w plecy.
Dlatego orzeczono jak we wstępie - pierwsze kroki nalezy skierować do brokera albo informacji o ubezpieczeniach.
Pozdro.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-12-13 22:47:18 /


krk4m: Tak jak mówisz, dlatego dokładnie napisałem że chodzi o PZU :-) w moim przypadku akurat tam było najtaniej.

Piotrek PCK / 2004-12-13 23:08:33 /


a ja mam takie pytanie. Muj staruszek ma 60 % zniżki w PZU ale na motorower i nie wiem czy jak bym kupił samochód i ubezpieczyl na tate to ta zniżka tez będzie uwzględniana ????

kuballl / 2005-05-26 21:54:09 /


Będzie uwzgędniona.

Palio Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-05-26 22:21:36 /


to ja mam takie pytanie.
jezeli auto jest juz zarejestrowane, na umowie kupna jest tylko moj ojciec. i teraz czy mozna dopisac mnie tam jako wspolwlasciciela? jak to musi wygladac od strony formalnej? czy bedzie to wymagalo wymiany dowodu?
z gory dzieki :)!
pozdr.

KaczoR Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-06-23 13:48:43 /


nie wiem jak teraz, ale przy starych dowodach dopisywali bez problemu współwłaściciela bez wymiany dowodu. czyli na 99,9% dalej tak jest.

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-06-23 13:51:18 /


Z tego co pamiętam to w kieleckim urzędzie komunikacji mówili mi tak:. Obecny właściciel musi oficjalnie podarować ci pół samochodu. Czyli darowizna... Oczywiście trzeba to tak samo jak kupno samochodu zgłosiś do skarbówki. Dlatego nie należy przesadzać z wyceną samochodu ze względu na ewentualny podatek.

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-06-23 14:53:56 /


Darowizna tak, ale niekoniecznie pół samochodu - byleby była. Przy darowiźnie do 1000 zł NIE MA podatku od czynności cywilno-prawnych. Ale lepiej przynajmniej ostemplowac taką umowę w US. A później do komunikacji o dokonanie wpisu.

mtango / 2005-06-23 20:15:00 /


Co do podatku to trochę inaczej to wygląda w przypadku darowizny(niż to co kol. mtango przedstawił)... liczy się pokrewieństwo, wysokość darowizny (by się nie załapać na podatek nie może suma darowizn przekroczyć jakiejś kwoty, ale już niestety nie pamiętam jakiej). Chyba że coś się zmieniło ale najbezpieczniej i tak przejść się do swojego US i się dopytać dokładnie, bo tak cyz inaczej darowizna lub sprzedaż części samochodu musi być (nie koniecznie 50%).

crapi Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-06-23 23:50:51 /


kwota wolna od podatku w ramach darowizny to było chyba jakoś w granicach 7-8 tys rocznie.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-06-24 00:03:54 /


Czym innym jest podatek od darowizny - zależy od stopnia pokrewieństwa, a czym innym od czynności np. umowy darowizny. Przy naszych samochodach raczej nie popadniemy w kłopoty z powodu tego pierwszego (I lub II grupa podatnika), ale nie warto płacić dodatkowo od czynności - a taki obowiązuje przy wartości umowy powyżej 1000 zł. Nie ma przeszkód formalnych, by był np. współwłaścicielem samochodu kolega, który posiada 60% zniżki.

mtango / 2005-06-24 20:52:49 /


czyli najpierw musze stac sie w pewniej czesci wlascicielem samochodu(darowizna), tak?
a pozniej? wystarczy isc do wydzialu komunikacji z tym papierem i dopisza mnie do dowodu i po wszystkim?

KaczoR Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-06-24 21:02:29 /


Witam mam pytanie. sprowadziłem auto z niemiec opłaciłem akcyze itd. zostało mi tylko zapłacenie podatku, karta pojazdu i ubezpieczenie. wszystkie umowy itd. są na mnie. CZy moge tak zrobić aby zarejestrować auta na współwłasciciela? chodzi mi o zniżki przy ubezpieczaniu.. Z tego co czytałem to trzeba na umowie mieć wpisaną drugą osobę? co mam zrobić w moim przypadku?

the_fect / 2005-07-21 10:51:46 /


Jak na moje oko, to powinieneś teraz zrobić darowiznę części auta (niekoniecznie 50%) na osobę, która ma być współwłaścicielem i wtedy będą mogli wpisać dwie osoby w dowodzie.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-07-21 11:05:25 /


Tylko żeby uzyskać zniżki np. w Allianz (Fordy są tam w taniej grupie ubezpieczeń) - musisz miec osobe z bezszkodowością na pierwszej stronie dowodu (jako głównego właściciela).

Da sie tak zrobic aktem darowizny ?

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-07-22 00:14:52 /


Tego to juz niestety nie wiem. Ale logicznie myśląc jakby każdy z współwłaścicieli miał po 50% własności, to w sumie w wydziale komunikacji chyba obojętne by było kogo by na pierwszej stronie wpisali...

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-07-22 10:02:24 /


Mam pytanie, jestem w trakcie kupna 35 letniego dziobaka, i mam problem ponieważ niedorobiłem sie jeszcze żadnych zniżek, i chciałbym zarejestrować go na współwłaściciela mojego kuzyna, jednak on obawia sie że wrazie jakiejś kraksy spowodowanej przezemnie on straci swoje zniżki, jest ubespieczony w Link4, doradzcie proszę co zrobić

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-04-23 18:58:10 /


Witam wszystkich uzytkowników:)

moje pytanie wiaże sie z wątkiem WSPÓŁWŁASNOŚCI, a mianowicie:

chce zarejstrowac samochód na 2 osoby, z tym że 1 zameldowana jest na podkarpaciu (ale mieszka w wlkp), a 2 w wlkp.(ma zniżki w samopomocy)
Czy auto można zarejstrować w wlkp?Jeśli nie to jak i gdzie?
Wie ktos może jak to powinno przebiegać??

black_betty / 2006-10-30 17:15:23 /


Oczywiście możesz, tylko jako głównego właściciela auta [rubryka C w dowodzie rejestracyjnym] musisz podać tego ze współposiadaczy, który meldowany jest w Wielkopolsce. Adres drugiego posiadacza nie ma wtedy nic do rzeczy.
Ale z kolei składki OC na Podkarpaciu są znacznie niższe niż w Pyrlandii - przekalkuluj to sobie dokładnie.
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-10-30 23:01:37 /


Sprawa rejestracji auta z dwoma właścicielami jest juz wyjaśniona, ale....został jeszcze problem OC, a mianowicie -

- 1. gdzie jest najtaniej ?
- 2. jesli jest dwóch właścicieli to na którego wypisuje sie polise ( a może na obu) ?
- 3. czy w OC ważne jest na jaką kategorie jest prawo jazdy ( czy B1 można podpiąc pod B )
- 4. jeśli auto kupuje i rejestruje teraz, a OC ważne jest do lutego 2007, to jak zrobić żeby jeżdzić na OC poprzedniego właściciela??tak aby nikt sie nie "doczepił" ? bo z tego tekstu nie bardzo rozumiem... http://www.auto-uzywane.pl/ubezp/ubezp_1.htm

black_betty / 2006-11-01 21:51:07 /


ad.1 allianz
ad.2 Wpisuje sie wszystkich co sa w dowodzie.
ad.3 Nie ma znaczenia. Mozna przeciez mieć samochód, płacić za niego OC, a wcale nie mieć prawa jazdy.
ad.4 Idziesz do ubezpieczalni w której OC wykupił poprzedni właściciel i oni robia rekalkulacje skladki z uwzględnieniem Twoich zniżek. Jak masz ich mniej niż poprzedni właściciel to dopłacasz, a jak wiecej to oni siana nie zwrócą:(:(:( W zasadzie to jak OC jest na tak długo to lepiej auta nie przerejestrowywać. W ciągu 14 dni od zakupu opłacić skarbówke, a przerejestrować dopiero w lutym. Niby jest na to 30 dni, ale nie ma żadnych konsekwencji. Sprawdzone:):):)
Allianz w przypadku gdy auto ma 2 włascicieli zawsze polise nalicza ze znizkami większymi, tak żeby było korzystniej dla klienta. Jeśli masz 10 procent znizek a współwłaściciel 40% to dostaniesz 40% znizki na oc.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-11-01 22:23:42 /


no w sumie, to troche mi sie namieszało...
dla wyjaśnienia napisze, jakie osoby beda właścicielami auta.-silnik2.0 rocznik 88
1. lat 23 , prawo jazdy B od XII.2002r.
2. lat 53, prawo jazdy B1 od 1976r
Obydwie nie maja obecnie zadnych polis, wobec czego NIE WIEM GDZIE I JAKIE ZNIZKI nam przyslugują. Czy wogóle opłaca sie rejestrować auto na 2 osoby?? Jeśli polisa OC byłaby na tę drugą to jak to się ma do opłat??
bo dowiedzialam sie, ze jesli zarejstruje na siebie (osoba 1) to zaplace najmniej 1200zł około!!! dlatego chce jak najtaniej...


a jesli chodzi o to przerejestrowanie to - kupuje auto w listopadzie
- OC wazne do lutego 2007
w listopadzie oplacam tylko US
a rejestruje dopiero w lutym??
A jesli chce od razu zarejestrowac - to jak z tym przeniesieniem OC, co jeśli nie chce sie ubezpieczać u tego samego TU co poprzedni właściciel???

black_betty / 2006-11-02 16:34:57 /


Po 1 to granad, taunusów i capri nie produkowali w 1988 roku.
Po 2 nie macie zniżek, ale osoba majaca 23 lata ma zwyżke za wiek, bo nie ma 25 lat czy jakos tak, wiec taniej wyjdzie jednak za osobe która ma 53 lata.
Po 3 mozesz zarejestrowac auto teraz iść do tej ubezpieczalni co auto jest w niej ubezpieczone i zrobic rekalkulacje lub wypowiedziec umowe (raczej bez zwrotu kasy) wiec to nie ma sensu. Jesli tak zrobisz to tego samego dnia musisz gdzie indziej auto ubezpieczyc, żeby była ciagłośc OC.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-11-02 18:30:04 /


prawa jazdy B1 nie dawali w 76 roku ....... ta kategoria powstała w polsce niedawno i oznacza uprawnienia do kierowania samochodami o masie własnej mniejszej niż 550 kg.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-11-02 19:18:02 /


to było stare prawo jazdy, a po wymianie wpisali kategorie B1 i rok 1976!!

czy taka osoba ma jakies znizki na OC??

black_betty / 2006-11-03 09:24:06 /


Umiesz czytać? Przecież wszystko juz napisałem. Nie macie zniżek żadnych, ale jednak na osobe co ma 53 lata bedzie taniej, bo osobie która ma 23 policza zwyzke za wiek. Jesli jeszcze nie rozumiesz to napisze tak. Osoba majaca 23 lata płaci 130% stawki podstawowej, a majaca 53 płaci 100% stawki. Jasne??? Czy jeszcze są problemy ze zrozumieniem???

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-11-03 09:53:37 /


Jeśli nie miało sie polisy OC na jakiś pojazd (może być nawet motorower) przez 2 lata to wszystkie zniżki się traci.

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-11-03 10:10:54 /


UMIEM CZYTAC!!
tylko chodzi mi o to, jesli auto jest zarejestrowane na 2 osoby, to czy polise sie wypisuje na 1 czy na obie???

black_betty / 2006-11-03 12:47:59 /


Zalezy od ubezpieczalni. Mam 3 auta ktore sa zarejestrowane na 2 współwłaścicieli. W PZU wpisują obu, a w allianz tylko jednego (tego co ma więcej zniżek) :):):):):) Zauważyłem, że jestes z Poznania. Dzisiaj jest impreza u hervola, a dziewczyny w dużej ilości mile widziane:):):) Sczegóły tutaj http://www.capri.pl/forum/171312 W imieniu hervola zapraszam:):):)

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-11-03 18:06:41 /


witam:) mam pytanie dotyczące współwłasności. mam samochód którego współwłaścicielami oprócz mnie jest jeszcze mój ojciec i moja narzeczona. ona chce się wycofać z tej współwłasności. jaka jest procedura i jak powinna być spisana umowa między nami zeby uniknąć ewentualnych opłat?

marek1328 / 2006-12-16 09:52:42 /


Metoda uzależniona jest od wielu czynników. Po pierwsze - rynkowa wartość auta. Po drugie dotychczasowa i docelowa proporcja udziałów pomiędzy wspólnikami. Jeśli wszystko obraca się w zakresie kwot poniżej 9.500 zł, to praktycznie idzie bez opłat.
Jest jeszcze wyjście awaryjne - ożeń się :) Od 1 stycznia mają być zniesione podatki od darowizn w ramach najbliższej rodziny NIEZALEŻNIE od wartości daru. A relacje mąż/żona i teść/synowa są zaliczane do pierwszego stopnia pokrewieństwa.
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-16 11:09:07 /


To nie "Wyjście awaryjne" - to będzie akt desperacji !

mtango / 2006-12-16 20:23:02 /


mam pytanie, czy można wziąć na współwłaściciela osobę niespokrewnioną w prostej linii ? czyli nie chce na współwłaściciela ojca czy brata (nie mam takiej możliwości akurat)
Chce wziąć brata ciotecznego jednak ma on inne nazwisko, miejsce zamieszkania też jest inne, chciałem więc się dowiedzieć czy będzie możliwy w takim przypadku zakup na współwłaściciela i czy będę mógł z jego orzeczeniem wszystko samemu załatwić w urzędzie?
Proszę o szybką odpowiedz bo zależy mi na czasie:)

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-01 23:41:49 /


mi sie wydaje ze nie powinno byc problemu żadnego, ja jak rejestrowałem auto to przyniosłem umowe darowizy ze moj wspolwlasciciel widniejacy na umowie kupna sprzedazy oddaje mi wszystkie swoje udziały w aucie i nie robili problemu pomimo tego że owy wspolwasciciel juz nie żył. Nawet z urzedu skarbowego nic nie chcieli, zadnego potwierdzenia darowizny.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-01 23:46:57 /


Popieram Kochasia ale poczekałbym na bardziej ... profesjonalne podstawy (Kodeks cywilny to reguluje a niezabardzo wiem jakie "paragrafy"). Wydaje mi się że nie jest istotne spokrewnienie z darczyńcą czy "darbiorcą".

yaycash_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-01 23:55:50 /


Tomek ja mam tak zarejestrowany swój samochód od lutego 2006 i wtedy nie było z tym żadnego problemu. nie sądze żeby teraz to się jakoś drastycznie zmieniło.

rybaak Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 00:34:20 /


znaczy się u mnie pokrewieństwa nie ma żadnego

rybaak Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 00:35:25 /


Czyli mam spisać umowę kupna sprzedaży na dwie osoby nabywające samochód czy na jedną (tą z większymi zniżkami) która potem odda mi połowę jako darowiznę (wolał bym normalną umowę jeśli to możliwe)
Prosił bym o łapotologiczne przedstawienie jak powinna wyglądać taka umowa, czy z upoważnieniem współwłaściciela mogę auto zarejestrować bez udziału tej drugiej osoby?
Chce zarejestrować auto na współwłasciciela którym ma być mój brat cioteczny, niestety ma on masę rzeczy na głowie i nie jest w stanie pojechać po ze mną po samochód jak i iść potem ze mną do wydziału komunikacji, więc zastanawiam się czy przy rejestracji pojazdu wystarczą im moje dane + upoważnienie współwłaściciela?
Jeśli tak to prosił bym też jakiś schemat takiego upoważnienia.
Mam pecha bo u mnie lubią się czasem do czegoś przyczepić w wydziale dla tego tak szczegułowo chce się przygotować do formalnej części zakupu auta
Za wszelką pomoc będe bardzo wdzięczny

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 00:46:15 /


lepiej jest chyba przy kupnie spisać umowe na dwie osoby (to czy twój kuzyn będzie czy nie to nie ma znaczenia). potem masz miesiąc aby go zmobilizować żeby poszedł z Tobą do urzędu co by foorke zarejestrować.

rybaak Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 00:53:34 /


zwykła umowa kupna sprzedaży wystarczy, wspolwlasciciel nie jest potrzeby przy rejestracji.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 00:55:31 /


a dokumenty współwłaściciela przy rejestracji nie są potrzebne?

rybaak Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 01:01:23 /


wszystkie dane z jego dokumentów powinny być na umowie wpisane i tyle.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 01:07:23 /


przynajmniej u nas w gdańsku tak sie dało załatwić.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 01:08:03 /


czyli wystarczy spisać jak najwięcej danych współwłasciciela i dodatkowo spisać jeszcze upoważnienie?
Nurtuje mnie jeszcze pytanie czy będziemy właścicielami równo po połowie czy musi on mieć 51% wartości bym mógł od niego przejąć zniżki?

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 01:10:04 /


zależy od ubezpieczyciela ale z tego co wiem to nie jest ważne ile %, ja mam 20% na Ojca i nie było problemu.

yaycash_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 01:38:28 /


ja z kolei miałem tak że współwłaścicielka miała wzwyżkę przez wiek, przez co musiałbym płacić więcej o jakieś 100-150 zeta. zawierając umowę z ubezpieczalnią, napisałem pismo iż współwłaściciel nie będzie kożystał z pojazdu (trochę to paranoidalne :)

rybaak Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 02:55:39 /


Tomek, kilka dni temu rejestrowałem/ubezpieczałem kolejny samochód. Wszystkie samochody rejestruję na siebie i na żonę bo ona ma zniżki. Nie wiem jak w 3city ale w Warszawie sprawa wygląda następująco:
1. Spisujesz umowę na siebie i brata ciotecznego (czy kogo tam masz ze zniżkami)
2. Z umową idziesz to wydziału komunikacji, tam wypełniasz wniosek, na którym musi podpisać się także brat. Lepiej żeby on był wpisany jako główny właściciel a ty jako współwłaściciel
3. Dostajesz miękki dowód rejstracyjny (w Wawie możesz go odebrać sam, brat oraz upoważnienie NIE jest w tym czasie potrzebne)
4. Ubezpieczasz samochód, brat jak pierwszy własciciel w dowodzie, legitymuje się zniżkami, więc polisę kupujesz taniej. On musi podpisać się na polisie,więc jego obecność jest konieczna. Chyba że załatwisz to przez axa czy link4.
5. Po miesiącu odbierasz z wydz. kom. dowód twardy i tutaj musisz być z bratem lub musisz mieć jego upoważnienie (w wydziale komunikacji mają druki specjalne do tego), płacisz opłatę administracyjną za upoważnienie (chyba 17 zł) i już.

Reasumując, wpisujesz brata jako pierwszego na umowie. Brat będzie potrzebny do podpisania wniosku o rejestrację w wydz. kom. Jeśli nie będzie mógł podjechać na odebanie twardego dowodu, to weźcie sobie druk upoaznienia jak bedziecie składali wniosek. W ubezpieczalni wpiszą brata jako głównego własciciela a Ciebie jako współubezpieczonego. Żadnymi procentami odnośnie ile samochodu jest czyje, się w całym tym procesie nie operuje.
Uff się rozpisalem, ale mam nadzieję, że teraz już będzie jaśniej.
Powyższą procedurę trenowałem 3 razy w ciagu ostatniego roku i zawsze było identycznie.
howgh

Jakub. Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 07:34:01 /


Sa dwa wyjscia:

-Piszesz umowe na siebie i potem spisujesz umowe darowizny z kuzynem(wysle Ci wzor na maila), potem on wypisuje Ci upowaznienie (tez wysle na maila) i zalatwiasz sobie wszystko sam bez zadnych klopotow. Obowiazuja wtedy jego znizki i twoje wzwyzki;). Nie wiem tylko jak jest z darowizna, bo w moim przypadku wspolwlascicielem jest Ojciec, czyli najblizsza rodzina, wiec podatek nie obowiazuje, ale na wszelki wypadek warto jest kupic samochod za bardzo niska kwote;). Z umowa darowizny nigdzie nie musisz biegac, wystarczy ja pokazac przy rejestrowaniu.

-Piszesz umowe na Ciebie i kuzyna majac wczesniej przygotowana umowe z jego danymi i podpisem in blanco, i juz przy zawieraniu umowy sa dwaj wlasciciele, potem jego upowaznienie i wszystko gra.

Tak dziala to w Bydgoszczy i mysle, ze w innych miastach tez, ale nie daje glowy;)

PieM Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 10:30:26 /


pare szczegółów uzupelniających:

1. Kolejność wpisania wlascicieli w dowodzie rejestracyjnym nie ma zadnego znaczenia czyje znizki będą uwzgledniane przy ubezpieczeniu - będą tego kto kupuje polisę
2. Procentowość współwłasności nie ma znaczenia na żadnym etapie procedury
3. Pokrewienstwo jub jego brak nie ma znaczenia na żadnym etapie procedury (za wyjatkiem darowizny części auta zakupionego na 1 osobę, ale po co ktoś mialby utrudniac sobie zycie takim rozwiazaniem :)
4. W US trzeba bedzie oprócz druku PCC-3 złozyc takze druk PCC-3A (2 wlascicieli)
5. Podpisu sprzedawcy na drukach PCC juz nie trzeba od dawna

ETC Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 10:54:09 /


Ad1. zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego ... w Allianz ma znaczenie w PZU nie....

Ad4. Jeśli wartość auta <1000 zł = nie trzeba wypełniać PCC wcale ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-02 11:24:55 /


Dzięki chłopaki! już rozumiem co i jak.
Umowę spisze in blanco
Ubezpieczycielem na pewno będzie prawdopodobnie link gdyż kuzyn jest u nich od kilku ładnych lat ubezpieczony.
Powypełniam druki na upoważnienie tak więc będę mógł wszystko sam pozałatwiać.
Ciekaw jestem czy wniosek z wszelkimi drukami mogę złożyć też samodzielnie jeśli będą na nich w odpowiednich miejscach widniały również podpisy kuzyna?

Jeszcze raz dzięki za szybką odpowiedz, teraz już wszystko jasne :D

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-02 12:32:37 /


Moja rada - przy tylu zawiłościach wykup ubezpieczenie u człowieka-agenta.
W razie czego masz się kogo poradzić, a nie bezmózgowca z infolinii.
I pamietaj - przy sprzedazy samochodu - również sprzedaje wspólwlaściciel.

mtango / 2007-10-02 21:04:38 /


Wszystko się zgadza, z małą uwagą: o ile wiem, to obecność brata ciotecznego podczas ubezpieczania nie jest potrzebna. Ubezpieczonym będzie brat lub obaj, ubezpieczającym Tomek. Ubezpieczony i ubezpieczający to nie musi być ta sama osoba. Podpisuje się tylko ubezpieczający. Dwa razy zdarzyło mi się, że ktoś inny za mnie opłacał ubezpieczenie, w tym raz chodziło o OC samochodowe. Nie było problemu.

Rafał L. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-11 10:51:01 /


Mam pytanie, jeśli mam umowe darowizny oraz polise OC od 7 grudnia, dowod twardy powinnam odebrac tez 7 grudnia (ale jeszcze tego nie zrobilam) i wspolwlasciciel, ktoremu podarowalam pol samochodu nie zostal jeszcze zgloszony do tego dowodu, to czy gdy pojde to zglosic do wydzialu komunikacji, czy wpisza mi wspolwlasciciela od reki, czy beda wystawiac nowy dowod (ile to trwa??) i czy wtedy zabiora mi ten tymczasowy i bede uziemiona?????
prosze o odpowiedz
pozdrawiam

kiciula / 2007-12-08 00:28:45 /


A co my jesteśmy Twój wydział komunikacji ????

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-08 03:58:01 /


jak pójdziesz po twardy dowód to powiedz ze chcesz żeby dopisali osobę do niego i powiedzą ci ile to będzie trwało, w gdańsku chyba jest od reki dodawana osoba ale pewności nie mam, a co do samego dopisywania to jak masz umowę darowizny to możesz z nią jeździć nawet dwa lata i ci nic nie zrobią bo mnie przepisu który by karał za to. niby jest obok wiązek przerejestrowania auta w ileś tam dni ale to martwy przepis.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-12-08 05:22:40 /


"niby jest obowiązek" miało być :P

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-12-08 05:23:47 /


super dzieki za pomoc!

kiciula / 2007-12-08 10:27:03 /


od ręki to dziś nic nie zrobią bo nowy twardy dowód jest drukowany poza urzędem i z jakiejś głupiej folii - i nie ma miejsca na adnotacje urzędowe.

Pozatym niepotrzebnie to tłumaczymy - należy sie udać lub zadzwonić do swojego wydziału komunikacji i zapytać - każdy ma inne kolejki i czas załatwiania ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-08 10:35:09 /


czy rejestrując auto muszę być w urzędzie razem z ojcem , który posiada zniżki ? Czy wystarczy też jego zwykłe upoważnienie + dowód osobisty + umowna kupna. Mówiąc zwykłe upoważnienie nie mam na myśli upoważnienia notarialnego. Dla ułatwienia dodam że ojciec na stałe przebywa za granicą, auto kupuje za 2 tygodnie, do tego czasu jest on w stanie przesłać mi wszystkie potrzebne dokumenty... Dziękuje za pomoc
pozdrawiam

jagos / 2008-02-22 23:39:45 /


Wystarczą te dokumenty i nawet nie musisz bulić za to upoważnenie, bo to rodzina.

tofik_wFe / 2008-02-23 08:01:19 /


Pomyśl tylko - jak ma się podpisac na umowie kupna - może własnie przyjechał z tej okazji do kraju?

mtango / 2008-02-23 10:52:53 /


dowodu ojca nie potrzebujesz, niedawno ogladałem w wiadomościach o kolesiu który założył firme i rejestruje auta obcym osobom, robi to za nich i żadnych upoważnieni nie miał, i jak to powiedziała pani z okienka ich nie interesuje kto to rejestruje tylko zeby były wszystkie dokumenty

brzezin Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-02-23 10:53:53 /


I tak przejdę się osobiście do urzędu ale najważniejsze z tego co piszecie to to że załatwię to bez niego. Ojciec podpisze się pod umową in blanco i mi ją wyśle lub przekaże przez znajomego.

jagos / 2008-02-23 11:29:27 /


Wystarczy zwykłe pełnomocnictwo, którego druk otrzymałem w urzędzie.
pozdrawiam

jagos / 2008-02-28 10:54:24 /


Witam od dawna obserwuje to forum ale teraz mam problem i chciałbym uzyskać pomoc:
A mianowicie jeśli w umowie kupna sprzedaży wpisałem siebie jako właściciela a tatę jako współwłaściciela to czy w WK moge zrobić tak żeby to tata był w dowodzie na pierwszej stronie a ja w adnotacjach????????????????

tomekesi / 2008-03-23 08:50:01 /


A jakie to ma znaczenie????? Kto jest na której stronie???

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-03-23 08:54:33 /


przy naliczaniu znizki oc nie ma znaczeni?????

tomekesi / 2008-03-23 09:21:01 /


a przy naliczaniu zniżki przy wykupie oc nie ma to znaczeni kto jest pierwszy

tomekesi / 2008-03-23 09:22:51 /


jesli na umowie jestes ty i twoj ojciec to wasze udziały w aucie wynoszą po 50% czyli bez znaczenia kto jest na pierwszej stronie a kto na innej... po prostu oboje jesteście współwłaścicielami a nie że ty właścicielem a ojciec tylko współ :)

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-03-23 09:59:28 /


czyli jego znizki jak najbardziej beda brane pod uwage. A wogóle mial ktos taki przypadek ze osoba która miała znizki była w dowodzie wpisana w adnotacjach????Poprostu niechce sie wpuścic w maliny

tomekesi / 2008-03-23 10:02:57 /


Tak będą brane pod uwagę . Jedynie od TU może zależeć czy do jego zniżek nie doliczą twoich zwyżek za wiek. Allianz na pewno nie dolicza zwyżek ale jak jest w innych TU to nie wiem.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-03-23 10:15:45 /


W PZU nie miało znaczenia gdzie się było wpisanym - i tak była zwyżka za młody wiek współwłaściciela - w Allianz na pierwszej stronie warto mieć osobe z większą ilością zniżek - tam faktycznie nie ma zwyżki za współwłaściciela ;-))

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-03-23 10:21:40 /


w Pzu dosrają +30%.... przeszedłem do alianza...

tachu Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-03-23 12:03:55 /


W samopomocy tez dosrywaja 30 %.

granadabus / 2008-03-23 12:39:18 /


w takim razie jesli ojciec bedzie współwłascicelem nie powinem miec problemu z jego znizkami a jesli ja mam juz wypracowane 20% to daje to cos wogole czy np zwyzki za wiek dostane 10%

tomekesi / 2008-03-23 15:24:25 /


zniżki idą od jednej osoby tylko, czyli jak twój ojciec ma więcej niż ty to wiadomo oc bierz z jego zniżek . Z tego co mi wiadomo to w Allianz jest o tyle dobrze ze w przypadku dwóch właścicieli auta , jak ktoś w coś przywali to nie oboje tracą zniżki tylko ten współwłaściciel który prowadził auto.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-03-23 15:33:01 /


a czy ktoś wie może ile w Compensie naliczają zwyżki za wiek ?

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-03-23 17:32:52 /


kto jest na pierwszej stronie ma znaczenie-tak miałem kiedyś w samopomocy,ale póżniej w alianzie było obojętnie,więc generalnie lepiej się dopytać w ubezpieczalni.

ZIELONY Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-03-23 21:25:06 /


Ja strasznie przepraszam, bo może odpowiedz na to pytanie już padła ale watek jest dłoooogi a ja nie bardzo mam czas czytać cały.

Kończy mi się niedługo OC. W momencie wykupowania nowego OC chcę przerejestrować auto na siebie i tylko siebie. Co zrobić najpierw. Czy na starym OC jeszcze przerejestrować auto czy ubezpieczyć najpierw na starym nr. rej. a potem przerejestrować i zgłosić do ubezpieczalni.
Może głupie pytanie ale naprawdę nie wiem co zrobić najpierw. :(

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-05 12:45:34 /


o kur..a. Nie ten wątek. Miało być w przerejestrowani i oc.
No ale dobra.... jest tu.

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-05 12:46:16 /


chyba lepiej przerejestrowac na starym OC, łatwiej bedzie zmienić ubezpieczyciela jak jest taka potrzeba

zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-05 12:51:56 /


w takim wypadku mozesz spisac umowe darowizny najlepiej chyba ( nie jestem pewien na 100% , wiec chyba) przed koncem OC, no i jesli samochod ma blachy z tego samego powiatu co Twoj, tzn literki nie musza sie zmieniac, to jak bedziesz przerejestrowywal numer i tablice zostana te same. Koszt mniejszy (ok. -100zl). Przed koncem umowy OC (w ciagu 30 dni) zglaszasz do ubezpieczalni. Tak powinno byc OK.

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-05 12:52:29 /


dooobra. to przerejestruję najpierw a potem ubezpieczę.
Dziękówa :)

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-05 13:02:14 /


Ja przerejestrowałem na starym OC i ubezpieczyciel w polisie zmienił mi numery tablic rejestracyjnych.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-05 14:10:01 /


zdecydowanie lepiej najpierw przerejestrować:)
Jeżeli jesteś "głównym" właścicielem to z tego co się orientuje WK tylko wykreśli współwłaściciela i po sprawie :)

Wolff(miłosz) Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-05 17:47:56 /