logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » garaż » Chemia do mycia zapyziałego aluminium

Chemia do mycia zapyziałego aluminium

No to mam taki temat, wiadomo że aluminium najlepiej wygląda po szkiełkowaniu. Tylko nie wszystko szkiełkować się da, nie wszystko się powinno. Macie jakąś sprawdzoną chemię, która rusza zapyziałe aluminiowe elementy i przywraca im czystość względnie?

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-08 19:32:56 /


Jest taki ostry płyn do mycia plandek w TIRach, nazywa się Dimer. Ostatnio tego używałem do zarośniętego Rovera i myło elegancko.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-08 19:43:17 /


Możesz jeszcze pytać gości którzy serwisują stacjonarne klimatyzatory. Dostałem raz od kumpla taki płyn po którym paznokcie stawały się śliskie a aluminium pięknie wyjaśniało.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-08 19:45:57 /


Dimer jest potężny. Kupuje się koncentrat, a rozrabia w zależności od potrzeb. Ale nie możesz zrobić bardzo stężonego na alu. Szczegóły są na opakowaniu. Ja przedobrzyłem z czyszczeniem alu pokrywy do R6... Niby nic się nie stało, a lekko zmatowiała i musiałem przepolerowywać.

Curtis_Capri Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-08 20:01:55 /


Istotne choć czasem nieoczywiste jest jednak to, że jest dwuskładnikowy i trzeba go najpierw .... wymieszać. Wiem co mówię ;P

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-08 20:07:13 /


Zainteresuj się też metodą aquablasting albo suchym lodem o co wczoraj zagadał mnie Bartłomiej a ja nic o tym nie wiedziałem. Teraz wiem i myślę że by Ci to pasowało.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-08 20:12:05 /


Sporo z tych płynów powoduje szybkie śniedzenie alu. Na początek ok, ale po jakimś czasie pojawiają się białe kropki.

bad ass boy / 2021-04-08 20:26:11 /


Dimer raz, że jest dwuskładnikowy i trzeba wstrząsnąć przed dozowaniem a dwa, że proporcje nie mają nic do rzeczy, bo i tak jest efekt uboczny. Przy aluminium chropowatym typu miska olejowa/dekiel zaworowy etc czyści super, ale materiał matowieje i robi się taki dziwny nalot. Chemia zostaje w porach i nawet długotrwałe płukanie gorącą wodą pod ciśnieniem nie zatrzyma tego efektu. Trzeba użyć szczotki na wiertarkę, żeby załagodzić temat.
A jeśli ma być to alu polerowane, to dimer się do tego nie nadaje, bo jest zbyt agresywny. Są specjalne produkty do czyszczenia polerowanego alu, ale nie mam z tym większego doświadczenia, bo nigdy nie potrzebowałem.

Ptaszki na mieście ćwierkają, że chropowate elementy bardzo dobrze czyści płyn hamulcowy nie pozostawiając efektu nalotu/matu. Osobiście jednak nie testowałem, więc nie wiem jak to wygląda w praktyce.

DrStein / 2021-04-08 20:27:36 /


Chodzi mi o rzeczy takie jak właśnie miska olejowa, skrzynia biegów, wahacze, piasty itp. Czyli odlewy dość mocno zabrudzone także w swoich chropowatościach. Suchy lód pod ciśnieniem to badziew i tylko na filmikach fajnie wygląda. Dimer w takim razie odpada z mojego punktu widzenia, bo nie chcę wzmożonego utleniania alu po myciu. Tak więc cenne uwagi o nim w stosunku do alu, dzięki. Czego jeszcze używacie? Mówię o praktyce, nie teorii / wiedzy z filmików promujących zajebistość :-)

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-08 20:37:55 /


polecam "Brudex" polskiej firmy "Tenzie".
rozrabiasz z wodą 50/50.
Tłoki całe zawalone nagarem po 30-50 min. moczenia wyciągasz czyste jak łza.

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-08 21:50:57 /


Ja czyściłem skrzynie zwykła benzyna lakowa pod ciśnieniem, potem mosiężną lub miękka stalowa drobna szczota na szlifierkę z regulacją obrotów, wytrzymało w bardzo ładnym stanie tak ładnych parę lat, ale capri nie jeździłem w zimie, mogę cyknac fotę jak to teraz wygląda ale z tego co pamiętam odrobinę zciemnialo a robiłem to w 2013 i fota jest u mnie w profilu. Skolei pokrywę w seju którym jeżdżę na codzień szybko mi przebarwilo spowrotem na szaro ale jest ona z innej mieszanki stopu. Co do chemii stosowałem typowe preparaty do mycia silnika ale z tym też trzeba uważać bo raz rozjaśni innym razem potrafi zrobić ciemne plamy lub tak jak już było wspomniane pojawiają się białe tlenki na powierzchni. Zawsze można pomalować farba amelinowa i tu nie żartuję bo tak mam polakierowany dolot w 2.9 i na prawdę się to trzyma i wygląda jak wyczyszczone chropowate aluminium

Jellon aka Revenge Racer Dokładna lokalizacja na mapie / 2021-04-08 22:43:08 /


Nerta ATC 100

kat / 2021-04-08 22:50:51 /


chloroform

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2021-04-09 08:24:30 /


A jak pochodna kwasu to tylko Dietyloamid kwasu D-lizergowego ;>

Curtis_Capri Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-09 08:43:46 /


Dimer zawiera jakieś tam woski czy inne substancje nabłyszczające i antystatyczne mające powodować że bród tak nie przylega. W przypadku chropowatego aluminium wgryzają się one w powierzchnię i tam zostają. To nie jest dobry środek do takich rzeczy. Kumpel tak sobie motocykl zrobił w ciapki. W myjce ciśnieniowej miał resztkę dimera. Przyjechał kiedyś z wycieczki i chciał szybko opłukać z błota i tym prysnął na silnik. Tak się wgryzło że do dziś motocykl wygląda jak koń rasy appaloosa. Do lakieru tak, do amelinium nie.

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-09 14:47:13 /


Jeżeli brudne od smarów, to zwykła Akra. Jeżeli skorodowane i chcesz oczyścić, to Brenntag Alubren. Mogę Ci odlać na próbę. Kurewsko żrący...

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2021-04-09 18:54:43 /


Ten Alubren musi być dobry, bo nic o nim za bardzo nie można znaleźć w necie... Gdzie to w ogóle kupić? Chętnie bym to przetestował.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2021-04-10 18:52:28 /


Zadzwoń w poniedziałek.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2021-04-11 19:51:27 /


Curtis, ale to jest do czyszczenia mostów ze szperą xD

Mysza liil (EM) / 2021-04-14 22:08:51 /


Fajne efekty daje Dimer naniesiony na rozgrzany do około 50 stopni element, tylko trzeba go dokładnie opłukać wodą.

bon / 2021-08-13 19:14:45 /


Gdzie można kupić ten Alubren ?

ford2fast Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-01-01 23:12:46 /


W firmie Brenntag. Potrzebna działalność i BDO. Bo to straszne świństwo jest i raczej nie powinno się wylewać do kibla.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-01-08 22:05:58 /