logowanie | rejestracja
capri.pl » FAQ

FAQ


Jaka jest zalecana przeglądarka, jej wersja, i rozdzielczość ekranu ? Wszędzie widzę takie zalecenia, a tu nie, i nie wiem czy dobrze oglądam tą stronę ?

Zalecaną przeglądarką jest przeglądarka działająca zgodnie ze standardami wyznaczanymi przez W3C. Zalecana rozdzielczość ekranu jest taka, jaka Ci się podoba, przy której na swoim monitorze widzisz wyraźnie i nie męczysz wzroku. Osobiście nie bardzo rozumiem pęd autorów niektórych stron do wymuszania na użytkownikach czegokolwiek, a w szczególności użycia konkretnej przeglądarki, czy rozdzielczości ekranu. Tim Berners-Lee wymyślając WWW i HTML wpadł na doskonały pomysł umożliwienia jednolitej prezentacji dokumentów niezależnie od typu komputera, monitora, rozdzielczości ekranu, czy systemu operacyjnego. Dla niektórych jest to jednak najwyraźniej zbyt radykalna koncepcja, albo poprawny HTML jest poza zasięgiem ich możliwości. Dopóki nie są używane dziwne i specyficzne technologie, jak np. kontrolki Active-X, czy podobne wydumki, takie ograniczenia są z reguły przejawem braku kompetencji twórcy strony, albo jego arogancji w stosunku do części swojej publiki.

Ta strona jest zbyt surowa, mam plan jak ją uatrakcyjnić (i trafić na czołówkę www.webpagesthatsuck.com)

Zdarzyło mi się dostać propozycje nie do odrzucenia typu: "mam genialny plan jak uatrakcyjnić szatę graficzną tej strony. Potrzebne będzie: 10MB animowanych grafik, 20MB flash'a, menu powinno być appletem w Javie, a w tle powinno być słychać odgłosy silnika. No i czarny tekst na białym tle to absolutny szczyt nudy". Czarny tekst na białym tle to wiele, wiele lat tradycji publikacji. Chyba że czytanie przestaje być priorytetem. Brak zbędnych grafik to szybkie ładowanie się strony. Wąski nagłówek na górze strony i brak masy rozrzuconych po całym ekranie paneli nawigacyjnych to oszczędność najcenniejszego zasobu użytkownika, czyli powierzchni ekranu. Czy coś jeszcze mogę objaśnić ?

Jestem początkującym twórcą stron www, chciałbym wiedzieć jakich narzędzi używa się do tworzenia stron takich jak ta ?

Prace nad stroną odbywają się pod systemem operacyjnym GNU/linux, czasem FreeBSD. Do edycji stron używany jest emacs, bynajmniej nie żaden wymyślny edytor HTML. Do obróbki zdjęć używany jest gimp. To chyba wszystko. Do tego napisanych jest parę skryptów shell'owych automatyzujących niektóre zadania. Tak, właśnie dokładnie tak - "windows free environment".

Czy mogę wykorzystać kod strony do swoich celów ? Proszę go wysłać na adres johnny@lamer.com

Nie udostępniam kodu strony tylko z jednego powodu: nie bardzo chciałbym poświęcać czas na późniejsze odpowiadanie na różne pytania. Koniec tematu.

Tak bardzo chcę coś napisać na forum, ale co próbuję, to ciągle czytam o jakiejś rejestracji i logowaniu ?

Dostęp do niektórych funkcji (jak pisanie na forum) jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Rejestracja użytkowników ma na celu świadczenie pewnych usług, których w inny sposób nie daje się zrealizować. A po drugie, trochę odsiewa oszołomów. Tak więc zarejestruj się.

A jeśli nie chcę się rejestrować, bo to spisek, i odnajdą mnie kosmici, wytropi rząd Kambodży, albo sprzedacie moje dane agencjom towarzyskim ?

Polecamy www.fbi.gov, prosić agenta Moulder'a. Na rząd Kambodży rady nie mamy. Co zrobić z Waszymi danymi to ciągle jeszcze knujemy, wkrótce damy znać co wymyśliliśmy.

No dobra, zarejestruję się, tylko jak ?

Do tego celu służy strona rejestracyjna. Tam podaj swoje dane, i postępuj zgodnie z instrukcjami. Link do strony rejestracyjnej znajduje się w nagłówku każdej strony. Zapamiętaj dobrze wybrany login i hasło !

Zarejestrowałem się, ale znowu to samo coś o rejestacji i logowaniu ?

Żeby zostać rozpoznanym jako osoba zarejestrowana, trzeba się zalogować. Możliwości są dwie: albo można sobie zażyczyć aby być logowanym automatycznie, albo logować się "ręcznie" przy każdym wejściu na stronę. Do wyboru wariantu przy logowaniu się służy odpowiedni "ptaszek" na stronie do logowania się. Zaznaczenie "ptaszka" od automatycznego logowania pamiętane jest w Twojej przeglądarce, więc przy zmianie przeglądarki czy komputera z którego korzystasz, "ptaszek" zaznaczony gdzie indziej nie działa, i trzeba się zalogować. Żaden problem, do tego celu służy link znajdujący się w nagłówku każdej strony. Jeżeli korzystasz gdzieś z jakiegoś komputera "gościnnie" to nie używaj automatycznego logowania, lub wyloguj się na koniec, żeby kto inny nie mógł podszyć się pod Ciebie.

Jeśli zaś logujesz się, ale strona nie daje rady Cię rozpoznać, to najprawdopodobniej Twoja przeglądarka nie obsługuje "cookies", co jest stosunkowo mało prawdopodobne, lub tychże "cookies" nie przyjmuje, z racji restrykcyjnych ustawień dotyczących bezpieczeństwa. Trzeba je nieco poluzować.

Jak zmienić login, hasło, adres e-mail, imię i nazwisko ?

Do zmian wszelkich danych związanych z Twoim kontem służy strona z ustawieniami tegóż konta. Dostęp do tej strony możliwy jest dzięki linkowi, który znajduje się w nagłówku każdej strony, pod warunkiem wcześniejszego zalogowania się. Tam można wszystko zmieniać, aczkolwiek w sprawie zmiany imienia i nazwiska sugerujemy skontaktować się z innymi organami.

Zapomniałem loginu/hasła

Hmmm ... Jeżeli w swoim koncie podałeś jakiś adres e-mail, i pamiętasz jaki (miejmy nadzieję), to oferujemy na taką okoliczność procedurę awaryjną. Jeżeli adresu e-mail nie podałeś, to nie zakładaj kolejnego konta, tylko napisz do mnie, i podaj jakieś unikalne dane ze swojego konta, najlepiej telefon, lub imię i nazwisko. Jeżeli nie pamiętasz swojego telefonu, albo jak się nazywasz, to raczej nie mogę Ci pomóc. Jednak nie trać nadziei, postęp współczesnej medycyny dobrze rokuje.

Mam tutaj już 17 różnych kont, jak mogę niektóre skasować ?

Jeśli rzeczywiście masz kilka kont, bo: już zdecydowałeś który login Ci odpowiada, opanowałeś dokonywanie zmian w ustawieniach konta zamiast zakładania nowego, pamiętasz w końcu swoje hasło i już nie musisz przy kolejnym wejściu na stronę zakładać kolejnego konta, i w końcu używasz już jednego, to świetnie. Niestety nie masz możliwości usunięcia żadnego konta. My kont raczej także nie usuwamy, bo to stwarza problem co zrobić z postami usuwanego użytkownika. Jeśli rzeczywiście masz taki powód, albo chcesz zebrać wszystkie posty wysłane pod różnymi tożsamościami w jeden zestaw, to daj znać, postaram się pomóc.

Zaznaczyłem różne ptaszki w swoim koncie, ale nie dostaje żadnej poczty ze strony ? A miało być tak pięknie ?

Pierwsza podstawowa, najbardziej prawdopodobna przyczyna to brak weryfikacji Twojego adresu e-mail. Żeby nie mieć do czynienia z masą zwracanej poczty ze względu na źle wpisane adresy, nieistniejące konta, itp, zabezpieczamy się przed tym sprawdzając poprawne działanie Twojego adresu e-mail. NIE WYSYŁAMY ŻADNEJ POCZTY NA ADRESY BEZ POPRAWNIE PRZEPROWADZONEJ WERYFIKACJI ! Czy Twój adres został zweryfikowany, Ty wiesz najlepiej. Zajrzyj do ustawień swojego konta, tam obok adresu e-mail będzie informacja o braku weryfikacji (lub brak komunikatu gdy adres został poprawnie zweryfikowany). Jeżeli adres jest zweryfikowany, "ptaszki" od różnych subskrypcji masz włączone, mija dzień, tydzień, a poczty nadal nie widać, to: a) Twoje konto pocztowe nie działa, jest przepełnione, zablokowane, itp, itd. b) jest awaria w Houston - ale to z reguły jest stan przejściowy, krótkotrwały. Alarmuj dopiero po upewnieniu się, że Twoje konto działa na 102%.

Dostawałem pocztę ze strony, ale się skończyło ?

Bywa tak że poczta wysyłana na adresy zweryfikowane kiedyś tam w przeszłości czasem wraca. Z różnych przyczyn - chwilowe kłopoty z serwerem pocztowym, zapełnienie skrzynki, itp. Jeśli taki stan utrzymuje się zbyt długo, adres sprawiający kłopoty traci status zweryfikowanego, jednym słowem poczta na ten adres zostaje wstrzymana. Z obserwacji wynika, że dotyczy to głównie użytkowników korzystających z różnej maści mailowych kont "for free". Sprawdź w ustawieniach swojego konta, czy aby nie pojawił się komunikat o braku weryfikacji Twojego adresu e-mail. Jeśli już masz opanowaną swoją skrzynkę pocztową, przeprowadź ponownie weryfikację adresu, to i poczta się znowu pojawi.

Próbuję załadować jakieś zdjęcie, ale to nie działa ?

Najpewniej zdjęcie nie spełnia wymagań pozwalających je załadować. Wymagania są następujące: plik typu JPEG, rozmiar pliku do 200kB, wymiary do 768x768 pikseli. Dodatkowo, plik JPEG musi być RGB (nie grayscale, nie CMYK), sugeruję również darować sobie progresywność.

Dlaczego dopuszczalny rozmiar zdjęcia do załadowania na stronie jest tak dramatycznie ograniczony ?

Zapewniam, że do dramatu naprawdę daleko, a ograniczenie wynika z uwagi na zapewnienie względnie przyjemnego korzystania z naszego serwisu. Nie byłoby zbyt świetnie, gdyby nagle zaroiło się od megabajtowych plików o szerokości 5 ekranów. Ograniczenia wybrane są arbitralnie, i w moim mniemaniu pozwalają na zamieszczanie zdjęć o satysfakcjonującej jakości. Jak tylko standardem staną się monitory 1600x1200 i łącza przynajmniej 512kbps w każdym kurniku, dostosujemy się. Oby tylko jakość nadsyłanych zdjęć tego wymagała.

Jestem geniuszem HTML'a, czemu w komentarzach i na forum nie mogę rozwinąć skrzydeł ?

To byłby koniec. Już widzę ten różowy, 40-punktowy tekst na seledynowym tle.

Komentarze

:)))

nic dodac nic ując :) jka to sie mawia ma jaja :))
pozdrawiam

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl [2002-12-14 02:07:45]


Ale CZAD!!! ;-)

B [2002-12-14 09:34:56]


Na temat FAQa slow kilka...

He he MK chyba miales dobry dzien, takie poczucie humoru zniecheci chyba najzuchwalszych lame'row ;-)

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2002-12-14 12:30:30]


Prawdziwy 100% lamer i tak będzie stawiał sobie za punkt honoru żeby tu nie zajżeć, a szkoda bo FAQ jast doskonały krótki, jasny i prosty

Abo!GOP! Dokładna lokalizacja na mapie [2002-12-14 14:58:53]


yo!

zabawne, ale niektórym pewnie okaże się potrzebne


(maciarzom) :-)

[anonim] [2002-12-14 16:56:38]


NIe mam więcej pytań ;)

spawn Dokładna lokalizacja na mapie [2002-12-15 00:25:18]


hi hi hi

Po porostu czad!

RoT Dokładna lokalizacja na mapie [2002-12-15 12:02:37]


I wszystko na ten temat :-)

hubert [2002-12-16 10:54:30]


he he
aż ciężko uwierzyc że ludzie potrafią takie pytania zadawać :-)
chociaż nie wiem czy pomysł z FAQ był dobry; przestaniesz teraz dostawać pocztę z takimi "perełkami" :-)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2002-12-16 11:14:28]


hmm

a troche sie pytaja nigdy jeszcze nie zadalem zadnego z tych pytan za sie rozesmialem jak niektore przeczytalem

CHUDER Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2002-12-16 23:16:44]


nieeee

nie mówcie, że ktoś zadaje takie głupie pytania....:)

loqsh1 [2002-12-17 09:24:22]


ha ha -ale smieszne
powaznie pytam: jak napisac cos na forum????
bo mi sie jakies dziene tematy wyswieylaja:)
pozdro

Hoover 3M [2002-12-17 13:21:57]


pomocy!

mam problem specjalnie dla tej pięknej strony założyłem e-mail i chciałem go podać ale nie mogę .Wcześniej się zarejestrowałem ale bez e-maila ,a teraz nie mogę go dodać poratuj mnie prooooooooooooszę!

TOMEK "MIARQA" Dokładna lokalizacja na mapie [2002-12-18 15:28:47]


buchacha -powiedz ze zartujesz bo juz placze ze smiechu:)

Hoover 3M [2002-12-18 15:38:12]


do Tomka "miary"

chciałoby się powiedzieć że miarka się przebrała :-)
ale niech będzie. Jak się zalogujesz to u góry pod npisem "witaj TOMQ "MIARA" masz na niebiesko widoczne "konto", kliknij na to i możesz sobie edytować do woli.

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2002-12-19 08:16:27]


Open Source

windoze free enviroment - nic dziwnego ze strona jest taka dobra :)
tak trzymac!

Jedrek [2003-05-18 17:05:30]


pomoc!!!!!!!!!!

dostaje na maila ogłoszenia capri a chciałabym z tego zrezygnować niestety niewiem jak?

Laila [2005-06-30 14:03:43]


Wejdź na swoje konto (link na górze strony) i w subskrypcjach wprowadź odpowiednie zmiany, zatwierdzając je przyciskiem "zapisz zmiany".

rwd Dokładna lokalizacja na mapie [2005-06-30 14:10:15]


Odjazd...

A wyknuliście już co zrobić z naszymi danymi?! Już jakiś czas temu się zarejestrowałem narazie miałem problemy tylko z rządem Kambodży...

Wroniasty Dokładna lokalizacja na mapie [2005-07-20 00:25:09]


no i basta

ale jak uaktywnić stronę ze swim samochodem to ja dalej nie wiem wysłamem meila z aktywacją I NIC DO H....JA COJEST DO JASNEJ K....Y NĘDZY

WaskiPolska - rzepin [2005-09-02 11:47:49]


spokojnie cierpliwości :) MK pewnie jest na wakacjach :)

Krzysiek_Poznań Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2005-09-02 12:04:08]


Głowa pod prysznic, a później radzę przeczytać sobie ten temat:
http://www.capri.pl/forum/41398fb5de62c#41ad8546126c6
Pozdrawiam i cierpliwości :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl [2005-09-02 12:08:19]


Kolega chyba trochę za bardzo nerwowy jest. To się może skończyć zawieszeniem konta, więc może lepiej uważać na to co się pisze.

babejsza Dokładna lokalizacja na mapie [2005-09-02 12:11:14]