logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » www.capri.pl » Potencjalna zmiana wielkości fontów

Potencjalna zmiana wielkości fontów

Zrobiłem garść jakichś różnych drobnych zmian w związku ze skalowaniem różnych elementów, ale jedna zmiana jest istotna - nie wymuszam już konkretnego rozmiaru fontów, tylko pozostawiam je takie jak domyślnie ma ustawione Twoja przeglądarka www. Ma to sens z różnych powodów - po pierwsze mamy obecnie do czynienia z multum różnych wielkości ekranów, gęstości pikselowych itd - wielkość używana domyślnie w przeglądarce ma jakiś sens i wynika z jakichś tam wniosków i być może nawet badań ergonomii. A tu mamy sytuację w której co strona, to zupełnie rozmaite wielkości liter. Po drugie, użytkownik może mieć swoje preferencje i ustawić sobie dowolny domyślny rozmiar fontu w przeglądarce, tak żeby mieć to ustawienie zgodnie ze swoim upodobaniem. Tyle że mnóstwo stron ma to gdzieś i wymusza swoje rozmiary. Moja aktualna opinia jest taka, że nie ma to sensu, jeśli strona nie jest jakimś wielkim dziełem sztuki typograficznej, żeby wielkość fontów decydowała o sukcesie.

Po tej zmianie może się zdarzyć, że wielkość liter się zmieniła - prawdopodobnie się zwiększyła, zmniejszyła to raczej nie. Co zrobić: po pierwsze, dla każdej oglądanej strony można ustawić jakieś tam dowolne skalowanie w przeglądarce - jest zoom, można go ustawić wedle upodobania, przeglądarka będzie go pamiętać dla tej konkretnej strony, więc to jednorazowa operacja. Po drugie, można też zmienić w ustawieniach przeglądarki wielkość domyślnego fontu - wtedy będzie to obowiązywać dla wszystkich stron, które nie wymuszają żadnych konkretnych wielkości.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-18 00:15:04 /


Bardzo dobry ruch, dzięki.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-18 14:01:24 /


No i okulary na półkę :)

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-18 21:00:21 /


Noszz... cholera ! Byłem pewien że mi się wzrok polepszył ale szybki rzut okiem do portfela wyjawił mi że jednak nie...:\

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2020-09-18 22:01:27 /


Ctrl+ i Ctrl- wciąż działa.

Mysza liil (EM) / 2020-09-20 11:55:27 /