logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Cło na samochód zabytkowy z USA

Cło na samochód zabytkowy z USA

Witam!

Mam nadzieję, ze dobrze wybrałem dział na forum.

Mam pytanie, na ktore od dluzszego czasu nie mogę znalezc odpowiedzi.

Jak wyglada sprawa cła przy sprowadzaniu na wlasna rękę (przesylka morska) samochodu z USA. Samochód byłby z lat 1970-1979. W tej chwili jestem na etapie szukania odpowiedniego egzemplarza. Na konkretne auto nie jestem jeszcze zdecydowany, ale wśród trzech typów znajduje się Ford Torino. Dużo bedzie zalezało od tego w jakim stanie bedzie egzemplarz, za jaką cenę i czy mi się najzwyczajniej w świecie spodoba.

Z tego co się orientuję obowiazuje 50% stawka OC, zwolnienie z akcyzy, ale jak jest z cłem???

Nie chce aby okazalo sie, ze przeleje kwotę za samochód, ten zostanie wyslany, ale nie bede mogl odebrac go np z terminalu w Gdansku dopoki nie zaplace cła, ktore bedzie stanowilo 50% lub inną grosteskową część wartosci auta.

Jesli auto takie jest zwolnione z cła czy będę je mógł zwyczajnie odebrac z portu, wrzucic na lawetę i pojechac do domu? Czy tez wczesniej do urzędu celnego nalezy złożyc jakies papiery poświadczajace zabytkowy charakter?

Bede bardzo wdzieczny za wszelką pomoc!

BarTT / 2007-01-06 00:40:39 /


Cło na auta spoza Unii wynosi 10%

Zabytki są raczej z niego zwolnione (na 99%), ale nie mam teraz podstawy prawnej.
Może gdzieś na stronach Ministerstwa Infrastruktury znajdziesz a ze sprowadzaniem z USA bardziej aktualni mogą być z wiadomościami na www.flamingwheels.pl

Raczej znając Polskie realia trzeba będzie z nimi powalczyć jak z każdym urzędem.



50% za OC nie obowiązuje i nigdy nie obowiązywało (była jedynie zniżka w PZU - zresztą też już jej nie ma).

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-06 01:00:46 /


akcyza jest tylko na samochody osobowe kupione na terenie unii
ze Stanow normalnie jest clo i vat, jesli zalatwisz odpowiednie papiery to clo wyniesie 0% - zapytaj sie wojewodzkiego konserwatora zabytkow i urzedu celnego o aktualne wymagania, to sie czesto zmienia

vat placisz tez od kosztow transportu

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-06 01:03:29 /


camaro na auta z usa niestety obowiązuje też akcyza - od grudnia liczona co prawda troche inaczej - 13,6 % za auto z silnikiem o pojemności powyżej 2 litrów i coś 3,1 % poniżej 2l.

np.
http://www.primeauto.com.pl/pl/calc/
http://www.blueskyauto.pl/index.php?name=calculators&op=check&type=form1

wartość w dolarach ;-)

reguła wg. której liczy sie opłaty (zakup + koszty transportu) x cło , akcyza naliczana jest z kwoty (zakup+ koszty transportu + cło) x akcyza następnie od znowu całości czyli kwoty z już naliczonymi opłatami celnymi i akcyzowymi x podatek vat. Czyli wychodzi nieco więcej.


moze coś znajdziesz tutaj
http://www.mf.gov.pl/sluzba_celna/aktualnosci/index.php


Na zabytki nie obowiązuje cło i akcyza ale jak z vatem ?

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-06 01:30:29 /


Vat na zabytek z USA wynosi 7% (liczone od wartosci auta na umowie kupna i kosztow transportu). Opinia rzeczoznawcy podbita przez konserwatora zabytkow zwalnia Cie z cla i akcyzy.
Nie odbierzesz tak poprostu fury z terminalu...
Masz 2 wyjscia
-musisz wczesniej postarac sie u rzeczoznawcy o opinie wstepna (na podstawie zdjec...zdjecia ogolne z zewnatrz i fota tabliczki znamionowej o ile jest, nr VIN) lub
-olewasz opinie wstepna i placisz kaucje (zabezpieczenie) w urzedzie celnym w wysokosci pelnej kwoty celnej jaka bys zaplacic bez opinii o zabytku. Kaucja jest zwracana po ok.miesiacu jak juz zakonczysz cale postepowanie celne
Na tej podstawie odbierasz auto i bierzesz go do siebie, teraz robisz pelna opinie u rzeczoznawcy, podbijasz ja u konserwatora zabytkow, mozesz wpisac auto do rejestru zabytkow i rejestrowac na zolte blachy albo tylko uzyskac pieczatke konserwatowa (bez wpisu do rejestru) i wtedy rejestrujesz na zwykle.
W razie czego pisz na priv, przechodzilem przez to w zeszlym roku.
Pozdro

Gacu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-06 02:12:28 /


jestes pewien co do tej akcyzy?
jak ostatnio zalatwialem papiery do samochodu z USA ktory byl sprowadzony przez Niemca, oclony ale nie zarejestrowany to w UC mocno sie zastanawiali czy potraktowac to jak nabycie wewnatrzwspolnotowe i skasowac akcyze czy jako import i skasowac clo, zrozumialem ze wtedy tylko clo, ale zaplacilem w koncu sama akcyze wiec nie jestem pewien

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-06 10:08:28 /


Witam wszystkich.
Mam takie pytanie. Czy amerykański samochód konkretnie Chevrolet Camaro z 1976 zarejestrowany i dopuszczony do użytku w UK traktowany jest jako podstawa celna do oclenia 10%, czy też jest zwolniony z cła jak cała resza samochodów unijnych. Czy decyduje o tym miejsce produkcji czy ostatniej rejestracji?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ice / 2007-03-12 12:40:37 /


zapytaj sie CORONERA
od jakiegos czasu to przerabia wiec powinien byc w temacie
pzdr

szeski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-03-12 14:21:54 /


jesli jest zarejestrowany w UK to tak samo jak w Niemczech
nie ma zadnego cla tylko akcyza
z vatu jest zwolniony - oczywiscie za jedyne 150zl :)


mialem raz przypadek ze samochod byl sprowadzony do Niemiec z USA w 88r i tylko oclony, kupilem go w zeszlym roku z amerykanskim dowodem i starymi niekompletnymi papierami celnymi z niemiec, rowniez udalo sie to podciagnac pod akcyze

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-03-12 20:35:38 /


Wielkie dzięki za odpowiedź. Wyczytałem, że żeby mieć stu procentowa pewność odnośnie zwolnienia z cła trzeba przedstawić dokumenty poświadczające jego oclenie przez poprzedniego własciciela. Camaro w jaki sposób można zapłacic tak niski vat?

Ice / 2007-03-13 16:47:55 /


zakup samochodu uzywanego z Unii to nabycie wewnatrzwspolnotowe i takie jest zwolnione z vatu - pod warunkiem wypelnienia odpowiedniej deklaracji w US i zaplaceniu 150zl tytulem oplaty skarbowej
jak kupisz samochod uzywany w Polsce to tez nie placisz vatu

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-03-13 18:49:21 /