logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Akcyza a pojazd zabytkowy

Akcyza a pojazd zabytkowy

Witam...
Mam takie pytanie. Auto sprowadzone z Niemiec. Jest w trakcie rejestracji na żółte. Ma opinie i białą kartę. Dokumenty złożone u konserwatora (ciekawostka w Lubuskim auta od 40 lat). Nie chcę płacić akcyzy. Muszę uzyskać potwierdzenie braku obowiązku zapłaty podatku akcyzowego czy potwierdzenie o zwolnieniu z zapłaty podatku akcyzowego ? W systemie PUESC są dwie opcje... ktoś przerabiał ostatnio temat... jak to się ma z terminami bo teoretycznie jest tam krótki okres na zapłatę akcyzy a u konserwatora to jednak trochę trwa...
Pozdrawiam!

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 18:57:01 /

zabytek chyba zwalniasz z obowiązku

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 19:15:26 /

Ja robiłem na Taunusa 1952r niedawno. Wziąłem się za to po 3 latach od umowy kupna jak już miałem pozwolenie czasowe warunkowo bo ,,ma być papier zwolnienia z akcyzy''. Powinno się to załatwić do 14 dni od sprowadzenia pojazdu a ja to zrobiłem na końcu. Trochę byłem postraszony o niedotrzymaniu terminu ale nie było kary. Nie robiłem tego wcześniej bo skoro zwolniony to zwolniony ale przepisy nie są dla nas tylko dla urzędnika skarbówki, który podejmuje taką decyzję jeśli jest zapis w opinii od rzeczoznawcy, zdanie klucz w US Łódzkim: ,,... i może być uznany za pojazd o wartości kolekcjonerskiej''. Wąski, skubaniec skądś wiedział o tym zdaniu, wstawił je i jak wysłałem opinię do US elektronicznie (już nie miałem na papierze bo wcześniej zabrał mi konserwator, diagnosta w okręgówce i WK) to za dwa dni miałem na mejlu kwit o zwolnieniu z akcyzy. Pewnie jakbym zapłacił z 10 albo 50 zł akcyzy, a wolałbym, to byłoby mniej tych korowodów bo trwało to naprawdę długo ale ma być zwolniony i koniec, trzeba po kolei klepać kwity bo porządek musi być.

docencik12 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-18 19:27:22 /

Reasumując akcyzę robisz na samym początku tzn, tak powinno być ;-)

docencik12 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-18 19:32:43 /

no przecież robi.
widziałem jak przyjechał tym wozem zaraz po świętach

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 19:37:21 /

Pierwsze słyszę, że zabytek (żółte) jest zwolniony z akcyzy z automatu.
Ja zawsze składałem wniosek o zwolnienie do US na podstawie opinii np. od Wąskiego.
Jak wartość na umowie jest mała i pojemność poniżej 2000cm to faktycznie prościej zapłacić akcyzę, ale żeby zapłacić 50zł akcyzy to na umowie musiałoby być 1615zł/350 EUR :)

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:18:35 /

ale to, że zawsze składałem wniosek do US nawet jak szedł na żółte, to może wcale nie było konieczne. Jak ktoś ma sprawdzone info, że na zabytek to automatyczne zwolnienie z akcyzy to chętnie się zapoznam.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:19:44 /

rozjechany - docencik pojechał troche Tweedem ale ja tam nie doczytałem o zwolnieniu z automatu.
Wystąpić trzeba. Jak nie występujesz o zwolnienie to płacisz akcyze

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:31:23 /

ah fucktycznie, źle popatrzyłem. ale generalnie to odnosiłem się do Twojego wpisu - "zabytek chyba zwalniasz z obowiązku" nie wiem dlaczego zrozumiałem to, że zabytek zwalniany jest z automatu.
Nie ważne, teraz Twojego stwierdzenie nie rozumiem jeszcze bardziej :)

Na pewno nie masz obowiązku zwolnić z akcyzy, zawsze możesz ją zapłacić, US ma wystarczająco duże konto, zmieści się ;)

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:37:18 /

no tak. albo płacisz i masz z głowy albo występujesz o zwolnienie.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:38:49 /

Wiek- 70lat, pojemność 1172cm, umowa od kancelarii niemieckiej ze mną na 0 (zero) euro ale nie darowizna. Czego więc mogłem się spodziewać jak nie zwolnienia z akcyzy? Po prostu wyparłem to z kolejności załatwiania spraw aż mnie pani w WK obudziła ,,proszę kwit o zwolnieniu z akcyzy'' a nie ,,poproszę kwit o zapłaconej akcyzie''. No to mówię ,,spełnia wszystkie warunki o zwolnieniu bo dużo o tym czytałem więc kontynuujmy". No nie, to US ma dać taki kwit no i się zaczęło.

docencik12 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-18 21:57:17 /

No niestety, z urzędnikami jest jak jest.
Ja kupilem auto w Austrii i 10 lat mi je szwagierka u siebie trzymała zanim przywiozłem do Polski. Tak więc…

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 22:28:30 /

To opinia wystarczy do zwolnienia? Wpisu nie trzeba mieć? Bo tak się własnie zastanawiałem, że na akcyze masz 14 dni, a konserwa ma zdaje sie 30.... Więc letko się nie spina terminowo.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 22:45:03 /

Opinia rzeczoznawcy, że kolekcjonerski. US innymi terminami operuje.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 22:49:27 /

A ja przypadkiem wiem kto takie opinie popełnia

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 08:05:14 /

Aktualizacja... wczoraj wieczorem popełniłem wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy. Dzisiaj rano dzwoni do mnie sympatyczna Pani i tłumaczy, że przy rejestracji na pojazd zabytkowy wydział komunikacji nie potrzebuje żadnych akcyzowych dokumentów bo pojazd zabytkowy z automatu nie jest objęty akcyzą. Pomyślałem sobie nie chce się jej i tyle ale zadzwoniłem do wydziału komunikacji w Gorzowie Wlkp. i tam kierownik potwierdził to co Pani z skarbówki mówiła. Do rejestracji na zabytek czegokolwiek potrzebny jest dowód własności, dowód rejestracyjny ( jak brak to oświadczenie o braku), wpis do ewidencji od konserwatora, przegląd techniczny i tyle. Zobaczymy jak będzie jak się tam z tymi kwitami pojawię ale póki co jestem pełen nadziei.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 17:10:48 /

O. Czyli coś nowego.
Jakby nie patrzeć to zmiana na plus

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 17:30:03 /

To musiało się rzeczywiście zmienić, bo ja pamiętam całe artykuły o tych absurdach, że wozy na żółtych blachach byly ścigane, że akcyzę z odsetkami trzeba zapłacić, bo to że żółte nie oznaczało, że US też tak to potraktuje i zwolni z zapłaty. Co więcej, często uważali, że nadal trzeba ją zapłacić, bo mieli swoje własne kryteria na to.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 19:46:44 /

Ale zayebiście! w sobotę odbieram u szwabów 2000cm3+ :D

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 20:24:36 /

Popcio dawaj znać jak poszło.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 20:25:33 /

Ha! i jeszcze jedno ważne, jeśli tak faktycznie jest.
Bo jak się uzyskuje zwolnienie z akcyzy od US, to nie można tego wozu sprzedać przez 12 miesięcy. A jak się tego od US nie uzyskuje, bo nie trzeba... 😈

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 20:29:29 /

Co tam się przejmować, wiosna i trza sprzęt przegonić po zimowym postoju.

docencik12 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-19 21:46:49 /

w temacie obowiązku zapłaty akcyzy za samochód zabytkowy/kolekcjonerski.
Wygląda jednak na to, że kwit z US, że jest zwolniony jest potrzebny.

Także Wąski ten tego, będzie dzwonione na dniach.

Trochę stary artykuł:
https://ksiegowosc.infor.pl/wyjasnienia/43476,Od-zabytkowego-auta-nie-trzeba-placic-akcyzy.html

i trochę nowszy:
https://dailydriver.pl/porady/prawo/akcyza-od-auta-zabytkowego-czy-trzeba-ja-placic/

https://www.wyborkierowcow.pl/zwolnienie-z-akcyzy-komu-przysluguje-czy-dotyczy-pojazdow-kolekcjonerskich/

https://www.bip.powiat.poznan.pl/5140,kt-05-rejestracja-pojazdu-zabytkowego

https://bip.radom.pl/ra/zalatw-sprawe/rejestracja-pojazdow/13323,Rejestracja-pojazdu-zabytkowego.html

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-20 20:24:45 /

Dzisiaj rozmawiałem z gościem co rejestrował na początku roku i też nie chcieli nic związanego z akcyzą. Dam znać jak przerobię swój temat.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-20 21:37:32 /

Pisałem dzisiaj z sąsiadka z WK. Poznań wymaga. Więc jak zwykle zależy województwa:(

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-20 22:24:13 /

wydział komunikacji wydziałem komunikacji... nawet jeśli u nich przejdzie bez, to w moim rozumieniu nie zwalnia to z obowiązku załatwienia tej sprawy w zakresie ustawy o podatku akcyzowym i WTC.

Jak dla mnie konkluzja jest taka, że wolę zrobić tą opinię i być na czysto z nimi niezależnie od WK.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 04:47:16 /

Jakiś kwartał temu przerabiałem temat. Auto sprowadzone z USA, ok. 2-3 lata temu. W urzędzie (Wawa) robiłem 2 podejścia, nie było szans na rejestrację bez kwitu ze skarbówki o zwolnieniu z akcyzy. W skarbówce zaświadczenie wydali, nie robili problemów o to, że auto wjechało do Polski jakiś czas temu. Tylko wymagali tony papierów i trwało to półtora miesiąca.
Pozdrawiam,

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 10:01:57 /

To, czy wymagane jest do rejestracji, czy nie, to jedno, rację ma Rozjechany, że zarejestrować to może i się dać bez tego, ale US się zawsze przyczepić może.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 10:37:21 /

Tylko co gdy na przykład Popciowi US kwita nie chce wydać?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 10:59:06 /

to musi zażądać zaświadczenia o nie wydaniu zaświadczenia o zwolnieniu

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 11:01:39 /

Ja przerabiałem temat 4 lata temu jak ściągnąłem moja drugą Granadę z Belgii.
Pierwsza na żółtych blachach. Uznałem że ta będzie na białych.
Stawiłem się w , nie pamiętam jakim urzędzie, w celu opłaty akcyzy.
Pani spytała mnie czy nie mam opinii rzeczoznawcy że to pojazd zabytkowy.
Odparłem że nie chce go rejestrować na żółte. Powiedziała "opinia rzeczoznawcy jest potrzebna do zwolnienia z akcyzy ja wystawiam dokument potwierdzający jej uregulowanie, później Pan nie ma obowiązku rejestracji jako zabytkowy" Ponieważ jej nie miałem wyciągnęła książeczkę z wyceną samochodów. Granady w niej nie było więc zaczęła grzebać po internecie żeby wycenić auto. W Polsce były 2 jedna za 1000 i druga za 25000. Chciała mi dać akcyzę od 25k. Przy takiej kwocie to opłacałoby się jednak mieć opinię rzeczoznawcy.... udało mi się ją przekonać żeby wzięła kwotę z umowy. Tak się stało i zapłaciłem jakieś 13000pln i mi się już nie chciało szukać rzeczoznawcy. Zapamiętałem to jednak nabierając ochoty na ściągnięcie klasyka że USA. Wtedy można sporo zaoszczędzić....

cezaryg / 2023-04-22 08:08:27 /

Jak zapłaciłeś jakieś 13000 PLN to istotnie warto było poszukać eksperta - chyba nie wziąłby więcej niż 5000...

Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-22 08:37:22 /

Sorry miało być 1300...

Dodam jeszcze ciekawostkę. W Urzędzie Komunikacji złożyłem umowę kupna od obecnego właściciela i druga pomiędzy poprzednim (ten z dowodu rej.) a tym od którego kupowałem. Pani nie interesowało ( tak jak przy zakupie w Polsce) ciągłość umów/łańcuszek przekazania własności tylko ostatnia umowa. Stwierdziła że z Unii tylko ostatnia umowa i dowód...

cezaryg / 2023-04-22 08:54:31 /

Bo tak jest, ciągłość umów tylko jak miejsce kupna/sprzedaży na umowie wpisane w Polsce. Możesz z Kowalskim umowę spisać w Malezji i ciągłość nie obowiązuje.
Co do kwoty akcyzy oraz tego czy auto jest kolekcjonerskie (zwolnienie z akcyzy), to US nie ma uprawnień do tego (z ustawy), więc MUSI przyjąć i nie kwestionować tego co przedłoży rzeczoznawca.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-22 09:25:09 /

Nie bardzo rozumiem dlaczego?

cezaryg / 2023-04-22 10:14:12 /

Bo na zachodzie ten jest właścicielem kto ma dowód rejestracyjny. A jakbyś kupił od kogoś kto praw własności nie miał, a sprzedał, to by poszedl siedzieć z miejsca i na długo.

Mysza liil (EM) / 2023-04-22 18:25:59 /

Auto zarejestrowane. Wymagane dokumenty to wpis do ewidencji zabytków, przegląd, umowa kupna i oświadczenie o braku dowodu.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 14:43:28 /

umowa kupna spisana w Polsce czy poza granicami?
Tak jak już pisaliśmy wyżej, fakt zerejestrowania raczej nie reguluje zobowiązania do US...

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 15:05:41 /

"umowa kupna spisana w Polsce czy poza granicami?" co to zmienia ?
Odbyłem trzy rozmowy w US i mam informację zwrotną, iż pojazd zabytkowy nie podlega akcyzie toteż tworzenie zbędnych dokumentów jest nie wskazane. Jak się uprę to mogę złożyć wniosek ale po co sobie wrogów robić.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 15:25:02 /

Jeszcze jedno od jakiegoś czasu nie są wymagane tłumaczenia dokumentów Niemieckich.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 15:26:13 /

A ja mam świeże info dotyczące przyjmowania aut powyżej 40 lat.
To jest niczym nie poparte zdanie konserwatora lubuskiego.
Jak dowiedziałem się w Katowicach jeżeli wreszcie zmienią ustawy na 30 lat co miało być już na początku roku to lubuski będzie musiał wrócić do 30 lat bo będzie w sprzeczności do ustawy.
Na razie jest to tylko jego widzimisię i w razie odwołania klienta nie ma podstawy prawnej w ręku.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 16:53:08 /

"umowa kupna spisana w Polsce czy poza granicami?" co to zmienia ?
No bo jak kupiłeś w Polsce to nie masz obwiązku zapłaty akcyzy, a jak za granicą to masz.

"Odbyłem trzy rozmowy w US i mam informację zwrotną, iż pojazd zabytkowy nie podlega akcyzie toteż tworzenie zbędnych dokumentów jest nie wskazane."

Masz to na papierze? serio pytam bo takie coś byłoby super.
Ja oczywiście nie namawiam do zapłaty podatku jak nie trzeba, i nie chcę komplikować na siłę.
Ale z tego co ja czytałem na ten temat, to kwit o zwolnieniu z akcyzy na pojazd kolekcjonerski (taka terminologia w US) trzeba mieć, nawet jak wydziałkomunikacji nie wymaga.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 17:44:01 /

Kurde, jutro będę jechać po drugiego Caprika i myślałem, że może coś przyoszczędzę a cienko to widzę.

Jędruś / 2023-05-09 06:21:08 /

"Masz to na papierze? serio pytam bo takie coś byłoby super."

Wg moich doświadczeń nie musi być zwolnienia z akcyzy z UC: Z USA wystarczy dokument z odprawy jako przedmiot kolekcjonerski. Przy zakupie w Europie UC nie wystawia zaświadczeń, że jest zwolnienie z akcyzy tylko odpowiadają, że nie wydadzą takiego dokumentu a UK na tej podstawie rejestruje.

Pozdrowienia, WK

WojtekKubissa / 2023-06-10 07:32:45 /