logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » układ chłodzenia » Wysokość montażu zbiornika wyrównawczego

Wysokość montażu zbiornika wyrównawczego

Jaka jest logika ustalenia wysokości montażu zbiornika wyrównawczego? Mowa o zbiorniku będącym elementem układu pod ciśnieniem, a nie zbiornika przelewowego za korkiem ciśnieniowym.

Na moją logikę wydawało mi się, że poziom minimum oznaczony w zbiorniku musi być wyżej niż maksymalny możliwy poziom chłodziwa gdzieś w układzie - czyli góra głowicy, górna krawędź chłodnicy, nagrzewnica. Poziom maksimum - no to żeby był zapas miejsca na rozszerzalność cieplną chłodziwa.

Ale patrzę na układ w Capri 2.8i i poziom w zbiorniku wyrównawczym definitywnie jest niżej niż górna krawędź chłodnicy. Ponieważ wyobrażam sobie że powierzchnia chłodziwa w całym układzie będzie dążyć do wyrówniania się, to układ będzie próbował się zapowietrzyć, albo odwrotnie, bardzo ciężko byłoby go odpowietrzyć.

Jak to powinno być?

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 16:20:08 /


Niektóre projekty inżynierów są wbrew prawom fizyki, ale i tak działają :)
Ja bym robił tak, by zbiorniczek był najwyższym punktem.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 16:48:59 /


Np taunus najwyższym punktem ma nagrzewnice, dolna część nagrzewnicy jest jak góra chłodnicy , czyli po zalaniu układu nagrzewnica jest pusta i dopiero pompa na goni tam płynu . Na moje to minimum w zbiorniczku powinno być wyżej niż najwyższy punkt silnika w którym jest płyn tak żeby nie było powietrza w silniku. Ja tak robię i do tej pory wszystkie wynalazki śmigały,Ale czy dobrze myślę to już może niech się wypowiedzą ludzie bardziej w temacie

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-18 17:02:30 /


Bo to może nie jest zbiorniczek wyrównawczy, tylko rezerwowy?

Piotr Siemiątkowski (Irpac) Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-18 17:59:45 /


Powietrze nie dostanie się do chłodnicy, bo po schłodzeniu, chłodnica zassie płyn z dołu zbiorniczka. Także nie będzie się zapowietrzać.

Piotr Siemiątkowski (Irpac) Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-18 18:01:50 /


Cos takiego jak 1 opcja w praktyce nie istnieje. Dol zbiorniczka ma się łączyć z dolem chlodnicy, zas cienkie węże z najwyzszych punktow glowicy , chlodnicy czy nagrzewnicy, mają iść na górę zbiorniczka, żeby się samo automatycznie odpowietrzalo.

Mysza liil (EM) / 2023-04-18 18:12:48 /


Michał, spójrz jeszcze raz, albo przyłoż poziomice, bo logikę masz słuszną.

Mysza liil (EM) / 2023-04-18 18:19:16 /