logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » garaż » Budowa garażu/warszatu/budynku gospodarczo-magazynowego

Budowa garażu/warszatu/budynku gospodarczo-magazynowego

Taki temat...
Po kilku dobrych latach, grzebania w garażu 2.5x4m i na podjeździe, czas w końcu zmierzyć się z decyzją budowy czegoś większego. Ma być ciepło, miło i wygodnie ;-)

Do środka mają wjechać dwa Fordy normalnych rozmiarów.
Jeden podnośnik dwukolumnowy, regały na części, warsztat z dużym stołem, wózek narzędziowy, jakieś pierdoły wiadomo i kawałek zaplecza z umywalką etc.
Zrobiłem wstępną symulację i myślę, że coś pokroju 10x10m, byłoby super. Z racji podnośnika wysokość około 4m.

Całość, myślę, że najlepiej będzie postawić z płyty warstwowej. Wiadomo, fundament, konstrukcja, płyta. I teraz pytanie, budować jako co ? Głównym założeniem tego obiektu, będzie moje hobbystyczne grzebanie, nie wykluczam oczywiście działalności zarobkowej, ale powiedzmy, że nie chciałbym uwiązywać się działalnością i po prostu nie przekroczyć tych "bezdziałalnościowych" 1150 zł/msc.

Garaż...
Warsztat...
Budynek gospodarczy...
Które z tych trzech będzie najbardziej korzystne i dlaczego ?

Cała działka ma 1000m kw. Dom na niej jakieś 110m kw.
Poza tym altana i ten nieszczęsny garaż na malucha :P
Miejsce w którym chciałbym to postawić to prostokąt o wym. 15x25m, pomiędzy dwoma sąsiadami.

To jeden temat.
A drugi już bardziej techniczny...
Może ktoś od nas zajmuję się właśnie budową takich hal z konstrukcją stalową ?
Może brat, albo wujek... Jakiś kontakt też chętnie pozyskam ;-)

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-01-31 23:16:41 /


Ja mam doświadczenie, architekta i stawiam niedługo podmagazyny w Warszawie więc możesz dzwonić to postaram się rozjaśnić Ci temat.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-01-31 23:26:14 /


Ja mam u siebie 7x7m+ 7x4m na auta. W wiekszym podnosnik. Jak regalu przemyslowego nie wstawilem (7x1) to szlo tam 4 auta upchnac w tym 7x7.
Generalnie warto 2 pomieszczenia zrobic, bo czasem cos szlifujesz / spawasz - szkoda drugie auto przypadkiem uszkodzic. W 7x4 wchodzi Ci jedno auto i masz dookoła miejsca pod dostatkiem na otwarcie drzwi, czy tam rozstawienie się z narzędziami. Silnik tez wyciagniesz na podnosniku bez problemu i odjedziesz z nim przed auto. U mnie tylko hobbystycznie, wiec gospodarczy.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-01-31 23:29:27 /


Dobry temat. Czy uzyskasz pozwolenie na tak duży obiekt na takim skrawku wolnego gruntu? Jak to formalnie wygląda? Jak wygląda budowa takiej konstrukcji od strony formalnej ? Czy można ją wykonać samemu?

lagunaSF / 2019-02-01 17:50:51 /


Chuder ostatnio stawiał halę stalową to da Ci namiar. Nie narzekał na jakość wykonania.
A co do rodzaju budynku, to zacznij od miejscowego planu zagospodarowania i od warunków zabudowy dla twojej działki. Co tam jest dla Twojej działki wpisane.

UglyKid Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-02-06 14:34:09 /


Ja nie mam MPZP i będą warunkk zabudowy dlatego na wstępie muszę się rozeznać żeby wiedzieć co wpisać we wniosku o warunki zabudowy

lagunaSF / 2019-02-06 15:11:00 /


Wpisz Świątynia Mechanika :D

kozi Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-02-06 16:27:59 /


Panowie, A w garażu 6,3 x 10 metrów to jak radzicie?
Gdzie najlepiej postawić podnośnik kolumnowy, żeby się dało 2-3 samochody zaparkować, trochę porobić i jeszcze jakoś to wszystko ogarnąć przestrzennie?

Gnieciuch

Gnieciuch Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-06 18:13:37 /


Ja to bym był za tym by osoby z doświadczeniem i pracujący w takich miejscach machnę tu poradnik co gdzie i jak rozplanować w garażu/ warsztacie przydomowym... Po co potem przerabiac:)

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-06 18:43:51 /


Ja nie mam podnośnika kolumnowego. Zawsze zajmuje miejsce, można obić auto, potykasz się o ramiona. Mam kanał. Niby mniej wygodny, ale rzadko korzystam, więc nie narzekam. Plus to fakt, że jak nie używam, to tak jakbym nie miał żadnej przeszkody.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-06 19:26:39 /


Gnieciuch,wrzuć zdjęcie poglądowe działki(mapka sytuacyjna)wjazdy,wyjazdy.Czy będziesz więcej wpychał czy wypychał auta z tegoż garażu,czy jesteś lewo czy prawo ręczny,to wszystko ma znaczenie:).Niech pierwszy rzuci kamień Ten któremu nie pomogłem na tym forum,czy to postem czy fizycznie:)
Btw jałmużne na rozwój osobisty i nowe technologie przyjmuje na PayPala :)

kozi Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-02-06 19:53:31 /


zamiast kolumnowego to można platformowy, nie zajmuje miejsca.

Dla mnie największym problemem było rozgraniczenie miejsca - warszatowe- garażowe.

Zasada jest taka, że tam gdzie auto składasz, rozkładasz, raczej się nie powinno szlifować, etc,


więc zastanów sie co masz tylko garażować ( niech tylko stoi), co chcesz robić w warsztacie ( jeśli spawać i szlifować, to sobie wydziel to ścianką), a stół warsztatowy do pracy może stać na stanowisku montażowym auta.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-02-07 09:27:55 /


Jeden obrazek tysiąca słów wart xD A dwa, trzy... to już w ogóle...

To co udało mi się "upchnąć" na zimę, za pomocą rolek pod koła itp. metod to do pomieszczenia 4x7 wchodzą "na skos" 2 auta nie za wielkie (capri + 924). Do pomieszczenia 7x7, gdzie pod ścianą w głębi mam regał 7x1, czyli realnie mam 6x7 teraz da radę upchnąć 4 auta w tym podnośnik 2 kolumnowy (jedno auto na podnośniku i 3 obok siebie "na parterze" - całkiem pojemnie to wychodzi :-)

Jeśli ktoś nie lubi kolumn, są podnośniki jedno, lub dwu siłownikowe, które wyjeżdżają z podłogi - bardzo fajna opcja, no ale cena... No i trzeba fest dziurę w podłodze zrobić.

Tak więc mam kanał (niezły magazyn mi się tam zrobił) i podnośnik 2-kolumnowy. Nie zgodzę się z m.kozłowskim, że kanał wystarcza, o niebo wygodniej wszystko się robi na podnośniku, nawet głupią zmianę kół...

Oczywiście wszystko kwestia miejsca.

Teraz jak już trochę tego zestawienia używam, to co bym poprawił to - pomieszczenie warsztatowe zrobiłbym o pół metra szersze - po drugiej stronie pomieszczenia co stół mam regały - zrobiło się ciasno, ale spokojnie da radę silnik na stojaku obrabiać.

Bramę wjazdową zrobiłbym szerszą - żeby wjechać na podnośnik prosto, trzeba czasem lusterko kierowcy złożyć jak auto szersze.

Podnośnik dałbym z prawej strony pomieszczenia, żeby nie musieć "obchodzić" auta na podnośniku przechodząc między podnośnikami.

A tak poza tym to mega zadowolony jestem. Ale wiadomo, miejsca wiecznie za mało ;-)

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 10:19:42 /


Kurna Panie marzenie...

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 11:36:26 /


eee, dla mnie za ładne, wole Pająk stajl :)

Piosiu. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 12:21:14 /


A można wiedzieć jaki jest koszt postawienia takiego budynku do tego stanu co masz?

Kropla Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 14:34:35 /


Powiedz tylko jak formalnie nazywa się ten budynek. Jakie pozwolenie? Garaż? Warsztat? Budynek gospodarczy?

lagunaSF / 2019-02-07 15:30:52 /


Mega wypas Konrad... U mnie niestety się aż tak fajnie nie da zrobić, bo najzwyczajniej w świecie brak metrażu działki. Nawet jakbym już w tego totka trafił, żeby to sfinansować :( Maks. co planuje, to przyklejone do domu 9,5x6 (po zewnętrznych wymiarach patrząc), a i to jedynie przejdzie tylko przy sporej przychylności urzędników i ZDMu :/

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 19:54:54 /


Podpinam się pod pytanie lagunaSF . Jak to jest ogarnięte ze strony formalnej : budynek gospodarczy na zezwolenie na budowę ? czy może jakoś inaczej ? Ja mam póki co 5x7 nazwane "budynek gospodarczy w zabudowie zagrodowej " ale duszno mi w nim strasznie ;-)

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 20:15:41 /


U mnie leci budynek 14x10 o kształcie jak wyżej. Nawet środek bardzo podobny.
Pieczatki mam na domek gospodarczy. W planie dopisałem drugi etap zabudowy działki na dom jednorodzinny, tak żeby nie było że tylko to powstanie. Nikt ani się nie zapytał o nic.
Zagospodarowanie terenu mam mieszkalno handlowo usługowe,a to jest ważne i najlepiej żeby sobie to najpierw posprawdzac

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 20:42:44 /


Marzenie :)

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 22:09:10 /


Budynek gospodarczczy u mnie. Koszty może i dałoby policzyć, ale nie wiem czy chce. Fundament, mury, dach i posadzka to prace zlecone. Bramy kupione, a reszta to tzw. metoda gospodarcza - czyli zakasuję rękawy i robię sam.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 23:27:53 /


W takim budynku to istota tez jest - miasto , wioska .
Bo to czy bloczek , czy patyki to już uj .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-07 23:35:40 /


To i ja foty wrzucę, a co. Ja byłem ograniczony miejscem, szerokości na garaż miałem tylko tyle i nic więcej. Za to poszedłem w długość. Coś za coś.
Wysokości też nie miałem, więc i dlatego podnośniki odpadły. Musiałem zmieścić się pod oknem budynku obok.
Z plusów pozagarażowych mam do tego 120m2 strychu na graciarnię.
Za to przy urządzaniu wiedziałem już z poprzedniego garażu co chcę, czego nie.
Podstawa to dużo światła i dużo gniazdek.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-08 07:39:21 /


Po ostatnim zdjęciu sądząc masz spore pragnienie przy robocie;-)

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-08 07:42:19 /


To było na dzień otwarty :)

Aha, z rzeczy kosztownych to miałem zlecone fachowcom fundamenty, konstrukcję domu i poszycie dachu. Resztę zrobiłem sam z okazyjną pomocą ze dwóch - trzech par rąk dodatkowych.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-08 07:44:03 /


Jestem pod ogromnym wrażeniem dbałości o estetykę i wystrój miejsca pracy, na pewno procentuje to większą chęcią przebywania w takim miejscu . Jak dla mnie peterda :)

Damian74 / 2019-02-08 07:47:07 /


Selfie wam nie dało dużo do myślenia, że Coś się kończy koloru konia...

kozi Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-02-08 09:06:55 /


Jaki masz długi kanał ?
Mam zamiar robić , i nie wiem jaki długi .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-08 10:09:52 /


Musiałem zrobić nieco krótszy niż chciałem, bo miałem rury kanalizacyjne, ale jest na długość auta + 1 metr. Zrobiłem za to nieco głębszy, pod swój wzrost.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-08 11:54:34 /


No właśnie z tą głębokością. Ile sobie trzeba odjąć/dodać względem swojego wzrostu, żeby było wygodnie majstrować?
Robiłeś sobie w kanale podnośnik kanałowy? Ten jeżdżący taki po szynach na brzegach kanału?

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-15 00:17:25 /


Na 183cm wzrostu mam chyba 155cm głębokości kanału. Chodzi o to, żeby swobodnie łazić pod autem.
Podnośnika nie mam, za dużo roboty. Kupiłem sobie wolnostojący podnośnik do skrzyń biegów.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-15 07:39:31 /


Naiwnie zapytam - nie wystarczy zrobić po prostu stosownych "szyn" z kątowników na brzegach i już?

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-15 10:13:34 /


Szyny i tak muszą być , miejsce na deski .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-15 10:29:21 /


Tak, ale ten podnośnik zawsze wtedy gdzieś jest i przeszkadza. Albo o nim zapomnisz i wyrżniesz głową. A taki wolnostojący zabierasz i chowasz gdzie chcesz i kiedy chcesz.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-15 11:00:39 /


Bo prawda jest taka, że kanał trzeba zrobić od ściany do ściany (od fundamentu do fundamentu) i wtedy można taką podstawę na rolkach dopchnąć w któryś koniec i tak trzymać, a użyć tylko kiedy potrzebne. Ja takiego wózka u siebie jeszcze nie zrobiłem, ale jak robiłem ramę pod deski, to na górę dałem kątownik, a pod nim ceownik - prowadnica dla rolek wózka w przyszłości.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-15 11:48:44 /


Podnośnik musi być krótszy niż szerszy , wtedy mieści się pod drabinką , którędyś trza wejść :)
Ale rozważałem kanał płytszy , obsługa auta miała by się odbywać z krzesełka na kółkach ,
jest ich przy każdym śmietniku po trzy w tygodniu :)
Jest opcja o cztery centymetry niżej żeby dodać kratkę, jak ktoś marznie w nogi .
No i jak teren podmokły ( tu jest mój problem ) w najniższy punkcie studzienka ( wielkości
wiadra ) by wstawić pompę .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-15 22:40:21 /


Ja mam 193 cm wzrostu, kanal mam na ok 2m. Wole coś podstawić pod nogi, jak się schylać czy łeb wykręcać na boki. Zasypać zawsze łatwiej później ;-)
A co do wody / podmokłego - ja z takiej bardzo grubej folii, którą zgrzałem opalarką, zrobiłem taki wielki wór jak kanał długi, szeroki i głęboki, wylałem w nim ławę i wymurowałem ściany. Później całość obsypałem piachem. Efekt taki, że obok garażu mam studnie i na wiosne woda jest 0,5m poniżej gruntu a w kanale zawsze sucho.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-16 08:34:43 /


Konrad- i zrobiłeś jedyną prawidłową rzecz jeśli chodzi o hydroizolację, nie masz pojęcia jakie budżety idą na zatrzymanie wody w budynkach komercyjnych oraz- jakie błędy popełniają renomowani projektanci czy tez wykonawcy.

to trudny temat ogólnie.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-02-16 09:37:13 /


Renomowani - tak, pod względem uposażenia.
Hydroizolacja to może i trudniejszy temat w budynkach istniejących. W nowo projektowanych - od dawna nie.

KR54321 / 2019-02-16 09:59:21 /


temat u mnie akurat na czasie. aktualnie bije się z rozplanowaniem budynku.
ogólnie założyłem że szerokość elewacji frontowej to 14m ponieważ tyle mi zostaje z szerokości działki po odliczeniu ustawowej odległości od granicy a z drugiej strony chce zostawić pełnowymiarowy przejazd, ale do rzeczy:

szerokość całkowita budynku to 14m z czego mają wyjść 3 stanowiska, 2 stanowiska murowane o wysokości 3m z płytą betonową i których całkowita szerokość wewnątrz to około 9,5m podzielone tylko jednym filarem na środku i na górze poddasze użytkowe. 3cie stanowisko na podnośnik 4m szerokości i wysokość do szczytu ( ponad 5,5m) stanowisko to z płyty warstwowej. długość stanowisk 8,5m, cały budynek przykryty dachem na jednej wysokości.

bije się jeszcze z myślami co do wymiaru stanowisk , czy tak będzie ok czy podzielić całość na równe części i dodać do tego z podnośnikiem około 40cm kosztem zmniejszeni o ten wymiar stanowisk murowanych? ( aktualnie podnośnik mam na stanowisku 4m i nie jest zle z tym że miejsca nigdy za wiele)

co do długości nie mam ograniczeń i też spekulowałem ale wydaje mi się że 8,5m (zewnąrz budynek 9m) jest w porządku ponieważ mniej to za mało a więcej to już musiało by byc sporo więcej żeby w długości wyszły 2 stanowiska. więc wydaje mi się ze to jest środek, z tym że co do długości nie mam ograniczeń ponieważ na długości mam 'hektar miejsca'.

bramy wjazdowe mam zamiar wstawić roletowe 3,2m co daje 3,05m światła wjazdu i wysokości 3m = 2.8m wjazdu

pod znakiem zapytania stoją jeszcze schody na piętro. ogólnie na boku budynku bedą szerokie drzwi na górze z których mam zamiar zrobić wysuwaną belke z wyciągiem co załatwi transport ciężkich elementów. jednak że schody fajnie byłoby mieś wewnątrz budynku tylko ciężko się zdecydować gdzie bo wszędzie szkoda miejsca które zajmą. koncepcje są żeby umieścić schody z konstrukcji metalowej obok podnośnika i w przypadku gdyby zawadzały na wysokości 2m podnoszone do góry. lub w stanowisku obok zrobić stałe schody.

jeśli ktoś ma jakieś cenne uwagi to chętnie wysłucham ponieważ w budownictwie nie jestem za mocny i cenie każdą sugestie


Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-02-16 20:07:12 /


Pierwsze podstawowe pytanie, jakie mi się nasuwa, to po co roznicowac materiał na ściany i czemu stanowiska z podnosnikiem też nie zrobisz murowanego?

A co do schodów. Może zrobić je na tylnej ścianie (przeciwległej do bram) idące z prawie narożnika budynku na pierwszym stanowisku i przyklejone do ściany w górę. W tym momencie na etapie stanowiska z podnosnikiem pewnie już żadnych schodów nie będzie, a z pierwszych dwóch stanowisk ubywa tylko trochę miejsca przy pierwszych kilku, niskich schodkach. Reszta będzie juz na tyle wysoko, że pod spodem masz i tak użytkowa przestrzeń.
Od biedy, skoro na długość możesz robić dowolny rozmiar budynku - dodaj ten metr albo więcej na jakieś wygodne schody i wtedy nie będą przeszkadzać.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-02-17 00:38:16 /


co do zróżnicowania materiałów budowlanych to pewnie masz racje ale tak sobie wymyśliłem, aktualnie stanowisko z podnośnikiem mam właśnie z płyty i jest ok. stanowiska murowane będą z poddaszem użytkowym a to z podnośnikiem będzie miało wysokość do szczytu więc z płyty spokojnie wystarczy.

co do schodów to faktycznie dobrze prawisz, miało by to sens i nie zajmowało za wiele miejsca,wezmę to pod uwagę. jest tylko jedno przeciw, stanowiska murowane są zaprojektowane jako przelotowe, jednak że chwilowo tylne otwory na drzwi zostaną zastawione płytą, bo jest przewidziane że jeśli rozwój sytuacji będzie prawidłowy to w jednych drzwiach stanie komora lakiernicza a w drugich kolejne pomieszczenie, lub budynek zostanie powiększony o kilka miejsc o długości 10m i zamieni się w coś w rodzaju litery 'L' gdzie aktualnie budowany budynek będzie dolną krawędzią tej 'litery', ale to są na razie luzne spekulacje. jednakże spora część wymyślonych rzeczy w tym budynku ma przemyślane zastosowania przyszłościowe, a co będzie to czas pokaże.

faktycznie zastanawiałem się mocno nad przedłużeniem o ten metr, ale wiem że ile bym nie zrobił to miejsca zawsze mało ;) a trzeba zachować też jakiś umiar. Najbardziej razi mnie to że stanowiska są węższe niż 5m każde bo tak sobie zakładałem, ale szerokość działki mnie ogranicza

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-02-23 22:46:22 /


I co, wybudowałeś Piter? :)
Tak akurat trochę przypadkiem wróciłem do tego wątku i jeszcze jeden pomysł ze schodami mi wpadł do głowy. Ale może jest już po fakcie. Nie mniej można by zrobić na tej przeciwległej ścianie, na której już proponowałem murowane schody, również schody, ale w wersji stalowej - podnoszonej. Czyli jak jest opcja to sobie je masz opuszczone i wygodnie biegasz góra-dół. A jak potrzeba wjechać czymś, czy przejechać dalej skoro miały być bramy, to podnosisz. "Zawias" schodów oczywiście na poziomie stropu/podłogi piętra, żeby te schody po podniesieniu jak najbardziej się zrównały ze stropem i nie przeszkadzały również na wysokość. Jedyny minus, że w wersji optymalnej musiałbyś mieć dziurę w stropie, która całe te schody zmieści po podniesieniu. Ale według mnie całkiem sensowne rozwiązanie.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-02-08 12:54:57 /


Może takie schody
https://www.wykop.pl/link/4649707/skladane-schody/

Krzysiek1982 / 2022-02-09 08:06:08 /


Jest otwór w stropie i jest bardzo fajny bo nad nim jest suwnica z wyciągarką i bez problemu na piętro jedzie na lince np most czy kompletny SWAP, troszkę mnie gryzie że nie zrobiłem otwartego boku bo mogłaby pojechać na piętro karoseria na sezonowanie lub składanie, ale ogólnie jest ok, co do schodów narazie prowizorka przy otworzę w stropie, ale są też drzwi boczne i będzie można wejść z sąsiedniego stanowiska. Czas pokaże co i którędy finalnie bo wiadomo potrzeba matką wynalazków :-D. Dzięki za pamięć :-D

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-02-09 09:14:29 /


No to skoro jest suwnica, to może zamiast schodów zrób sobie windę domowej roboty? :)
Tylko na co dzień pewnie będzie irytowało, bo to jednak nie jest tak szybkie jak wejście po schodach po prostu...

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-02-09 09:43:05 /


Krzysiek1982 dzięki za tego linka, bo to jest calkiem fajny pomysł. Może kiedyś nawet wykorzystam właśnie. Acz jak znam życie to pewnie u nas nie do dostania i trzeba by samemu ogarnąć :(

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-02-09 09:45:32 /


ja do takiej windy podchodzę. Przód z wózka Balcancar, podnoszenie na wys 3,3m. Widły 2 metrowe. Podnosi ciężary >2T

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-02-09 11:56:19 /


Ciekawy pomysł w sumie. Takiego jeszcze nie widziałem akurat :) Raczej rozwiązania bazujące na wyciągarkach, linowych dźwigach do silników itp.
Pytanie ile taki przód od widłaka kosztuje? Tam jest jakaś pompa hydrauliczna czy jak to w szczegółach działa?

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-02-09 12:39:59 /


Pompę hydrauliczną w wózku to masz pędzoną z silnika, a w przodzie z widlaka to jest mechanizm przesuwu i siłowniki hydrauliczne. Żeby to zaadaptować na windę, potrzeba zasilaczy hydrauliczny, czyli silnik elektryczny sprzężony z pompą, zbiornikiem oleju i rozdzielaczem hydraulicznym.

Mysza liil (EM) / 2022-02-10 22:31:04 /


akumulator ciśnienia i układ zabezpieczający przed spadkiem ładunku przy nagłym zaniku ciśnienia.
Wózki tego nie mają, bo są przewidziane do krótkotrwałej pracy- i zgodnie z DTR, ładunek masz wiecznie przed oczami.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-02-11 09:15:24 /


To chyba jednak prościej na linkach i konstrukcja z wózkami od ;)))
3,5 t czy więcej zwykle nie potrzebne i w domowych warsztat-garażu to spokojnie starczy coś co z 500 kg podniesie i tyle.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-02-11 09:33:51 /


Heh, komórka coś wykasowała...
"z wózkami od bramy" miało być

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-02-11 09:34:46 /


Tylko żeby to szybko podnosiło:)

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-02-11 21:31:38 /


Za szybko nie może, żebyś się czasem nie przygniótł gdzieś o strop czy coś... Bo w pośpiechu się różne dziwne wypadki zdarzają. Wiedzą Ci, co zwiedzali niespodziewanie choćby kanał ;)

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-02-11 23:54:21 /


Na chwilę obecną właśnie tak jest, tylko kabel od pilota muszę przedłużyć, stajesz na stopkę i jedziesz do góry :-D, choć finalnie i tak schody by się przydały :-)

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-02-13 11:11:03 /