logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Przerwa w OC, jak uniknąć kary z UFG???

Przerwa w OC, jak uniknąć kary z UFG???

Własnie zobaczyłem że skończyło mi się OC 20 kwietnia. Zadzwoniłem do TU dlaczego nie przysłali kontynuacji i okazało się ze nie musieli bo pojazd był kupiony z polisą którą przepisałem na siebie przed jej końcem i w związku z tym na postawie art 31 ustawy o ubezpieczeniach kontynuacji nie ma. Przerwa na dzień dzisiejszy wynosi ponad miesiąc - a za to kara przewyższa wartość pojazdu. Są jakieś sposoby żeby jej uniknąć?????????????? Pojazd nie ma 40 lat więc jest obowiązek ubezpieczenia. Niewiedza kosztuje :X

turning / 2019-06-07 12:09:09 /


znajomy agent i opcja datowanie wsteczne :)

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-07 12:12:31 /


He he he

Konar / 2019-06-07 12:18:24 /


Agenci chyba mają jakiś obowiązek rejestracji zawartych umów ubezpieczenia - a tu już minęło ponad 40 dni. Ta opcja niestety chyba odpada. Poza tym nikogo takiego nie mam (może ktoś ma ?- warszawa i okolice)

turning / 2019-06-07 12:20:15 /


Konar - ja Ci nie zaglądam!

turning / 2019-06-07 12:21:25 /


nic nie zrobisz. musisz grzecznie czekać na wymiar kary.
polisy do tyłu juz też nie wystawisz bo wszystko jest wystawiane w systemach i nawet na wczoraj sie nie da

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-07 12:41:44 /


Też mnie dopadli ... Nic nie zrobisz. Możesz tylko kolejnymi pismami odwlekać ostateczną decyzję. Która jest niezmienna. Bo jak mi napisali - oni nie są od orzekania, czy decydowania o winie, tylko od stwierdzania faktu. A fakt jest taki, że powinno być OC, a go nie było - i od tego należy się kara 4200 zł. Urzędnik nie musi myśleć, bo ma przepisy. Więc tego nie robi.

Mogę Ci tylko podpowiedzieć, że chetnie zgadzają się na dobrowlną spłatę w ratach - do 10 rat bez dokumentacji, powyżej z uzasadnieniem, papierami itp.

No i spłacam ... ale serce mnie kurwa boli przeokrótnie.

amator liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-07 13:32:59 /


Sprzedaj na Ukraine .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-07 13:52:40 /


No i czytam ten internet od paru godzin i nic. Ale światełko w tunelu jest takie że może w UFG nie zauważą - i tu kolejne pytanie dla znawców tematu - co zrobić żeby nie zauważyli lub jak zminimalizować ryzyko wykrycia. Czekać? Szybko płacić nowe OC? Nie płacić OC? Nie zmieniać poprzedniego ubezpieczyciela?

turning / 2019-06-07 13:58:09 /


niby z sejmu a takie poszanowanie dla obowiązującego prawa??? o konstytucji, demokracji i wolnych sądach nawet nie wspomnę :)))))

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-07 14:02:35 /


Najdos- każdy gdzieś pracuje - nie widzę związku. Jak pracujesz przykładowo w drukarni na maszynie i drukujesz gazety to bierzesz odpowiedzialność za treść artykułów? Co ma piernik .... Poza tym to o czym innym rozmawiamy i szukam rozwiązania problemu który mnie spotkał tak jak i każdego innego może spotkać.

turning / 2019-06-07 14:11:08 /


A za jakiś czas kupić .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-07 14:13:35 /


Sprzedaj z datą wsteczną lub opłać i licz że nie zauważą... To tylko moje zdanie.

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-07 14:37:41 /


powyżej 15 dni to już wszystko jedno, bo i tak kara ta sama. Siedź cicho, znajdą cię w swoim czasie. A potem każde odwołanie to kolejnu miesiąc oddechu. Tych kar jest tyle tysięcy, że facet z UFG wspominał, że nie ogarniają z rozpatrywaniem wniosków.

amator liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-07 15:10:31 /


Coś gdzieś kiedyś było, że muszą rozpocząć sprawę w tym samym roku co było "przewinienie". Ja kiedyś przegapiłem, miesiąc się spóźniłem, ale to był listopad/grudzień..... nic nie przyszło przez ostatnie kilka lat.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-07 15:36:03 /


Tak, to jest dobry trik, jak ktoś nie chce sprzedać auta bo nie ma OC a auta nie ma w systemach, i nie sprzeda bo auto "wypłynie". Kupuje się wtedy z datą 1 stycznia od razu płaci OC i gra, nabywca ma ubezpieczenie w całym danym okresie a sprzedawca nie miał, ale w poprzednim okresie.

Piosiu. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-07 15:49:54 /


To samo mi powiedział ubezpieczyciel.
Trzeba ubezpieczyć 1 stycznia i za poprzedni rok już nic nie zrobią.
Tyle że do stycznia to jeszcze trochę no i 1 to chyba się nie da tylko 2 stycznia.

PL / 2019-06-07 15:50:16 /


Znajomego też to dopadło, bo chyba własnie tak jak u kolego po zakupie nie przedłużyła sie polisa z automatu :(

Kilgore / 2019-06-07 16:35:54 /


ja też znam takiego...

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-07 17:59:59 /


A ja chciałbym poznać tego co zmienił tę ustawę. Bo jak byłem u ubezpieczyciela to mówił, że tyle ludzi budzi się z ręką w nocniku, że aż żal patrzeć. A to nie są tanie rzeczy.

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-07 21:34:25 /


Dostałem ostatnio karę z UFG. Ale statystycznie rzecz ujmując, to niepomiernie mniej niż wartość polis za gruzy które przewinęły się przez moje łapska przez ostatnie 20 lat.
Oczywiście, jakby mi przyszło płacić karę za nie wszystkie, to bym się zesrał, ale póki co się nie przypierdalają.

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-07 22:13:53 /


A ponad 25 lat to ten pojazd ma ?

Trzeba sprzedać komuś chętnemu z dwa miesiące temu, odkupić bo się ktoś rozmyślił (można ?) i zapłacić tego samego dnia co data na drugiej umowie :P Tylko wartość poniżej 1000 zł na umowach jeśli to tani pojazd ;)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-08 00:04:44 /


Toć pisałem .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-08 00:14:39 /


Czy wiek pojazdu ma znaczenie?- mówimy tu o 30 letnim - nie jest zarejestrowany jako zabytek.
Przeciągnięcie opłaty do 1 stycznia 2020 niestety uniemożliwi mi wyjazd na wakacje. Sprzedaż w nieznane odpada. Sprzedaż z odkupem? Hmm...Niby pewniak ale ....

turning / 2019-06-10 07:45:06 /


Czy wykupienie u tego samego ubezpieczyciela zmniejszy ryzyko?

turning / 2019-06-10 07:52:24 /


Czy UFG orientuje się że jest przerwa w OC dopiero przy zakupie na kolejny okres?

turning / 2019-06-10 08:02:04 /


Czy znacie przypadki że kara przyszła za brak OC jeśli wogóle przestało być wykupowane czy dopiero po wykupieniu po przerwie?

turning / 2019-06-10 08:03:25 /


Kup OC przez internet i miej nadzieję, że nie przyślą::

A może masz opinię o szczególnym znaczeniu dla udokumentowania historiimotoryzacji na to auto?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-10 08:16:24 /


Opinii nie mam. Czy sama opinia załatwia temat, czy dopiero rejestracja na żółte blachy?

turning / 2019-06-10 08:33:42 /


Opinia załatwia temat. Tylko chyba nie wstecz...... Na pewno nie zaszkodzi mimo wszystko. Ale moze porozmawiaj z rzeczoznawczami i da się coś zrobić....

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-10 08:36:51 /


UFG przychodzi dopiero po wizycie w wydziale komunikacji, bo tam z automatu donoszą o braku OC. Samo UFG nie szuka. Jak nie przerejstrowywujesz nie zgłaszasz umowy kupna sprzedaży masz spokój. A jak byłeś w WK to po kilku miesiącach przyślą.
Wiem bo tez kiedyś wartość auta wzrosła mi 3-krotnie :D (ale to było 15 lat temu)

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-10 09:07:25 /


WK było załatwione na starej polisie zaraz po zakupie w maju 2018, OC też przepisałem na siebie.

turning / 2019-06-10 09:28:39 /


No to raczej wykryją. Ja sierrę przerejestrowałem na siebie, jakoś w styczniu. W lutym skończyło się OC. Zanim się skończyło wyrobiłem sobie ww. opinię. Zadzwoniłem do UFG poinformować że mam i że nie wykupię. W czerwcu przyszła pocztówka UFG. ja im "udowodniłem" że to auto nie musi posiadać ciągłości OD, odesłali że OK i sprawa zamknięta.

Więc wiesz, jak być miał opinię z datą przed końcem OC to jesteś kryty.

Piosiu. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-10 10:02:50 /


Nie jest prawdą że UFG samo z siebie nie szuka - otóż sprawdza i mam na to dowody. Swój dowód też - ale miałem opinię i karę anulowali.
A jedną z podstawowych metod jest komputerowe porównywanie baz danych pojazdów zarejestrowanych i tych ubezpieczonych i na tej podstawie typowanie.
A drugą drogą oczywiście WK - one z automatu powiadamiają UFG o zmianach.
I sito ma coraz mniejsze oczka więc warto wiedzieć co sprawdzać i czego pilnować.

mtango / 2019-06-10 10:46:52 /


Dokładnie. Też ostatnio słuchy mnie doszły, że UFG dość intensywnie już działa i to z całkiem niezłą skutecznością. Także na pewno nie jest to tak, że oni nic nie robią i tylko dowalają, jak akurat jakaś zmiana była. Jak najbardziej proaktywnie również szukają.
A obecne systemy komputerowe naprawdę bardzo sprawę im upraszczają i w sumie to nie jest wielkie halo ponamierzać te wszystkie samochody bez OC.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-10 12:33:15 /


To prawda, że jeszcze nie tak dawno w UFG panował lekki bałagan. Znam przypadek Forda, który w rejestrze figurował jako E36.

KR54321 / 2019-06-10 12:48:48 /


Bardzo wszystkim dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.

turning / 2019-06-13 07:44:33 /


Przy okazji zapytam.

Do mnie przyszła kontynuacja z PZU. Termin zapłaty minął 8 czerwca. Zagapiłem się. Idę zapłacić dzisiaj czyli 13 czerwca. Czy za te 5 dni zwłoki też mogę spodziewać się kary? Polisa jest wypisana od 9 czerwca na rok, więc.....????

wiśnia Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-13 08:49:47 /


Nie. Polisa została zawarta. Sprawa jej opłacenia jest kwestią zupełnie odrębną.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-13 08:58:40 /


może tylko odsetki ?
ale chyba naliczają przy większych poślizgach .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-13 09:39:35 /


Umowa została przedłużona, to czy zapłacisz ją w terminie czy nie to inny biznes. Kwestie płatności nie są w kręgu zainteresowań UFG, tylko danego TU. Pewnie za, miesiąc, może dwa dostałbyś pismo o pięknym tytule "wezwanie do zapłaty".

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-13 10:28:47 /


Podziękował wszystkim!

wiśnia Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-13 13:21:57 /


Jedna uwaga. Jeśli polisa nie zostanie opłacona, nie przedłuży się kolejny raz z automatu. To tak ku przestrodze :)

Mad Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-13 22:25:31 /


https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/599978,czasowe-wycofanie-pojazdu-wyrejestrowanie-samochod-motocykl.html?fbclid=IwAR2h4fuCiJaqGK9OGyuFkpx27MhAJ9q9t1LRZ1jhkQKpJOrT5-PC0lK-kEM

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-13 23:10:49 /


Ciekawy artykuł ale... jazda sezonowa odpada - wycofanie co 3 lata. Dłuższa odbudowa też - ja Transita robię trzeci rok i końca nie widać. Więc jak zwykle nie wiadomo komu to ma służyć.

turning / 2019-06-14 07:46:04 /


Jak to komu? Jak zwykle tym, którzy mają kasę. Którzy zlecają odbudowę klasyka profesjonalnej firmie, gdzie zajmuje to 3-8 miesięcy "pod klucz". Która to firma legalnie płaci podatki i mniej legalnie "lobbuje" kilku (p)osłów tworzących takie ustawy - niby dla dobra "licznych obywateli". A ci, którzy swoje klasyczne W107, Jenseny i E-type'y restaurują w owych firmach generalnie mają w d... owe kilkumiesięczne oszczędności w OC, bo wobec kasy którą obracają na co dzień są to niezauważalne grosze.
A biednemu - jak zawsze - wiatr w oczy...
Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-14 08:02:03 /


To nie jest ustawa dotycząca klasyków :)

Na klasyki można OC zawiesić -- jeśli mają ponad 25 lat i opinię rzeczoznawcy to wystarczy :P

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-14 08:35:08 /


kupując samochód należy jednocześnie w tym samym czasie wykupić OC. wtedy nikt nam nic nie zarzuci. Może być tak, że samochód miał OC w innej firmie i ta inna firma domaga się przedłużenia i opłat dla siebie, ale wtedy wystarczy stanowczo odmówić.
Nieraz na normalność trzeba czekać 30 lat

zenonDWR / 2019-06-14 09:19:33 /


A powyżej 40 lat obowiązek ciągłości OC znosi się sam co nie zwalnia nas z obowiązku wypowiedzenia polisy przed końcem jej obowiązywania bo inaczej wznowi się też z automatu.
W świetle tego więc ta niby wspaniała inicjatywa ministerstwa jest gówno warta w odniesieniu do klasyków i może przydać się komuś kto rozbił daily i zejdzie mu rok zanim poskleja go na nowo.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-06-14 09:27:29 /


mnie zastanawia w jaki sposób pociągnąć do odpowiedzialności karnej firmy lub inne osoby domagające się opłat OC za samochód, który wypowiedział umowę OC, przestał być samochodem, bo został rozkręcony na kawałki, celem remontu.

zenonDWR / 2019-06-14 10:16:13 /


To wyrejestrowanie żadnej korzyści finansowej nie przynosi. Wyrejtrowujesz np. na 3 miejsiące, żeby OC nie płacić, miałeś ważny przegląd ,ale żeby wrócić na drogę musisz zrobić dodatkowe badanie. Miałoby to sens jakby było na minimum rok.

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-14 14:01:50 /


"na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat"
powinno być na opak
na okres od 12 miesięcy do 3 lat i nie częściej niż po upływie 3 miesięcy

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-06-14 14:04:00 /


Podepnę się z podobnym tematem ubezpieczeniowym, ale dotyczącym REKALKULACJI. Nie dotyczy starego forda, ale może.
Żona kupiła auto 22 czerwca z ubezpieczeniem OC (~600zł) do końca października w Generali. Zgłosiła temat brokerowi, a ten niezwłocznie do Generali . Towarzystwo odpisało 17 lipca, że będzie rekalkulacja składki i jeśli tego nie chcemy to należy wypowiedzieć umowę, co też uczyniliśmy. 22 lipca była już nowa polisa, chyba w PZU (~800zł). A tu przychodzi kolejne pismo z Generali, z informacją, że co prawda wypowiedzieliśmy umowę, ale jeszcze przez miesiąc auto było ubezpieczone i mamy dopłacić 300zł... . Oczywiście to już po kompensacji uwzględniającej, polisę opłaconą przez poprzednich właścicieli do października, która przestała obowiązywać 3 miesiące wcześniej. Wychodzi, że składka całoroczna wyszłaby ponad 3000zł...
Można tak? I co z tym zrobić?
Z góry dzięki

Bartuś Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-08-16 11:36:53 /


Żona pójść do Generali i na ten nowy samochód niech wyliczą składki, tak jakby chciała go od dzisiaj ubezpieczyć. Pan coś tam wyliczy i na tej podstawie udowodnić, że polecieli w uja.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-08-16 15:41:26 /


Oczywiście nie zawierać umowy tylko niech pan samą kalkulację zrobi.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-08-16 15:42:08 /


Oczywiście już to zrobiliśmy, mają ją w systemie. Ale i tak wyszło 2000zł, a nie ponad 3.

Bartuś Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-08-19 06:50:45 /


Jakim systemem robi się rekalkulację?Kupiłem samochód.Ubezpieczenie Link4,robite na 4 raty(ok.270 pln. rata).Podwyższona składka bo samochodem miała jeździć osoba która ma świeże prawo jazdy)Zaraz po zakupie opłaciłem drugą składkę(termin się zbliżał).Pod koniec drugiej składki przerejestrowałem samochód na siebie i wypowiedziałem OC. Teraz przysyłają mi pisma że muszę dopłacić 260 pln w związku z rekalkulacją. Fak faktem że nie zgłosiłem się do nich że nabyłem samochód ale ja mam pełne zniżki i sądzę że wyszłoby mi na pewno taniej niż u poprzedniego właściciela.Czy firma może sama sobie zrobić rekalkulację tak z czapy?

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-01-08 18:48:45 /


może. rekakulacja nie oznacza taniej... czasem opłaca się wypowiedzieć polise i przy wyliczeniu ,,od nowa" w tej samej firmie wyjdzie taniej.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-01-08 19:26:29 /


Dokładnie."Mój" agent ubezpieczeniowy nawet mówi mi co roku co bardziej się opłaca i sam podpowiada, że trzeba wypowiedzieć umowę aby było taniej...
Są jeszcze ludzie w tym kraju...

DF / 2020-01-08 22:46:21 /


możesz na trzy sposoby:
1- zapłacić - oszczędzasz czas
2- napisać że posiadasz zniżki i że wg Ciebie nie uwzględnili tego i by teraz łaskawie to zrobili - może będzie mniej
3- zrobić on-line ofertę na siebie i sprawdzić jak wyjdzie - nieco dzielenia, mnożenia i uzbrojony w wiedzę dopiero wtedy pisać że zostałeś niecnie oszukany i żeby odstąpili od niecnych praktyk bo następne pisma będą do np. KNF i Rzecznika Ubezpieczonych

mtango / 2020-01-09 21:53:39 /


oczywiście robić screeny z kalkulacji :-)

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-01-10 07:55:11 /