logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » prz.napędu » Bicie wału a ustawienie skrzyni biegów.

Bicie wału a ustawienie skrzyni biegów.

Mam mały problem.
Czy możliwe jest aby bicie wału było spowodowane pochyleniem końca skrzyni biegów nieco ku dołowi? Byłem z wałem u speca, który twierdzi że wał jest zrobiony dobrze i sam w sobie nie bije (chociaż ja tego piewien nie jestem), natomiast stwierdził, że skrzynka jest pod kątem i stąd te tłuczenie wału. Fakt że stopka skyrzni była spawana i inaczej jest ustawiona łapa skrzyni. Wał jest 3 częściowy (3 krzyżaki, podpora, bez przegubu gumowego). Czy jest to realne że bicie powoduje brak osiowości wał/szkrzynia? Jakie mogą być skutki jeżdżenia z taką usterką?
Pozdrawiam

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-07-08 16:09:54 /


Kąt miedzy skrzynia a wałem powinien byc jak najmniejszy. Żeby troche zmniejszyć kąt na pierwszym krzyzaku, sprobuj podłożyć podkładki pod podpore wału (po ok 3-4mm) Jesli jest mozliwosc podniesienia skrzyni to podnies, podkladajac podkladke miedzy stopke a poduszke, tylko daj odpowiednio dluzsza srube.
Jesli wal dalej bedzie bił, a prawdopodobnie tak, wtedy zgłoś reklamacje.
Jazda z drzącym wałem po pierwsze strasznie wkurza. Ale napewno nie jest to zdrowe dla podzespolow napedu, takie dlugotrwale wibracje beda prowadzily do szybszego zuzywania sie wspoltowarzyszacych bezposrednio elementow. Jesli drzenie jest mocne, to nawet moze peknac skrzynia lub dzwon.

Mysza liil (EM) / 2006-07-09 15:53:57 /


Jeszcze jedno pytanko:
Czy przecięcie i zespawanie wału w miejscu zaznaczonym czerwonymi strzałkami na fotce znacznie obniży jego wytrzymałość? Czy takie spawanie ma sens?

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-07-20 08:40:32 /


nic mu nie bedzie :) tnij i spawaj. Duzo takich jeździ, a nie słyszałem zeby sie komuś ukręcił. Przynajmniej w tym spawanym miejscu;-)

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-07-20 09:08:20 /


czy ja dobrze widzę, że powyżej tego skręcenia ten wał był spawany?

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-07-20 09:22:50 /


wał powinno się skracać przy końcach. środek to najmniej odpowiednie miejsce :) występują tam największe przeciążenia :)

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-07-20 09:38:45 /