logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Zakup i sprowadzenie auta z zagranicy (auto ma blachy z innego kraju niż ma być sprowadzone)

Zakup i sprowadzenie auta z zagranicy (auto ma blachy z innego kraju niż ma być sprowadzone)

Prośba o wypowiedź praktyków lub osób obeznanych w temacie.

Autko chcę ściągnąć z kraju UE, ale sytuacja się komplikuje bo dodatkowo jest zarejestrowany w innym kraju UE.
Normalnie musiałbym iść do wydziału komunikacji w kraju gdzie znajduje się pojazdu kupić OC blachy wyjazdowe i go.

Teraz kilka pytań:
-Czy mogę iść normalną ścieżką jak powyżej?
-czy muszę udać się autem do kraju skąd ma blachy?
-czy jeżeli w dowodzie ma ciężarowy zmienia to coś w przypadku przekroczenia granicy?
-czy mogę zrobić tak że w moim imieniu kupi go obywatel kraju w którym stoi auto a druga umowa będzie ze mną i to ja wykupienia blachy wyjazdowe

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-02-01 14:00:23 /


i jak Panowie nie ma tu żadnej mądrej głowy w tym temacie ?

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-02-01 21:00:35 /


Ja to mam tylko doświadczenia z rejestracją aut, które są były wyrejestrowane i to też nie takie wielkie, ale naużerać się musiałem z urzędnikami... Nie wiem jak teraz, ale jakiś czas temu urzędnik miał w nosie z jakiego kraju auto. Interesowało go tylko, czy było kupione w PL czy poza granicami, bo czemu nie mógłbyś odkupić auta we Włoszech na wakacjach od Niemca, który tam właśnie na wakacjach jest. WIadomo to umowa K/S, jeśli chodzi o kwity to muszą byś stąd, gdzie auto zarejestrowane. Sprawa druga, jak kupione w Polsce to wymagają ciągłości umów, a jak z zagranicy, to już nie.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-02-02 10:49:04 /


Konrad a co sądzisz o sytuacji takiej:
Auto ciężarowe (ale osobówka nie TIR) zarejestrowane w kraju X, ale znajduje się w kraju Y. A chcę wykupić tablice wyjazdowe i OC na 30dni by przyjechać nim do PL. I teraz pytanie czy jest opcja wykupienia tych tablic (wyjazdowych) z kraju Y choć blachy na aucie są z kraju X :)

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-02-03 01:29:55 /


O tym raczej stanowią przepisy kraju, kiedyś dało się wykupić niemieckie nawet przez internet, bez podawania jaki to pojazd i dopiero na miejscu wypisywales dowód tymczasowy, można było ns tym ściągnąć dowolne auto z dowolnego kraju UE. Nie wiem jak jest teraz, bo słyszałem jakiś czas temu, że miały się zmienić przepisy, że tylko urząd może wydać taki papier.
Najszybcie, poszukaj firmy na necie co robią "tablice wywozowe", tam pewnie się dowiesz czy dalej można tak jak napisałem wyżej.
Przeznaczenie pojazdu nie ma znaczenia.

Killer vel M-maniac Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-02-03 07:57:18 /


Ja tam słyszałem o przypadku zjazdówek francuskich które podczas kontroli w Niemczech okazały się nie ważne, i chłopaki na podróż musieli wykupić kolejne - w DE :)

Mysza liil (EM) / 2018-02-03 08:18:46 /


Ale to była "kara" za wyprzedzanie tira lawetą 80 na godzinę po najszybszym pasie, czy jakoś tak;-)

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-02-03 08:27:21 /


Moim zdaniem nie ma znaczenia, gdzie się autko znajduje. Ważne jest, gdzie jest zarejestrowane. Gdy je kupisz, podpisujesz umowę z właścicielem a on wyrejestrowuje samochód w kraju, w którym jest on zarejestrowany. I daje Ci odpowiednie dokumenty.
Ściągnięcie samochodu do PL to kwestia wtórna - możesz jechać po nie lawetą wynajętą w PL, możesz też zapłacić przewoźnikowi (znalezionemu na np. clicktrans.pl) za przewóz auta do PL.
Sprawa się komplikuje, gdy koniecznie chcesz nim wracać do PL na kołach - jest to jedna z najdroższych opcji, ale nadal możliwa. Wtedy musisz załatwić blachy wyjazdowe kraju, z którego auto wywozisz, jakieś ubezpieczenie i ..... możesz jechać.
Ale moim zdaniem lepiej jest przetransportować samochód "na pace" wybierając sobie najtańszego/najwygodniejszego przewoźnika.

Bartłomiej Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-02-03 16:48:04 /


W grę właściwie wchodzi tylko opcja na kołach no i właśnie czy mogę wykupić blachy wyjazdowe w kraju w którym nie jest zarejestrowany tylko się znajduje

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-02-03 18:10:58 /


Dobra Mysie Pysie potrzeba rady odświadczonych i z AKTUALNĄ wiedzą:

Pacjent przyjechał do PL już na kołach:
-ma aktualne badanie tech z kraju UE
-ma OC na 30 dni
-ma przetłumaczone dokumenty
-został złożony wniosek o zapłatę akcyzy

I teraz tak zestaw pytań:
-jak to jest z tym wnioskiem o zwolenie z VATu (kupno od osoby prywatnej)? trzeba go składać i bulić 160zł czy nie ?
-czy WK honorują zagramaniczne i przetłumaczone badania tech?
-czy w WK trzeba specjalnie prosić o kwadratowe blachy? (czy jest jakiś wniosek)
-czy akcyze może opłacić inna osoba niż ta co kupiła fizycznie za granicą ?

Proszę o pilną i aktualną wiedzę :)

SKUN_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-03-20 18:10:35 /


opłaty w skarbówce już nie płacisz od kilku lat - zniesione.
akcyze musi opłacić osoba, która wprowadziła samochód na obszar PL. czyli z reguły ktoś kto widnieje na umowie z ,,niemcem"

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-03-20 18:13:12 /


Co do honorowania przeglądu technicznego z innego kraju to chyba zależy od interpretacji przepisów przez wydział komunikacji bynajmniej w Jeleniej nie jest to proste i ja robiłem nowe badania ;/

Ignacy Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-03-20 19:37:40 /


na wniosku jest krzyżyk do zaznaczenia że się chce kwadratową blachę.

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-03-21 08:12:04 /


Za kwadratową chyba jest dopłata , bo to nie standard .
Obym się mylił .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-03-21 23:00:59 /