logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » nadwozie » Bańkowanie, spęczanie blachy - domowe sposoby

Bańkowanie, spęczanie blachy - domowe sposoby

Szukam domowego tzn. taniego sposobu na obróbkę blach nadwozia po spawaniu lub klepaniu tam gdzie blachy jest "za dużo" lub sprężynuje. Nie mam spotera ani palnika a zakup na jeden samochód wydaje mi się bez sensu. Może ktoś coś podpowie - zależy mi na wypróbowanych sposobach. Próbowałem palnikiem do butli propan butan ale to nie to - zbyt wolne i obszerne grzanie blachy.

turning / 2019-11-21 13:41:27 /


Shrinking disc. Zrobisz ją z tarczy do betonu.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-11-22 17:41:03 /


Zapek , coś więcej .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-11-22 18:32:57 /


Oj wujek, wpisujesz i masz ;P
https://www.youtube.com/watch?v=t2ddTNrR8Ag&t=191s

Sprawdzone, działa, używam.

Bardzo dobrze też działa obkurczanie termiczne TIGiem ale tu już trzeba mieć sprzęt i trochę wyczucia bo można robotę w MIG spier*olić.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-11-22 21:02:47 /


Niezła metoda ta tarczą. Będę próbował - rozumiem że to zwykła tarcza metalowa a ciepło wydziela się na zasadzie tarcia. Czy są jakieś dodatkowe szczegóły przy obróbce tą metodą?

turning / 2019-11-25 07:49:52 /


Ktoś to sprzedaje np. na allegro? Metoda chyba mało znana?

turning / 2019-11-25 08:19:52 /


Można wytoczyc taka tarcze

mateush (proko) 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2019-11-25 08:43:01 /


...można, ale jeśli ktoś to sprzedaje to chyba łatwiej kupić.

turning / 2019-11-25 14:40:49 /


zużyta tarcza do szlifowania betonu wygląda niemal identycznie, dokładnie tak jak zapek pisał...

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2019-11-25 15:06:56 /


Patent niezły. Może mniej profi ale też działająca metoda to punktowanie blachy.. Młoteczek z dziobem i punktujemy blachę co 5-15 mm

lagunaSF / 2020-03-28 21:41:32 /


a potem co z tymi punktami?

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-03-30 11:18:26 /


Szpachla a co. Nie mówię tu o punktowaniu że kratery na 5mm powstają. Właściwie nie wiem czy te punkty mają 0,5mm nawet chyba mniej, a duże ich nagromadzenie powoduje obkurczenie danego obszaru. Pisze o tym bo dokładnie tym sposobem poradziłem sobie z trafioną maską w turku.

lagunaSF / 2020-03-30 21:45:35 /


Jest też punktowe obkurczanie kołem angielskim zwane chyba spęczaniem wirowym. Dobre do dużych płaszczyzn. Nasz rodak Cass Nawrocki, guru metal shapingu za wielką wodą prezentuje tę metodę na YT, to chyba jego autorska metoda a ja pracuję właśnie nad jej wariacją, i wtedy na pewno już będę bogaty :P

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-03-30 22:40:32 /


Laguna, ja pytam aby to sobie wyobrazić,
chyba nie będę nigdy blacharzem, choć ostatnio kupiłem młotki z Yato...

Mam tez nożyce stacjonarne.

A.. i Miga. I z powodu idącego kryzysu, zamim znów coś kupię, to będę miał z 60 lat. Kupię pewni ulepa i będę mówił, ze prototyp, laski galerianki i prezydrozne będą się na to brały...

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-03-31 09:58:50 /


Jako , że dotarłem do etapu dachu który do tej pory był w kolorach wielu doszukałem się takich to placów jak na foto . Dodatkowo występuje efekt "oil canning" czyli po naduszeniu ręką na na powierzchnie dachu następuje odkształcnie z charakterystycznym odgłosem po odpuszczeniu . Nie ma jakichś widocznych na matowej powierzchni fal ale da się wyczuć to ręką i test ciemnego podkładu wykazuje takie place jak na foto . Auto ma ponad 50 lat , jedna z podłużnic z tyłu wykazywała ślady jakiegoś strzała podobnie tunel nad mostem był lekko sfalowany . Być może fakt że dach piaskowałem nie wpłynął też pozytywnie na jego kształt , jednak robiłem to bardzo wolno "domową"piaskarką bez szans na rozgrzanie strumieniem ścierniwa . Jakie szanse by to wyprowadzić za pomocą shrinking disc czy jakieś innej magicznej metody palnika lub spotera ? Czy po prostu zamawiać nowe poszycie ?

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-05-23 20:03:38 /


Jeżeli piaskowałeś dach wolno, małą piaskarką to najpewniej właśnie to pokrzywiło poszycie. Już wiele razy pisałem że płaskie powierzchnie można piaskować z dużej odległości, szerokim strumieniem i ostrym ścierniwem z dużej dyszy. Element należy „omiatać” strumieniem i tak powolutku ale czyszcząc całą powierzchnię równomiernie jest szansa że element nie pofaluje. Teraz to będzie trudne bo nie wiadomo w których miejscach blacha zmieniła właściwości. Możesz się bawić ale ile to potrwa i czy uda się tego bardziej nie popsuć, pewności nie ma.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-05-23 22:07:46 /


To zagłębienie wygląda jak by było na głębokość kartki papieru i jeszcze chcesz to wyciągać ?

Kilgore / 2020-05-23 22:45:36 /


Sytuacja jest jednak poważna skoro zapek mówi, że to trudne to myślę , że dla przeciętnego śmiertelnika wchodzimy z obszary niemożliwe . Odnośnie piaskowania wydawało się niezbędne bowiem jakieś 5 % dachu (jeden narożnik) ma po korozyjne wżery raczej trudne do oczyszczenia inna metodą . Grubość blachy to słuszne 1,1 mm , żaden z elementów dużych płaskich tj. drzwi czy przeogromne błotniki nie ucierpiały podczas piaskowania w żadnym stopniu . To co jest teraz na tym dachu to nie jest tragedia czy coś łatwego do zobaczenia jak zauważył Kilgore i w sumie 3 takie placki znalazłem plus to że dość łatwo da się odkształcić o okolicy środka cały płat dachu , podejmę próbę walki z tymi plackami może po tym ten środek się usztywni , nie mam już nic do stracenia . Jakby co to nowe poszycie dachu jest dostępne tylko że ze względu na gabaryt dość kosztowne w sprowadzeniu .

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-05-24 09:16:01 /


Ja tego nie widziałem, dywaguję tylko. Nowe poszycie może też nie załatwić sprawy bo założyć takie poszycie to też trzeba umieć a jak znam te blachy to na 1,1mm bym nie liczył. Zwykle kończy się to i tak szpachlowaniem więc jeżeli cienka jej warstwa załatwiła by sprawę to poszedł bym tą drogą. Napraw ile dasz radę a resztę wyrównaj zieloną szpachlą epoksydową.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-05-24 21:05:08 /


To co było na foto bez najmniejszych problemów ogarnięte . Przeszukałem internety na okoliczność "oil canning " i w sumie wychodzi na to, że da się sensownie z tym zawalczyć aczkolwiek łatwo nie jest . Użyteczne i skuteczne wydaje się użycie shrinking disc . Wszelkie ślady prowadzą jednak do USA i amerykańskiej ceny za takie ustrojstwo czyli 50-70$ . Czy faktycznie z tarczy do betonu da się uzyskać taki sam efekt ? Jak ją spreparować by uzyskać użyteczne narzędzie ? Pewni jakieś foto takiej przygotowanej do działania tarczy od betonu by rozwiało wątpliwości .

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-05-25 11:29:33 /


hej
Dzięki za podsunięcie pomysłu z tym dyskiem :) U mnie na błotniku sprawdził się bardzo dobrze i zredukowałem ilość szpachli z 5mm do 0,3 mm :). Nie wiem jak by to zadziałało z dachem ale na mniejszej powierzchni pomogło.. Dysk wykonałem z blachy 1.5mm 125mm średnicy.

Kilgore / 2020-07-13 01:12:19 /