logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » jak skorzystać ze zniżek

jak skorzystać ze zniżek

Cześć, moj kolega kupił auto, nie ma skończonych 26 lat i nigdy nie miał na siebie zarejstrowanego samochodu, jak sie okazało po upłynieciu ważności ubezpieczenia poprzedniego własciciela (skoro nie została rozwiązana) umowa została przedłuzona automatycznie zgodnie z jakims tam prawem że musi byc ciagłość OC... I teraz pytanie jak auto ma 2.0L a koleś nie ma 26 lat to takie ubezpieczenie w warcie będzie sporo kosztować pewnie... czy jego mama z racji wieku będzie miała jakieś znizki ? mimo że od kilku lat nie posiada auta, do tego miała ubezpieczenie AC w linku i rozbiła auto, zgłosiła szkode ale eksperci nie uznali roszczeń...

Czy skoro nie uznali roszczeń to będzie miała znizki takie jak przed rozbiciem? co trzeba zrobic aby z ewentualnych znizek skorzystać, bo chyba nawet jak nie ma zniżek za bezszkodową jazde to za sam fakt swojego wieku ma zniżki, domyslam się że mama musi sie stać współwłascicielem auta... czy to jest warte zachodu wogóle ile może kosztować wykupienie OC na 2L auto przez osobe która ma 25lat i nie miała auta ?? cóż troche zagmatwałem ale mysle że może jakoś pomożecie pozdrawiam Maciek

Pospiech Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-16 14:35:07 /


znizki się ma za lata bezszkodowej jazdy, a nie za swoje lata ;) a ubezpieczalni chodzi o skończone 25 lat, chociaz to roznie bywa w roznych ubezpieczalniach i prawo jazdy wiecej niz 3 lata :)

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-16 15:57:55 /


w sprawie stawki ubezp. najlepiej zadzwonic do warty, tam beda najlepiej zorientowani.. przeciez tutaj nikt Ci nie wyliczy jaka bedzie mial kolega stawke w warcie ;)

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-16 16:03:18 /


i skoro kolega nie ma znizek, ani nic, to niech poszuka kogos z rodziny, co ma znizki, ale takie faktyczne, za bezszkodowy przebieg ubezp., i tego kogos bedzie trzeba wpisac jako wspolwlasciciela, wtedy znizki beda liczone, bo tylko allianz ma taki bajer, ze uznaja cos takiego jak współuzytkownik, który nie musi być wpisany w dowod rej., tylko po prostu przy ubezpieczeniu podaje sie, ze taki a taki z rodziny bedzie współuzytkownikiem, tylko oczywiscie do tego potrzebne sa dane tego wspoluzytkownika, pesel, no i zaswiadczenie o znizkach pozdro :)

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-16 16:07:50 /


no tak, to teraz żeby osoba z rodziny była wpisana jako współwłaściciel to co trzeba zrobić ? podpisać umowe o darowizne połowy samochodu czy jak ??

Pospiech Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-17 10:56:48 /


najlepiej to jakby się dało spisać umowę raz jeszcze, gdzie na umowie by było dwóch kupujących, kolega i ten ktoś ze zniżkami, tylko teraz różnie to bywa w ubezpieczalniach, trzeba by się było dowiedzieć, bo jedne uwzględniają tylko tego pierwszego współwłaściciela, inne biorą pod uwagę zniżki jednego i zwyżki drugiego, innym nic nie przeszkadza, i biorą pod uwage tylko zniżki ktoregos ze wspolwlascicieli..

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-17 11:34:51 /


jeszcze co do wieku, to większość ubezpieczalni interesuje skończenie 25 roku zycia, ale nie wiem własnie czy przypadkiem tez nie w warcie tak jest, ze tam trzeba miec skonczone 26 czy nawet 27 lat :(

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-17 11:36:47 /


a z tym upłynięciem ważnosci oc poprzedniego wlasciciela, czy kolega kupil auto przed skonczeniem sie poprzedniego oc, czy po, bo jak kupil z jeszcze waznym oc i sie skonczylo jak on juz byl wlascicielem to nie wiem dokladnie, ale jesli kupił tak jakby bez waznego oc, no to ma miesiąc jakoś od podpisania umowy na zadeklarowanie się czy chce korzystać z poprzedniego czy nie, jak nie, to wypowiada oc poprzedniego wlasciciela, i idzie sobie ubezpieczac gdzie chce ;)

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-17 11:41:21 /


no tak, tylko jak kupił bez waznego oc, to niby ma obowiazek w tym samym dniu zawrzeć nowe ubezpieczenie na siebie.. ;)
a moze google.pl i szukaj: ubezpieczenie oc, kupiłem samochód i co dalej pozro ;)

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-17 11:44:15 /


co do wieku to pzu zmienilo zwyzki i teraz jest plus 50% jesli niema sie 23 lat lub plus 30% jesli nie masz 26lat ...a 23 juz skonczyles.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-12-17 11:45:39 /


nie no sam sie musze poprawiać, jak kupił auto z jeszcze ważnym oc, i się skończyło jak on był juz wlascicielem, no to niby lipa, bo jak nie chcial tego oc, to powinien je wypowiedziec na jeden dzien przed jego upłynięciem, a jak tego nie zrobił, to .. to niedobrze ;)

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-12-17 11:50:49 /


Czy jak kupie auto, ktore ma OC od 1 stycznia do ostatniego grudnia, opłacona jest 1 rata (do 30 czerwca), to moge wypowiedziec umowe (zeby zmienić ubezpieczalnie) i dostane zwrot składki która zapłacił poprzedni własciciel czy raczej nie da rady????

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-25 18:43:56 /


Wypowiedzieć możesz najpóźniej 30 dni od dnia zakupu i ubezpieczyć gdzie indziej.
Zwrotu nadpłaconej składki nie dostaniesz, ale może ją sobie wycofać poprzedni właściciel.
Jeżeli chcesz dalej jeździć na tym OC, to również najpóźniej 30 dni od daty zakupu miusisz iść do tego ubezpieczyciela i zrobić rekalkulację składki. Jeśli ze swoimi zniżkami zapłaciłbyś więcej, to będziesz musiał dopłacić różnicę, ale jeśli wyszło by mniej, to Ci różnicy nie oddadzą :/
Akcję przerabiałem dzisiaj, więc informacje raczej świerze.
Napiszę jeszcze, że gdybym chciał zostawić sobie OC poprzedniego właściciela w Warcie, ważne do 10.2007, to mi wyliczyli dopłatę 650 zł :/ podczas gdy gdzie indziej mam 420 za cały rok :/
ZŁODZIEJE I TYLE :/

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-25 19:07:20 /


Ostatnio sie dowiedziałem, jak masz umowe na siebie, a chcesz skorzystać ze zniżek np ojca to są 2 wyjścia:
a) sporządzenie umowy użyczenia auta w formie aktu notarialnego
b) sporządzenie umowy darowizny np 10% pojazdu (głupio brzmi)
Takie myki przechodzą w allianz.

tofik_wFe / 2007-08-06 10:44:03 /


W razie dzwonu kto traci zniżki ? Czy jest możliwa taka kombinacja - ja jako młody kierowca (nie ukończone 23 lata, krótki okres posiadania prawka) biorę na współwłaściciela np. ojca, który ma ileś tam zniżek i w razie dzwonu lecą mi zniżki, a nie jemu ?
Czy generalnie jest możliwe dla młodego kierowcy załatwienie taniego OC (bo bez kombinowania, to 2500zł najmniej) bez narażania kogokolwiek na utratę zniżek ?

Koijst / 2008-12-16 23:27:32 /


tak oczywiscie-ubezpieczyciele to same glaby i krecimy nimi jak chcemy.
najmniejsze OC a w razie draki podajemy dane dziadka ktory 15 lat juz....no wiecie.

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-16 23:49:09 /


Spokojnie, chłopak nie wie to pyta. Tak dobrze nie ma, współwłaścicielowi też lecą zniżki.

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-17 07:52:59 /


Dokładnie. Przede wszystkim ojcu. Poza tym Ty jako "młodociany" mogłeś jeszcze nie nabyć zniżek.

granadabus / 2008-12-17 08:59:29 /


Koijst-mi się udało ubezpieczyc Caprika za 1360zł..(wiem że doożo-ale kiedys trzeba zacząc na swoje konto zniżki robic;] pierwszy samochód.. zero zniżek..prawo jazdy od 2 lat.. i wiek ponizej 24. Tylko ze ja ubezpieczyłem auto jako oldtimera ( youngtimerów nie mieli w ofercie;]). Ale do tego musisz miec opinie od rzeczoznawcy... Nawet firma w której ubezpieczałem nie miała w bazie Capri 2.0 z 1980 roku.. wiec po przesłaniu skanu dowodu.. wprawadzili go do bazy;] A co do zniżek to współwłascicielowi leca.. bo co ma tobie lecieć.. jezeli Ty nie masz zniżek;] Pozdr

Gumbas Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 09:10:08 /


Zniżki nie polecą współwłaścicielowi jak ubezpieczysz w innej ubezpieczalni i będziesz miał dzwona. A zniżki z innych ubezpieczalni honorowane są w innych, wiec nie wiem gdzie problem. Ja poszedłem do ALLIANZ i dostałem od razu maxa zniżek na OC (ojciec ma w PZU 60%, ja 0 zniżek i jeszcze zwyżka za wiek). Jedyną rzeczą co trzeba mieć to zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia, które ubezpieczalnie od reki wydają i z nim idziesz do innej firmy. Auta mam w 4 ubezpieczalniach na tego samego właściciela, mitrov jednym przydzwonił i tam część zniżek zabrali, ale w pozostałych 3 nadal mam maxa.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-17 09:44:52 /


dzięki dredzioch, niezłe info :)

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-17 11:37:41 /


No właśnie dredzioch, o to mi chodziło. Czyli jednak da się tak zrobić. Pytanie, czy ubezpieczalnie nie mają wspólnej bazy danych. Ale skoro twierdzisz, iż przetestowane i miałeś już dzwon i w jednej firmie masz mniejsze zniżki, a w innej większe, to znaczy że się da:).

Koijst / 2008-12-17 20:10:31 /


przepraszam nie zglebilem pytania.

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-17 20:58:32 /


Ja tez ostatnio mialem do czynienia z rejestracja auta + OC. podziele sie informacjami jakie zdobylem. Moze komus sie przyda.

Tak jak pisal Dredzioch... Ubezpieczenie jest do danego pojazdu. Nawet jesli mamy np. ojca na wspolwlasciciela w dowodzie i bedziemy mieli dzwona to znizki ulegaja zmianie tylko na danym aucie. Ojciec na swoim aucie ma nadal takie same znizki. Nie ma znaczenia czy auta ubezpieczone sa w tej samej firmie czy w roznych.

Jesli idzie o wypowiedz Tofika... Kobita w aliansie powiedziala mi ze z poczatkiem roku 2008 nie obowiazuje juz akt darowizny :O. Natomiast gosc w urzedzie powiedzial ze nie widzi przeszkody by na takiej podstawie skozystac ze znizek OC. Podejrzewam ze ktos tu nie ma racji. Najpewniej wiec (tez tak zrobilem) spisac umowe kupna/sprzedazy gdzie beda odnotowane osoby- wlasciciel/wspolwlasciciel.

Scava Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-17 23:41:39 /


"Ubezpieczenie jest do danego pojazdu. Nawet jesli mamy np. ojca na wspolwlasciciela w dowodzie i bedziemy mieli dzwona to znizki ulegaja zmianie tylko na danym aucie. Ojciec na swoim aucie ma nadal takie same znizki. Nie ma znaczenia czy auta ubezpieczone sa w tej samej firmie czy w roznych."

Z tym się nie zgodzę. Wg mnie tu nie masz racji.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-18 01:43:21 /


Ja też. Kaprysa mam na siebie i ojca, a ubezpieczenie w HDI. Gdy w maju staranowałem nim golfa, zniżki poleciały i mnie, i ojcu, który dodatkowo miał swoją astre ubezpieczaną również przez HDI. Teraz każdy samochód jest w innej firmie i jest git.

UglyKid Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-18 07:55:51 /


a jeśli chodzi o akt darowizny, to pani chyba nie była w temacie - w połowie 2008 zarejestrowałem i ubezpieczyłem auto, właśnie w allianzie na podstawie takowego dokumentu.

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-18 08:22:03 /


A ja ubezpieczałem ostatnio Cześka w pewnej pomarańczowej firmie i powiedzieli mi, że do pakietu dorzucają mi opcję polegającą na tym, że w razie dzwona nie tracę żadnych zniżek :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-18 08:40:06 /


w nO range ubezpieczyłeś? :)

Mysza liil (EM) / 2008-12-18 08:50:39 /


Ta, bo w Erze nie mieli takich rzeczy ;)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-18 08:58:45 /


Jeszcze jedno. Czy w razie wzięcia ubezpieczenia razem ze współwłaścicielem w innej firmie (tak aby skorzystać z jego zniżek i nie narazić na ich utratę) rok po roku rosną mi zniżki za bezszkodową jazdę ? Czy już tak dobrze nie ma ?

Koijst / 2008-12-18 19:50:18 /


Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale jeśli chcesz kupić OC na współwłaściciela to OC będzie w jednej firmie a nie w tej, z której jest współwłaściciel. I po roku, jeśli nie spowodujesz szkody (ani współwłaściciel) to dostajesz bonus za kontynuację (jeśli kontynuujesz OC w tej samej firmie) oraz za bezszkodowość. Więc tym samym dzięki współwłąścicielowi możesz sobie pomóc w wyrobieniu zniżek ale on tego za Ciebie nie zrobi.

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-18 21:57:08 /


Dredzioch ciezko powiedziec;p to tez info od panny z aliansa.

Ale jest to w miare sensowne rozwiazanie. Skoro dany pojazd mial dzwona to dlaczego mialbys tracic znizki na innych autach ktore ew posiadasz.

Scava Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-19 01:25:11 /


Bo to nie pojazd sam z siebie tego dzwona spowodował :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-19 13:12:12 /


MILO, chyba złapałeś o co chodzi. Na wszelki wypadek napiszę jeszcze raz.

Jako młody kierowca, posiadający prawko krócej niż 1rok i niewięcej, niemniej niż 20 lat ubezpieczając samochód (prawdopodobnie Taunus, albo Capri) z silnikiem około 2.0 muszę liczyć na OC około 2500zł. Jest to dosyć sporo, tym bardziej że za rok płacę tyle samo, a wolałbym to włożyć w samochód.

Chcąc to obejść słyszałem / czytałem o sztuczce z współwłaścicielem.

Mianowicie - biorę kogoś kto ma 60% zniżek na współwłaściciela mojego auta. Tutaj ważną rzeczą jest niebezpieczeństwo dzwonu, ponieważ jestem w grupie największego ryzyka spowodowania wypadku, dlatego wiele osób powie 'nie pójdę na taki układ, bo walniesz i ja stracę zniżki'. Dlatego idę z tą osobą do innej firmy, tak aby była 100% pewność że w razie wypadku on nie straci zniżek na swoje auto, tylko stracimy zniżki (zyskamy zwyżki) na moje auto w innej firmie. Płacę te 500zł za ubezpieczenie, jeżdżę porządnie i za rok płacę jeszcze mniej.
Za 10 lat kupuję nowe auto (albo nie kupuję) i przysługuje mi 60% zniżek, które wyrobiłem sobie jeżdżąc jako współwłaściciel.

Czy taki scenariusz jest możliwy ? Czy we wszystkich firmach ? Najlepiej jak ktoś wie z doświadczenia. Chodzi mi o to, że mojej bliskiej rodzinie nie mam szans znalezienia takiej osoby (matka nie ma prawka, a z ojcem nie ma kontaktu), dlatego muszę szukać dalej - ciotka, wuj etc. Jeśli miałbym jeździć i na każdym zakręcie spinać się żeby tylko nie narazić kogoś na utratę zniżek, to byłoby bardzo niekomfortowe.

Czy teraz wszystko jasne ?

Pytam, bo wiele słyszałem, ale wiadomo jak to jest. Jedna pani drugiej pani i do końca nie wiadomo co można, a co nie.

Koijst / 2008-12-19 15:13:07 /


Ja zatrybiłem już dawno :)
Jest PRAWIE tak jak piszesz. :)

Co do pierwszej części o wzięciu współwłaściciela itd to jest tak jak piszesz. Ale już o płaceniu 500pln zapomnij. Powód? Owszem, musisz iść do innej ubezpieczalni z ojcem, dziadkiem czy kim tam kto ma full zniżek, ale oprócz zniżek tego kogoś i tak liczą WSZYSTKIE TWOJE ZWYŻKI!! Wiem, bo przerabiałem temat w tym roku a mam 4 auta. Każde w innej firmie i każda zarejestrowana na mnie jako na posiadacza największych zniżek :) Tak więc wlepią Ci za wiek, za pierwsze auto i coś tam jeszcze znajdą. No i nie zapominaj o zapłacie jednorazowej za OC, bo jeśli chcesz na raty to doliczą od 5 do 10%.

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-19 16:45:02 /


Niech to będzie nawet 1000zł, to i tak 2.5 raza taniej. Chyba, że takie rozwiązanie kosztuje porównywalnie, to wtedy faktycznie nie ma sensu.
Abstrahując od ceny, której jeszcze dokładnie nie znam, jedynym minusem całej zabawy jest fakt, że w razie dzwonu mój współwłaściciel traci zniżki w tej jednej firmie w której ubezpieczyliśmy auto ?

Koijst / 2008-12-19 16:58:48 /


ja place 503zl tylko juz nie pamietam czy na 50 czy 60 procentach znizki. tyle ze jest to kwota liczona z poj. 1.6

stawki dla "poczatkujacych" kierowcow sa tragiczne... pamietam jak kupowalem forda i zapomnialem wypowiedziec oc. pzu wyliczylo mi jakies 2500zl :/ dobrze ze koles byl OK i troche tam "namieszal" i wyszlo prawie 1000 czyli i tak 500 zl wiecej (fura byla liczona na 60% znizki).

co do utraty znizek raz jeszcze ;P....
1) mam ojca w dowodze na wspolwlascicielu. wtedy jeszcze jego i moje auto byly ubezpieczone w roznych firmach. mial lekka stluczke i znizki polecialy tylko na jego aucie.
2) zdemolowalem sluzbowe auto ktore bylo ubezpieczone w tej samej firmie co mam forda i znizek nie stracilem - stad sadze ze znizki leca tylko na danym pojezdzie.

Scava Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-19 17:07:54 /


Jak dzieci:)
MILO nie wszyscy ubezpieczyciele doliczają zwyżki.
Do niedawna allianz nie doliczał, ale teraz doliczają.
Dzisiaj ubezpieczałem auto w PZM (Polski Związek Motorowy) - 1 współwłaściciel max zniżek 53 lata, 2 wiek 24 lata - o zniżki mnie nie pytano, a tylko o to czy mam prawko dłużej niż 4 lata - efekt polisa OC max zniżek.
Jak się poszuka to są firmy które nie doliczają zwyżek współwłaściciela ze względu na jego młody wiek.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-19 19:12:08 /


Dredzioch.. może w PCK ale nie we Wrocku. A Koijst (jeśli istnieje) jest z Wrocka. Przerobiłem temat zniżek i ubezpieczeń na wszelkie sposoby i we wszystkich ubezpieczalniach. I niejeden wałek robiłem i jest tak, jak mówię. Niestety.

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-19 19:20:24 /


Przecie wiadomo ze kazde TU ma inne metody naliczania zniżek. W PZU czeka się dłużej na max niż w innych, bo nie z każdym kolejnym rokiem dają 10%. To samo tyczy się po kolizji. Jedni zabierają mniej, drudzy więcej, na krócej, lub na dłużej. Jedni doliczają za wiek, inni nie doliczają. Jeszcze inni dają ryczałt, tak jak PTU, i tam najlepiej iść jak się nie ma zniżek bo ubezpieczysz jeszcze dom i siebie, i dostaniesz super ofertę na OC. Jedni doliczają za raty, inni nie... Nawet kwoty bazowe mają różne. Tak więc idziesz do brokera i on ma szukać najtańszej oferty. Ja za scorpio 2.9 płacę 500 zł na rok.

Mysza liil (EM) / 2008-12-19 19:21:41 /


OK...doliczą zwyżki,wypośrodkuje się na 40%....a co gdy ma się zaświadczenie o tzw.weteranie szos...można jeszcze coś urwać???

bon / 2008-12-19 23:16:25 /


'A Koijst (jeśli istnieje) jest z Wrocka.' a to co ? Jeśli chodzi o mnie, to istnieję i to na dodatku mieszkam w Gdyni, więc musiała zajść jakaś pomyłka :).

Koijst / 2008-12-19 23:31:54 /


"a co gdy ma się zaświadczenie o tzw.weteranie szos...można jeszcze coś urwać???"

Takie zaświadczenie nie istnieje.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-20 00:29:14 /


Koijst, Mamba.. whatever :)

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-20 01:52:41 /


Dredzioch

"A zniżki z innych ubezpieczalni honorowane są w innych, wiec nie wiem gdzie problem. Ja poszedłem do ALLIANZ i dostałem od razu maxa zniżek na OC (ojciec ma w PZU 60%, ja 0 zniżek i jeszcze zwyżka za wiek)."





No, ale niestety już tego nie ma w Allianz - dostałem w listopadzie OC nowe (znaczy się kontynuację) i ze zwyżką za mój wiek (+30% przy wieku poniżej 26 lat) ... wczesniej faktycznie były tylko zniżki ojca (różnica niewielka - ale jednak) .
W przyszłym roku będę już miec 26 lat i 60% zniżek za bezszkodowość, choć narobiłem aż 3 szkody ;-PPP Ale auta nie należały do mnie więc z moich zniżek nic nie poszło....

Natomiast zwyżka przy 1 stłuczce to 10% przez dwa lata (przynajmniej w PZU), jeśli w tym czasie będzie bezszkodowo to ok - jak będzie następny dzwon to niestety tracisz więcej ...

No i czasem między firmami jednak wiedzą o szkodach PZU/Allianz wiedziało ;-P

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-20 17:23:38 /