logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » ogólne » Słownik ortograficzny on-line.

Słownik ortograficzny on-line.

Znalazłem ciekawy link, który mógłby zainteresować paru internautów. Nie żebym coś sugerował, ale nie zaszkodzi SPRUBOWAĆ: http://venus.ci.uw.edu.pl/~milek/ortograf.htm

Krzychu / 2003-01-20 13:37:50 /


apropo SPRUBOWAĆ ..... w tym słowniku mamy: pruba oraz próba <eeee ??>

apropo hamulców - tak tak to sie pisze przez samo "H" i słowo Hamować też
(nie mylić z chamić sie :-)

apropo języka polskiego :

Spotkanie z prof. Miodkiem, z sali pada pytanie:
- Panie profesorze, czy forma "porachuje" jest poprawna?
- W zasadzie tak, ale o ileż zgrabniej zabrzmiałoby: "Już czas, panowie".

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-01-20 13:58:39 /


kółko szachstów wysłało list do p.Miodka z pytaniem czy forma "szachuje" jest poprawna.W odpowiedzi Miodek napisał że owszem jest poprawna ale zaleca się używać słowa: "ciszej panowie" :-)

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-01-20 14:07:59 /


ciekawe czy wymyślą coś do :

-obwąchuje
-zamachuje

:-)))

PS. polska mowa być piękna :-P

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-01-20 14:14:39 /


pisze sie a propos ;P

segal Dokładna lokalizacja na mapie / 2003-01-20 15:07:34 /


nie ma tego w tym słowniku :-))
i jak by to sprawdzić

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-01-20 15:13:03 /


ale w kopalinskim jest :)
http://www.slownik-online.pl/kopalinski/1c50d9f906b4eb66412565a10051c6c4.php

segal Dokładna lokalizacja na mapie / 2003-01-20 15:19:41 /


to jak juz tak słowniki to mże jaszcze słownik języków obcych :
http://slowniki.onet.pl

spawn Dokładna lokalizacja na mapie / 2003-01-20 15:52:17 /


Segal: pisze się "ŕ propos" :-)

Sorry, ta literka jest w ISO8859-1, bo w ISO8859-2 takiej nie ma.

Rafał L. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-01-20 17:54:44 /


http://swiry.eia.pl/pix/polang.jpg

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-01-28 15:03:57 /


Wreszcie Panowie, wreszcie ktoś zadbał o język na stronie. Wreszcie uff! A propos, to forma "piszę się" jest formą kolokwialną. Poprawniej jest: "powinno się używać" albo "forma poprawna ortograficznie to:". Jeżeli Caprimaniacy zaczną pisać zgodnie z zasadami naszego ojczystego, to stronka podniesie o niebo swój poziom, czego Wam, Michałowi i sobie winszuję.

Marcin Skorek / 2003-02-02 17:30:57 /


do rafal: wiem ;), a z ptaszkiem zwroconym w lewo ku gorze

segal Dokładna lokalizacja na mapie / 2003-02-02 19:51:31 /


Dziękuję za linka mimo naszych nieporozumień, jakoś ten temat został zagubiony przez mnie ale teraz już się poprawię w ortografii.
Dziękuję Karol za przypomnienie.

Albi_Poznan / 2003-08-05 17:23:24 /


Tak przy okazji tobie Krzychu też dziękuję za odnalezienie linka.

Albi_Poznan / 2003-08-05 17:25:52 /


No to Miodek RooleZ:

>>To jest autentyczny wykład profesora Miodka!

Kiedy się człowiek potknie albo skaleczy wola "O kurwa!". To cudowne, lapidarne słowo wyraża jakże wiele uczuć począwszy od zdenerwowania, rozczarowania poprzez zdziwienie, fascynację a na radości i satysfakcji kończąc. Przeciętny Polak w rozmowie z przyjacielem opowiada np.: "Idę sobie stary przez ulicę, patrzę, a tam taka dupa, że o kuuurrrwa." Kurwa może również występować w charakterze interpunktora, czyli zwykłego przecinka, np.; "Przychodzę kurwa do niego, patrzę kurwa a tam jego żona, no i się kurwa wkurwiłem, no nie?". Czasem kurwa zastępuje tytuł naukowy lub służbowy, gdy nie wiemy, jak się zwrócić do jakiejś osoby płci żeńskiej ("chodź tu kurwo jedna!"). Używamy kurwy do charakteryzowania osób ("brzydka, kurwa, nie jest", "o kurwa, takiej kurwie na pewno nie pożyczę"), czy jako przerwy na zastanowienie ("czekaj, czy ja, kurwa lubię poziomki?"). Wyobraźmy sobie jak ubogi byłby słownik przeciętnego Polaka bez prostej kurwy. Idziemy sobie przez ulicę, potykamy się nagle i mówimy do siebie: "Bardzo mnie irytują nierówności chodnika, które znienacka narażają mnie na upadek. Nasuwa mi to złe myśli o władzach gminy". Wszystkie te i o wiele jeszcze bogatsze emocje wyraża proste "O kurwa!", które wyczerpuje sprawę. Gdyby Polakom zakazać kurwy, niektórzy z nich przestaliby w ogóle mówić, gdyż nie umieliby wyrazić inaczej swoich uczuć. Cala Polska zaczęłaby porozumiewać się na migi i gesty. Doprowadziłoby to do nerwic, nieporozumień, niepewności i niepotrzebnych naprężeń w Narodzie Polskim. A wszystko przez jedną małą kurwę. Spójrzmy jednak na rodowód tego słowa. Kurwa wywodzi się z łaciny od curva, czyli krzywa. Pierwotnie w języku polskim kurwa oznaczała kobietę lekkich obyczajów, czyli po prostu dziwkę. Dziś kurwę stosujemy również i w tym kontekście, ale mnogość innych znaczeń przykrywa całkowicie to jedno. Można z powodzeniem stwierdzić, ze kurwa jest najczęściej używanym przez Polaków słowem. Dziwi jednak jedno - dlaczego słowo to nie jest używane publicznie (nie licząc filmów typu "PSY", gdzie aktorzy prześcigają się w rzucaniu kurwami), praktycznie nie słyszymy, aby politycy czy dziennikarze wplatali w swe zdania zgrabne kurwy. Pomyślmy o ile piękniej wyglądałaby prognoza pogody wygłoszona w następujący sposób: "Na zachodzie zachmurzenie będzie kurwa umiarkowane, wiatr raczej kurwa silny. Temperatura maksymalna ok. 2 st. Celsjusza, a więc kurewsko zimno kurwa będzie. Ogólnie, to kurwa jesień idzie".<<

;P

Lloyd / 2003-08-05 18:28:17 /


Lloyd nie chce byc zgryzliwy ale to juz pare razy bylo na forum :)
"kturzy" :D

Michal FAZI / 2003-08-06 22:12:51 /