logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Art 306a KK - Zmiana wskazań drogomierza - pewne wątpliwości

Art 306a KK - Zmiana wskazań drogomierza - pewne wątpliwości

Witam.

Media donoszą coraz częściej o kolejnych zatrzymanych kierowcach z "cofniętymi" licznikami.
Chciałbym się spytać o Wasze przemyślenia / doświadczenia w tej materii. Wiadomo, że liczniki w starszych Fordach przekręcają się po 99999km. Czasami auta mają wymienione liczniki z innych egzemplarzy / modeli. Ciekaw jestem czy takie sprawy z automatu będą musiały być rozstrzygane przez sąd pod kątem przestępstwa z art 306a kk? A może ktoś z Was miał już bezpośredni kontakt ze stróżami prawa w tym zakresie?

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-01-08 19:20:52 /


temat jest aktualny odkąd są wpisywane dane w cepiku. Więc dotyczy raczej samochodów co najmniej kilka lat temu. ,,Wyzerowanie" licznika w takim przypadku nie powinno być problemem jeżeli na poprzednim badaniu miałeś 99... km.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-01-08 19:28:34 /


Wymianę licznika, należy zgłosić diagnoście przy przeglądzie, on odnotuje i temat załatwiony.

Ludwik 3M Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-01-08 20:17:07 /


nie przy przeglądzie ale w terminie 14dni od jego wymiany....

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-01-08 20:26:48 /


no i nie wiem czy finalnie wprowadzili ale planowali opłatę 50zł dla diagnosty za potwierdzenie wymiany licznika

najdos Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-01-08 20:32:53 /


to chyba lepiej przy podmianie licznika ustawić sobie taki sam przebieg jak na starym. Nic nie zgłaszasz, wszystko pasuje

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-01-08 20:33:58 /


Wymień przed przeglądem i załatwione. A ja dziś zrobiłem przegląd w Jeepie, ostatni był w 2016 roku i co, i po powrocie z przeglądu się dziad zepsuł:( Było dobrze to se ulepszyłem...

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-01-08 20:35:22 /


Mi sie liczniki czesto przekręcają i na przeglądach podaję kolejne wartości np. 80000, potem 120000, potem 220000 etc. a wiadomo że mam na zegarach 80000, 20000, 20000 itd.
Z tego co wiem to Cepik nie przyjmuje niższej wartości. Policjanci raczej idiotami nie są i zrozumieją, że jak jest do 99999 no to żaden wyczyn to przekręcić. Zapytać jaki był ostatni odczyt w Cepiku i powiedziec że na poczatku jest 1 lub 2 jeszcze i tyle.

Nie dramatyzowałbym. Podoba mi sie akurat, że próbują z tym robic porządek. Może w końcu cebulaki zamiast wyszukiwania na OLX do 200000km zaczną wyszukiwać od 200000km.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-01-08 20:52:36 /


Przy wymianie licznika opłata 100 zł w skp za sprawdzenie poprawności działania i odnotowanie w cepiku. Tak czytałem.

leetvoos Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-01-08 22:49:03 /


A mi w transicie nie dziala i 3 razy z rzędu na przeglądzie wpisany ten sam przebieg, a diagnosta na to, że nie działanie licznika kilometrów to usterka drobna. I co?

Mysza liil (EM) / 2020-01-10 12:04:12 /


w gramadzie miałem rok temu na przegladzie chyba 07000km to mi wpisał w cepik 307000 a w tym roku na przeglądzie miałem 20000 i inny diagnosta powiedział że wprowadza w cepik tyle ile widzi czyli o 300tys mniej ;P

Ignacy Dokładna lokalizacja na mapie / 2020-01-10 17:39:45 /


O, Ignacy... Pójdziesz siedzieć.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-01-10 18:16:34 /


Odgrzeje temat bo trochę czasu już minęło, niestety u mnie się przekręcił i aktualnie mam koło 00500km.

Nie przywiązywałem do tego uwagi bo w zasadzie na przeglądy z żółtymi blachami już wcześniej nie jeździłem.

Ale do rzeczy, czytając ostatnio forum złombolowe okazało się że zatrzymali gościa właśnie z tego powodu. Fiat 125p no i mykneło mu 99999km. Skończyło się na wezwaniu policyjnego technika motoryzacyjnego i zatrzymaniu dalszej jazdy.

Nie dało mi to spokoju pojechałem więc swoim fordem na stacje i mówię do gościa żeby zrobił adnotację bo wiadomo.
Gość odesłał mnie, mówi że nie ma takiej możliwości w cepiku, adnotacji itd
i że mam jeździć i się nie przejmować bo nie ma przepisu na taką sytuację.
Dodatkowo twierdził że miał sytuację z jakąś nowszą corsą gdzie ponoć fabrycznie licznik resetuje sie po 300k.

Orientujecie się jak to obecnie wygląda, ktoś podążał tą ścieżką ostatnio?

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-06-17 22:59:16 /


Standard. Wpisujesz do CEPiK to co fizycznie jest na liczniku.
Mocno musisz się postarać, żeby drogówka zabroniła dalszej jazdy z takiego powodu jak opisałeś.

Ostatnio robiłem przegląd auta i z 90 tysiecy zrobiło się 7 tysięcy. Diagnosta tylko spojrzał czy rzeczywiście licznik jest piecioznakowy i nie miał pytań.

Nie przejmuj się na zapas.

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-17 23:20:25 /


u mnie jakiś poprzedni m....ł :D wpisał mile zamiast km -- auto z Kanady, fabrycznie liczniki w kilometrach. Coś z tym robić czy eeee ? :D

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-18 03:56:48 /


To ja opowiem na własnym przykładzie się skończyło. Pojechałem na przegląd diagnosta spisuje licznik idzie do biura po czym wraca i informuje mnie że licznik cofnięty o 25tys i nie może mi zrobić przeglądu. Okazało się że 3 miesiące wcześniej zatrzymała mnie policja do kontroli i Pan Policjant źle spisał licznik. Więc dzwonię z tej stacji diagnostycznej na Policję co mam zrobić. A Pan z komisariatu że nie mogę się poruszać samochodem. Więc pytam się grzecznie co mam zrobić na sznurku do domu ma go holować?Ostatecznie przyjechał partol policji obejrzeli i polechaliśmy na Komendę. Tam następne ćwoki porobili zdjęcia wypełnili protokół było postępowanie, a ja zostałem bez auta na 1,5 miesiąca. I tak bujałem się od Prokuratura do Komendy.

młody3 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-06-18 08:54:20 /


ja miałem w Granadzie zerowanie licznika. Przy kolejnym przeglądzie normalnie wpisał stan jaki jest a jedynie w cepiku widnieje przy stanie licznika czerwony trójkącik. Tyle.

A w to że komuś przy pięciocyfrowym liczniku policja robiła problemy to raczej wynik mocnego podpadnięcia i brałbym to jako jedna ze składowych problemu a nie sedno.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-06-18 09:50:38 /


We fiatach licznik staje na 400 000km. Obsługuję klubowiczowi ducato z przebiegiem ponad 400kkm. Jak mu licznik przestał naliczać pojechałem z licznikiem do pana od "optymalizacji" przebiegów, poprosiłem o ustawienie kompletnego zera. Podjechałem na OSKP i zgłosiłem wymianę zestawu wskaźników. Samochód dumnie nabija kolejną stówkę na wyzerowanym liczniku, jest kontrolowany i przechodzi BT.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-06-18 12:19:27 /


Dzięki za wasze sugestie, w takim razie muszę szukać stacji która to odnotuje w systemie jak kolwiek zamiast mówić ze się nie da.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-06-18 15:48:18 /