logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » ogólne » Czy jest szansa na klubowy kanał na CB ?

Czy jest szansa na klubowy kanał na CB ?

Witam
Wpadłem na taki pomysł ,czy nie dałoby rady stworzyć kanału na CB dla naszego klubu.
Oczywiście byłoby to umowne, ale pomyślałem że idea godna wrzucenia tego na forum ,tym bardziej iż szukałem na forum i znalazłem jedynie sprawy techniczne.
Nie wiem na ile możliwe jest stworzenie umowne takiego kanału ?

Vixent Vigilante...† Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 13:11:55 /


jak jechaliśmy na SO umawialiśmy się na jakiś tam dany kanał... ale chyba obowiązywałoby to tylko na zlotach. Niestety nie mam tak silnej anteny, nikogo z Wawy np. nie usłyszę we Wrocławiu :-)
ot może być to kanał 30 np. ;-)

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-09 13:52:15 /


no tak ale to nie chodzi o to by się cały czas słyszeć, ale np jadę w trasę i nadaję i wtedy większa pewność że ktoś znajomy się odezwie.
Wezwanie ew. pomocy w razie awarii auta ,konsultacja itp.... zalet jest mnóstwo

Vixent Vigilante...† Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 14:18:04 /


Problem w tym że jak ktoś jedzie to ma ustawiony kanał 19 bo na innym kanale niczego się nie dowie.
Miało by to sens gdyby zasięg CB był kilkadziesiąt lub kilkaset km. A przy zasięgu ledwie kilku szansa że złapiemy kogoś z klubu jest jak wylosowanie 5 w dużego :))

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-09 14:32:52 /


chyba ze ktos z klubu mieszka 2 ulice dalej od nas :]

Somebody Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 14:46:23 /


Co do CB to jeśli kcecie swój kanał to najlepiej radio ze wstęgami wtedy w modulacji USB lub SSB radio typu LINCOLN ma moc około 21W a podstawowe radia do 4W więc znaczna rużnica..Jeśli ktoś by wydał 500zł na takie radio i na porządnom antene i ustawił SWRa to będzie zasięg daleki Ja u siebie w domu spokojnie rozmawaim z kumplem który mieszka na górze Żar..
W tym razie można zejść np na 26.950 a nie jak na podstawei od 26.960 do 27.400..
No chyba, że ktoś ma radio z piątkami to można sobie posiedzieć, ale i tak przebija z innych kanałów..

Przemek. Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 16:06:13 /


ze co
???

wez przewin po polsku :) bo nic nie zrozumialem :)

♠MAD♥DOG♠ Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 16:11:42 /


Masz modulacje AM FM USB itd..I podstawowe radia majom zakres działania od 26.960 do 27.400 a taki Lincoln lub Jackson majom zakres od 25.610 do 30.100 MHz
Więc większy zakres 400kanałów a nie 40 jak na podstawie..

Przemek. Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 16:22:16 /


Przemek, weź Ty się jeszcze raz zastanów, co chciałeś powiedzieć i powiedz to ponownie. Z twojej wypowiedzi wynikają jedynie dwie rzeczy:
a. że jesteś na bakier z ortografią (i to mocno)
b. że jesteś osłuchany w slangu (CB)radiowym i chciałeś błysnąć.
Nic więcej nie widzę.

Bartłomiej Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-09 16:23:18 /


on nie pisze o CB tylko o krótkofalaraskich
to calkiem inna sprawa

ETC Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 16:33:44 /


Jakbyś się uczył to byś wiedział chodź trochę o krótkofalarstwie i radiokomunikacji..
A że jak ktoś nie rozumie to nie moja wina nie da sie tak przez połowe polski rozmawiać na AM z 4W..Zaskoczyłeś??

Przemek. Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 16:35:47 /


no to tymbardziej niech napisze po polsku :) (i nie chodzi tylko o ortografie :) )

♠MAD♥DOG♠ Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 16:36:21 /


Jak dla mnie to używa pojęć typowych dla kogoś, kto wchodzi w CB. Częstotliwości się mniej-więcej zgadzają, modele radyjek też, SWR to podstawa, żeby antena była dobrze zestrojona z obwodem końcowym radia. Pomylił niestety SSB z USB i LSB, ale to juz szczegół, błysnął "piątkami", których w Polsce jakos nie przyjęło sie używać, bo radia dają za małą separację kanalów, żeby dało się rozmawiac w piątkach, poza tym sama modulacja AM zastosowana w CB jest za szeroka na piątki.

Jakieś 12 lat temu bawiłem się w stacjonarne BC. Na wstęgach robiliśmy z kumplem łączności (DXy) z Francją.
Potem uciekłem w 2m, ale czasu nie starczyło, bo i studia, i praca, i kobieta...... :-)))

Pozdro

Bartłomiej Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-09 16:40:23 /


Też kiedy to było moje "hobby życia". Bawiłem się w DXy , a na wpomnienie tamtych lat zostało mi pudło QSLek z całego świata. Tylko to było na długo przez komórkofonią.

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-09 18:19:43 /


Przemuś, a nie prościej napisać że niektóre radia nadają w większym zakresie częstotliwości? Zamiast walić cyferkamy i tym trendi, dzezi slangiem :P ?
Chyba z 70% Lincolnów jest u nas nielegalne teoretycznie. Zresztą to chyba nie te większe częstotliwości, a długość anteny mają wpływ na zasięg.... ale ja się nie znam

UglyKid Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 19:48:32 /


Czy ja wiem może majom znaczenie krutsza niekiedy ciągnie tak samo daleko jak długa..A co do LEgalności to teraz żadna insytucja niesprawdza np umnie nikogo niebyło..

Przemek. Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 20:12:20 /


Ale przy drogowej kontroli mogą zażądać świadectwa homologacji chyba. Przynajmniej kiedyś mogli. Choć ja mam starusieńkiego Alana-27, na którego też nie mam papierów. Ale stare radio do starego samochodu pasuje :).
Ale nie wiem czy te nowe radia nie maja nasłuchu na dwóch kanałach naraz. Cos ostatnio gdzieś czytałem.....

UglyKid Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 20:36:05 /


Bardzo często Policja i Inspekcja Transportu Drogowego nas zatrzymywała i nic niemówili.

Przemek. Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 20:45:41 /


Odkądśmy weszli do UE, to na CB z mocą do 4W nie trzeba miec zezwolenia, etc.
Kiedyś by posiadac takowe urządzonko, trzeba bylo mieć kartę krótkofalowca, czy jakostakoś.
Poza tym nawet jak się uprze pan władza, to zawsze na seryjnych CB jest naklejka z numerem homologacji - przynajmniej w moim Alanie tak jest.

Pzdr

Palio Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-09 21:04:27 /


Kilkanaście lat temu z CB było tak, że trzeba było mieć radyjo homologowane, czyli mające tylko podstawową czterdziestkę kanałów oraz moc max 4W w modulacji AM/FM. Wstęgi były niedozwolone.
Dodatkowo, radyjo powinno być zarejestrowane w PAR/PIR (nie pamiętam co było wcześniej) - czyli jeśli dobrze pamiętam, to w Państwowej Agencji Radiokomunikacji.
W tym samym czasie, kiedy CB przechodziło swój rozkwit w miastach, można było spokojnie kupić radia niehomologowane, jak np. Cheetaah, Cobra czy inne wypasione Presidenty. Miały one albo większą moc, albo więcej czterdziestek (zwykle do pięciu), albo niehomologowaną modulację wstęgową, albo.... wszystko to na raz.

Z tą mocą na SSB to nie jest tak, że nagle radio ma 21 watów w tej modulacji. Zysk energetyczny wynika z samej fizyki modulacji amplitudy - SSB to AM z wytłumioną falą nośną oraz jedną ze wstęg. Jak się to policzy, to TEORETYCZNIE zysk energetyczny wynosi 1-4, bowiem żeby wyemitować jedna wstęgę SSB potrzeba tylko 25% mocy używanej przy "kompletnej" modulacji AM. ale to tylko teoria - w praktyce radia ze wstęgami dawały po kilkanaście watów w kijek, czyli antenę.

Natomiast prawdą jest, że dzięki takiemu zyskowi energetycznemu możliwe były dalsze rozmowy (DXy). Mnie osobiście najdalej udało się dokukać do Francji, gdzieś na północy. Nazwy miejscowości nie pamiętam, bo wszystkie QSLki kolekcjonował kumpel - właściciel radia.
Nawet mój kolega stary krótkofalowiec z dużym doświadczeniem był mocno zdziwiony, ze nam się udało. Ale niestety, taki wynik mieliśmy tylko raz.

Nie wiem, jak teraz wygląda życie na CB, szczególnie te stacjonarne - za moich szczenięcych czasów CB zastępowało nam telefon i pozwalało na rozmowy "konferencyjne" z kilkunastoma osobami naraz. Przy CB się jadło obiad, odrabiało lekcje, oglądało film i zasypiało dopiero o 2. w nocy. To coś tak jak teraz niektórzy mają z internetem...... :-)

Pozdroofka

Bartłomiej Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-10 11:39:42 /