logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Podatek od samochodów spalinowych w 2024 i w kolejnych latach

Podatek od samochodów spalinowych w 2024 i w kolejnych latach

Prawdopodobnie w przyszłym roku zostanie wprowadzony podatek dot. wszystkich spalinowych samochodów. W 2024 ma być jednorazowa opłata, a od 2026 opłata będzie pobierana co rok.
Więcej tu https://moto.rp.pl/ekologia/art39196301-nowy-podatek-juz-w-przyszlym-roku-duzo-zaplacisz-za-stare-auto-spalinowe

Znalazłem też projekt ustawy, ale dotyczy on samochodów po raz pierwszy rejestrowanych w PL https://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/projekty/735_p.htm Mimo to, daje to jakiś pogląd w którą stronę może to pójść. Wysokość podatku, ma w tym przypadku, zależeć od poj., normy emisji oraz stawki podatku i tak np poj. 3l x 12 (brak spełnienia normy EURO) x 500zł =......... to aż niemożliwe

Zwolnione z podatku mają być samochody, które są pojazdami historycznymi w rozumieniu art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych... Czyli
a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym,
b) pojazd mający co najmniej 40 lat,
c) pojazd mający co najmniej 25 lat i który został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Powyższe to tylko przypuszczenia i dot. tylko sam. rej. po raz pierwszy w PL. Miejmy nadzieję, że podatek dla samochodów już zarejestrowanych w PL będzie znacznie niższy :)
Wygląda na to, że trzeba poczekać do przyszłego roku i zobaczyć co wymóżdżą na Wiejskiej.
Jeśli ktoś wie coś więcej lub będzie wiedział to niech da znać :)

PiotrekFCapri / 2023-10-26 22:47:56 /


Od ponad dwudziestu lat jesteśmy w unii jewropejskiej a większość dalej spogląda w kierunku wiejskiej...

paras / 2023-10-27 22:00:59 /


Piotruś - podałeś jakąś niedorzecznie optymistyczną wersję. Przeczytaj projekt uważnie jeszcze raz. Pojemność (chwała Bogu w litrach, a nie w cm3) występuje w drugiej potędze. Czyli opłata od 5-litrowego Forda z normą Euro 2 to 5^2x12x500=150 tysięcy PLN rocznie. Takie są realia...
Kolejny powód, żeby się z nad tej Wisły wyprowadzić...
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-27 22:35:54 /


Granadą to już nie wyjdę chyba z garażu. Na wsiach będą bryczki jeździły jak za dawnych lat :D

Kilgore / 2023-10-27 22:53:39 /


Jeśli Italiańcy nie zdążą wcześniej zjeść wszystkich koni, tak ochoczo znad Wisły tam wysyłanych...
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-27 23:01:54 /


czyli jak dobrze rozumiem... przykładowo Ford Sierra z pierwszą rejestracją V.1991 z normą Euro1
to bazowa kwota wyjdzie 16000zł
i teraz pomniejszenie wg art.8.2:
Ss = 0,95^2 * 0,97 * 0,99^n-3 * S
(do 01.I.1996 od V.1991 to będzie 56 miesięcy - 3)
czyli podatek roczny za Sierrę z Euro 1 z maja 91 to będzie 8221zł i 99gr?

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-27 23:23:38 /


stop, stop. To tylko projekt. Starałem napisać ten wątek apolitycznie. Moim zdaniem trzeba poczekać do przyszłego roku.
Parras - znam ruski itd. i gwarantuje Tobie, że nie chcę go sobie odświeżyć.

PiotrekFCapri / 2023-10-27 23:50:25 /


żeby nie było, ruski przydał się przy pomocy Ukraińcom

PiotrekFCapri / 2023-10-27 23:52:09 /


Czy projekt nowych przepisów dotyczy aut już posiadanych, czy dopiero nabytych? Dyrektywy unijne były i są wprowadzane ochoczo niezależnie od tego, kto w Polsce rządzi. W UE mają funkcjonować elektryki, bo na taką produkcję nastawiły się m.in. Niemcy. Oczywistym jest, że nie ma możliwości wymiany wszystkich aut spalinowych na ,,ekologiczne" jeden do jednego, bo na swiecie nie ma wystarczajacej ilosci surowców, więc ecoplastiki będą drogie i pożyczane przez szaraczków na minuty, jak hulajnogi w myśl doktryny: nie będziesz miał niczego i będziesz szczęśliwy. Pozostają zatem tylko ,,żółte", ale jak długo?

Chinodios / 2023-10-28 07:08:50 /


Ten projekt leci w zasadzie do kosza. Sorry, ale za szybko wyrwałem się tematem.
Pozdro

PiotrekFCapri / 2023-10-28 08:41:43 /


Tylko czy te wzory i stawki będą aktualne. Ten projekt ustawy był już przedstawiany w 2006 roku.
https://orka.sejm.gov.pl/Druki5ka.nsf/0/5930FF2C52DD7DFDC125719C00369E72/$file/735.pdf

MetfaN / 2023-10-28 08:59:09 /


Qrna ale trupa odkopałem :D

PiotrekFCapri / 2023-10-28 09:32:28 /


A propo wyprowadzania się z nad Wisyły (stara śpiewka od wielu wielu lat, a jednak nadal Ci którzy tak mówią tutaj mieszkają).

Ale do rzeczy, KRK jak wybierzesz kierunek, to podziel się z kolegami ;) Ja jeżdżąc po całej europie jak mam okazję zejść na temat mojego hobby i posiadanych samochodów, to się ludzie za głowę łapią jak to możliwe. Poza ekstremalnymi przypadkami jak Szwajcaria, jest to nie do pomyślenia również w takich krajach jak Włochy czy Hiszpania. Za wielką wodą - np. w Kanadzie to też jest niewyobrażalne ze względu na podatki i ubezpieczenia. Więc gdzie tu się wyprowadzić... ?

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 10:40:25 /


To kwestia priorytetów w życiu. Dla Ciebie kryterium jest takie, dla mnie stare samochody zeszły na plan dalszy w kontekście totalnego zakazu aborcji czy edukacji pod znakiem krzyża a to dlatego że stawiam dobro moich dzieci ponad swoje zabawki. Kiedyś już o tym było i nadal jest aktualne.
Wydaje mi się że GB to najlepszy kierunek pod kątem starych samochodów, tam to prawie jak religia.

A jeśli to trup to niech może administrator usunie ten wątek bo będzie okresowo wypływał i wzniecał popłoch.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 10:51:31 /


Ja o zupie Ty o dupie, jak zwykle. Mówimy o koszcie posiadania starych samochodów, Twoje priorytety to Twoje priorytety.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 10:56:21 /


Nawet gdy to weszło ma nie dotyczyć pojazdów zabytkowych.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-28 11:23:09 /


nie wiem po co gdybanie jeżeli nie ma konkretnego projektu.
Uciec od podatku się nie da, mówią że już kilka krajów tak ma. Prędzej czy później wejdzie. Ale znając naszych to zajmą się tym na ostatnią chwilę.
Niemniej liczę na podtrzymanie stanowisk w sprawie samochodów zabytkowych - że będą zwolnione.

W razie chęci pomalowania tablic na żółto to wiecie do kogo się zwrócić?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 12:42:14 /


poza tym trzymajmy kciuki za Toyotę. Jest malutkie światełko w tunelu...
https://www.youtube.com/watch?v=BfNBo0M5FWU

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 13:22:30 /


Co do posiadania wozów to jeden jedyny plus jaki mogę wymienić ma Anglia i dotyczy posiada. Jeśli masz auto na swojej posesji i nawet dotyka zderzakiem płotu to wolno ci go tam trzymać ile chcesz bez żadnych opłat, poprostu parkujesz furę na swoim , wysyłasz z komputera info do urzędu że nie będziesz jeździł i fura jest wolna od opłat. Absolutnie proszę nie brać tego jako argument do opuszczania kraju , tylko jako ciekawostkę

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-28 14:20:34 /


w DE to nawet możesz mieć 6 samochodów na jednej rejestracji i ubezpieczniu... To chyba niezły kierunek.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-28 17:41:39 /


Ja trzymam kciuki że durne pomysły pogrzebią Unijną biurokrację!!

Morales / 2023-10-28 18:12:04 /


Zawsze byłem przeciwnikiem wymiany tablic w zakupionym aucie i proszę, przepisy się zluzowały i już nie ma problemu, możesz mieć auto w Katowicach na blachach z podkarpacia, no problem. Wszystko to kwestia presji i walki o normalne prawo.
Ja też liczę na to że wszelkie grzebanie w tych podatkach będzie zawsze uwzględniało pominięcie pojazdów zabytkowych a na obecną chwilę to pojazdy z lat 90’ które w ogóle mnie już nie interesują łapią się na żółte blachy. Także ten podatek nawet w takiej formie będzie niegroźny dla większości z nas. Może trzeba będzie na chwile wsadzić Pinto do zdjęcia dla Wąskiego i po bólu.
Realnie patrząc jednak na nasz kraj to taki podatek wywoła masowe protesty a nowej władzy teraz spadek poparcia będzie na rękę jak Zapek Rozjechanemu (żart) ;D

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 18:20:04 /


Zapku, ja jednakowoż nie widzę możliwości aby przy dobrym bimberku podziały trwały zbyt długo. Zlotów nam trzeba w centrum kraju, aby się bratać. Jak już północ wykazała (SO i Borneło) mamy głód spotkań fejstufejs.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-28 18:43:13 /


PiotrekFCapri, ostatnio kilku ytberów i w kilku portalach byłyt artykuły o tych podatkach wyliczanych od normy emisji spalin-wzór brali też z tego projektu ustawy i podniosła się wrzawa. Ja pracuję z kilkoma alfoholikami i już bledli jak wyliczali opłaty za swoje V6 busso z euro 1.

MetfaN / 2023-10-28 18:57:48 /


Najlepsze w tym wszystkim jest to że UE nie narzuca wysokości tego podatku jedynie nakazuje wprowadzić jakąś formę opłaty i spożytkować na wewnętrzne potrzeby rozwoju transportu ekologicznego.
Są więc kraje gdzie ta opłata jest taka aby nie obciążać zbytnio obywateli i jest Tenkraj gdzie władza za wszelką cenę chce dojechać swoich obywateli tak aby ozory wlekli po ziemi.

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 20:49:28 /


W Czechach podatek jest tylko od aut służbowych zdaje się. A co do tego podatku w ogóle, to o ile mi wiadomo, tylko 3 kraje go jeszcze nie wprowadziły - w tym Polska

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 21:25:38 /


Panowie, na spokojnie.
Jeśli coś wprowadzą to wg mnie symbolicznie. Żadna ekipa rządząca teraz raczej nie chciała by uderzać w obywateli, szczególnie tych którzy na nowe sobie najzwyczajniej w świecie nie moga pozwolić. Więc będa przeciagać do póki się da, a jak już się nie da wprowadzą jakiś niewysoki myślę.

Poza tym park maszyn juz odmłodniał czy też w najbliższych dniach odmłodnieje i to mocon. Ciekaw jestem nowych statystyk. Zaraz okaże się, że wcale nie mamy najstarszych aut w UE.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 21:41:30 /


A mnie akurat "zluzowanie" przez to, że można zatrzymać tablice z podkarpacia w Katowicach jest bez sensu. Był jakiś porządek, znaki na tablicach miały jakiś sens - związek z regionem, i to co było jakoś uporządkowane, wypracowane latami (co jest rzadkością w tym kraju) zostało bezsensownie rozwalone... pseudooszczędność dla obywatela. Gdybym mógł tą samą blachę założyć do różnych samochodów to może bym to zrozumiał.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 21:42:42 /


Już lata temu mówiłem że wodór , elektryki to ślepa ulica i czasami rozpalona :)
Rozjechany może rozmawiałeś z ludzmi z poza środowiska , takich mamy i w Polsce co robią żabie oczy bo masz dwa , trzy samochody a on tylko rower :) Najlepszym przykładem są niemcy (nie to że ich lubię) ale już w tamtym stuleciu jak samochodem nie jezdził to nie płacił podatku ( ubezpieczenia ) bo nie jezdzi - proste . A u nas płacisz bo masz to cię stać , chore podejście ale biedny kraj to i lud musi być biedny . Jak w wojsku - chujowo ale jednakowo :)

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 22:23:21 /


Z tymi tablicami to masz rację .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 22:29:16 /


tak czy siak cza mieć rękę na pulsie ;)

PiotrekFCapri / 2023-10-28 22:39:29 /


Dla mnie wzorem jest w kwestii tablic UK gdzie tablica idzie za autem, podobnie jak ubezpieczenie i nijak nie sugeruje gdzie auto jest zarejestrowane bo niby po co komu ta wiedza? Że niby bardziej uważasz w Warszawie na kierowcę z Radomia? Bzdura. Kody tablic niedługo się wyczerpią i mamy teraz wstęp do odejścia od tego kodowania według województwa/miasta.

Możliwość przekładania tablic to też świetna i logiczna sprawa. Ja to stosuję od dawna, co patrząc na kwestię wymiany tablic wróżę że i to rozwiązanie u nas w końcu zalegalizują. Póki co doświadczyłem zrozumienia policji podczas dwóch kontroli więc nadzieja jest.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 22:59:22 /


W DE na klasyka masz tablice i OC (do tablicy). Masz kilka klasykow, ale przeciez nie da sie jednocześnie prowadzić kilku aut, czy sie da? Wiec zakładasz na to auto którym sie poruszasz te jedna tablice i tyle. Mogłoby wtedy to OC nawet byc troche drozsze. Swoją droga OC to mamy chyba jedno z najtańszych na swiecie? (Cywilizowanym swiecie mam na myśli).

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-28 23:10:16 /


"Gaźnik, a sprawa polska" :l

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 08:25:43 /


Rejestracje zostały przypisane do regionów, aby łatwiej kontrolować ruchy obywateli, a później zostałó to z premedycją utrzymane, choć mogło zostać przy reformie administracyjnej zniesione i tak jak w Szwecji czy GB tablice miały przypadkowe oznaczenie literowo cyfrowe.

A teraz zluzowali koniecznośc zmian rejestracji, jednak nadal wydają je wyróżnikiem regionu, gdzie zostały wydane. Ekipa nie wykazała się zmyślonością.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-29 17:36:20 /


Znam kulisy tej sprawy z pierwszej ręki i wydaje się że pod naciskiem społecznym czy też próbą włażenia obywatelom w odbyt taka zmiana zaistniała ale nie mogli do końca temu łba ukręcić bo coroczny lobbing jednak komuś do kieszeni wpadał a wytwórca tych blach ma monopol.
Tym by trzeba zainteresować posłów śledczych to by niezła znów afera wylazła z tym że lobbingowi ulegała każda kolejna ekipa więc nikomu ujawnienie tego na rękę nie jest.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 18:03:20 /


Oznaczenia w UK nie są przypadkowe. Jednoznacznie wskazują region pierwszej rejestracji.

/ 2023-10-29 18:03:43 /


Zapek przeczytak książkę Sumlińskiego " Czego nie powie Masa o polskiej mafii" to przestaną Ci takie głupie myśli do głowy przychodzić :)

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 18:06:14 /


Hehe, nie nie, znam paru ludzi u źródła ;)

Wracając do tematu emigracji to okazuje się że posiadanie klasyka w UK to przyjemność, u tych złych Niemców nie dość że podatek za auta powyżej 30 lat jest ultra niski nawet jak sobie w nim silnik zmienisz z 1,5 na 5L V8 do tego jeszcze możesz mieć jedną tablicę na kilka aut, to samo jest w Szwajcarii i strzelam że w Austrii nie odbiega to za bardzo. We Francji też starych aut nie brakuje więc wątpię aby tam ludzie znosili te drakońskie Unijne podatki. Pojawia się zatem pytanie dokąd to Rozjechany jeździ gdzie raczą go takimi strasznymi wizjami rzeczywistości? Hmmm?

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 18:22:58 /


W Szwajcarii generalnie tablica przypisana jest do człowieka, a nie do auta. Dotyczy nie tylko klasyków - kumpel jeździ na tych samych blachach Espacem Bj. 2017 i Alpine A310 1979.
I każdy dorosły obywatel po 2-tygodniowym przeszkoleniu może mieć w domu długi karabin, tylko nie może z nim chodzić po ulicy.
Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 19:55:53 /


a tak z ciekawości dopytam:
jeśli tablica czy ubezpieczenie jest przypisana na człowieka a nie na auto, to jak wygląda użyczanie samochodu?
Czy po prostu każdy kto chce jeździć jakimkolwiek autem musi mieć swoje tablice i OC?
No bo w PL powiedzmy w uproszczeniu, wsiadam w jakikolwiek samochód i jadę jeśli ma ważny przegląd i OC (oczywiście nie mam na myśli nielegalnych procederów).
a w UK albo w CH? To też tak można, czy trzeba mieć jakieś zgody/upoważnienia? Trzeba być "dopisanym" do tablic? Jak to jest tam rozwiązane?

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 20:44:56 /


Zapek... Mój koszt posiadania 6-7 samochodów nie przekracza 1000zł/200 EUR rocznie, serio chcesz iść w szczegóły?

- Ultra niski podatek u Niemców - ile to jest?
U nas tego podatku nie ma, czy jak go wprowadzą i nawet jak będzie ultra niski, to będzie taniej niż jest? nie musisz odpowiadać.

- jak sobie w nim silnik zmienisz z 1,5 na 5L V8 - :D dobre dobre, zapomniałeś dodać, i pojedziesz sobie ta TUV po piecząteczkę, a później wykupisz OC za 45 EUR... yhmm
Wiesz jak wyglądają takie tematy - swapy we Włoszech? nie wyglądają.

- jak chodzi o Szwajcarie, to zdajesz sobie sprawę jak wyglądają samodzielne naprawy samochodu w tym kraju? jakiekolwiek modyfikacje czy montaż niehomologowanych części? nie wyglądają.
Albo wyglądają tak jak ten karabin wspomniany przez KRK, możesz posiadać, ale nie wychodzić z nim na ulicę.

- z argumentam "strzelam" nie bardzo jestem w stanie dyskutować.

- rozmawiając z Hiszpanami o powodach sprzedaży starych Fordów, w ogóle nie padają argumenty podatkowe...

Reakcje ludzi z którymi rozmawiałem, miały miejsce w różnych krajach, byli różnie sytuowani, więc ich opinie motytowane były różnymi, i może indywidualnymi ocenami realiów ich otaczających, zarobkami, możliwościami własnego serwisu tych pojazdów, zaplecze parkingowe itd itd
Nie jest to ankieta na tysiącu mieszkańców Unii Europejskiej, tylku mówię o kilku rozmowach.
W ogóle to co Ty chcesz powiedzieć swoim komentarzem, że zmyślam sobie? czy, że w innych krajach jest taniej niż w Polsce...?

Masz swój świat, wszyscy o tym wiemy, dalsza dyskusja jest jałowa. Powyższe pytania były retoryczne.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 21:08:00 /


a tak z innej beczki:
powprowadzali automatycznie do cepiku normy emisji.
W Granadzie mam ,,ND" - WTF? Nie dotyczy?
Też tak macie?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 21:08:10 /


Rozjechany - nie czepiam się tylko pytam bo mnie zaciekawiłeś.

,,Mój koszt posiadania 6-7 samochodów nie przekracza 1000zł/200 EUR rocznie,,

Liczysz 1 polisę miesięczną na każde auto? Bo przeglądów wiem że nie masz.
Inaczej w 1000 zł nie ma bata.

Ja Granadę + Megankę za polisy roczne plus przeglądy to z 800 -900 na rok wyjdzie. A to tylko dwa auta.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 21:14:45 /


No tak, mówię o polisach. Aktualnie zawarte to 124zł, 146zł, 186zł, itd. najdroższa jest na kampera 270zł. Dwa z tych aut nie ma OC więc koszt zero. Z tym tysiakiem to przesadziłem...

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 21:23:50 /


ok. czyli przepłacam :)))

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 21:24:39 /


A polisy wszystkie roczne, a innych kosztów nie ma, póki co...

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 21:25:39 /


„Poza ekstremalnymi przypadkami jak Szwajcaria, jest to nie do pomyślenia również w takich krajach jak Włochy czy Hiszpania. Za wielką wodą - np. w Kanadzie to też jest niewyobrażalne ze względu na podatki i ubezpieczenia.”

Otóż okazuje się, że Twoja opinia jest mocno przesadzona skoro podajemy Ci przykłady, w moim przypadku informacje z pierwszej ręki, że można na zachodzie Europy posiadać klasyka i nic za to nie płacić a jak już chcesz wyjechać to opłaty okazują się normalne lub jak podaje mój klient, niskie.
Z tym TUVem okazuje się że jest tak jak z LPG który niszczy silniki tym co go nie mają.
W Niemczech zmiany konstrukcyjne takie jak wymiana silnika w aucie powyżej 30 lat nie podlega pod TUV. Nawet jak do Consula wsadzisz Windsora. Niezła heca co?

Zmierzam do tego, że najwyraźniej rozmawiałeś z ludźmi mocno niezorientowanymi, jakich i u nas nie brakuje kiedy nie raz nie dwa kupujesz starego grata od Pana bo nie stać go na płacenie OC jak nie jeździ a auto z 76 roku…

Tak więc takie budowanie obrazu Świata jest mocno zafałszowane a Ty twierdzeniem mocno manipulującym śmiesz stwierdzać że „Masz swój świat, wszyscy o tym wiemy”. Powinienem tu zapytać wprost kim są Ci „wszyscy” bo póki co to ja dostaję wiadomości typu: „coś Ty mu zrobił że się tak zawziął”, albo „widzę że lekko z nim nie masz” itd. Ja tam mogę się tylko domyślać co to za jedni :D

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 22:33:45 /


Me, I and myself. Dobranoc

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-29 22:43:29 /


Zapek, kto Ci naopowiadał takich bajek że w UK ubezpieczenie idzie za autem? Polisa jak najbardziej jest przypisana do kierowcy/ów i tylko osoby widniejące na polisie mogą się danym samochodem poruszać. Chyba, że posiadają własną polisę uprawniającą ich do okazjonalnego użytkowania innych pojazdów niż ten, na który jest wystawiona (nie każda polisa to umożliwia).

/ 2023-10-29 23:24:29 /


Nie no oczywiście że ubezpieczenie jest na kierowcę, sory, mój błąd.
W tym systemie ujmuje mnie także prostota kupowania auta, przekazywania prawa własności i załatwianie przerejestrowania pojazdu, genialne to mają. Za każdym razem jak kupowałem auto w UK to prosiłem o umowę i raz z autem przyjechały papiery a w nich taki urwany z notesu pasek papieru z napisem : przyjąłem 400£, i podpis. To była ta umowa :D

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 00:10:11 /


JB a nie jest to tak, że w UK wycena polisy jest ściśle powiązana z kierowcą ORAZ autem które chce ubezpieczyć ? Młody kierowca, mocne auto z dużym silnikiem, a nawet umiarkowanie dużym = drogo, młody kierowca i mały piździk 1.0 czy 1.2 litra o mocy do 100 KM - tanio :D

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 01:06:03 /


W ogóle młody ma koszmarnie drogie ubezpieczenie ale zdaje się, że jak się taki młody ubezpieczy na auto na które ubezpiecza się np jego rodzic to ma taniej a praktyka mu leci i zbiera „zniżki”. Mogę się tu mylić bo nie specjalnie mnie to interesowało ale zostało mi to kiedyś wyłożone.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 01:28:45 /


Zapytajcie Młodego czy ma drogo? :))

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 07:20:50 /


Tanio ma!

Morales / 2023-10-30 08:18:09 /


MikeB4, jest dokładnie tak jak mówisz, ale to nie zaprzecza w żaden sposób temu, co napisałem wyżej :) Ceny ubezpieczeń w UK to temat na osobny wątek.

/ 2023-10-30 08:44:47 /


Trochę z dupy te porównania które nie biorą pod uwagę zarobków .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 08:51:54 /


A tak na marginesie, to Szwajcaria nie jest w UE, bo widzę, że podstawątej dyskusji jest "że ta unia zła każe podatki podnieść".GB tudzież, a jakoś nie obniżyli im podatków po odejściu.

A konkretnie, to są to plany zróżnicowania podatku drogowego, który w Polsce istnieje jak najbardziej i płacimy go wraz z paliwem, więc kolega Rozjechany myli się pisząc, że go nie ma.

Dwa, Alwax, ma rację, nie podając zarobków dyskusja jest jałowa, choć nie do końca, bo wracając do przykładu DE, średnia pensja to 2600 EUR netto. Podatek drogowy natomiast jest obliczny od pojemności i emisji, 2 EUR za każde 100cm3.
Mając samochód 5 litrów, podatek wyniesie 50x 2= 100 EUR, przy czym można liczyć na zniżkę jeśli samochód jest sprzed 2011 roku- chyba pierwsze 120g C02/km jest za darmo.

W Polsce- to chyba 2,9 zł w każdym litrze, czyli tankując 50 litrów, płacimy 145 zł. Nie jeżdżąc nie płacimy, to fakt. Ale na ten przykład, ja jeżdżąc do pracy prawie zabytkiem, spalam 1440 litrów rocznie, co daje podatku ponad 4 tysiace. Naprawdę, ciężko mają w tych Niemczech co Rozjechany?


Już nei będę się czepiał, że ktoś zaczął rozmowę i nastęnie sie z niej wycofał, jak mu argumentów brakło.



magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-30 10:37:06 /


Ta dyskusja zaczęła się od tego:
„ A propo wyprowadzania się z nad Wisyły (stara śpiewka od wielu wielu lat, a jednak nadal Ci którzy tak mówią tutaj mieszkają).

Ale do rzeczy, KRK jak wybierzesz kierunek, to podziel się z kolegami ;) Ja jeżdżąc po całej europie jak mam okazję zejść na temat mojego hobby i posiadanych samochodów, to się ludzie za głowę łapią jak to możliwe. Poza ekstremalnymi przypadkami jak Szwajcaria, jest to nie do pomyślenia również w takich krajach jak Włochy czy Hiszpania. Za wielką wodą - np. w Kanadzie to też jest niewyobrażalne ze względu na podatki i ubezpieczenia. Więc gdzie tu się wyprowadzić... ?”

O unii nie było mowy, chodziło o to że mieszkamy w raju jakby, gdzie jest najtaniej z punktu widzenia kolekcjonera i miłośnika starej motoryzacji. No więc okazuje się że biorąc pod uwagę zarobki, co wygodnie jest niektórym przemilczeć, jednak najtaniej nie jest.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 11:05:56 /


Magicc - gdzie ja napisałem, że nie ma podatku drogowego... 🤦‍♂️ odróżnij proszę podatek o którym mowa w tytule tego wątku od drogowego...

Zapek - To gdzie jest taniej? ultra niski podatek jest lepszy niż jego brak, no nie kumam, przyznaję.

Jeszcze raz powtórzę, napisałem o moich doświadczeniach - rozmowach które odbyłem.
Taki np. Marco z pod Rzymu, jak słuchał o tym, że mam kilka samochodów, w tym Capri z V8, stwierdził, że sobie tego nie wyobraża. Pod względem swapu jest to we Włoszech nie do przejścia - są to jego słowa. A jeśli chodzi o ilość samochodów to również był bardzo zaskoczony, dopytywał o koszty utrzymania bo tego również sobie nie wyobraża (dyrektor w dużej globalnej korporacji).
Ja nie pozjadałem wszystkich rozumów, nie znam tamtejszych przepisów i opłat tak dobrze jak Wy, i nie przeprowadziłem jakichś obiektywnych statystyk...

Ja się nie wycofuję z dyskusji, tylko zaczynacie poruszać tyle wątków i je ze sobą mieszać, że trudno się do nich odnosić.

Zatem do brzegu, w Polsce nie jest najtaniej? ok, tak myślicie, to tego się trzymajcie, ja uważam inaczej. A jak gdzieś jest taniej, to mi powidzcie gdzie (wyprowadzać się), to wszystko... ehh

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 11:25:33 /


aha, teraz biorąc pod uwagę zarobki... ok, to oczywiście ma niebagatelne znaczenie.
Ale uprośćmy to na Waszą korzyść, pytam gdzie jest taniej przy tych samych zrobkach? chyba prościej policzyć.

Ja pracuję z Polski, ale za taką samą kasę mogę pracować z każdego innego miejsca w Europie, więc gdzie mam się według Was przenieść?

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 11:28:35 /


Zapek, skąd to wziąłeś :

"W Niemczech zmiany konstrukcyjne takie jak wymiana silnika w aucie powyżej 30 lat nie podlega pod TUV. Nawet jak do Consula wsadzisz Windsora. Niezła heca co?"

sprawdzam temat, ale zwykłe H-kenneny to 30 lat i "wszystkie istotne części muszą być obecne w oryginalnym stanie"

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 11:47:31 /


Gwoli ścisłości, to średnie 2600 euro netto w DE ma się tak samo do rzeczywistości, jak średnia 7000 PLN netto w PL.

Chinodios / 2023-10-30 11:47:48 /


średnia pensja podawana jest w wartościach brutto.

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 12:06:59 /


Chinodios masz rację. Ale do kompletu dochodzą jeszcze inne korzyści jakich w tenkraju nie uświadczysz, dlatego ja wsród znajomych nie slyszę chęci do powrotu. Owszem były przed rokiem 2008 ale szybko zanikły.
Taki przykład kolegi, co prawda z Austrii ale jednak świadczący na niekorzyść tenkraju. Koledze urodziło się drugie dziecko. Przyjechała Pani z ichniejszej opieki społecznej i jak zobaczyła że mieszkają już we troje z sześcioletnim dzieckiem w kawalerce na 25m2 i jeszcze niemowle to wpadła niemal w histerię. Narobiła zdjęć, spisała protokołów kilka, obdzwoniła pół świata. Kumpel z kobietą też wpadli w panikę bo był przekonany że im dziecko zabiorą.
Trzy miechy potem mieszkali już w socjalnym mieszkaniu tak prawie trzy razy większym.
Bez łażenia, bez proszenia wręcz z przymusu.
Żeby było jeszcze śmieszniej, kawalerka jest ich własnością, nikt nie kazał sprzedać, oddać w zamian. Nic. Więc ją wynajęli znajomym i mają dodatkowy dochód.
Taka historia.

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 12:09:38 /


Grzesiek, byłem tak uprzejmy, że podałem już w kwotach netto ;)

Chinodios / 2023-10-30 12:23:23 /


Aldaron, masz rację... wszyscy moi znajomi oraz członkowie rodziny mieszkający w DE nie zamierzają wracać, ale ze wstydu. Niestety to są fakty. Ci z emigracji z końca lat `80 i ci późniejsi niczego się tak naprawdę nie dorobili.

Chinodios / 2023-10-30 12:30:54 /


Ok. To Ja mogę też coś podać od czapy. Średnia w Polsce to 7k zł brutto i na tym trzeba bazować obecnie, chociaż wg mnie to nic nie wnosi do tego wątku.

Nie możemy generalizować, jeden z moich braci wrócił z DE po 11 latach prowadzenia tam biznesu podając jako główny powód - nie da się tam już spokojnie i normalnie żyć. Chodzi o kwestie urzędowo, podatkowe, a nie nazwijmy to społeczne.



Także bazując na historiach zasłyszanych gdzieś, od kogoś to daleko nie zajedziemy, no chyba że do kłótni i plucia na siebie.
Co kraj to obyczaj. Spokojnie poczekajmy, aż będzie potwierdzony projekt i okaże się w jak czarnej dupie będziemy :)

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 12:33:41 /


Odnośnie stawek ubezpieczenia ,bez pytania się kolegi szwagra brata który był u ciotki syna...
Sam osobiście przeliczyłem będąc w UK , pojazd toyota 3.0 95r : na mnie świeżego w UK ,prawo jazdy angielskiego brak ,histori ubezpieczenia w UK brak , nikt wogole nie chciał tego ubezpieczyć ale tesco przeliczylo uwaga!!! 12tys funtów rocznie :⁠-⁠). Ten sam pojazd na kolegę który ma prawo jazdy uk , historia ubezpieczenia w UK od bodaj 8 lat , człowiek młodszy niż ja o dwa lata i tutaj uwaga... 600 funtów :⁠-⁠D tak to wyglądało. Co do jazdy to jeździć można np autem z warsztatu który ma taką rejestrację 'dla każdego ' wieszalem na dowolny pojazd i wio, bez znaczenia czy to był transit z95r czy roczny Lexus

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-30 12:40:46 /


Marian, to informacja z pierwszej ręki która wykonała sobie to w tym Consulu i ostatnio przyjechał do mnie z Marmonem na lawecie 😉

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 13:28:37 /


A gość nie jest tych co mają i nie jeżdżą

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 13:29:33 /


No dobra, trzeba naprostować.
Przeczytałem dokumenty źródłowe tym razem do końca. Więc artykuł z moto RP z całą pewnością dotyczy podatku od srodków transportu (zwany popularnie podatkiem drogowym), natomiast projekt ustawy dotyczył ( bowiem nie wszedł w życie), zastąpnienia akcyzy od samochodów i nie dotyczy tylko pojazdów spalinowych tylko pojazdów ( rozdział 1 art.1 , oraz rozdział 6, art. 21 pkt 1,2,3). Miał zastępować podatek akcyzowy, czyli podatek de fakto rejestracyjny, jednorazowy.

Zresztą w wyjasnieniach jeszcze niżej jest to pokazane.


Tak więc, kolego Rozjechany, twierdzenie, iz brak podatku jest lepsze od jego istnienia, jest prawdziwe, jednak nie w tym przypadku- bowiem mamy zarówno akcyzę dziś, jak i podatek drogowy,( transportowy) i to całkiem nie mały, jak pokazałem wyżej.

Druga sprawa- podatek drogowy w paliwie jest, w innych krajach jest także i jest zróznicowany w zależnosci od emisji i nie sądzę aby teraz wprowadzono dodatkowy podatek. Dwa tygodnie temu nie mógłbym tego napisać. ( to tak na marginesie, niestety znam Twoje zapatrywania polityczne, choć wcale o tą wiedzę nie zabiegałem)

Pozdrawiam

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-30 14:59:08 /


Zapek, przy H-kennenach masz możliwość zmian w samochodzie ale "...tylko w zakresie, jaki był wówczas standardowo dopuszczalny...". Więc wystarczy że Twój znajomy udowodnił że takie coś było homologowane gdzieś, np Granada Perana z V8 302ci

A jeśli coś było już gdzieś homologowane to u nas też bez problemu ogarniesz.

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 15:15:26 /


Nie twierdzę że u nas się nie da ale w szoku byłem jak mi Udo podniósł maskę i na pytanie o TUV odpowiedział że nie dotyczy.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 15:32:03 /


uf... no dobra, brnijmy przez to dalej.

"dotyczy podatku od srodków transportu (zwany popularnie podatkiem drogowym)" nie wiem dlaczego i przez kogo popularnie nazywany podatkiem drogowym. Drogowy jest w paliwie, ale nie o tym tu mówimy... Sam stwierdzasz, że miał "zastępować podatek akcyzowy, czyli podatek de fakto rejestracyjny, jednorazowy" to z jakiej paki miksujesz to z drogowym w paliwie?
Poza tym, ja nie analizowałem tego w szczegółach, bo nie widzę potrzeby analizować czegoś co jest póki co pisane patykiem na wodzie. Niemniej wyraźnie wskazane było, że ma być to podanek "NOWY" więc nie wiem czy i co miał zastąpić.
Tak czy siak, rozmawiamy o podatku od środków transportu, a nie składowych cen paliwa.
Tym tokiem zaraz dojdziemy do podatku katastralnego, bo ten trzeba płacić za garaż nawet jak autem nie jeździsz i nie kupujesz paliwa...

akcyza - czy zniknie po ewentualnym wprowadzeniu tytułowego podatku od samochodów spalinowych? to jest istotna informacja, ja odpowiedzi nie znam, a chętnie się dowiem.

podatek drogowy - transportowy - z du..y przywołany w tym wątku. No i co wykazałeś powyżej, wysykość podatku drogowego - transportowego, czy "drogowego" w paliwie który jest według Ciebie tożsamy z nowym pomysłem podatku od samochodów spalinowych?

P.S.
21% w przypadku oleju napędowego ON oraz ok 28% w przypadku benzyny - stawki procentowe uzależnione są od kursu europejskiej waluty. Opłata paliwowa to w zasadzie jedyny podatek w cenie paliwa, który w całości przeznaczony jest na poprawę infrastruktury komunikacyjnej (drogowej, kolejowej).

to chyba to wyliczałeś nazywając podatkiem drogowym.


ekwilibrystyka słowno logiczna level hard, pomiesznie z poplątaniem po polsku.
A później się dziwicie, że się człowiek wycofuje z dyskusji...





rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 15:34:33 /


magicc - niestety wprowadzą dodatkowy podatek - to jest wymóg na który krawaciarze zgodzili się podpisując KPO.
Uważam, iż powinien znaleźć się ogarnięty prawnik i wytoczyć sprawę Brukseli za nierówne traktowanie obywateli, gdyż ponieważ tenże podatek od emisji będa płacić tylko właściciele starych aut spełniające niską normę.
Więc jest to sprzeczne z traktatem, który jak mniemam ( bo nie czytam byle czego ) powołuje się na równość obywateli...

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 15:36:23 /


Dobra. Lekka zmiana tematu.
Korygował ktoś z was błędnie przypisaną normę euro do waszego samochodu ?
Bo mi do skody przylepili euro3 podczas gdy to jest euro4 co jak byk pisze w niemieckim dowodzie złożonym podczas rejestracji w wydziale komunikacji.
Co mam teraz zrobić? Iść do urzędu i zmusić biurwę do zaglądnięcia w teczkę z papierami czy można to jakoś elektronicznie ogarnąć ?

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 15:38:37 /


https://motoryzacja.interia.pl/samochody-uzywane/porady/news-tysiace-wlascicieli-aut-z-problemem-musza-isc-do-wydzialu-ko,nId,7116847


wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-30 15:49:15 /


Ok,Rozjechany,

nie czytasz, albo nie czytasz ze zrozumieniem.



Cyt.:
"Sam stwierdzasz, że miał "zastępować podatek akcyzowy, czyli podatek de fakto rejestracyjny, jednorazowy" to z jakiej paki miksujesz to z drogowym w paliwie?

Po pierwsze- nie ja połączyłem te dwa podatki z sobą tylko kolega Piotr, na samym początku podając linki do dwóch róznych artykółów, a ja próbowałem to wyjaśnić. Zresztą Piotr i bez pretensji do Piotra, po prostu się pomylił.

Dwa- nie wiem dlaczego z uporem maniaka nazywasz ten podatek podatkiem od samochodów spalinowych, skoro przytoczona ustawa, wg której obliczono te astronomiczne opłaty dotyczy pojazdów ( bez okreslenia jakich).





Cyt.: "Tak czy siak, rozmawiamy o podatku od środków transportu, a nie składowych cen paliwa.
Tym tokiem zaraz dojdziemy do podatku katastralnego, bo ten trzeba płacić za garaż nawet jak autem nie jeździsz i nie kupujesz paliwa..."

Podatek od środków transportu ( "podatek drogowy"), jest obecnie zawarty w paliwie, więc zasadne jest przytaczanie składowych cen paliwa.

cyt.: "akcyza - czy zniknie po ewentualnym wprowadzeniu tytułowego podatku od samochodów spalinowych? to jest istotna informacja, ja odpowiedzi nie znam, a chętnie się dowiem."

wg ustawy przytoczone j powyżej- tak. podałem nawet punkt w którym to się znajduje. Niemniej jesdnak nie chciało Ci sie zajrzeć, lepiej napisać zgodnie z zasadą- nei znam się, ale się wypowiem.

cyt.: "podatek drogowy - transportowy - z du..y przywołany w tym wątku. No i co wykazałeś powyżej, wysykość podatku drogowego - transportowego, czy "drogowego" w paliwie który jest według Ciebie tożsamy z nowym pomysłem podatku od samochodów spalinowych?"

wg mnie tak. I nie z dupy. Podatek będzie zróżnicowany. A jeśli inaczej sie go nalicza- nazywany przez dziennikarzy nowym.

cyt." P.S.
21% w przypadku oleju napędowego ON oraz ok 28% w przypadku benzyny - stawki procentowe uzależnione są od kursu europejskiej waluty. Opłata paliwowa to w zasadzie jedyny podatek w cenie paliwa, który w całości przeznaczony jest na poprawę infrastruktury komunikacyjnej (drogowej, kolejowej).

to chyba to wyliczałeś nazywając podatkiem drogowym." tak, bo to jest podatek drogowy, który kiedyś ujszczałó sie w Urzędzie Gminy ( był to podatek lokalny), a następnie został zlikwidowany i wniosiony w cenę paliwa.

i teraz doprecyzowując:

cyt.: "stawki procentowe... [opłaty paliwowej]... uzależnione są od kursu europejskiej waluty"- że tak powiem, aby publicznie nie oskarżyć Cię o manipulację, czy też kłamstwo, napiszę że oszczędnie gospodarujesz prawdą.



cyt. "ekwilibrystyka słowno logiczna level hard, pomiesznie z poplątaniem po polsku.
A później się dziwicie, że się człowiek wycofuje z dyskusji..."

nie, wycofujesz się, ponieważ operujesz sloganami, bez argumentów.

wąski- przytoczony artykuł nie precyzuje o tym, że będzie nowy podatek, jedynie, że można gdzieś autem wjechać, czy nie ( upraszcając), choc nie jest wykluczone, iż będzie to do tego zmierzało.

Znamienne jest to, że najbardziej gadają o tym osoby, których to dotknie w najmniejszym stopniu. Pojazdy historyczne i inne i tak nie będą tym objęte.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-31 10:33:44 /


magicc - chyba będą zwolnione. Nie można w kaczogrodzie być pewny niczego dopóki nie będzie podpisanej ustawy. Że tylko przypomną sławetne ,,lub czasopisma".

A co do podatku - autorowi wątku chodziło właśnie o nowy podatek, który powiązany będzie bezpośrednio z normą emisji bo zaczęło się o tym pisanie wszędzie. Takiego podatku dotąd nie było a inne przywołane w dyskusji były, są i pewnie będą.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-31 10:44:14 /


dzięki Wąski, rozłożyłeś te całe nasze wywody jednym zdaniem. Nic dodać nic ująć.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-31 13:34:14 /


no i widzicie?
I po co było tyle pisać i się denerowywać nawzajem? :)))

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-31 14:04:31 /


Żeby nudno nie bylo 🤣

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-31 16:09:12 /


Nie no nudno to nie jest jak są wpisy po linijce, a takie podchodzące pod lekturę szkolna to już strach czytać żeby się szkoła w nocy nie śniła :⁠-⁠D

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-10-31 16:49:38 /


Aż korci napisać, że "prund bedzie" dużo droższy z Nowym Rokiem :D
Tak po prawdzie, to takie info dostałem w PGE, ale myślę że wymyślą coś na ostatnią chwilę.
Proszę nie traktować tego jako zaczepkę itd. i potraktować na luzie:)

PiotrekFCapri / 2023-10-31 17:31:47 /


Nooo, podchodzi pod politykę ;D

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-31 21:26:48 /


No i wbiłeś kij w rozdzielnie . Podzieliłeś Polaków na tych z prundem i tych co czekają jeszcze na elektryfikację swojej wioski .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-10-31 22:40:34 /


Biję się w pierś, nie chciałem nikogo poróżnić.

PiotrekFCapri / 2023-10-31 22:49:43 /


Nie dobieraj se :⁠-⁠)od kąd twed zapadł w sen zimowy to jakoś smutno się zrobiło haha

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-11-01 13:30:35 /


Tweed jest nie do podrobienia:)

PiotrekFCapri / 2023-11-01 14:43:43 /


Jeszcze kiedyś był jackob i też z taunusem :D

Kilgore / 2023-11-01 16:33:53 /


https://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/projekty/735_p.htm

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-01 17:35:43 /


konrad nie mieszaj - to projekt stary. Teraz muszą od nowa pisać

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-01 17:43:55 /


Jacob wypłynął na szerokie wody , na FB grasuje hehe

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-11-01 20:44:02 /


Jacob był uparty jak Tweed i nie dał się zniechęcić do taniego e32 :)))) pod 2 latach dostał depresji i wrócił do golfa 3 :))))

Janina / 2023-11-01 21:59:47 /


https://m.youtube.com/shorts/WzV3N-cj6Rg?si=JcSinPKU1JLOg6-0&fbclid=IwAR3i64tnhye68T5zWHozJA95TisU2KFMG6LkRuJz-fvTc9SLRUXcWEBjD-4

Mysza liil (EM) / 2023-11-02 00:05:21 /


Nie pierwszy i nie ostatni co po odgrażał się przez pół roku co to nie będzie i nie było hehe

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-11-02 07:18:06 /


podsumowanie...
https://www.youtube.com/shorts/rHkhoin-fFo

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-02 09:00:55 /


Czyli jednak trolle działają nadal, choć mam że jak to powiedział kiedys Niesiołowski: jak plankton w wysychającej kałuży.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-11-02 09:06:48 /


Hohoho 🧑‍🎄
coś czułem że mnie ucho swędzi ;)
Akurat się wylegiwałem na obczyźnie żeby sił trochę zebrać , od około poniedziałku zaczynamy truć dupala po całości bo auto zaczyna już jeździć z tablicami i mogę pozaglądać do mechaników itp
Zmieniam też mechanika bo się okazało że mój wieloletni jak podejrzewałem robił tak auto, że było na granicy urwania się czegoś...

P.s. też się stęskniłem 😎
P.s.s obiecuje że wyciągnąłem lekcje i będzie bardziej poważnie i merytorycznie 😁


Tweed / 2023-11-02 09:28:37 /


W sumie to jak może jakiś wysoki podatek by wszedł na auto to może w końcu duża część z Nas zaczełaby starociami z kregu naszego zainteresowania jeździć na daily, a nie trzymać tylko w garazu / krzakach, żeby nie było, a potem wsiadać do kilkuletniego plastika, bo tak łatwiej, szybciej, taniej i wygodniej:)

Tak, to co napisałem to celowa prowokacja:).

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-02 13:31:10 /


Sorry, ale tym razem nie kupuję tych speców z y-t. Artykuł, który przywołałem na początku jest datowany na 01.10.2023. Jeśli wtedy dali by takie przemówienia jak obecnie, to O.K. Tyle, że minął miesiąc, w mojej ocenie teraz jest to zwykłe "spijanie śmietanki".
Też dałem się złapać na te wyliczenia, o czym na samym początku wyjaśnił MetfaN. Cały czas twierdzę, że trzeba poczekać do przyszłego roku :)
Nie łapię o co chodzi z tymi trollami, przywołany art. pras. był powtórzony wówczas m.in. w onecie czy tvn24, teraz (tj. po miesiącu) hula w najlepsze wszędzie - więc czyje to są trolle :-D
Przyczynkiem do napisania wątku był art. w business insider (podlinkowany w onecie).
Z tym prundem, to sprawa ma się tak. Sporo czasu spędzam na wsi pod Wa-wą. Nie wnikając w kwestię przyłącza itd. interesuje nas (tj. mnie i sąsiadów) po ile będzie kilowatogodzina. To też, zadzwoniliśmy do PGE Mińsk Mazowiecki (nie wiem czy to ma znaczenie, ale przed wyborami) i miła pani poinformowała nas, że do końca roku wiadomo co i jak. Odnośnie taryf od początku 2024 to "czeski film, nikt nic nie wie" tzn. podała cenę (rynkową) jakiej należy się spodziewać, jeśli nic nie zostanie wymyślone.
Z grubsza rzecz ujmując, chciałbym wiedzieć z jakimś sensownym wyprzedzeniem na czym stoję :) a nie za pięć dwunasta.

PiotrekFCapri / 2023-11-02 13:43:50 /


Dred - pod warunkiem że każdy zarejestruje na żółte, bo nawet na przeglądzie (przynajmniej u mnie) nie jest już tak łatwo, a co dopiero dopłacać po kilka tyś rocznie do starego forda ? Raczej większość fordów pójdzie na żyletki, albo trafią pod siekierę do ciebie :D

Cena prądu jeśli jej nie zamrożą ma wynieść 1,70 a w 2022 była na poziomie 70gr.

Kilgore / 2023-11-02 13:57:42 /


Chyba nie do końca jest tak, że wszystkim się pomyliło z projektem z 2006r

Pisałem z kumplem który to lepiej śledził, i On twierdzi, że - "ostatnio była nowelizacja właśnie tego starego projektu Marcinkiewicza i dodano pojemność do kwadratu i przeliczniki dla aktualnych norm spalin. Dodatkowo dodano swego rodzaju stawki obniżające podatek, gdzie był przelicznik ile miesięcy od daty pierwszej rejestracji a datą sprowadzenia do polski auto przebywało za granicą - im krócej w Polsce, tym podatek niższy
ja to czytałem na stronie i była nowelizacja."

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-02 13:59:32 /


Dred - w zeszłym tygodniu sprzedałem swojego nowego plastika, na codzień jeżdżę Granadą lub Capri i równolegle szykuję pickupa na zimę i sól. Dostanę pochwałę? :)

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-02 14:03:06 /


Powiem Ci Dred że też z kumplem zaczęliśmy temat rozkminiać co by tu kupić żeby się załapało w 26r na historyka a żeby było tanie, proste i bezproblemowe na takie właśnie codzienne wożenie dupy :)

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-02 14:22:57 /


Tak, dostaniesz pochwałę. Co moge powiedzieć. Postawa godna naśladowania (w tym przypadku:)).

Kilgore, w 2024 to już mało który stary Ford będzie miał mniej niż 40 lat. Więc zółte nie będa potrzebne. Z automatu będzie pojazdem historycznym, które z tego co widzę są wyłączone. Więc na miękko. Nic nie pójdzie na żyletki, no chyba ze ktoś czytać ze zrozumieniem nie umi:)

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-02 14:24:42 /


ludziska - posprawdzajcie co macie powpisywane w normę emisji w Cepiku dla naszych starych Fordów.
Bo nigdzie nie mogę znaleźć info o ,,ND". Bo na automat załapania się na auto historyczne to nie liczę...
Jeżeli ND to jest poza normami ( takie "-1" dajmy na to ) to ciekawe jak będą liczyć przyszły podatek?

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-02 14:30:09 /


a tak jeszcze, ten sam koleś całkiem niedawno ... https://youtu.be/R_Zhqfa0AWA?feature=shared&t=55
Mimo wszystko, myślę że dobrze się stało (tak na przyszłość), że tyle rabanu narobiło się wokół tego tematu :)

PiotrekFCapri / 2023-11-02 15:59:06 /


https://www.youtube.com/shorts/rHkhoin-fFo

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-02 17:33:43 /


no było już, parę godzin temu:)

PiotrekFCapri / 2023-11-02 19:40:14 /


Co za interesująca dyskusja... Skoro temat jest taki nośny, to serdecznie polecam ten wykład:

https://www.youtube.com/watch?v=Inyd9Yt4nps

Krótko nie będzie, więc jeśli ktoś ma pamięć złotej rybki i wytrzymuje tylko do końca shorta z tik toka, niech lepiej idzie na piwo. Ale osobiście sugeruję wysłuchać do końca. Sam bym lepiej tego nie ujął.

orzeł Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-02 19:43:42 /


Oglądnąłem i muszę przyznać że... gość niby walczy z manipulacją przy czym sam ową manipulacje stosuje z którą walczy.
Po z pierwszymi ekstremami jakie podał we wszystkich kolejnych wyliczeniach dla aut popularnych nie wprowadził normy euro przez co wyliczone kwoty były absurdalne.
Podczas gdy dla mojej skody z euro 4 opłata wedle tych kalkulatorów to 200zł z hakiem. Dla Opla siostry czy Toyoty ojca też z normom euro 4 kwoty od 160 do 190 zł. Problem pojawia się przy euro3 gdzie podatek rośnie około 10x i niższych.
Kolega jutuber jakoś dziwnie o tym milczy co niestety podważa jego dobre intencje.
Sam materiał jak najbardziej ok tyle że oparty na grzechu założycielskim. Ale rozumiem że trzebabyło aby materiał miał swoją moc oddziaływania.
Tak że jak to twierdził dr House "wszyscy kłamią"

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-03 09:10:16 /


https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/podatek-od-samochodow-to-sciema-dotarlismy-do-szczegolow/5sl792y?utm_source=facebook_extra&utm_medium=social&utm_campaign=Facebook_vertical&utm_term=autor_6&fbclid=IwAR0IfzzJUr7uAIqdf6wfvMIEhLBpao2mbowcF4iSPdAK1sv166RU58GPSX0

Janina / 2023-11-04 01:59:32 /


Takie coś, nie mam pakietu premium, ale wyświetla się całość https://www.onet.pl/informacje/businessinsider/nowe-podatki-od-samochodow-w-kpo-obiecalismy-az-trzy/k96j5x2,211f4564

PiotrekFCapri / 2023-11-04 05:40:29 /


Oby to nie doszło do skutku. W tym kraju trzeba mieć jedno na uwadze.
Jaka by na początku ta danina, nawet niska była. Z czasem będzie tylko rosnąć i nie zostanie już wycofana.

Ale skoro zabytki będą z tego zwolnione to może będzie trzeba mieć jednego takiego na daily wyspawanego i wykonserwowanego 🤔

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-11-04 11:02:24 /


Czy to prawda, że od nowego roku nie będzie też można zgłaszać zakupu auta przez e-puap?

Chinodios / 2023-11-10 08:04:28 /


od stycznia znika obowiązek (i chyba możliwość?) zgłaszania zakupu pojazdu (zgłaszanie sprzedaży zostaje)
pojawia się za to obowiązek rejestracji, a co ważniejsze kara za jego niedopełnienie.
Problem w tym, że do rejestracji trzeba mieć przegląd, pozostanie chyba furtka rejestracji na tymczasowe tablice celem wykonania przeglądu.

Z powodu tej zmiany zniknie opcja jeżdżenia na czarnych tablicach poprzedniego właściciela na zgłoszeniu, trzeba będzie przerejestrować

ważne, prawo nie działa wstecz,
przed 2020 nie było obowiązku zgłaszania, jak się coś wtedy kupiło na umowy i nic z tym nie zrobiło to dalej nie trzeba robić.
Jak się coś kupiło 2020-2023 i zgłosiło ten fakt (jest czas do końca roku, z opcjonalną karą) to też dalej nie trzeba nic robić, na spokojnie zarejestrować kiedy będzie się chciało.
Dopiero jak się coś kupi od stycznia, trzeba będzie zarejestrować w miesiąc.

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 13:18:33 /


a co jak się kupi coś co nie przejdzie przeglądu przez najbliższe kilka lat?

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 13:38:06 /


na razie widzę tylko tą opcję co napisałem, rejestracja na tymczasowe tablice, wtedy nie trzeba przeglądu.
Ale może wprowadzą coś nowego jak się zaczną problemy

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 13:45:52 /


no miejmy nadzieję, tymczasowe są jak sama nazwa wskazuje tymczasowe. Miałem kiedyś problemy jak przekroczyłem 30 dni... a co dopiero idąc w lata.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 14:08:48 /


wiadomo że nie można później na tym jeździć... ale pytanie czy jest jakaś kara jak przerejestrujesz na tymczasowe i odłożysz do szuflady, jak nie ma kary, to mogą sobie najwyżej ponarzekać

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 14:54:22 /


Kiedyś mi „pani w okienku” właśnie zasugerowała tymczasowe blachy, bo jak sie nie wyrobisz w miesiąc to nic się nie dzieje od strony konsekwencji.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 15:53:50 /


i można raz przełużyć na kolejne 14 dni jakby ktoś w tych 30 nie zdążył

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-11-30 18:52:14 /


no ja też wtedy przedłużyłem i jakoś przeszło, ale mówimy o czasie liczonym w latach.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 21:29:59 /


Oddawałem czerwone blachy chyba z 10 miesięcy po terminie. Nie było problemu:)

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-11-30 21:50:24 /


Z tego, co ja rozumiem, to te starocie, które są martwymi duszami, to nie mają być skasowane, tylko dezaktywowane. Dowolny ruch na takim aucie spowoduje aktywowanie rekordu. Dziś jest podobnie, po pewnym czasie samochód znika z mObywatel na przykład, ale dziś rekord pozostaje aktywny. To ma być cała różnica. Nie panikowałbym.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-01 09:54:37 /


niestety nie,
teraz tak jest, wiele samochodów jest nieaktywnych w CEPIK, w mObywatel są nieco inne reguły, tam jeszcze mniej widać.
Mają problem z tym, że CEPIK jest zawalony nieistniejącymi pojazdami, które są dawno fizycznie zezłomowane czy rozłożone na części a widnieją w statystykach, są np. setki tysięcy Syren, Żuków itp
To wszystko zaburza statystyki, średnią wieku pojazdów itp
Mają to wykasować, wyrejestrować, nie będą też o tym indywidualnie informować właścicieli.
Pozostawią tylko furtkę, że pojazdy w ten sposób wyrejestrowane będą miały możliwość ponownej rejestracji.

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-01 10:34:02 /


to nie w tym wątku było o martwych duszach, ale ja też odpowiedziałem z rozpędu :)

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-01 10:36:23 /


Wiadomo z czym będzie się wiązać ponowna rejestracja ?
Ewentualnie jak najprościej zrobić 'ruch ' żeby taki pojazd nie został usunięty ?

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-12-01 10:56:53 /


https://www.capri.pl/forum/2266643#2369233

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-01 11:09:01 /


To czytałem , czyli nic nowego nie wiadomo , jeśli rejestracja będzie na zasadzie , wchodzę z kompletem i rejestruje , czy wykupuje OC i wraca to luz , ale jeśli wejdzie podatek od nowo rejestrowanych i te będą pod to podciągnięte to trochę lipa

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-12-01 13:39:07 /


dlatego lepiej zrobić ruch i się nie przejmować co będzie
to czyszczenie ma być chyba w czerwcu 2024, do tego czasu może będą jakieś dodatkowe informacje

Problem w tym że nie ma jak tego sprawdzać, tylko w WK
w mObywatel widać chyba tylko pojazdy z przeglądem w ostatnich latach
w ePUAP widać wszystkie które są zarejestrowane, ale nie wiadomo jaki mają status (archiwalny czy normalny), widać ważność ostatniego badania nawet jak jest z lat 90-tych, nie widać OC jak nie jest aktualne

kupiłem OC na miesiąc do jednego samochodu, nie ma go w mObywatel, jest w ePUAP ale nie widać tego OC (już się skończyło)

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-01 14:08:58 /


Ewentualnie może zgłosić zakup z przed 20lat ? To w przypadku auta na umowie a w przypadku zarejestrowanego to pewnie tylko przegląd albo OC

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-12-01 14:21:25 /


z tymi na umowie można zrobić przegląd i zarejestrować, jak nie da się zrobić przeglądu to zarejestrować na próbne i powinno być ok, wtedy jest świeżo zarejestrowany i nie trzeba kupować OC ani nic innego

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-01 14:44:29 /


Jak to dobrze, że już mam komplet aut na stanie i nic nie wskazuje abym coś kupował nowego. Teraz tylko czekam aż się ostatnie zestarzeje na tyle aby je na żółte wnieść :)

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-01 15:55:49 /


no i kolejna szopka z autami w tle. tym razem embargo na podtlenek biedy. ciekawe co z tego finalnie wyjdzie?
https://www.youtube.com/watch?v=c_rjpmx2q28

Janina / 2023-12-08 12:07:38 /


Temat mielony w zasadzie od początku wojny. Pojawiał sie i znikał.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 12:52:14 /


https://biznesalert.pl/polska-izba-gazu-plynnego-pigp-lpg-sankcje-embargo-rosyjski-gaz-energetyka/

Tak jak pisałem wcześniej. Niektórzy importerzy od razu zmienili kierunki dostaw i jest GIT, a inni ciągną jak sie da cały czas z Rosji i teraz płaczą. A już prawie dwa lata mijają, więc mogli zrobić jakies ruchy w celu dywersyfikacji dostaw.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 12:56:06 /


Tam w Ustawie jest zapis, że jest obowiązek zgłoszenia wniosku o rejestrację -- a nie przerejestrowania :) Także nie trzeba nic kombinować z żadnymi próbnymi i przeglądem ..... a dowód odbieramy dopiero jak będziemy mieli wykonane badanie techniczne -- ale przynajmniej auto nie będzie wisieć w próżni jak dziś... i łatwiej sprowadzone z UE jakoś naprawić będzie a nie że rejestracja musiała nastąpić w 30 dni. ( z poza UE nie było limitu czasowego).

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 13:10:07 /


Mike, składając wniosek o rejestrację musisz mieć kpl dokumentów i ważny przegląd, nie tylko do odbioru twardego, dlatego bierze się tablice tymczasowe "celem wykonania przeglądu"

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 13:18:06 /


Przy sprowadzonym owszem potrzebujesz ważne badanie do złożenia wniosku -- nie wiem jak przy już zarejestrowanym w Polsce. Z początku i tak dostajesz próbny dowód -- ciekawe czy zawiśniesz wtedy na odbiorze stałego dowodu (z powodu braku przeglądu) czy już na wstępie Ci odmówią ... jak zwykle ktoś tego nie przemyślał zapewne :) np. auto bez przeglądu spokojnie dało się zgłosić nabycie....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 13:48:53 /


zgłosić nabycie oczywiście można bez przeglądu, ale wniosek o rejestrację już nie, pytałem

kiedyś chyba tak było, że można było przerejestrować a przegląd chcieli dopiero do odbioru twardego dowodu, ale to już dawno

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 14:00:47 /


U mnie jak było mniej niż zdaje się 30 dni to już nie chcieli przerejestrować auta , miałem kiedyś taką sytuację

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-12-08 14:24:27 /


To mocno bez sensu -- mogli by po prostu dać negatywną decyzję -- ale by się było krytym, że wniosek złożyliśmy.

Na próbnych też auto w nieskończoność wisieć nie może -- jak je wyrabiamy to tam jest jakiś zapis że mamy te tablice zwrócić .... niemniej jedno auto na takich mam i sobie tak wisi od x lat już .... później przy rejestracji tez są niezłe cyrki -- (to nie są próbne wyrobione przeze mnie) :D ale pani w okienku zdziwiona, że można kupić auto na próbnych :D

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 16:05:25 /


art.74 ust.2 pkt 2b mówi, że nie wolno
"2b.
Czasowej rejestracji pojazdu dokonuje się warunkowo, jeżeli właściciel pojazdu złoży oświadczenie, że w okresie od tej rejestracji do wydania dowodu rejestracyjnego nie nastąpi zmiana w zakresie własności pojazdu."

chyba że z salonu

"2c.
Przepisów ust. 2a i 2b nie stosuje się w przypadku wniosku o rejestrację pojazdu złożonego przez salon sprzedaży pojazdów samochodowych, przyczep lub motorowerów lub uprawnionego przedstawiciela tego salonu, o którym mowa w art. 73 c ust. 1 pkt 1."

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-12-08 18:55:58 /


No auto ma zero szans przejść przegląd --- czyli wyrabiasz próbne i jeśli nie naprawisz to nawet sprzedać nie możesz -- kolejny absurd :D

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 20:12:51 /


Zakup z miękkim dowodem to już problem , miałem tak furę i potrzebny był człowiek na którego był ten dowód żeby odebrał twardy bo inaczej ani rusz , oczywiście potrzebny do tego też przegląd

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-12-08 20:45:34 /


"mogli by po prostu dać negatywną decyzję -- ale by się było krytym, że wniosek złożyliśmy"

jeśli się nie mylę, to wniosek można złożyć listownie, no i jak odrzucą to masz na to papiery.
Tak gdybam teoretycznie, bo kiedyś podważali mi kwity (z Włoch) na zasadzie nie, bo nie.
I już byłem bliski złożenia wniosku listownie żeby się do tego łaskawie ustosunkowali i uzasadnili odmowę.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 21:20:00 /


czyli jak człowiek na którego są próbne kopnie w kalendarz, albo nie ma się z nim kontaktu to ciekawe co wtedy. Raczej niech wydają drugie próbne ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-08 22:43:41 /


Pewnie ten kto ma akt zgonu może poświadczyć zaistniały fakt, a reszta to kolejne etapy które pewnie zależą od dobroci urzędu , w ostateczności sprawa spadkowa i spadkobierca nabędzie prawa do tematu. Czyli długa droga której nikt nie chce poznać

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2023-12-08 23:48:10 /


podobno można, tak samo na "miękkim dowodzie", urzędy się czepiają ale widziałem gdzieś artykuł prawny, że to niespójność przepisów, ogólnie nie mogą ograniczać dysponowania własnością, ale mogą się upierać i wtedy jest sytuacja patowa, w ostateczności sąd

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-09 01:23:54 /


a w przypadku zgonu to bez różnicy jakie blachy czy dowód, i tak tylko spadkobiercy mogą kontynuować

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-09 01:26:59 /


o tu:
https://sprm.org.pl/aktualnosci/dystrybutorzy-pojazdow/czy-mozna-sprzedac-auto-w-trakcie-rejestracji-czasowej/

to co prawda nie o próbnych/tymczasowych tablicach, tylko o pozwoleniu czasowym czyli miękkim dowodzie

z czerwonymi tablicami jest tak, że ten kto je wyrabiał musi je oddać, więc nawet jak się sprzeda to trzeba te blachy oddać a nowy właściciel musi rejestrować na siebie

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2023-12-09 01:43:12 /


idzie w dobrym kierunku
https://www.youtube.com/watch?v=yokey1sPsdA

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2024-03-09 13:39:46 /