logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » ogólne » Naprawa gum na zderzaki od Capri Mk2

Naprawa gum na zderzaki od Capri Mk2

Nie wiem czy ktoś się tym tematem zajmował... Gumki na moich zderzakach poodkształcały się ze starości i nie mogłem tego tak zostawić :-) W paru samochodach widziałem, że ludzie robili dziury na wylot i przekładali śrubę, ale wyglądało to marnie...
Udało mi się wykombinować jak naprawić te gumy i mam nadzieje, że to się komuś przyda.
Do naprawy potrzebna jest duża tuba silikonu (najlepiej czarnego), płaskownik (15mm szerokości), śruby i nakrętki.
Oryginalnie w gumach jest rynienka, w której umieszczone są śruby. U mnie była ona przekorodowana i nic się jej nie trzymało.
Kolejność napraw:
Pierwszy krok to usunięcie tej rynienki i karbowanego środka ostrym nożem. Ten środek nie przylega do gumy widocznej na zewnątrz i można go spokojnie wyciąć.
Po usunięciu rynienki i oczyszczeniu całości musimy przyciąć płaskownik na odpowiednią długość, zaznaczyć w nim miejsca otworów (muszą się pokrywać z otworami w zderzaku) i przewiercić na wylot.
Po wykonaniu otworów należy umieścić w nich śruby i zakontrować je nakrętkami po drugiej stronie. Całość należy odtłuścić.
Teraz możemy wypełnić gumę silikonem do połowy głębokości i umieścić w niej nasz płaskownik ze śrubami. Należy uważać, aby nakrętka kontrująca nie była wyżej jak krawędź gumy! Po umieszczeniu płaskownika w listwie należy go dobrze wcisnąć w nalany wcześniej silikon i zostawić na parę godzin do wyschnięcia. Gdy silikon zastygnie możemy się zabrać za zalewanie płaskownika od góry do wysokości nakrętek i krawędzi gumy(powinny się pokrywać). Gdy silikon zastygnie, możemy całość założyć na zderzak i dokręcić nakrętkami. Listwa powinna ładnie przylegać. Po jej przykręceniu szczelinę między gumą a zderzakiem możemy wypełnić silikonem, aby woda nie miała tam dostępu. I ZROBIONE! Mam nadzieję, że obrazki pomogą w zrozumieniu tego co tu napisane... :-)

Michal W Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-03-12 21:12:43 /


Michal W Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-03-12 21:13:51 /


to nadaja się do nowego działu na stronie - "how to" :)

kliner aka cleaning / 2003-03-12 21:27:49 /


hehe ładnie to przedstawiłes :) ale moje gómy na szczęście jeszcze nieźle wyglądają :)

spawn Dokładna lokalizacja na mapie / 2003-03-12 21:46:55 /


Po zrobieniu guma przylega tak jak na zdjęciu...

Michal W Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-03-12 22:04:32 /


uuuu :DDDDDDDDDDDDDDD kurna niekturzy to mają głowę :D

spawn Dokładna lokalizacja na mapie / 2003-03-12 22:15:13 /


No nie moge tego bez slowa uznania..... Piekna prezentacja. To zmaienia oblicze tej strony oby tak dalej
NARRA

Q_Back / 2003-03-13 09:10:23 /


jestem pod wrazeniem choc mam cale stalowe zdezaki ale planuje sobie sprawic takie jakie sa w mk2

Michal FAZI / 2003-03-13 10:51:46 /


Czesc

Co do gum na zderzaku to mozna uzyc z FSO,Merca 115, lub beki - nie sa idealnie ale lepsze niz nic lub niz guma z dziurami.

pozdr. Arek J.

Arek Jaron´czyk / 2003-03-14 09:28:57 /


Nawet jak są dziury, po wypełnieniu ich czarnym silikonem efekt jest naprawde dobry i nie trzeba robić badziewia z marnie pasującymi gumami od innych aut...

Michal W Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-03-14 22:11:28 /


a może by dodac to do "Zrób To Sam" - śladami Adama Słodowego ??

spawn Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-05-17 15:29:44 /


troszeczke odnowie watek i licze na wielka pomoc Michała W

oto pytanie:
A jak sobie poradzić na tych zagięciach??
bo u mnie przy demontarzu tejze gumy bylem zmuszony wyrwac mocowanie (srobe)
czy tam tez mozna spokojnie rozciac??

pozdrawiam

Ligacz 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-08-18 19:00:12 /


a ja mam pytanie, czy istnieją jakieś inne sensowne zamienniki tychże gum i gdzie można takowe nabyć, bo u mnie to się rozleciały w palcach...

pivo Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-24 21:22:08 /


tak - np. u mnie (Katowice) kupisz podobne z metra ..... sklep JKK ul. Rzepakowa

ale trzeba je przykleić do zderzaka ...

jak fabryczne może nie bedą, ale po ostatniej aukcji gdzie komplet nowych poszedł po 250 Euro, całkiem sensowna opcja ;-))

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-09-24 23:43:27 /


very professional work....

Konrad Szyperski Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-12-16 18:20:54 /


Witam

Dodam może tylko drobną sugestię (modyfikację) przepisu naprawy.

Zamieniłbym silikon na klej do szyb (taki jak do wklejania szyb w samochodach) jak wyschnie to zamienia się w twardą gumę i trzyma naprawdę mocno, natomiast silikon... moim zdaniem "puści" prędzej czy później (ale podejrzewam, że raczej prędzej).

Pozdrawiam
Wojtek

Swirus71 / 2009-12-16 21:51:59 /