logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Akcyza a pojazd zabytkowy

Akcyza a pojazd zabytkowy

Witam...
Mam takie pytanie. Auto sprowadzone z Niemiec. Jest w trakcie rejestracji na żółte. Ma opinie i białą kartę. Dokumenty złożone u konserwatora (ciekawostka w Lubuskim auta od 40 lat). Nie chcę płacić akcyzy. Muszę uzyskać potwierdzenie braku obowiązku zapłaty podatku akcyzowego czy potwierdzenie o zwolnieniu z zapłaty podatku akcyzowego ? W systemie PUESC są dwie opcje... ktoś przerabiał ostatnio temat... jak to się ma z terminami bo teoretycznie jest tam krótki okres na zapłatę akcyzy a u konserwatora to jednak trochę trwa...
Pozdrawiam!

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 18:57:01 /


zabytek chyba zwalniasz z obowiązku

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 19:15:26 /


Ja robiłem na Taunusa 1952r niedawno. Wziąłem się za to po 3 latach od umowy kupna jak już miałem pozwolenie czasowe warunkowo bo ,,ma być papier zwolnienia z akcyzy''. Powinno się to załatwić do 14 dni od sprowadzenia pojazdu a ja to zrobiłem na końcu. Trochę byłem postraszony o niedotrzymaniu terminu ale nie było kary. Nie robiłem tego wcześniej bo skoro zwolniony to zwolniony ale przepisy nie są dla nas tylko dla urzędnika skarbówki, który podejmuje taką decyzję jeśli jest zapis w opinii od rzeczoznawcy, zdanie klucz w US Łódzkim: ,,... i może być uznany za pojazd o wartości kolekcjonerskiej''. Wąski, skubaniec skądś wiedział o tym zdaniu, wstawił je i jak wysłałem opinię do US elektronicznie (już nie miałem na papierze bo wcześniej zabrał mi konserwator, diagnosta w okręgówce i WK) to za dwa dni miałem na mejlu kwit o zwolnieniu z akcyzy. Pewnie jakbym zapłacił z 10 albo 50 zł akcyzy, a wolałbym, to byłoby mniej tych korowodów bo trwało to naprawdę długo ale ma być zwolniony i koniec, trzeba po kolei klepać kwity bo porządek musi być.

docencik12 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-18 19:27:22 /


Reasumując akcyzę robisz na samym początku tzn, tak powinno być ;-)

docencik12 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-18 19:32:43 /


no przecież robi.
widziałem jak przyjechał tym wozem zaraz po świętach

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 19:37:21 /


Pierwsze słyszę, że zabytek (żółte) jest zwolniony z akcyzy z automatu.
Ja zawsze składałem wniosek o zwolnienie do US na podstawie opinii np. od Wąskiego.
Jak wartość na umowie jest mała i pojemność poniżej 2000cm to faktycznie prościej zapłacić akcyzę, ale żeby zapłacić 50zł akcyzy to na umowie musiałoby być 1615zł/350 EUR :)

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:18:35 /


ale to, że zawsze składałem wniosek do US nawet jak szedł na żółte, to może wcale nie było konieczne. Jak ktoś ma sprawdzone info, że na zabytek to automatyczne zwolnienie z akcyzy to chętnie się zapoznam.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:19:44 /


rozjechany - docencik pojechał troche Tweedem ale ja tam nie doczytałem o zwolnieniu z automatu.
Wystąpić trzeba. Jak nie występujesz o zwolnienie to płacisz akcyze

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:31:23 /


ah fucktycznie, źle popatrzyłem. ale generalnie to odnosiłem się do Twojego wpisu - "zabytek chyba zwalniasz z obowiązku" nie wiem dlaczego zrozumiałem to, że zabytek zwalniany jest z automatu.
Nie ważne, teraz Twojego stwierdzenie nie rozumiem jeszcze bardziej :)

Na pewno nie masz obowiązku zwolnić z akcyzy, zawsze możesz ją zapłacić, US ma wystarczająco duże konto, zmieści się ;)

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:37:18 /


no tak. albo płacisz i masz z głowy albo występujesz o zwolnienie.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 20:38:49 /


Wiek- 70lat, pojemność 1172cm, umowa od kancelarii niemieckiej ze mną na 0 (zero) euro ale nie darowizna. Czego więc mogłem się spodziewać jak nie zwolnienia z akcyzy? Po prostu wyparłem to z kolejności załatwiania spraw aż mnie pani w WK obudziła ,,proszę kwit o zwolnieniu z akcyzy'' a nie ,,poproszę kwit o zapłaconej akcyzie''. No to mówię ,,spełnia wszystkie warunki o zwolnieniu bo dużo o tym czytałem więc kontynuujmy". No nie, to US ma dać taki kwit no i się zaczęło.

docencik12 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-18 21:57:17 /


No niestety, z urzędnikami jest jak jest.
Ja kupilem auto w Austrii i 10 lat mi je szwagierka u siebie trzymała zanim przywiozłem do Polski. Tak więc…

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 22:28:30 /


To opinia wystarczy do zwolnienia? Wpisu nie trzeba mieć? Bo tak się własnie zastanawiałem, że na akcyze masz 14 dni, a konserwa ma zdaje sie 30.... Więc letko się nie spina terminowo.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 22:45:03 /


Opinia rzeczoznawcy, że kolekcjonerski. US innymi terminami operuje.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-18 22:49:27 /


A ja przypadkiem wiem kto takie opinie popełnia

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 08:05:14 /


Aktualizacja... wczoraj wieczorem popełniłem wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy. Dzisiaj rano dzwoni do mnie sympatyczna Pani i tłumaczy, że przy rejestracji na pojazd zabytkowy wydział komunikacji nie potrzebuje żadnych akcyzowych dokumentów bo pojazd zabytkowy z automatu nie jest objęty akcyzą. Pomyślałem sobie nie chce się jej i tyle ale zadzwoniłem do wydziału komunikacji w Gorzowie Wlkp. i tam kierownik potwierdził to co Pani z skarbówki mówiła. Do rejestracji na zabytek czegokolwiek potrzebny jest dowód własności, dowód rejestracyjny ( jak brak to oświadczenie o braku), wpis do ewidencji od konserwatora, przegląd techniczny i tyle. Zobaczymy jak będzie jak się tam z tymi kwitami pojawię ale póki co jestem pełen nadziei.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 17:10:48 /


O. Czyli coś nowego.
Jakby nie patrzeć to zmiana na plus

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 17:30:03 /


To musiało się rzeczywiście zmienić, bo ja pamiętam całe artykuły o tych absurdach, że wozy na żółtych blachach byly ścigane, że akcyzę z odsetkami trzeba zapłacić, bo to że żółte nie oznaczało, że US też tak to potraktuje i zwolni z zapłaty. Co więcej, często uważali, że nadal trzeba ją zapłacić, bo mieli swoje własne kryteria na to.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 19:46:44 /


Ale zayebiście! w sobotę odbieram u szwabów 2000cm3+ :D

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 20:24:36 /


Popcio dawaj znać jak poszło.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 20:25:33 /


Ha! i jeszcze jedno ważne, jeśli tak faktycznie jest.
Bo jak się uzyskuje zwolnienie z akcyzy od US, to nie można tego wozu sprzedać przez 12 miesięcy. A jak się tego od US nie uzyskuje, bo nie trzeba... 😈

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-19 20:29:29 /


Co tam się przejmować, wiosna i trza sprzęt przegonić po zimowym postoju.

docencik12 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-04-19 21:46:49 /


w temacie obowiązku zapłaty akcyzy za samochód zabytkowy/kolekcjonerski.
Wygląda jednak na to, że kwit z US, że jest zwolniony jest potrzebny.

Także Wąski ten tego, będzie dzwonione na dniach.

Trochę stary artykuł:
https://ksiegowosc.infor.pl/wyjasnienia/43476,Od-zabytkowego-auta-nie-trzeba-placic-akcyzy.html

i trochę nowszy:
https://dailydriver.pl/porady/prawo/akcyza-od-auta-zabytkowego-czy-trzeba-ja-placic/

https://www.wyborkierowcow.pl/zwolnienie-z-akcyzy-komu-przysluguje-czy-dotyczy-pojazdow-kolekcjonerskich/

https://www.bip.powiat.poznan.pl/5140,kt-05-rejestracja-pojazdu-zabytkowego

https://bip.radom.pl/ra/zalatw-sprawe/rejestracja-pojazdow/13323,Rejestracja-pojazdu-zabytkowego.html

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-20 20:24:45 /


Dzisiaj rozmawiałem z gościem co rejestrował na początku roku i też nie chcieli nic związanego z akcyzą. Dam znać jak przerobię swój temat.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-20 21:37:32 /


Pisałem dzisiaj z sąsiadka z WK. Poznań wymaga. Więc jak zwykle zależy województwa:(

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-20 22:24:13 /


wydział komunikacji wydziałem komunikacji... nawet jeśli u nich przejdzie bez, to w moim rozumieniu nie zwalnia to z obowiązku załatwienia tej sprawy w zakresie ustawy o podatku akcyzowym i WTC.

Jak dla mnie konkluzja jest taka, że wolę zrobić tą opinię i być na czysto z nimi niezależnie od WK.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 04:47:16 /


Jakiś kwartał temu przerabiałem temat. Auto sprowadzone z USA, ok. 2-3 lata temu. W urzędzie (Wawa) robiłem 2 podejścia, nie było szans na rejestrację bez kwitu ze skarbówki o zwolnieniu z akcyzy. W skarbówce zaświadczenie wydali, nie robili problemów o to, że auto wjechało do Polski jakiś czas temu. Tylko wymagali tony papierów i trwało to półtora miesiąca.
Pozdrawiam,

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 10:01:57 /


To, czy wymagane jest do rejestracji, czy nie, to jedno, rację ma Rozjechany, że zarejestrować to może i się dać bez tego, ale US się zawsze przyczepić może.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 10:37:21 /


Tylko co gdy na przykład Popciowi US kwita nie chce wydać?

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 10:59:06 /


to musi zażądać zaświadczenia o nie wydaniu zaświadczenia o zwolnieniu

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-21 11:01:39 /


Ja przerabiałem temat 4 lata temu jak ściągnąłem moja drugą Granadę z Belgii.
Pierwsza na żółtych blachach. Uznałem że ta będzie na białych.
Stawiłem się w , nie pamiętam jakim urzędzie, w celu opłaty akcyzy.
Pani spytała mnie czy nie mam opinii rzeczoznawcy że to pojazd zabytkowy.
Odparłem że nie chce go rejestrować na żółte. Powiedziała "opinia rzeczoznawcy jest potrzebna do zwolnienia z akcyzy ja wystawiam dokument potwierdzający jej uregulowanie, później Pan nie ma obowiązku rejestracji jako zabytkowy" Ponieważ jej nie miałem wyciągnęła książeczkę z wyceną samochodów. Granady w niej nie było więc zaczęła grzebać po internecie żeby wycenić auto. W Polsce były 2 jedna za 1000 i druga za 25000. Chciała mi dać akcyzę od 25k. Przy takiej kwocie to opłacałoby się jednak mieć opinię rzeczoznawcy.... udało mi się ją przekonać żeby wzięła kwotę z umowy. Tak się stało i zapłaciłem jakieś 13000pln i mi się już nie chciało szukać rzeczoznawcy. Zapamiętałem to jednak nabierając ochoty na ściągnięcie klasyka że USA. Wtedy można sporo zaoszczędzić....

cezaryg / 2023-04-22 08:08:27 /


Jak zapłaciłeś jakieś 13000 PLN to istotnie warto było poszukać eksperta - chyba nie wziąłby więcej niż 5000...

Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-22 08:37:22 /


Sorry miało być 1300...

Dodam jeszcze ciekawostkę. W Urzędzie Komunikacji złożyłem umowę kupna od obecnego właściciela i druga pomiędzy poprzednim (ten z dowodu rej.) a tym od którego kupowałem. Pani nie interesowało ( tak jak przy zakupie w Polsce) ciągłość umów/łańcuszek przekazania własności tylko ostatnia umowa. Stwierdziła że z Unii tylko ostatnia umowa i dowód...

cezaryg / 2023-04-22 08:54:31 /


Bo tak jest, ciągłość umów tylko jak miejsce kupna/sprzedaży na umowie wpisane w Polsce. Możesz z Kowalskim umowę spisać w Malezji i ciągłość nie obowiązuje.
Co do kwoty akcyzy oraz tego czy auto jest kolekcjonerskie (zwolnienie z akcyzy), to US nie ma uprawnień do tego (z ustawy), więc MUSI przyjąć i nie kwestionować tego co przedłoży rzeczoznawca.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-22 09:25:09 /


Nie bardzo rozumiem dlaczego?

cezaryg / 2023-04-22 10:14:12 /


Bo na zachodzie ten jest właścicielem kto ma dowód rejestracyjny. A jakbyś kupił od kogoś kto praw własności nie miał, a sprzedał, to by poszedl siedzieć z miejsca i na długo.

Mysza liil (EM) / 2023-04-22 18:25:59 /


Auto zarejestrowane. Wymagane dokumenty to wpis do ewidencji zabytków, przegląd, umowa kupna i oświadczenie o braku dowodu.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 14:43:28 /


umowa kupna spisana w Polsce czy poza granicami?
Tak jak już pisaliśmy wyżej, fakt zerejestrowania raczej nie reguluje zobowiązania do US...

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 15:05:41 /


"umowa kupna spisana w Polsce czy poza granicami?" co to zmienia ?
Odbyłem trzy rozmowy w US i mam informację zwrotną, iż pojazd zabytkowy nie podlega akcyzie toteż tworzenie zbędnych dokumentów jest nie wskazane. Jak się uprę to mogę złożyć wniosek ale po co sobie wrogów robić.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 15:25:02 /


Jeszcze jedno od jakiegoś czasu nie są wymagane tłumaczenia dokumentów Niemieckich.

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 15:26:13 /


A ja mam świeże info dotyczące przyjmowania aut powyżej 40 lat.
To jest niczym nie poparte zdanie konserwatora lubuskiego.
Jak dowiedziałem się w Katowicach jeżeli wreszcie zmienią ustawy na 30 lat co miało być już na początku roku to lubuski będzie musiał wrócić do 30 lat bo będzie w sprzeczności do ustawy.
Na razie jest to tylko jego widzimisię i w razie odwołania klienta nie ma podstawy prawnej w ręku.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 16:53:08 /


"umowa kupna spisana w Polsce czy poza granicami?" co to zmienia ?
No bo jak kupiłeś w Polsce to nie masz obwiązku zapłaty akcyzy, a jak za granicą to masz.

"Odbyłem trzy rozmowy w US i mam informację zwrotną, iż pojazd zabytkowy nie podlega akcyzie toteż tworzenie zbędnych dokumentów jest nie wskazane."

Masz to na papierze? serio pytam bo takie coś byłoby super.
Ja oczywiście nie namawiam do zapłaty podatku jak nie trzeba, i nie chcę komplikować na siłę.
Ale z tego co ja czytałem na ten temat, to kwit o zwolnieniu z akcyzy na pojazd kolekcjonerski (taka terminologia w US) trzeba mieć, nawet jak wydziałkomunikacji nie wymaga.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-04-27 17:44:01 /


Kurde, jutro będę jechać po drugiego Caprika i myślałem, że może coś przyoszczędzę a cienko to widzę.

Jędruś / 2023-05-09 06:21:08 /


"Masz to na papierze? serio pytam bo takie coś byłoby super."

Wg moich doświadczeń nie musi być zwolnienia z akcyzy z UC: Z USA wystarczy dokument z odprawy jako przedmiot kolekcjonerski. Przy zakupie w Europie UC nie wystawia zaświadczeń, że jest zwolnienie z akcyzy tylko odpowiadają, że nie wydadzą takiego dokumentu a UK na tej podstawie rejestruje.

Pozdrowienia, WK

WojtekKubissa / 2023-06-10 07:32:45 /


Witam
Czy US może odmówić wydania zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy z powodu nie dostarczenia dowodu rejestracyjnego? Na umowie wpisane jest ,że brak dokumentów.
Opinie rzeczoznawcy również dołączyłem. Auto ponad 40 letnie
Sprowadzony z UE.
Oświadczenie o braku dokumentów ich nie interesuje. US w Warszawie.
Czy mogę podeprzeć się jakaś podstawa prawna!
W art 109 ust 2c ustawy z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym nie jest wymieniony dowód rejestracyjny
Czy ktoś spotkał się z taką sprawą?

Jaroo / 2024-03-07 21:33:36 /


Ode mnie chcieli….

Wniosek WZBO dotyczący pojazdu xxx nr VIN: xxx ze względu brak kompletu załączników, umożliwiających klasyfikację pojazdu zgodnie z Nomenklaturą Scaloną do właściwego kodu CN, został odrzucony.

Proszę o ponowne złożenie wniosku WZBO na portalu PUESC i dołączenie kompletu wymaganych przez organ podatkowy załączników:

dokument potwierdzający zakup pojazdu
dowód rejestracyjny z kraju pochodzenia
opinię techniczną w której pojazd będzie zbadany zgodnie z wytycznymi Nomenklatury Scalonej.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-07 22:04:16 /


czyli kupując auto z zagranicy bez papierów nie da rady zwolnić z akcyzy?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 10:36:18 /


Wąski, to że chcieli to nie znaczy, że jest to wymagane. Tutaj trzeba pewnie zajrzeć do odpowiednich paragrafów. W moim przypadku ponieważ mialem wszystko, to im dałem dla spokoju ducha.

Inna sprawa, jak nie masz dokumentów, to równie dobrze możesz nie mieć polskich dokumentów, a wtedy jaka akcyza?

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 10:52:47 /


Najprosciej zaplacić rzeczoznawcy . Wystawi zwolnienie z obowiązku opłaty akcyzy za pojazd zabytkowy. Coś w tym stylu.
Moźna się z nimi kopać lub wsadzić im w łapę zaswiadczenie.

szwaycar / 2024-03-08 11:59:28 /



rzeczoznawca wystawi opinię ale decyzja o zwolnieniu lub nie nie należy do niego.
To urząd decyduje.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 12:05:17 /


z jednej strony trzeba sprawdzić czego UC/US może wymagać wg przepisów, rozumiem że muszą jakoś zidentyfikować pojazd, ale do tego powinna wystarczyć opinia rzeczoznawcy. Poproś o podstawę prawną wymogu dostarczenia dowodu, opisz że jest to pojazd wyrejestrowany i wg PORD można go zarejestrować bez dowodu.

można na to spojrzeć z innej strony.
Rejestrujesz go na żółte? czyli do rejestracji nie jest wymagany stary dowód (jaki by nie był), jest potrzebny tylko dowód zakupu, ale nie ciągłość ponieważ i tak jest przerwana. Możesz go kupić od dowolnego z kolejnych właścicieli, jak np telewizor.
Kupiłeś go w UE, ale przecież możesz odsprzedać i kupić w PL, pójść do urzędu i zarejestrować jako kupiony w PL, czy źle kombinuję?

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 12:43:28 /


Pojazdy zabytkowe przecież nie podlegają akcyzie.
Jeśli masz takie zaświadczenie to urząd tego nie podważy.
Powinni to robić bez gadania ze względu na wiek pojazdu.
Ale kazdy urzędas szuka dodatkowej podkładki dla swojej decyzji / zwolnienia.
Co najmniej jakby mieli odpowiedzialnosć prawną za swe decyzje .
To jest tylko wyciągnięcie kasy z kieszeni...

szwaycar / 2024-03-08 13:06:12 /


Szwaycar, mieszasz... nie są zwolnione z automatu, po wniosku na podstawie opinii tak jak Wąski napisał.

Miałem napisać też to samo co Camaro, jak rejestrujesz na żółte to nie musisz mieć dowodu. Pytam o podstawę prawną odrzucenia. Jak na gębę Ci nie powiedzą, to pisz listownie, wtedy listownie muszą odpowiedzieć.

Jak faktycznie kupione zagranicą i wwiezione do PL przez Jaroo to ja bym nie udawał, że kupiłem w PL... można beknąć.

P.S. wiecie, że Jaroo wpadł tu tylko z tym pytaniem... ale ciekawy temat.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 13:11:30 /


Rozjechany, ja nie sugeruję udawania czy czegokolwiek omijającego przepisy, jak już kupił to kupił, ale może sprzedać tak jak jest a później kupić w PL, ważna jest ostatnia umowa do rejestracji, chyba że jakikolwiek przepis czegoś tu zabrania, nie wnikałem, wtedy nie.

ale powalczyłbym z US o wydanie zaświadczenia,
tu jest coś o tym:
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8398294,akcyza-od-aut-kolekcjonerskich-zaswiadczenie.html

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 13:23:33 /


No ale jak... obowiązek zapłaty akcyzy spoczywa na tym, kto wwiózł na terytorium PL.
Jak wwiózł, to wwiózł... to nawet jak sprzeda teraz (to i tak On wwiózł) i ten co kupi (już w PL) ma akcyzę z głowy. I jak nawet znów odkupi już w PL, to i tak nadal jest tym który pojazd wwiózł do PL i On miał 14 dni od wwiezienia na załatwienie tematu akcyzy.

Przynajmniej ja to tak interpretuję. Ale gdyby się dało przywieźć, sprzedaż i kupić już w PL, to tysiące osób by tak robiło unikając akcyzy.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 13:47:23 /


w pierwszej części masz chyba rację, akcyza nie jest związana ściśle z rejestracją tylko przywiezieniem, więc ktoś musiał przywieźć, tu wiadomo kto.
W innej sytuacji można by taki samochód kupić w Polsce bez dokumentów i bez wiedzy kto i czy go kiedykolwiek przywoził.

W drugiej części to już nie, te tysiące osób kupuje samochody z zagranicznymi dowodami, które musiały być jakoś przywiezione, musi być ciągłość dokumentów i akcyzy się nie uniknie.

Tu nie ma dowodu, teoretycznie nie wiadomo nawet w jakim kraju ten samochód był kiedykolwiek zarejestrowany, może nawet w PL, ktoś go wywiózł, nie przerejestrował a teraz wrócił :)
Dlatego nie powinno być nawet wnikania, zabytek, zwolnienie i po sprawie, ale jak zwykle polskie przepisy.

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 14:00:32 /


Zacznę od końca.
To jak w PL i bez wnikania, to i zwalniać nie ma z czego.
Potrzebny tylko dowód własności - np. umowa, miejsce podpisania umowy w PL i już.

Tysiące osób z zagranicznymi dowodami - otóż nie, nie musi być ciągłości dokumentów.
Jak ostatnia rejestracja była zagranicą, to nie musimy mieć ciągłości umów jak przypadku auta zarejestrowanego w PL.

Przykład, kupiłem auto np. w Niemczech i przywiozłem do PL, Ty kupiłeś ode mnie - transakcja w PL. Wystarczy Ci umowa ze mną, nie musisz mieć mojej umowy z Niemcem, oby tylko dane w umowie pomiędzy nami zgadzały się z dowodem rejestracyjnym. I idziesz rejestrować, nie zważając na akcyzę, bo Ty kupiłeś w Polsce. Natomiast jak ja nie zapłacę akcyzy, to mogę poważnie umoczyć.

Nie dam sobie nic uciąć, ale wydaje mi się, że tak to działa.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 15:09:41 /


mam na myśli ogólnie ciągłość dokumentów, nie samych umów, tu wiem że nie musi być kilku umów, (w Niemczech również u nich wewnętrznie jak pojazd jest "wymeldowany" to można go sprzedawać dowolnie i później rejestrują mając tylko ostatnią umowę.)

u nas jeśli rejestrujesz normalnie na białe z dowodem zagranicznym to jest to pierwsza rejestracja pojazdu sprowadzonego z UE, wtedy wymagają określonego zestawu dokumentów i pewnie tak czy inaczej będą chcieli dokumentu potwierdzającego akcyzę, nie ważne kto ją opłacał, czy rejestrujący, czy ten wcześniejszy co sprowadzał, ale racja że to chyba na nim ciąży obowiązek opłaty. O to mi chodziło z ciągłością, taką bardziej logicznych/prawnych zdarzeń. W przypadku zabytku może być czarna dziura.

W przypadku zakupu na terenie PL dochodzi jeszcze PCC

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-08 15:36:19 /


Dziękuję za szeroki odzew.
Z tego co się orientuję to nawet jakbym kupił w Polsce a sprowadzający nie zapłaci akcyzy, to po odkupieniu od niego, obowiązek zapłaty akcyzy spada na mnie.
Rozmawiałem z rzeczoznawcą, który robił opinie i był wielce zdziwiony.
Właśnie szykuję oświadczenie o braku dokumentów i tablic oraz opiszę sytuację, że na przedniej szybie zachowała się naklejka z dawnym nr rejestracyjnym. Może to ich przekona, że pojazd był kiedyś zarejestrowany. Do tego dołączę xero białej karty i starą umowę osoby, która mi sprzedała z poprzednim właścicielem - Niemcem.
W między czasie składam dokumenty do konserwatora zabytków. Jak klepnie że go wciąga do ewidencji to chyba już powinni zwolnić z akcyzy. Pytanie tylko jak długo u KZ trwa procedura.
Dam znać jak sprawę doprowadzę do końca. Może przyda się innym.

Jaroo / 2024-03-11 20:28:33 /


,,Z tego co się orientuję to nawet jakbym kupił w Polsce a sprowadzający nie zapłaci akcyzy, to po odkupieniu od niego, obowiązek zapłaty akcyzy spada na mnie.''

Nie. Obowiązek ma sprowadzający. Jeżeli kupisz w PL z umową spisana w PL a jako drugą pokażesz że sprzedający kupił za granicą to nie zarejestrujesz auta dopóki sprzedający nie zapłaci. Od Ciebie nie wezmą bo kupiłeś w PL. Od Ciebie to PCC.

Pytanie tylko jak długo u KZ trwa procedura.

Oficjalnie konserwator ma 14 dni. Choć w zeszłym roku w niektórych województwach ledwo się wyrabiali w 30.

A z tym brakiem dokumentów do US to daj znać bo to ciekawy temat jest. Dobrze by było znać podstawe prawną.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-11 20:51:03 /


Miałem taką sytuację i jest bardzo proste rozwiązanie. Mogę się podzielić w wiadomości prywatnej.

Chinodios / 2024-03-11 20:55:32 /


jeżeli jest zgodne z prawem to podziel się tu bo więcej osób może mieć takie problemy

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-11 20:59:52 /


Prawo żądania zapłaty należnej Państwu akcyzy bez względu na to, czy jej wymiar został dokonany, czy udaremniony wskutek zatajenia, przedawnia się z upływem sześciu lat, licząc od terminu płatności.
Przedawnienie. - Rozdział 9 - Prawo akcyzowe. - Dz.U.1947.29.122

Wystarczylo kupić auto trochę ponad 6 lat temu, o ile nie zostało wyprodukowane w 2019...

Chinodios / 2024-03-11 22:14:06 /


Spróbuję powołać się na PRD art 72 pkt 2b
"w przypadku pojazdu zabytkowego dopuszcza się odstępstwo - w zakresie ust.1 pkt 5, poprzez zastąpienie dow. rej. aktualnym zaświadczeniem wydanym przez KZ oraz oświadczeniem właściciela pojazdu złożonym pod odpowiedzialnością karną że pojazd stanowi jego własność "
Zobaczę czy przejdzie

Jaroo / 2024-03-11 22:25:47 /


Jaroo oczywiście próbuj, tylko efekt jest jak loteria, w Polsce nie ma spójności prawa związanej z tematem do załatwienia czyli całą procedurą sprowadzenia i rejestracji,
US/UC interesuje akcyza i prawo celne, mają głęboko PRD i to co będziesz z tym samochodem robił dalej,
nawet pojęcia w tych przepisach nie są spójne, tu kolekcjonerskie, tam zabytkowe/historyczne/unikatowe
Wg mnie najważniejsze jest to, na jakiej podstawie żądają dowodu, nie ma tego w przepisach (tak mi się wydaje), to raczej ich przyzwyczajenie, rzeczoznawca bez wątpliwości określa dane pojazdu więc mają wszystko czego potrzebują, ten wpis z PRD to taki dodatek żeby im pokazać że tam jest to przewidziane. Napisz pismo, złóż, zobaczy się, w razie czego się odwołuj

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 00:42:38 /


Nie wiem, czy to właściwy wątek, ale spróbuję :))
Szwagrowski od roku pracuje u bauerów koło Saarbruecken. I w stodole u sąsiadki odkopał Triumpha TR6. Kiera po prawej, angielskie blachy, brak kwitów. Auto ponoć 12 lat temu zwiózł sobie z UK jej mąż, który wkrótce potem wyprowadził się na dobre z tego świata zanim przerejestrował to na siebie. O3wiście trzeba z babiną spisać umowę cywilną, coby nie być potem ściganym przez Interpol za kradzież. Ale czy takie auto w PL da się w ogóle zalegalizować, choćby na żółte?
A jeżeli tak, to jaka kolejność działań? W którym momencie robić opinię? Niby zgniłek to nie jest (konstrukcja na ramie, ponoć zdrowej), ale trzeba rozebrać, połatać, wymalować, zrobić tapicerkę, skompletować duperele, kupić opony, baterię, żarówki i dopiero jeździć. Kiedy akcyza (kupione w DE, więc cło chyba odpada)? Bo OC pewnie wystarczy przy odbiorze blach. Jestem w tej materii jak dziecko we mgle, a szwagier jeszcze bardziej :)
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 14:54:52 /


powinno się dać bez problemu na żółte.
Drogi są dwie:
- kupujesz, zwozisz, zwalniasz z akcyzy, remontujesz i modlisz się o dobry humor pani w okienku WK bo nie zmieściłeś się w nowo obowiązującym terminie 30 dni na rejestrację w PL.
- kupujesz, zwozisz, remontujesz, wpisujesz datę na umowę, zwalniasz z akcyzy i rejestrujesz.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 14:59:18 /


No właśnie z tymi 30 dniami to jest ciekawa sprawa, kupujesz auto i nie jesteś w stanie zarejestrować w 30 dni bo najzwyczajniej auto nie jest w stanie przejść badania technicznego.
Będzie to możliwe po załóżmy dwóch latach, i co wtedy...

Jeśli idziesz w żółte, to się nie przejmuj OC, nie ma obowiązku, więc przy odbiorze blach też nie musisz go mieć.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 15:04:42 /


ale żeby odebrać żółte to musisz mieć przegląd...
Chyba że idziesz do WK po tymczasowe tablice na przegląd i... wracasz jak wyremontujesz auto.
Z punktu widzenia WK spełniłeś obowiązek rejestracji w 30 dni, a za nie wyrobienie się z oddaniem czerwonych w 14 dni chyba nie ma kary.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 15:08:51 /


Ale jak pójść do WK po takie tablice, jak nie masz papierów na auto, musisz rejestrować na żółte, a auto w proszku i nie ma jak zrobić zdjęć do białej karty?

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 15:12:16 /


dlatego dalej jesteś w d...
Wg mnie tylko opcja nr 2 z mojego wpisu wchodzi w grę

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 15:14:51 /


Kupujesz, remontujesz za granicą PL. Po remoncie przywozisz auto do PL i wyrabiasz się o czasie ze wszystkim. O ile po drodze nie zmienią przepisów…

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 15:36:15 /


Kupujesz i zgłaszasz w kupno w WK w ciągu 30 dni
. Resztę na spokojnie..

szwaycar / 2024-03-12 15:39:03 /


Teraz już chyba nie ma zgłoszenia kupna. Poza tym jak zgłosić bez papierów? :)

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 15:40:04 /


zgłoszenia już nie ma - jest obowiązek rejestracji.
Bez papierów nie da rady

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 15:42:21 /


złożyć wniosek bez jakiegoś dokumentu i czekać na pismo o brakach formalnych.

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 15:48:27 /


no ale to będzie odmowa wydania decyzji o rejestracji czyli nadal nie spełnienie obowiązku.
Jednak lepiej chyba mieć umowę bez daty i załatwiać jak będzie auto gotowe od A do Z

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 15:51:18 /


Otrzymałem wezwanie a w nim ustaleni5
1. cyt. "Stwierdziliśmy, że załączone dokumenty dołączone do wniosku nie umożliwiają wydania dokumentu o który państwo wnioskują
- brak zagranicznego dow. rej
A podstawa prawna to:
art 155 par 1 w związku z art 272 pkt3, art306b par2, art306k ustawy ordynacja podatkowa z 29 sierpnia 1997 w związku z art 109 ust 2c ustawy z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym.
oraz
art 109 ust 2c ustawy z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym do wniosku o którym mowa w ust 2-2b
W tym artykule nie ma nic o dowodzie rejestracyjnym
Czy ktoś się w tym zorientuje?

Jaroo / 2024-03-12 22:03:36 /


Krk
1. OC - tym się nie przejmuj, obowiązek jest dopiero od dnia rejestracji w PL, możesz być z niego zwolniony (dopóki nie jeździsz) jak zarejestrujesz na żółte lub na białe jeśli samochód ma ponad 40 lat (TR6 ma) lub 25lat i opinie rzeczoznawcy że jest spoko.
2. od 24r jak kupisz w PL, lub sprowadzisz z UE (teoretyczna data przywiezienia) to masz 30 dni na rejestrację, inaczej kara (nie jest to dekapitacja ale 500 i kolejne 1000 po pół roku), żeby zarejestrować musisz mieć przegląd, jak jest do remontu to go (raczej) nie zrobisz, jeśli samochód stoi u znajomego w Gorlitz czy Popradzie i tam dojeżdżasz żeby go remontować to termin nie płynie, później sprowadzasz, robisz przegląd i rejestrujesz, tak jest legalnie.
3. Żółte niewiele tu zmieniają w kwestii terminów.
4. Jeśli jednak kupiłeś go np w grudniu 23r i wtedy sprowadziłeś, to nie obowiązywał jeszcze termin 30 dni na rejestrację, ale obowiązek zgłoszenia, tutaj kara za opóźnienie jest uznaniowa przez WK 200-1000, czasem nie ma nic.
5. Jeśli jednak kupiłeś i sprowadziłeś go w 2019 lub wcześniej ale dopiero teraz się nam do tego przyznałeś, to nie musisz robić nic tylko spokojnie remontować i jak zrobisz przegląd to rejestrować, wtedy nie obowiązywał żaden termin, prawo nie działa wstecz

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-12 23:27:15 /


Jaroo
nigdzie nie jest tam wymieniony dowód rejestracyjny,

"art 109 ust 2c. Do wniosku, o którym mowa w ust. 2–2b, załącza się dokumenty dotyczące samochodu, w szczególności fotografie, plany, schematy, katalogi, informacje od producenta lub inne dostępne dokumenty umożliwiające organowi podatkowemu wydanie dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju."
nawet "w szczególności" nie jest tu wymieniony dowód rej.,
Kluczowe jest tu "dostępne" - nie ma dowodu, nie jest dostępny, nie ukrywasz go, za to są inne dokumenty, opinia, zarzuć ich folderami itp.

art 155 mówi tylko o tym, że mogą wezwać m.in. do przedłożenia dokumentów, "jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy", ok mogą, ale oświadcz że nie jest to niezbędne, ponieważ wszystkie informacje które mogłyby być w dowodzie są w opinii uprawnionego rzeczoznawcy samochodowego, dowód nie wniósłby nic do sprawy a nie jest nigdzie wymieniony jako wymagany. Opinie rzeczoznawcy są często podstawą do dokonywania zmian wpisów w dowodach rejestracyjnych, ustalania danych technicznych pojazdów, wiarygodność takiej opinii nie powinna budzić żadnych wątpliwości.

odwołuj się, aż się zmęczą, pisz to wszystko, grzecznie torpeduj każde zdanie, mają owszem prawo do swojej decyzji, ale nie mogą nadinterpretować przepisów i żądać czegoś co z przyzwyczajenia dostają

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 00:09:41 /


Krk
opisałem (2.) to co Wąski tylko jak to można oficjalnie legalnie zrobić, Konrad również, tylko jest właśnie to ale... o ile nie zmienią przepisów, wisisz wtedy w próżni,
w twoim przypadku opcja 5 wydaje się być najlepsza

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 00:24:36 /


Co do rejestracji samochodu do remontu, mamy wyjscie awaryjne. Na auto bierzemy tablice czerwone-próbne ważne przez miesiąc, wtedy przegląd nie jest wymagany a auto zostało zarejestrowane. Jak do tej pory nie ma jeszcze kary za przetrzymanie tablic próbnych przez na przykład 3 lata... Polska to kraj który zmusza obywateli do kombinowania.

Morales / 2024-03-13 07:09:13 /


Morałes - ale tu mowa o aucie bez papierów więc nie da się iść po czerwone tablice bez papieru od konserwatora. A papieru nie da się zrobić bo auto jest niekompletne/do remontu/w puzzlach.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 07:20:45 /


Tylko czy aby obowiązek opłaty akcyzy nie obowiązywał w ciągu 30 dni od sprowadzenia hen hen dawno temu juz? Sam mam auto, ktore kupilem gdzieś z 10 lat temu, ale akcyzę szybciutko opłaciłem.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 08:08:24 /


obowiazywał. Ale jak kupiłeś przed 2019 bodajże to nie było żadnych kar za nie zgłoszenie do rejestracji.
A teraz już są.
Po prostu prawo nie bierze pod uwagę kupna samochodu starego/zabytkowego.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 11:01:18 /


przed 2019 nawet nie chodzi o kary, tylko nie było obowiązku zgłaszania, była tylko możliwość zgłoszenia jak ktoś chciał,
akcyza chyba zawsze miała termin 30 dni od sprowadzenia, nie wiem jakie są kary za przekroczenie

tu jest samochód bez dokumentów, więc tylko żółte tablice, nie wiem czy w takiej sytuacji można wziąć próbne numery,
z tymi czerwonymi tablicami są też różne interpretacje, nie do końca jest to rejestracja, dodatkowo to jakby wygasa po 30 dniach, WK mogą różnie uznawać spełnienie obowiązku

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 13:50:30 /


Podatek akcyzowy należy zapłacić w ciągu 30 dni od sprowadzenia samochodu z zagranicy (w ciągu 14 dni musisz jednak wypełnić i złożyć deklarację AKC-U/S).

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 14:10:51 /


Można mieć umowę pisaną lata temu, akcyze zgłaszamy w momencie jak chcemy rejestrować, w akcyzie data umowy kupna sprzedaży swoją drogą, a data powstania obowiązku akcyzy czyli przekroczenia granicy to inna sprawa, "auto po kupnie stało u znajomego w hali w Berlinie , do Polski nie wjechało przez 5 lat" czyli obowiązek akcyzy nie powstał, " wie pani znajomy z Berlina robił porządki kazał zabrać auto to zabrałem i przywiozłem kilka dni temu", takie tam może się komuś przyda

Eddie Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 15:15:39 /


tak, tylko to wtedy nie zmienia obowiązku rejestracji w 30 dni, ten się liczy od sprowadzenia, czyli jak sprowadziłeś w 2024 to musisz zarejestrować w ciągu 30 dni, nie ważne że kupiłeś 5 lat temu

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 15:53:26 /


Dlatego napisałem że idziesz opłacić jak będziesz chciał rejestrować, czyli jak auto będzie całe dobre ;)

Eddie Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-13 17:30:56 /


To takie nasze urzędowe niespójności, bo czerwone tablice to Pozwolenie Czasowe, a nie Rejstracja, co nie przeszkadza, żeby potem przy właściwej rejstracji wpisać datę "pierwszej rejstracji" w Polsce jako tej z wydania pozwolenia czasowego.

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2024-03-13 19:24:23 /


Ja wolałbym zarejestrować na żółte, a później w niego inwestować. Z uwagi na brak dow rej w grę wchodzą tylko żółte. Odbudową trochę potrwa. W międzyczasie zmienia się przepisy i będę w czarnej d...e

Jaroo / 2024-03-14 18:34:14 /


Witam ponownie.
Udało mi się uzyskać zaświadczenie o zwolnieniu z zapłaty akcyzy.
Uratowała mnie ciągłość umów. Tzn. po 1 - umowa zakupu spadku pomiędzy dwoma obywatelami kraju UE w której był wykaz aut, po 2 - umowa pomiędzy obywatelem kraju UE a kolejna osoba i po 3 - moja umowa. W umowie nr 1, która sporządzał adwokat była lista pojazdów z nr rejestracyjnymi .
I dzięki tej liście US uznał że pojazd pochodzi z UE. Zawód adwokata potraktowali jako zawód zaufania i że to jest prawda i uznali że ten samochód posiadał kiedyś takie nr rej .
To że zgodnie ze wcześniejszymi przytoczonymi artykułami dostarczyłem foldery, zdjęcia i nawet zdjęcie naklejki na szybie z nr rej nie do końca przekonało urzędnika. Bo jak stwierdził naklejkę można sobie przykleić .Na szczęście wziął pod uwagę umowę sporządzania przez adwokata. Musiałem tylko przetłumaczyć umowę.
Proponuję unikać US w stolicy bo wymyślają na maca.

Jaroo / 2024-04-16 20:22:40 /