logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » przeróbki » Klimatyzacja Transit

Klimatyzacja Transit

Witajcie,

Kupiłem Transita rocznik 1995 z silnikiem 2.0 DOHC 8V ze Scorpio. Transit nie ma klimatyzacji, a ta bardzo by mi się przydała, bo bus będzie woził ludzi (9-osobowy). Stąd pytanie, czy i jaką klimatyzację da się w nim zamontować. Szukanie oryginalnej od transita w tej wersji będzie raczej trudne. Czy będzie pasować ta ze Scorpio w tej wersji silnikowej bez poważniejszych przeróbek? A może jakiś mix? Jestem dosyć zielony w temacie, także z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Pozdrowienia,
Artur

jazzawy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-25 17:02:36 /


Być może to jest rozwiązanie Twojego problemu .
http://allegro.pl/klimatyzacja-kompletna-uniwersalna-mazda-mx3-626-i4268294398.html

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-25 17:16:48 /


Wygląda ciekawie :) Ale jak to jest z tą "uniwersalnością"? Nie będzie problemów z wszczepieniem tego do Transita? No i co ze sterowaniem w kabinie?

jazzawy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-25 17:47:54 /


pytanie jak z wydajnością?
uniwersalna jest jak pisze na samochód mx3 a tu pytanie o busa.
moim zdaniem może dawać rade tylko u kierowcy i pasażera obok

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-25 18:59:42 /


Aha, czyli pewnie taka od Scorpio z tym motorem też by była za słaba do Transita?
A od transita z dieslem podejdzie do benzynowego?

jazzawy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-25 19:08:54 /


Przecież to nie silnik chłodzi .
Silnik jest potrzebny do napędzenia sprężarki.
Rodzaj silnika ma znaczenie tylko jak niechce ci się kombinować z mocowaniem kompresora. Co do węży , to możesz zakuć na wymiar jaki chcesz.
Chodzi o przestrzeń jaką chcesz obsłużyć tą klimą.

Jac Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-25 19:25:35 /


Ok, już trochę więcej wiem, dzięki :) Transitem będzie jeździć w 90% przypadków max 6 osób, czyli trzeci rząd raczej wyjęty. Do tego chcę zrobić demontowalną przegrodę za drugim rzędem, bo z tyłu będzie jeździło trochę sprzętu muzycznego. Dodatkowo szyby boczne 2 i 3 rzędu i tylna są przyciemnione folią i mają zasłonki, więc może nie będzie się jakoś bardzo nagrzewało.
Na jakie parametry elementów klimy powinienem zwrócić uwagę pod kątem wydajności przy tej kubaturze?

jazzawy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-25 20:25:26 /


Jeżeli chodzi o wydajność to musisz zwrócić uwagę na parownik i skraplacz bo to one dają wzrosty lub spadek wydajności.
Parownik w Transicie oryginalnie ma wymiary 230/240/ 92 głębokości.
Skraplacz założyłbym oryginał gdyż maż pod niego miejsce i mocowania ale do tego musisz też zmienić chłodnicę wody
wymiary skraplacza: 621/362/22
Do tegu już tylko poszukać kompresora i przewodów ale sporo roboty żeby taki układ założyć w aucie w którym go nie było.

Newek / 2014-06-26 09:30:31 /


Ok, czyli nawet wymiary z klimatyzacji z Mazdy:
http://allegro.pl/klimatyzacja-kompletna-uniwersalna-mazda-mx3-626-i4268294398.html
nie są dużo mniejsze. Skraplacz 590 X 340, wymiary parownika nie podane, ale nie wygląda na mały.

Teraz pytanie, czy znacie jakieś miejsce w okolicach Warszawy, gdzie by mi mogli coś takiego zamontować i nie chcieli połowy wartości samochodu :)

Byłem dzisiaj w jednym warsztacie w mojej okolicy i facet mi powiedział, że na gotowo bez moich części ok. 5000zł, a jeśli bym mu przyniósł swoje części (czyli ten komplet z allegro), to 2500-3000zł.

To są normalne ceny, czy da się taniej za sam montaż?

jazzawy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-26 15:14:46 /


do takiego busa to potrzebujesz zewnętrzną jednostkę mocowaną do dachu.
Taki bus ma sporą powierzchnię szyb, więc "łapie" bardzo dużo energii, ilośc ciepła do wypompowania jest spora. Szukaj czegoś w firmach się tym zajmujących- może Ci sprzedadzą

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-06-26 22:36:31 /


no nie przesadzajmy
skoro klima z hjundaja atosa daje rade w granadzie kombi to nie widzę przeciwskazań, żeby klima z mazdy 323 nie dała rady w transicie...
Najwyżej trzeba będzie zamontować większy wiatrak przy chłodnicy klimy ;)

michalch83 / 2014-06-26 23:15:56 /


Fabryczna klima w busie nie jest jakoś szczególnie większa niż z osobówki .... ale też działa na pare metrów sześciennych .... spokojnie ta z mazdy powinna dać rade ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-27 00:22:22 /


no nie wiem. Zwykłe okno dachowe w domu to ok. 2 kW ciepła w słoneczny dzień,

więc jak posadzisz 6 osób, duże okna etc... zobacz jak to jest rozwiązane w mikrobusach.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-06-27 10:02:49 /


No mam 9 osobowego busa i mówie o fabrycznej klimie ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-27 13:09:36 /


1 ludź = 100wat
6 człowieków = 600wat

czyli licząc pasażerów to wychodzi jakaś suszarka do włosów wlączona nontoper.
współczynnik ,,k,, w szybach samochodu napewno jest inny niż okien domowych.
Wychodzi na to, że te obliczenia do mieszkań , niepasują do wyliczenia mocy chłodniczej w samochodzie.
We wtorek podjadę do chłodników i się dopytam jak oni wyliczają i czy w ogóle coś obliczają .

Jac Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-27 17:08:24 /


obliczenia do mieszkań z pewnością nie są tożsame z "mieszkaniowymi", podałem ten przykład aby uświadomić jedynie że to jest ważne.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-06-28 21:02:44 /


Jeżeli wydajność zależy od parownika i skraplacza jak napisał Newek, to wymiary tych z aukcji z mazdy 626 nie odbiegają od tych firmowych z transita. Do tego tak, jak pisałem, szyby 2 i 3 rzędu i tylna są mocno przyciemnione, a do tego mają zasłony.
Raczej jestem zdecydowany na tą klimę z mazdy, tylko ponawiam pytanie, czy sam montaż musi faktycznie kosztować 2500-3000zł, czy może wiecie, gdzie można to zrobić taniej :)

Pozdrowienia

jazzawy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-29 15:25:54 /


w garażu.
Przyda się :
- szlifierka
- sparawrka ( choć niekoniecznie)
- kable oraz lutownica
- zakuwarka do przewodów ( można też zakuć w każdym sklepie rolniczym - jest taniej niż w warsztacie, lub jeśli nie ma zakurwarki a zakuwanie za drogie, to wystarczą opaski zaciskowe do ciągników, takie jebitne ;) - wytrzymują 25 BAR - sprawdzone, a klima operuje na 10-15 BAR-ów.
- kolega do pomocy i ewentualnego wyżycia się przy niepowodzeniach ;)

michalch83 / 2014-06-29 18:00:47 /


michalch83 czy Twoim zdaniem zaszczepienie tej z mazdy do Taunusa (OHC) będzie z gatunku łatwe czy raczej trudne . Patrząc na te części na aukcji wydaje się, że akurat w Taunusie parownik powinien się bardzo ładnie wpasować w miejsce oryginalnej nagrzewnicy . Zakładam, że nagrzewnice wywalam bo i tak nie jeżdżę jak jest zimno ;-)
Praktycznie trzeba tylko skombinować podstawę pod kompresor .
Czy dobrze kombinuję ?

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-29 18:40:56 /


bogdanow - Myślę że da radę spokojnie. Według mnie najtrudniejsze będzie osadzenie w nagrzewnicy i zrobienie obiegu wewnętrznego... Schładzanie powietrza pobieranego z zewnątrz nie ma sensu. Pewnie nawet być nie odczuł ze masz klimę.

Kilgore / 2014-06-29 22:11:29 /


Jesli wywalasz nagrzewnice to no problem. Jesli chcesz zostawic tojuz wiecej lepienia i spawania plastiku... A mocowanie sprezarki zazwyczaj mozna pospawac ;)

michalch83 / 2014-06-29 23:25:46 /


Bez przesady z tym obiegiem zamkniętym, mam dwa czarne auta z klimą i i o.z. korzystam praktycznie tylko zimą. Latem zdecydowanie lepiej działa otwarcie okien/drzwi i szybkie przewietrzenie wnętrza ;)
pzdr

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-30 08:15:55 /


Dysponuje klimą od mazdy jak na aukcji, jakby ktoś potrzebował jakieś wymiary to pytać.
To są klimy z UK więc nawet do mazdy 626 czy MX3 z pl pasować bez przeróbek nie będą.

Co do obiegu zamkniętego to jeszcze nie trafiły się w PL takie upały żeby korzystać z OZ.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-30 11:31:17 /


no właśnie- obieg zewnętrzny jest tylko na życzenie, albo w tych schładzarkach co były pokazane na początku.

większość aut jakie rozbierałem schładzała powietrze z zewnątrz.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-06-30 13:17:01 /


Z chęcią dałbym komuś moje scorpio mkI do założenia tego ustrojstwa od mazdy. Sam nie mam czasu się w to bawić...

Bartuś Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-06-30 13:37:14 /


scorpio klimę miały, co prawda mk1 na r290 ale mimo to łatwiej przystosować orgi klime do r134 niż rzeźbić z czegoś zupełnie innego.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2014-06-30 14:14:01 /


Wiem, ale trafić kompletną klimę od mkI dohc i jeszcze w przyzwoitym stanie nie jest proste...

Bartuś Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-06-30 14:22:21 /


Od mk1 może i ciężko, ale łatwiej z wieloryba niż z mazdy, i na R134a masz. Działamy?

Mysza liil (EM) / 2014-06-30 18:57:54 /


Tak działamy od lutego i nic nie zdziałaliśmy... Proponuj konkrety na priv to może cofnę scorpio ze złomu;)

Bartuś Dokładna lokalizacja na mapie / 2014-06-30 21:02:21 /