logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Strefa Czystego Transportu, ubezpieczenie - parę pytań.

Strefa Czystego Transportu, ubezpieczenie - parę pytań.

Cześć.

1. Różnica między pojazdem zabytkowym a historycznym. Takowe mają mieć swobodę poruszania się w miastach jak Kraków. Pisałem z urzędem, czytałem arty w "prasie fachowej" - niestety, wciąż temat dla mnie jest niejasny. Jako, że tablice o kolorze moczu mi estetycznie mocno nie odpowiadają, byłbym zainteresowany kategorią historyczną. Na forum wyczytałem, że dla opiniujących urzędników silnik to około 18%. A jak zmiana silnika, to i zmiana innych podzespołów, jak skrzynia i most. Więc szybko z owych 75% zejdziemy wymaganych. Jednak czy owo 75% ma również zastosowanie w stosunku do pojazdów historycznych? Czy np. Taunus TC1 z silnikiem 2.9 12v, skrzynią inną, mostem innym łapie się na pojazd historyczny ? Co z kwestią rejestracji od momentu wprowadzenia obostrzeń ? Znajomy pytał o możliwość rejestracji Dustera z lat 60 w przyszłym roku, zza wielkiej wody sprowadzonego, kategorycznie odmówiono. Nie drążył tematu. Wydaje mi się, że po sprowadzeniu należy udać się do rzeczoznawcy.

Dziwne dla mnie, że nie mogę znaleźć odpowiedzi na te pytania, ani dyskusji na forach young i oldtimerów.

2. Ostatnio również dotarło do mnie, że w wypadku kraksy, w aucie circa 40 letnim otrzymujemy ekwiwalent ceny złomu, niezależnie od kasy włożonej w pojazd. Chyba, że jest opinia o zabytku lub historyczności. Wstyd powiedzieć, ale poruszając się pojazdami LR w ostatnich latach z lat 80-90 nie byłem tego świadom. Jak sobie z tym radzicie?

Z góry dzięki. Miło widzieć, że znamienite forum wciąż działa.

Kruku666 / 2023-08-13 15:00:59 /


w przypadku pkt pierwszego - z tego co słyszałem wojewoda coś tam zablokował SCT.
Myślę, że na razie trzeba zachowac spokój.

co do pkt 2 - dalej czytaj dziwne fora. Tam też pewnie piszą, że rejestrując na żółte auto nie jest twoje...

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-08-13 15:27:02 /


Niewiele mi przyszło z twojej odpowiedzi. O cenie złomu dowiedziałem się od znajomego prowadzącego punkt ubezpieczeniowy. Nie z dziwnych for. Swoją drogą, jakie fora jeszcze w ogóle istnieją ? :)

Kruku / 2023-08-16 14:36:03 /


A to nie jest tak że auto 40 letnie dostaje kategorię 'historyczny' z automatu, bez opinii?
Kiedyś było tak że 25 lat i opinia, albo 40 lat. Coś się zmieniło?

szwagierr Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-08-16 16:33:05 /


Nic. Definicja pojazdu historycznego została wprowadzona w ustawie o OC i bez zmian obowiązuje.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-08-17 08:07:37 /


dobry materiał.
powinnyśmy dla naszego wspólnego interesu rozpowszechniać to jak najbardziej
https://www.youtube.com/watch?v=Dhlk4SI1_Qk

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-09 17:32:46 /


Miałem to samo udostępnić :) czyste powietrze tutaj ma chyba najmniejsze znaczenie, tak samo jak ta cała pseudoekologia

mateush (proko) 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-12-09 19:54:09 /


Pic na wodę . Ta malutka Europa się picuje a reszta świata się śmieje .
My mamy jezdzić rowerami bo szkoda energii a w USA 100m2 podjazdu przed domem ogrzewane by nie szuflować śniegu .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-09 20:17:31 /


USA to nic. Chiny trują bardziej i nic z tym nikt nie robi

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-09 20:47:56 /


Polecam "Hel 3" Grzędowicza. Jest się z czego pośmiać (przez łzy) jeżeli chodzi o przyszłość "ekologicznej" EU.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-12-09 20:57:10 /