logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » prz.napędu » Capri - tylny most - średnica osi satelit

Capri - tylny most - średnica osi satelit

Rozbieram most, a tam w dyferencjale wyrżnięta ośka satelit i gniazda w koszu na ośkę. No dość typowa sprawa, mam jeszcze jeden most pod ręką, więc biorę drugi dyferencjał, rozbieram, a tam - ośka o większej średnicy. Zębatki i ośka w porządku, ale niestety wyrżnięty jest kosz w miejscach gdzie chodzą sferyczne podkładki. I podkładki też wyrżnięte.

Mogę rozwiercić pierwszy kosz na większą ośkę i poskładać jeden dyferencjał z dwóch, ale tu jest zagadka - czy występowały dwie średnice ośki? Bo mam poważną wątpliwość.

Po pierwsze, kosze mają wybity ten sam numer części. Zdarzało się u Forda że numer FINIS się nie zmieniał, a zmieniał się Part Number (robiąc kolejne rewizje dodawali na końcu literki AA AB itd), a na koszu jest tylko numer FINIS, więc teoretycznie nie jest to wykluczone, że może być taka różnica fabrycznie. Ale katalog części nic nie wspomina o różnych wariantach osiek, ani też o różnych wariantach satelit ani sferycznych podkładek, które też muszą mieć inną średnicę otworu. Może na końcu produkcji zrobili jakąś zmianę? A może nie. A może ktoś kiedyś robiąc reanimację mostu z wywaloną ośką satelit dał większa ośkę i rozwiercił kosz, podkładki i satelity? Trochę to wątpliwe, bo powierzchnie wyglądają dość typowo jak po utwardzaniu, a nie sądzę żeby ktoś to też utwardzał potem? Może się nie znam za bardzo żeby rozpoznać dobrze taką powierzchnię i mi się wydaje.

Średnica cieńszej ośki to 15,6 mm, grubszej - 19,0 mm. Dość spory nadwymiar, jak na taką naprawę. No chyba że ktoś akurat miał taką gotową ośkę i zaaplikował co miał.

Czy ktoś kiedyś widział w caprikowym moście różne średnice tych osiek? Może ktoś z Was ma jakiś most na wierzchu żeby zmierzyć jak to wygląda?

Na zdjęciach części obok siebie, dla porównania.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-03-19 17:26:35 /


U mnie kosz z tym numerem ma ośkę 15,6

Pająk Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-03-19 17:39:50 /


ten większy wygląda mi na dorabiany wałek i rozwiercane satelity, tak na pierwszy rzut oka

CHUDER Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-03-19 23:20:55 /


Mam 2 kosze na wierzchu z tym numerem, oba mają ośkę średnicy 15,6mm,

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-03-19 23:38:00 /


Natomiast wyrżnięte gniazda pod podkładki sugerują, że kosz mógł mieć jajowate wyrobione otwory i to uszkodziła gniazda podkładek.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-03-19 23:41:07 /


Te satelity, wydaja sie po rozwierceniuu bardzo slabe, jestem ciekawy, jak z powierzchnia, wewnetrzna otworow, czy jest wystarczajaco twarda, po az takiej zmianie srednicy.

mariolotnik / 2019-03-21 22:13:01 /


można nawęglać, lub azotować...

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-03-22 11:53:47 /