logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » nadwozie » metalik vs. akryl-(porównanie)

metalik vs. akryl-(porównanie)

Witam, dzisiaj oddałem moje autko w ręce blacharza, i odrazu zadał mi pytanie czym bedzie malowane, akrylem czy metalikiem, poniewaz wogóle sie na tym nie znam, a wiem tylko tyle ze akryl jest bardziej wytrzymały, prosze o poradę. tzn przedstawienie plusów i minusów jednego i drugiego lakieru.
Z góry wielkie dzięki
Pozdrawiam M.

killeros_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-22 18:31:16 /


Czym będziesz malował to dla niego bez znaczenia.Niech swoją prace wykona najlepiej jak potrafi.Ma to znaczenie w procesie przygotowywania pod lakier.Akryl przykryje drobne niedociągnięcia.DROBNE!Nie duże.Natomiast jak pomalujesz bazą a na to lakier bezbarwny to widac będzie wszystkie niedociągnięcia.Czym dłuzej będzie trwało pzrygotowywanie do ostatecznego malowania,tzn.podkład szpachlowanie itp. tym lepiej.Wszystko musi dobrze odparowac i "usiąść"

Murmur vel Magman Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-22 18:39:07 /


z tego co mi wiadomo to samochod do malowania metalikiem musi byc lepiej przygotowany niz do malowania akrylem, malowanie takie jest trudniejsze i jak niemasz pewnosci co do fachowca to bym sie wachał na twoim miejscu bo podobno można łatwo zepsuc caly efekt i kolor moze byc rozny w zaleznosci od kąta patrzenia... no ale może sie myle.

PS. Gdzie oddałes auto do remontu jesli mozna wiedziec ?

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-22 18:39:50 /


a więc dla sprecyzowania, gościu bedzie również autko malował, ale ja mam kupic lakier, tak sie umówiłem, tylko własnie nie wim jak wybrac, nawet jescze nie wiem jak to wygląda cenowo. Autko oddałem do blacharza, który robił juz kilka autek zanomym i jak na razie wszyscy sa zadowoleni. Jest to w pruszczu a dokładnie w Juszkowie, jak chcesz tel. to napisz mi maila, bo na komie nic nie mam:(

killeros_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-22 18:44:19 /


znając naszych trójmiejskich fachowców to potym jak koles zrobi twoje capri to juz zadnego innego starego forda sie nie dotknie :) mimo to wyslalem Ci maila z zapytaniem o ten numer fona i nie tylko :D

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-22 18:58:45 /


dobry akryl nie jest zly ... a kolor to taki jak w tabliczce znamionowej wg mnie

ٶٹڢڶ Ptasiek 3M ڄژښڭ Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-22 19:09:00 /


metallic/perla to lakiery 3-4 razy drozsze od akrylu
roznice wizualna chyba rozpoznajesz?

jak kiedys zarysujesz akryl to latwo jest zrobic zaprawke i przepolerowac tak zeby nie bylo widac, w lakierach perlowych tak sie nie da, trzeba malowac caly element a i tak bedzie sie troche odroznial

akryl matowieje od slonca, metalik z klarem nie

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-22 19:52:57 /


Proponuje akryl,tańszy ,lepiej kryje i mniej kłopotów.
Do metalika potrzeba naprawde fachowca.Ostatnio jak szukałem z kolegą samochodu to się załamałem.Obejrzałem paredziesiąt aut i może tylko pare było dobrze zrobionych.Na perwszy rzut oka widać że był lakierowany.Nie wiem za co lakiernicy biorą tyle kasy odp...c taką fuszere.
Akryl nawet jak nie wyjdzie w malowaniu można spoko skorygować ,wyciąć i będzie spoko .W metaliku jak zle wyprowadzi przed malowaniem pózniej tego się nie da już poprawić.

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-22 20:40:03 /


jeżeli chodzi o akryl np. czarny czy granat to auto musi być równie dobrze przygotowane jak pod metalik. O ile można mówić i słabszym przygotowaniu w naszych fordach to tylko pod biały akryl. ciemne połyskliwe akryle znacznie uwypuklają drobna nawet niedoróbki.

dieselfan aka zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-23 08:06:37 /


wielkie dzieki za wszystkie odpowiedzi.
Napewno sa jakies wiodące firmy, tzn. kolejne pytanie: lakiery jakich firm sa godne polecenia, a jakie raczej nalezy unikać..... Dodam, że juz teraz jestem przekonany do lakieru akrylowego z połyskiem.
pozdrawiam M.

killeros_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-23 19:36:56 /


na jesień malowałem caprika czarnym akrylem - wystarczy troszkę potrenować i samemu można śmigać, wszelkie niedoróbki usuwa się we własnym zakresie. Malowałem lakierem "no name" 40zł/l ...efekt jak dla mnie zadowalający. Na metallikach się kompletnie nie znam, znajomy malował grafitowym wyszło ok, malował siwym wyszły chmury...
Oczywiście metalik dobrze dobrany i położony daje znacznie lepszy efekt niż akryl, tylko troszkę to kosztuje.

Jusyn Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-25 13:34:23 /


A mnie się wydaje, że pytanie lakiernika/ blacharza powinno brzmieć: malujemy lakierem jedno, czy dwuwarstwowym ? Bowiem wszelakie metaliki są akrylami, czyli lakierami chemoutwardzalnymi, w odróżnieniu od autorenolaków, czyli lakierów żywicznych, gdzie utwardzenie lakieru polega na wyparowaniu rozpuszczalnika. I mylą się wszyscy, którzy twierdzą,że przygotowanie auta jest prostsze, bo jeden lakier pozwala ukryć wady powierzchni, ( chyba tylko czarny mat, też sa akrylowe). Przy lakierowaniu na gładko, (na lustro) widać doskonale wszystkie niedoskonałości, niezależnie od lakieru, malowanie na tzw skórkę pomarańczowa, tak modne obecnie ( bo tak malują doskonale wyregulowane automaty, i dobrzy lakiernicy jeśli jest taka potrzeba), nie wymaga jedynie az tak zmudnego polerowania jak malowanie na lustro, a laik i tak sie nie pozna.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-01-25 22:15:19 /


Chyba właśnie do czarnego potrzeba też lepiej przygotować samochód bo widać każdą nierówność.A co do pytania lakiernika to tak jak z szlifierką kątową ,dużo osób mówi "bosch" choć to pegasus czy inna firma.Przyjeło się że na lakier jadnowarstwowy mówi się akryl a na dwuwarstwowy metalik.

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-01-26 09:42:11 /


Nie wiem czy tu , ale zapytam .
Raptor , czy to dobry kierunek ? Pewnie ktoś to przerabiał , jakieś konkretne uwagi .
Można robić beke ale bez przeklinania :)

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-03 12:06:01 /


zależy. Mi na Fce nawet siadło (jak dla mnie). Ale mówią, że to ostatni krok przed Hutą, tak jak kiedyś czarny mat ;)

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-03 12:09:20 /


Miałem kiedyś uaza w raptorze i jak dla mnie plus był taki że chodząc po masce jak się zakopał to się buty nie ślizgały he he, poza tym to ostatni krok przed hutą jak pisze rozjechany, sprzedaż tego wozu mimo że był w super stanie była nie możliwa bo każdy pytał czy to już był taki śmieć że tylko Raptor :⁠-⁠(

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-05-03 12:13:37 /


Sam malowałeś ?

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-03 12:19:18 /


Ja mam takie kombi robocze i chciałem je ujednolicić :)

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-03 12:21:25 /


Ja malowałem Sam

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-05-03 19:23:38 /


Jakieś rady ?

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-03 22:00:32 /


jakieś rady ?

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-05-03 22:01:12 /