logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » stowarzyszenie capri.pl » Czy strona capri.pl jest legalna ?

Czy strona capri.pl jest legalna ?

Według polskiego prawa strony internetowe aktualizowane częściej niż raz w roku to prasa. Dlatego też należy je rejestrować w sądzie jako czasopisma. W przeciwnym wypadku ich prowadzenie jest nielegalne. O tym, że polskie prawo jest niedostosowane do współczesnych realiów było wiadomo od dawna. Niestety, zamiast wykonać jakiś krok naprzód, wykonano bardzo duży i niebezpieczny krok wstecz. Sąd Najwyższy w swojej interpretacji zdecydował, że strony internetowe aktualizowane przynajmniej raz w roku powinny być rejestrowane. Jeśli są aktualizowane częściej niż raz w tygodniu, powinny być rejestrowane jako dzienniki. A skoro strona jest prasą, to prowadzący staje się automatycznie redaktorem naczelnym i jest odpowiedzialny za publikacje sprostować oraz za treść wpisów użytkowników. Takim wymogom podlegają więc prawie wszystkie polskie strony, łącznie ze sWeETaśNyMI blOgaSkAMi i zamieszczanymi pod nimi eLo kOmCIamI od koFFanYch loodZIkufF. ;Piotr Waglowski ze znanego serwisu prawniczego vagla.pl zwraca uwagę, że w pierwszej kolejności swoje strony powinny zarejestrować organy administracji publicznej. Zapytał Komendę Główną Policji czy zarejestrowała swoją stronę. Jak można się było domyślić, taka rejestracja nie została dokonana. Nie jest to dziwne. Absurdalne przepisy są omijane nie tylko przez zwykłych internautów. Miejmy nadzieję, że szybko zostaną zmienione.
( źródło-"Rzeczpospolita" )
Wobec powyższego istnieje więc pytanie czy nasz "Obi Wan" wraz z rejestracja stowarzyszenia zarejestrował nas również jako dziennik ?

cortinas !G.O.P! / 2007-08-30 07:06:38 /


Kaziu, płacisz 100 zaixu co miesiąc? ;P

Mysza liil (EM) / 2007-08-30 07:18:37 /


ta ustawa jest z przed 20 lat ... i nie zawiera nawet określeń "internet", "strona internetowa", "sieć" ... a nawet "komputer" ;\ W takim świetle, przepisy o których ostatnio jest głośniej w mediach, kompentowane są po prostu jako kopletnie odstające od rzeczywistości.

amator liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-30 07:30:58 /


Mysza jeszcze nie a co chcesz sie dołożyć ?

cortinas !G.O.P! / 2007-08-30 07:46:25 /


Widze ze oglądaliście wczoraj panoramę.

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-30 08:08:09 /


pamiętajmy że w Polsce nie mamy prawa precedensowego wiec postanowienie sądu najwyższego nic nie znaczy dla innych stron internetowych, może być jedynie wskazówką dla innych sądów. Idąc tym tokiem myślenia ulotki telepizzy które dostaje regularnie co tydzień i setki innych tez są gazetami bo są uaktualniane często i trzeba je zarejestrować. Śmiech na sali. Ponoć w tym roku ma być uchwalona nowelizacja ustawy która ma większość takich absurdów usunąć.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-30 08:14:27 /


Miejmy nadzieje że usunie , ponieważ ja również jak wiecie jestem włascicielem strony :/ Dlatego też to napisałem , a nie dlatego by wszczynać tutaj niepotrzebne spory o to czy ja mam zaiks , bo o to już chyba ja sie powinienem martwić - wy słuchacie muzy ,a to ja ( jak na razie ) ide siedzieć na trzy lata z karą 5 tysi. Za docinki więc jestem wdzieczny w tej samej mierze co Palio - rób coś dla Capri.pl to jeszcze dostajesz po łbie .(to zdanie oczywiście nie tyczy sie wszytkich). Palio szacun - nie tylko za hot-dogi.

cortinas !G.O.P! / 2007-08-30 09:38:50 /


Chyba nie obczaileś żartu. " :P "

Mysza liil (EM) / 2007-08-30 09:44:13 /


Sie wraca z nocki sie nie czai nic
Temat był całkowicie poważny,a zaiks to mój czuły punkt bo nie moge mieć banneru na stronie capri.pl ponieważ go nie mam.:/

cortinas !G.O.P! / 2007-08-30 09:49:10 /


Znowu jakieś napięcie czuję... Żeby się zaraz znów nie zaczęło.. :) Chyba za rzadko już się autka nam sypią, bo coraz częściej rozmawiamy o polityce, efektach cieplarnianych i przepisach :)) (sorry za off-topic)
Co do tematu: No.. ale internet to chyba z założenia wolne medium.. czyż nie?

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-30 09:50:05 /


zaiksu oczywiście :) ..wybacz Mysza w takim razie:)

cortinas !G.O.P! / 2007-08-30 09:50:31 /


A i własnie mnie to strasznie drazni MILO .. fajnie że poruszyłeś ten temat .. całą noc słuchałem o tym w radiu .. jak by sie wydawało internet wolnym niby jest .. ale jak sam widzisz .. nie :/ a to zaiks a to jakieś inne duperele .. nie ma wolności ..ja teraz gram jeszcze w niemieckim radiu i tam nie ma takich ceregieli płaci sie minimalne kwoty za wykorzystywanie cudzych nagrań i wszytko .. juz nie wspominając o czepianiu sie stron internetowych ( kto by wogule pomyslał o takim bezsensie) a jednak polska to taki idiotyczny kraj.

cortinas !G.O.P! / 2007-08-30 09:54:09 /


Moja składka wynosi sto złotych i przeznaczam ją tylko na istnienie strony ( bo nic innego z tego klubu nie mam ) dlatego ta sprawa mnie interesuje.I dlatego zamieściłem ten artykuł ku ogólnej wiedzy.

cortinas !G.O.P! / 2007-08-30 10:01:10 /


tylko spokojnie tak od razu to nas nie wsadzą, brak recydywy, najwyżej coś w zawiasach dostaniemy :)

.STICH. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-30 11:13:02 /


2 lata w zawieszeniu:D hehehehehe placi ten kto chce wiec o co chodzi????? ja tez musze wplacic:) cus mi sie zapomnialo:P

cichymk Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-30 11:39:10 /


Cortinas, to, że ten kraj jest powalony to akurat żadna nowina a i pojawienie się netu było z góry skazane na to, że w końcu ktoś będzie chciał położyć na tym łapę i zarobić kasę. Tylko wtedy jeszcze nie wiedzieli jak.. :// Druga sprawa jest taka, że dla polityków lepiej jest, żeby media były w czyich łapach. Dlatego taka nagonka na radia studenckie, jakieś telewizje w akademikach itd. I kurcze nie jest ważne, że jakieś studenciaki zrobiły sobie stronkę jakąś, żeby pomagać staruszkom robić zakupy tylko od razu nazywają to "piractwem". Ale w tym kraju już mnie nic nie zdziwi..

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-30 12:01:08 /


cos powiem
Kaziu zastanow sie czy nic wiecej z tego nie masz ???

Wojdat Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-30 17:56:06 /


wojdat ma racje ile razy z jakim kolwiek problemem tu piszemy??? i zawsze dostaniesz odpowiedz:) czy czesci jakby karzdy mial szukac szcesci i jezdzic po polsce to by stracil wiecej niz tylko 100 zl:)

cichymk Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-08-30 20:53:09 /


Oj , nie przeliczajmy w ten sposób.. mógłbym równie dobrze nie płacić nic a mieć równie wiele.Ale chcę być członkiem stowarzyszenia , które coś robi ( może za wyjątkiem sadzenia rabatek ;P ). Miejmy więc nadzieję że prawo w Polsce sie zmieni.

cortinas !G.O.P! / 2007-08-31 07:06:05 /


A ja i tak uważam, że to wraża robota Zarządu, który już nawet potrafi SN nakłonić do wydania orzeczenia pozwalajacego uzasadnić zamknięcie strony przez Stowarzyszenie, żeby mieć mniej roboty i móc spokojnie zrealizować swoją samolubną żądzę zagarnięcia toru w Miedzianej wyłącznie dla siebie.
Podsumowując:
Koleżanki i Koledzy postuluję o:
- zastanowienie się czy pewnych kwestii nie warto przenieść do korespondencji prywatnej np. z Zarządem
- nie poruszanie na forum publicznym kwestii typu czy ktoś placi zaiks czy nie i dlaczego (jedno wiemy, że Zarząd drenując budżet Stowarzyszenia zaiks za Miedzianą opłacił i to niech będzie na tyle)
- nie reagowanie na forum publicznym na tematy typu "Jak kupić samochód od Jana Słupa"
- jeżeli ktoś ma jakiś pomysł na wybrnięcie z konkretnej sytuacji np. pranej przeniesienie tego również do korespondencji prywatnej, z prostej przyczyny- tego typu rzeczy lepiej jest załatwiać w zaciszu prywatnej poczty niż na forum publicznym, gdzie każdy może to przeczytać, nie wyłączając tych którzy z różnych powodów czytać tego nie powinni.
Pozdrowienia

Yendrek Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-08-31 09:01:08 /


a później moze skończyć się jak z hotdogami Palia...

michukrk Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-01 14:47:58 /


zjemy stronę :P

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-01 14:49:46 /


wystarczy dodać to jako jeden z punktów blokujacych konto.Tematy niezgodne z prawem.

cortinas !G.O.P! / 2007-09-02 13:34:27 /


jest nielegalna jeśli nie jest zarejestrowana wegług precedensowego orzeczenia sądu najwyższego




(chciałem zeskanować z rzeczpospolitej artykuł na ten temat specjalnie ale zostawiłem ją w szkole:P)

Marek F Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-11 19:08:27 /


w polsce nie mamy prawa precedensowego przypominam :)

poza tym :
http://di.com.pl/news/17480,Nie_wszystkie_strony_internetowe_wymagaja_rejestracji.html

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-11 19:29:44 /


nie mamy, wiem. Ja przytaczam to jak wyraziła się Rzeczpospolita. Każda strona wymaga rejestracji, od stron takich jak onet po domowe strony ze zdjęciami Twojego psa... Rz postawiła jeszcze ciekawe pytanie o rejestrację blogów

Marek F Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-12 08:42:28 /


Igor Janke: Internet do rejestracji

Sąd Najwyższy uznał, że każda strona internetowa, która jest aktualizowana częściej niż raz do roku, powinna być rejestrowana w sądzie.

Postanowienie to jest być możne zgodne z literą prawa prasowego, ale nie ma żadnego związku z rzeczywistością. A to jest niebezpieczne.

Bo co oznacza? Po pierwsze, że tak jak dziennik i inne czasopisma traktowane będą nie tylko strony internetowe zbieraczy kapsli, właścicieli sklepów internetowych, ale też administratorzy strony Sądu Najwyższego (ciekawe czy sędziowie zarejestrowali swoją stronę WWW).

Do sądu musi pójść właściciel rodzinnej strony, na której umieszcza zdjęcia swoich dzieci, i opiekujący się listą dyskusyjną mieszkańców osiedla. I tak dalej.

Zapewne okaże się, że każdy bloger obowiązany jest zarejestrować swój blog jako czasopismo. Kilkumilionowa rzesza polskich anonimowych blogerów będzie musiała oficjalnie rejestrować się i podawać swoje dane osobowe. Swobodna dyskusja w Internecie może zostać mocno ograniczona.

Niewykluczone, że to zbyt czarna wizja, ale na razie każdy sąd będzie mógł skazać właściciela dowolnej strony internetowej, który nie będzie chciał czy nie będzie w stanie dopełnić tego obowiązku. A chodzi o miliony stron. Ciekawe zresztą, jak sądy obsłużą tylu klientów?

Można się zżymać na decyzję Sądu Najwyższego, żartować z parlamentarzystów, którzy nie zmienili absurdalnego dziś prawa prasowego. Ale przestaniemy się śmiać, kiedy zapadną pierwsze wyroki.

Problem w tym, że Sąd Najwyższy wydał w tej sprawie postanowienie. Czemu służy taka decyzja? Po co państwo ma to wszystko kontrolować? To realne zagrożenie wolności słowa. Sędziowie - wierzę, że bez złej woli i nieświadomie - podjęli decyzję, która może doprowadzić do wydawania wielu niepotrzebnych i szkodliwych wyroków.

Wyjście z tej sytuacji jest tylko jedno: trzeba natychmiast zmienić prawo prasowe.

Marek F Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-12 08:44:14 /


aha... i są już pierwsi skazani :) tylko nie mogę jakoś znaleźć komentarza do tego artykułu

Marek F Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-09-12 08:46:19 /


Filip wybacz że tak późno wróciłem do tego wątku , ale jestem wdzięczny za poszerzenie mojej wiedzy na ten temat.
Zresztą nie tylko Tobie dziękuję ale i Kohasiowi <szacun>
Moim zdaniem jest to ważna kwestia.Jeśli jednak jest inaczej to proszę zamknąć wątek.
Pozdrawiam.

cortinas !G.O.P! / 2008-01-25 00:23:25 /