logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » silnik » ROZRZĄD

ROZRZĄD

Czasy rozrządu , fazy rozrządu , valve timing , jak kto woli, zebrałem razem do kupy bo czasem ktoś zadaje dużo pytań, więc jest to razem dla celów porównawczych. Jest to efekt uboczny dumania nad tym jaki silnik ma najdłuższe czasy rozrządu i w związku z tym jakiego silnika żyłowanie (bez zmiany wałka rozrządu) będzie najsensowniejsze.
Jak komuś brakuje jeszcze czegoś (kosiarki 2,0 czy 2,9, jakieś 16V, V4 czy popierdółki klasy 1,6, 1,3 albo kenty), to niech dorzuci, przynajmniej w jednym wątku będzie.

V-ki:
2,4:

Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24°BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 64°ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 66°BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22°ATDC

2,9:

Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 30°BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 66°ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 76°BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20°ATDC

2,8 EFI:

Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 26° 30’ BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 69° 30’ ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 75° 30’ BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 22° 30’ ATDC

2,0 ; 2,3 (later models)

Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25° BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 51° ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 67° BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9° ATDC

2,3 (early models)

Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20° BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 56° ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 62° BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14° ATDC

2,8 gaźnik (later models):

Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 20° BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 56° ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 62° BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 14° ATDC

2,8 k-jet i gaźnik (early models)

Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24° BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 72° ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 73° BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25° ATDC

Rzędówki:

2,0 DOHC:

Carburettor engine:
Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13°BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 39°ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 43°BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13°ATDC
Fuel-injection engines:
Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13°BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 51°ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 43°BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 13°ATDC

2,0 OHC EFI i gaźniki

Inlet opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 24° BTDC
Inlet closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 64° ABDC
Exhaust opens . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 70° BBDC
Exhaust closes . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 18° ATDC


Dane zaczerpnięte z Haynesa, dość nie precyzyjnie podają silniki w których następowały zmiany – later models, early models. Jeżeli koś może doprecyzować kiedy te zmiany zaszły i po czym rozpoznać „early” od „later” patrząc na silnik, to bardzo proszę.


granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-05-02 10:58:15 /


Jarek, gdzies mialem fotke dwoch silnikow obok siebie (przed po modyfikacji), jak znajde, to wrzuce. Z tego, co pamietam mily cos inaczej z pompą wody, inne mocowania kolektorow wydechowych inne kanaly ssace w glowicach (nowszy - wieksze), minimalne roznice w komorze spalania i w rozmiarze zaworow (nowszy - wieksze). tyle na razie pamietam.

Ananiasz Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-05-02 11:06:32 /


Przed modyfikacja mialy termostat z lewej strony, patrzac od przodu silnika

Ananiasz Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-05-02 11:16:09 /


A zmiany wprowadzili w maju 1979

Ananiasz Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-05-02 11:17:17 /


Ale co do termostatu, to nie zagwarantuje, ze w mojej madrej ksiedze zdjecie im sie lustrzanie nie odbilo :-))))

Ananiasz Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-05-02 11:19:52 /


Poki co to wstawiles fotke do gory nogami :]

Mysza liil (EM) / 2006-05-02 11:38:41 /


Masz racje, czyli termostat jest z tej samej strony :-)))))))))))))))) Ale... Dzieki temu nie bede juz bezkrytyczny do tej serwisowki i bede 3 razy sprawdzal, czy fotka nie jest odbita w jakiejkolwiek plaszczyznie... Ale cyferki na fotce sa OK :-))))

Ananiasz Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-05-02 11:42:23 /


Mam trochę głupie pytanie bo raczej dotychczas niewiele miałem wspólnego z OHC. Czy to co na zdjęciu to wszystko co jest potrzebne do wymiany rozrządu czy czegoś jeszcze mi brakuje???? Jest pasek i 1 napinacz. To wszystko czy coś jeszcze potrzebne?? Jakieś uszczelki??

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-08-05 20:07:30 /


3 uszczelniacze, na walek rozrzadu, walek posredni i wał - wszystkie w jednym rozmiarze. Do tego uszczelnic obudowy dwoch dolnych simmeringów jakimś środkiem do silników. Przydac sie moze nowa pompa wody i termostat - zrob caly przod silnika, bedziesz mial spokoj.

Mysza liil (EM) / 2008-08-05 20:10:07 /


cytat z MikeB4 dotyczący 1,6 OHC, żeby było w jednym miejscu:


Wałek zwykły - czasy otwarcia/zamknięcia

zawór ssący 22 st przed / 54 st po
zawór wydechowy 64 st przed / 12 st po


Wałek GT - to samo

zawór ssący 24 st przed /64 st po
zawór wydechowy 70 st przed/ 18 stopni po

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-26 13:03:41 /


Czyli parametry wałka 2.0 ohc efi ... i zawory tej samej wielkości są co w 2.0 ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-02-26 14:18:26 /


Coś tak czułem Mike ;D

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-02-26 15:51:59 /


jak oceniacie stan tego wałka,do regeneracji, kosza czy może dalej zapitalać?

bon / 2010-03-20 18:41:09 /


złom:)regeneracja chyba nieopłacalna i bez utwardzania krzywek długo po takiej operacji nie pożyje,a smarowanie jakieś jest na wałek ??

kozi Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-03-20 18:51:38 /


To 2.0 efi....niewiem jak tam ze smarowaniem:)

bon / 2010-03-20 19:00:39 /


jeśli silnik jeszcze zdrowy to kup nowy zestaw wałek+krzywki+rurka smarowania (sprzedawane sa w takich kompletach) i ciesz się OHCem co gada szzzzzzzzzzz a nie ptptptptptptptp :D

Mysza liil (EM) / 2010-03-21 06:34:40 /


O właśnie Myszo, miałeś w ręku kiedyś taki nowy nowy wałek?
Na ibeju od pyty kompletnych zestawów z rurką olejową i konikami, ale spotkałem się z opinią, że są zazwyczaj z tak nędznej stali, że po roku taka nówka wygląda gorzej niż 20-letni fordowski wałek. Masz jakieś doświadczenia z takimi zestawami?

Konar / 2010-03-21 08:53:30 /


Fusz od roku jeździ codziennie do pracy na Febim. Nie dzieje się z nim kompletnie nic. Kosztował ~400 (wałek, dźwigienki, rurka).

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-03-21 09:56:59 /


Ja zanim założyłem FR32, miałem wałek z FEBI, pojeździł u mnie ponad rok, zrobił ~10 tys. km, żadnych śladów zużycia, sprzedałem za 120 zł i śmiga od niecałego roku w Transicie na południu Polski.

BARTEK#1925 Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-03-21 11:27:18 /


Zajrzę dziś do drugiego silniczka "NEJ" i zobaczę w jakim stanie jest wałek...są podobno identyczne w budowie,może będzie lepszy:)

bon / 2010-03-21 12:37:34 /


Czy idzie gdzieś dostać tą śrubę, bo moja jest objechana i była przez poprzedniego włascieila odkręcana przecinakiem, a może dopasować jakąś zwykłą?

Kilgore / 2010-03-23 21:23:38 /


Zadzwoń do pierwszego lepszego serwisu Forda i zapytaj o FINIS 6016123. Na pewno będą mieli. Wedle moich źródeł kosztuje 13$ ale to pewnie nieaktualna informacja.

Konar / 2010-03-23 21:28:39 /


Ło:
http://cgi.ebay.co.uk/Timing-Belt-Tension-Bolt-%3E-Fits-Ford-Cortina-OHC_W0QQitemZ310187572025QQcmdZViewItemQQimsxq20091210?IMSfp=TL091210197002r26034#ht_582wt_1167

Konar / 2010-03-23 21:29:33 /