logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » wnętrze » Jak odnowić skórzaną tapicerę?

Jak odnowić skórzaną tapicerę?

Mam okazję wejść w posiadanie skórzanych foteli. Problem w tym, że skórka jest na nich dosyć wytyrana. Nie jest na szczęście przetarta i nie ma dziur ale jest spękana i miejscami lekko stwardniała. Ogólnie wygląda na ostro brudną. Czy znacie jakieś domowe sposoby reanimacji takiego tworzywa? Jeśli tak to jak i czym.

banol / 2003-06-02 14:47:10 /


Kup w Ikei zestaw do pielęgnacji skóry Absorb. Kosztuje chyba 29 zł i całkiem nieźle działa.

Krzychu / 2003-06-02 14:54:26 /


po niespełna 20 latach odświeżę wątek :)

może nie chodzi stricte o odnowienie, bo wygląda dobrze, no i może nie skórę, ale...
Chodzi o to, że materiał - szczególnie na fotelach jest sztywny, boję się, że jak wsiądę moim dupskiem raz czy drugi to mi te fotele popękają... (w capri mi tak strzeliło pod du..ą na oryginalnym fotelu).
Pytanie brzmi czym to potraktować żeby zakonserwować, zmiękczyć, wzmocnić... ?

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-15 16:28:49 /


Nie siadaj :)

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-15 20:17:00 /


Chyba musiałbyś jakimś detailerom to dać. Oni zawsze mają pełne szafy jakichś specyfików.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-15 20:26:38 /


Ja jak w MB skóry miałem to używałem rrc leather conditioner i po tym były trochę bardziej elastyczne.

MetfaN / 2022-12-15 23:02:42 /


Tylko skóra to jednak skóra - do tego jest trochę fajnych rzeczy. A skaj... jak skruszał, to raczej już na straty :-(

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-15 23:35:23 /


No właśnie na taki jakiś specyfik z szafy miałem nadzieję, pewnie spróbuję tego rrc leather conditioner jak nic innego nie znajdę. Chyba gorzej nie będzie, nawet jak to nie skóra. Dzięki MetfaN

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-16 00:06:28 /


RRC polecam(i nie tylko ja)omijać jak najszerszym łukiem.
Jeśli to skóra, to jest trochę fajnych produktów, którymi można to zaatakować. Chociażby ADBL czy Meguiar's.
Jutro sprawdzę siuwax, którego używam w pracy do skóry, bo za cholerę nie pamiętam co to było, a w moim aucie pomógł wyraźnie na wysuszoną skórę. Zrobiła się trochę bardziej sprężysta po aplikacji. Ale to akurat było bardziej w postaci mleczka, a nie dressingu jak powyższe.

Jeśli natomiast to skaj, to temat jest trochę bardziej skomplikowany i musiałbym zasięgnąć opinii u mądrzejszych kolegów po fachu.

DrStein / 2022-12-16 00:54:47 /


Ja nie wiem jaki to jest dokladnie materiał, oryginalne fotele z dziobaka 73', ale chyba nie może to być nic innego niż skaj... Jeśli możesz podpytać to będę wdzięczny.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-16 06:46:13 /


RRC odpuść. Jeśli skóra to jeden z fajniejszych szpejów jakie miałem był od colourlocka. Mają zmiękczacz do skór, altleder softener czy coś. Tylko kwestią jest, że to na 90% jest skóra z plastikowej krowy i z tych środków nic specjalnie nie zrobi na niej wrażenia. Możesz napisać do nich, są dość aktywni w kwestiach doradczych.

Beddie Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-12-16 08:25:12 /


dzięki

zostawię ten link tutaj w wątku, bo to wygląda dokładnie jak to czego bym potrzebował, tylko, że to nie skóra...

https://sklep.colourlock.pl/altleder-softener-srodek-zmiekczajacy-do-skor/

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-16 08:46:25 /


faktycznie colourlock sprawnie odpisał:

Powierzchnie syntetyczne wymagają zastosowania nieco innych środków niż skóry naturalne. Skuteczna pielęgnacja skóry ekologicznej opiera się o preparaty, które są w stanie przeniknąć przez warstwę poliuretanu wykańczającego ich powierzchnię. Do usuwania plam i zapachów służą dedykowane środki czyszczące. Konserwacja ekoskóry jest natomiast możliwa, dzięki użyciu specjalistycznego PU Protectora od Colourlock.

https://sklep.colourlock.pl/pu-protector-srodek-do-konserwacji-skor-ekologicznych-i-plastikow/

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji wszelkie zabrudzenia zostają usunięte, a materiał nabiera pierwotnych właściwości – gładkości i elastyczności.Ekologiczna skóra jest mniej trwała – niż naturalna, dlatego nie powinniśmy zaniedbywać jej konserwacji.

https://sklep.colourlock.pl/zestaw-do-czyszczenia-ekoskory-colourlock/

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-16 09:11:27 /


Jeśli to skaj, czyli tworzywo ... jakaś tam odmiana polichlorku winylu można zrobić próbę preparatem silikonowym, przykładowo lepszym sprayem do uszczelek. Lub poszukać konkretnych zmiękczaczy do tworzyw. Środki do skór naturalnych raczej się nie sprawdzą.

amator liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-12-16 09:15:10 /


Rozjechany,

najpierw ustal, co to jest,
bo skóra i vinyl zupełnie inaczej się czyści ( w sensie innymi specyfikami).

Natomiast naprawia się już zupełnie podobno- oba materiały można kleić, szpachlować, lakierować.

Jeśli nie czujesz obrzydzenia, to zadzwoń do mnie.


magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-12-16 10:13:32 /


coś takiego ?

https://allegro.pl/oferta/sonax-silikon-do-konserwacji-uszczelek-gumy-100-ml-8501868108

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-16 10:17:21 /


ale jak mam to ustalić? to jest oryginalna tapicerka w dziobaku z 73r, na pewno wielu z Was miało z tym styczność. No i już wyżej było stwierdzone, że to skaj.
Nie mówimy póki co o naprawianiu, marzy mi się cudowne zmiękczenie.

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-16 10:20:30 /


Zaryzykowałbym tego kolorlolka, bo mam dobre doświadczenia z ich preparatami. Jak zrobiłem tym sztywną skórę w S80 to zrobiła się ładna, miękka i przyjemna. Sakwy z moto też ogarnął dobrze, od znajomych również słyszałem tylko pozytywne opinie. Przy preparacie do uszczelek obawiam się, że dupskiem szybko się to zetrze i wrócimy do punktu wyjścia. Acz ryzyko z testu jest niewielkie, taki szpej jest na prawie każdej stacji.

Beddie Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-12-16 12:34:10 /


https://allegro.pl/oferta/silikon-w-sprayu-wurth-12333424500

Ja mam to ... Mam też tapicerkę i dziobaka ;) Zara psiknę i zobaczymy co się będzie działo. Tylko muszę furę odkopać ze śniegu ...

amator liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-12-16 12:50:11 /


na mrozie to bym raczej nie sprawdzał

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-16 13:17:50 /


no popatrz Ty się... "Zapewnia wysoki połysk częściom z tworzyw sztucznych i chroni je przed pękaniem"

rozjechany liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-16 13:43:35 /


a Tobie pęka skóra na fotelu czy na dupie? :D bo to inny preparat trzeba wtedy :D

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-12-16 15:08:52 /


Co nie sprawdzał, co nie sprawdzał? ;) Przecież polichlorek vinylu to zwykły pecefał tylko jakoś tam uplastycznione. Więc natłuszczać to bezsens, bo jakbyśmy natłuszczali rurki, przewody ... jeszcze się gotowe rozpuknąć, jak wąż od chłodnicy olejem potraktowany ;)

Opryskałem właśnie tym Wurthem elementy skajowe w dziobaku i efekt jest przy -5 st. jakby starą suchą skórę natłuścić. Nie wiem jak długotrwały będzie efekt. Ale ja się na chemii bardzo nie znam, więc może są środki jakieś konkretniejsze, ale za 30 zł nie jest źle.

amator liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-12-16 15:22:42 /


polichlorek vinylu można zmiękczać rozpuszczalnikiem do puliuretanów,

tylko że to raczej nie praktykuje się do odnawiania, tylko do klejenia. I chyba nikt nie odważy się tym zmiękczać takiej dużej powierzchni, ale możesz próbować zbudować jakiś autoklaw z kartonu czy blachy, atmosferę z rozpuszczalnika zrobić, tylko daleko od domu, ludzi i żródeł ognia....

PCV ( PVC) to przy takiej temperaturze sztywne jest i taka jego natura. Przy plus 30 st C, będzie miękkie. Zresztą po tylu latach plastyfikatory dawno wyparowały, i zdaje się, że kiedyś nawet mówili że szkodliwe są.

reasumując- naprawy, nabłyszczania, odbarwienia- to jest opanowane. Zmiękczanie chyba dopiero czeka na odkrywcę tej metody.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-12-16 21:34:34 /