logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » wypowiedzenie 2 raty oc, opinia o zabytkowym charakterze

wypowiedzenie 2 raty oc, opinia o zabytkowym charakterze

witajcie,
mam nastepujacy problem,
mam ubezpieczenie w PTU na Capri w 2 ratach. Polowa ubezpieczenia przypada zdaje sie na 14 X wiec termin platnosci 2 raty wyznaczono mi na ten piatek (12X). Jako ze nie stac mnie na oplacenie drugiej raty, oraz nie bede jezdzil Capri w zime, chcialem wypowiedziec ta umowe.
powiedzcie czy wypowiedzenie umowy zwolni mnie z obowiazku placenia drugiej raty?


druga rzecz jest taka ze mialem miec opinie o zabytkowym charakterze, ale niestety nie zdazylem, czy prze te kilka dni ( podejrzewam ze opinia bedzie w przyszlym tygodniu) od wymowienia oc do otrzymania opinii ktos sie przyczepi o to ze mam woz bez ubezpieczenia?

dzieki za pomoc.

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-10 15:07:53 /


Może się nie przyczepi, może przyczepi...
Sytuacja wygląda tak (zgodnie z ustawą) - umowę zawarłeś na rok i na tyle ona obowiązuje. Jak ją wypowiesz, to musisz zapłacić drugą ratę, OC masz do końca umowy.
Może się zdarzyć niedoinformowany agent, który uzna twój tok rozumowania (znam takie przypadki), ale nie masz takiej gwarancji, podobnie nie masz gwarancji, że ktoś w centrali się potem tego nie dopatrzy.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-10 15:11:45 /


czyli placic musze tak czy siak bo sie do tego zobowiazalem?

wiec na razie moge sie wyluzowac (poniekad) i zaczac bawic sie w opinie na spokojnie bo i tak musze zaplacic wiec nie ma co sie spieszyc.
najwyzej przedstawie w przyszlym tyg opinie i od razu mi zwroca kase, dobrze rozumiem?
:)

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-10 15:14:26 /


tylko nie daj sie w konia zrobić jak ja , że gdy pojechałem wymówić OC poprzedniego właściciela to mi powiedzieli że nie przyjmą wymówienia bo jedna rata nie zapłacona. Skonsultowałem się ze znajomym co pracuje dla allianza i sie okazało że wymówienie muszą tak czy siak przyjąć. Mało brakowało a bym nie zdążył wymówić.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-10 15:19:06 /


no dobra, to powiedzcie, jak to jest.
czy mozna bez zadnej opinii po prostu wymowic ubezpieczenie. nie motywujac tego niczym, po prostu wymowic?
a pozniej po paru dniach byc chronionym opinia?

mam obowiazek placenia czy nie?

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-10 15:22:40 /


Masz obowiązek płacenia, nie wymówisz bez jakiejś podkładki typu umowa K-S. W polskim prawie jest nawet tak, że gdy np. wyzłomujesz auto, nie wypowiesz OC, i nie będziesz płacił, to będziesz musiał zapłacić zaległe składki + odsetki od ubezpieczenia wirtualnego auta, które to może funkcjonować już jako wózek pod supermarketem.

zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-10 15:45:18 /


Masz obowiązek płacenia, bo OC zawarłeś na rok.
Nawet jak będziesz miał opinię za tydzień, to nic ci nie zwrócą.
Są co prawda przypadki inne, ale są niezgodne z ustawą i różnie może być.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-10 15:45:19 /


Potwierdzam. Zapłacić musisz, bo zawarłeś ROCZNĄ umowę ale skorzystałeś z promocji płacenia w dwóch ratach. Obojętnie co by się stało (wyrobienie opinii, wypadek, remont itd..) OC masz zawarte i musisz za nie zapłacić. No, chyba, że auto .. sprzedasz :)

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-10 15:59:53 /


co do mojego wymawiania to sytuacja była taka ze już miałem nowa polisę wykupioną a starą wymawiałem tak aby po jej zakończeniu nie była przedłużona, i tej sytuacji dotyczyło stwierdzenie że muszą przyjąć twoje wymówienie.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-10 16:09:01 /


sporo tu namieszaliscie wiec moze krótko i konkretnie, jednym zdaniem:

Polisę OC mozna wypowiedziec w dowolnym momencie jej biegu,
jeśli tylko z ustawy wynika, że ustał obowiązek jej opłacania.

i tyle na ten temat ;)
a teraz co to oznacza:

1. oznacza ze jak sprzedasz auto i nie masz obowiązku posiadania polisy OC - mozesz ją wypowiedziec z dniem zaistnienia tego faktu
2. oznacza ze jak masz wiadomą opinie rzeczoznawcy i nie masz obowiązku posiadania polisy OC - mozesz ją wypowiedziec z dniem zaistnienia tego faktu

Kwoty zaplaconych juz wczesniej skladek - są zwracane.
Niech nikt mnie nie przekonuje ze jest inaczej, a jesli zdarzylo sie komus cos niezgodnego z tym co powyzej napisalem - znaczy to tylko tyle ze jest dupa i pozwala by urzedasy nim manipulowali ;) ale coz, nieznajomosc prawa szkodzi ...
Mną tez próbowali kiedys w identycznym przypadku, ale ja z nimi nie dyskutuję
Nigdy nie dyskutuję - skladam wypowiedzenie z uzasadnieniem i oczekuję na decyzję wraz z podstawą prawną, np takie: http://tcs.mystat.net/etc/szablon.wypowiedzenia.oc.doc

ETC Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-10 16:59:05 /


dodam jeszcze ze zrobiona jest tez wersja w PDF dla tych co Worda nie mają
http://tcs.mystat.net/etc/szablon.wypowiedzenia.oc.pdf

ETC Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-10 17:04:24 /


Kolego ETC - nie mieszaj - proszę.

ad-1 Poniewaz prawa i obowiązki przechodza na nowego właściciela - NIE MASZ PRAWA wypowiedziec tej umowy. Jedynie masz obowiązek powiadomić o zmianie właściciela.- art 31 ust 1 i 2. Ustawa z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych

ad-2 Nie znalazłem we wzmiankowanej ustawie takiej regulacji. Umowa obowiązuje na czas zawarcia, mozna jedynie posiadajac stosowną opinię nie zawierać nowej - rocznej umowy, a np. okresową - art 33.

Od razu zatrzegam się - niekometencja się szerzy szeroko - więc nie pisz: a ja to załatwiłem tak i tak. Na Twoje pismo moja odpowiedź byłaby krótka - proszę przeczytać CAŁĄ ustawę a zwłasza przytoczony juz art. 33. Po wygaśnieciu lub skutecznym wypowiedzeniu umowy - rób co chesz.

A wracając do początkowego pytania - jak nie masz teraz kasy - zapłacisz później.
Ale jeżeli przyjdzie przedsądowe wezwanie do zapłaty - PŁAĆ !!!
Na pytania co się stanie gdy ....? - są juz odpowiedzi - wystarczy poczytać a nie tylko zadawać te same pytania.

Milo - widzę, że nauka nie poszła w las :)

mtango / 2007-10-10 18:30:30 /


Nie poszła, mtango.. nie poszła :)) Winka się musimy napić koniecznie! (pamiętam, a jak!) ;D A z racji tego, że się już z firmami nawojowałem, to staram się podpowiadać co już wiem :)

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-10 18:39:02 /


mtango - mieszasz ludziom w glowach prawniczą terminologią

ad ad-1
zapytaj tego kto idzie do ubezpieczyciela po sprzedazy auta po co tam idzie - odpowie Ci: "Idę wypowiedziec OC"
takiej terminologii ja tez tu uzywam by sprawę przedstawić ludzkim jezykiem,
ale Ty musisz pisać "powiadomić o zmianie właściciela.- art 31 ust 1 i 2. Ustawa z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych"
ja piszę "wypowiedzieć OC"

ad ad-2
_Kazda_ umowa obowiązuje na czas zawarcia wiec nie wiem po co napisales ze ta rowniez,
ale nie znaczy to ze umów nie mozna zrywac czy zmieniac.
Tą umowę zrywam bo przestał obowiązywać mnie nakaz jej respektowania (jeden z wielu nakazow opisanych w ustawie mowiących kto i w jakich przypadkach takowy nakaz posiada),
a nie istnieje zakaz zrywania, bo jak sam stwierdziles nie znalazles w ustawie takiej regulacji.
Zapewniam Cię, że dyrektor Inspektoratu PZU Siedlce - również nie znalazł :)

Widze ze jestes typem czlowieka z którym czesto sie spotykam w urzedach,
tacy twierdza ze:
nie wolno - zawsze jesli nie pisze ze wolno
a jest delikatnie inaczej:
nie wolno - tylko jesli pisze ze nie wolno

ETC Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-10 21:47:37 /


Merytorycznie mogę odpowiadać - ad personam - NIE.
Jest tylko taka jeszcze różnica - że ja wiem o czym piszę, a Ty tak sądzisz.

mtango / 2007-10-10 21:57:47 /


ja przyznam racje mtango , od pierwszego capri jest moim agentem ubezpieczeniowym i jego rady zawsze były trafne i wiele mi pomogły

PS. Marek kiedy moją nową polise wkoncu dokończymy hehe ? :)

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-10 23:57:56 /


hmm,
no to powiedzcie mi jeszcze jakie skutki bedzie mialo to jak NIE zaplace tej raty?
w razie kolizji (odpukac) oc jest nie wazne? jakie to ma konsekwencje?

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-11 00:59:18 /


OC jest ważne do końca trwania umowy. Byc może jakieś odsetki, ale raczej nie kiedy wpłacisz sam. Powiem więcej - jeżeli weźmiesz polisę na przelew i nie wplacisz nawet pierwszej raty - i tak jest wazna. Najwyżej zapłate sciągnie windykacja.

mtango / 2007-10-11 09:26:12 /


ETC - niestety nie masz do końca racji. Udało ci się wypowiedzieć OC - fajnie. Ja też nie doczytałem do końca ustawy i mi się też udało, bo robiłem wrażenie, że wiem co mówię. Natomiast niestety to nie jest zgodne z ustawą i jak by się ktoś dopatrzył, to mógł być problem.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-11 09:44:41 /


Ja miałem problem z OC i chciałem "na chwilę" sprzedać auto i zaraz je odkupić i nic nie wyrejestrowywać ani nie rejestrować ponownie. Nie wiem czy by to przeszło bo udało mi się załatwić to inaczej.
A teraz z zupełnie innej beczki: dlaczego Policja pyta o dowód wpłaty drugiej raty, skoro umowa jest zawarta na rok i niezapłacenie jej nic w tej kwestii nie zmienia??

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-11 11:30:00 /


mnie policja nie prosiła dowód wpłaty nigdy :)

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-11 15:31:13 /


Pyta z przyzwyczajenia. Możesz powiedzieć - a co to was obchodzi - ale wtedy np. stan techniczny samochodu. Albo grzecznie wytłumaczyć, że ( najlepiej się powołać na ubezpieczalnię) nie trzeba wozić z sobą - wystarczy polisa.

mtango / 2007-10-11 19:12:09 /


Etc - ty na naprawdę coś źle rozumiesz. wypowiedzieć umowę możesz nawet zaraz po jej zawarciu ( widziałem już coś takiego, najczęściej przy umowach pakietowych przy nowych autach ), tyle tylko że wypowiedzenie zadziała w dniu zakończenia okresu ubezpieczenia ( tzn. za rok ).
a tak wogóle to gdzie znalazłeś zapis, że w mając ,,opinie" możesz wypowiedzieć umowę? bo jeżeli umowa jest na rok to na jakiej podstawie zmieniasz jej zapisy? włąsnego widzimi się?
pierwsze słyszę...

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-13 20:49:42 /


Jeżeli jest na rok i sprzedasz samochód - to wycofując umowe i dostając zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres zmieniasz w jakiś sposób jej warunki ?? Nie wydaje mi sie ....

Podobnie w przypadku uzyskania opinii ustaje konieczność zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej .... ale tego przypadku w zapisach ustawy nie ma. Jest sprzedaż / kradzież / złomowanie ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-14 00:47:33 /


Cześć Jestem tu nowy i witam wszyskich oprócz starego forda mam jeszcze kilka 2 kołowych sprzętów. Chcialem w tym roku zrezygnować z płacenia Oc bo takie mam prawo jeżeli pojazd jest weteranem szos.Umowe mogłem tylko wypowiedzieć po opłaceniu drugiej raty wraz z jej upływem.
Pozdrawiam!!!

GrigorijXXX / 2007-10-14 09:51:17 /


dokładnie Mike - a w sprawach nieuregulowanych w ustawie zastosowanie ma KC.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-14 11:27:28 /


no to cię nabrali jak mnie, wypowiedzenie muszą przyjąć tak czy siak, kwestia windykacji jest odrębną sprawą. Tak przynajmniej słyszałem od agenta ubezpieczeniowego.

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-14 11:29:54 /


Przetrenowalem wypowiedzenie jeszcze raz, tym razem wybralem sobie za cel Alianz bo gdzies tu padla jego nazwa
Rozmowa z centralą zaczela sie od stwierdzenia ze nie moge wypowiedziec umowy
Po minucie rozmowy ze mną centrala jednak zmienila zdanie i poszla sie naradzic ;)
Ostatecznie poproszono mnie o złozenie pisemnego zapytania w tej kwestii
Otrzymalem pisemną odpowiedz z prosbą o podania danych pojazdu i polisy w celu pozytywnego rozpatrzenia sprawy z:
Wydział Ubezpieczeń Komunikacyjnych
Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie
Tel. 022 567 41 76

Wynik:
ETC : Ubezpieczyciele - 2 : 0

a Wy sobie dalej teoretyzujcie i róbcie tylko to, co wg ustaw WOLNO
ja bede robił to, co NIE JEST ZABRONIONE

ETC Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-14 15:10:24 /


Ludzie ..... zgodnie z prawem, umowę OC zawiera się na rok.

Jak zawarłeś umowę OC np 14.04.2007 to choćbyś nawet na penisie stawał to nie możesz jej wypowiedzieć czy rozwiązać, z powodu zrobienia papierka na pojazd unikatowy. Umowa zawarta dnia 14.04.2007 obowiązuje na rok.

Rozwiązać ją możesz tylko, gdy sprzedasz samochód i chyba z 2 innych powodów. (nie pamiętam z jakich, ale to jest w ustawie).






RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-14 18:21:37 /


Nie można rozwiązać umowy z powodu sprzedaży pojazdu. Sprzedając mamy obowiązek przekazać kupującemu polisę i w ciągu 30 dni powiadomić zakład ubezpieczeń o fakcie sprzedaży. Polisa zachowuje ważność do końca okresu, na jaki została zawarta, chyba że kupujący w ciągu 30 dni od zakupu ją wypowie. Tylko w takim wypadku dostaniemy zwrot niewykorzystanej składki.

http://www.allianz.pl/x_main.php?id_kategorii=276

/ 2007-10-14 18:41:55 /


jak widać wszyscy odczytują zapisy ustawy tak samo, oprócz ETC.
oczywiście każdy ma prawo mieć swoje zdanie.

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-14 19:34:37 /


jak widac wszyscy sa teoretykami :D
moja praktyka w dwoch przypadkach pokazuje ze umowe się zrywa
to wszystko co mam do powiedzenia w tej sprawie,
nie zamierzam testować na jeszcze kolejnym ubezpieczycielu bo skoro 2 dowody Wam nie wystarcza to i 20 tez nie pomoze :)

dalsza dyskusja bezcelowa, z mojej strony EOT

ETC Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-14 21:30:02 /


ETC, ale ja mam jeszcze jedno ALE :) Chodzi o czas generalnie. Wszyscy wiemy jaka jest u nas biurokracja. To, że coś tam uskuteczniłeś przy aprobacie lub niewiedzy agenta, nie znaczy, że sama FIRMA nie upomni się o swoje po odnotowaniu "błędu". Ja np. wypowiedziałem w Allianzie umowę (złożyłem pismo, jak chcieli, na firmowym druczku, wypełnionym przy Pani kierownik). Ponieważ mam papier rzeczoznawcy - ubezpieczałem autko na miesiąc, a po miesiącu jeszcze jeden. Tyle. Potem autko stało pół roku czasu. A po tym okresie wykupiłem OC w PZU bo mi wyszło taniej. Co zrobił Allianz? Od roku przysyła ponowne wezwania do zapłaty automatycznie przedłużonego OC w ich firmie. Twierdzą, że żadnego wypowiedzenia nie było i teraz sie muszę z nimi użerać. Dzwoniłem już z 5 razy do ich głównej siedziby. Cały czas w rozmowach pojawia się temat: skoro ma pan inna polisę, to prosimy przesłać nam ją faksem. A ja na to - czemu? Przecież nie muszę posiadać polisy. Na to oni, że bez innej polisy (notabene mam OC, ale nie chcę baranom nic kserować, bo nie widzę potrzeby) ich polisa jest więc ważna.

Jaki z tego wniosek? Ty sobie, Oni sobie. :)

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-15 01:34:38 /


MILO, skoro wypowiedziałeś umowę, to powinieneś mieć poświadczenie tego. Do mnie też jakiś czas temu przysłali pismo z pogróżkami i dopominaniem się o haracz. Także twierdzili, że nie mają mojego wypowiedzenia, ale na szczęście ja miałem. Przesłałem faksem i się odp... ode mnie :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-15 08:34:57 /


Kierowniczka coś tam marudziła (a wypełniałem to w jej biurze), ze nie może zrobić mi kopii, bo cooooś taaaaam .. I powiedziała, że niedługo pocztą przyjdzie do mnie zawiadomienie o rozwiązaniu umowy i przyślą mi papier o bezszkodowości i ilości zniżek. Papier przyszedł, drugi już nie. Ale ostatni telefon (w którym już rozmawiałem podniesionym głosem) załatwił chyba sprawę raz na zawsze, bo już się odkleili ode mnie :)

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-15 23:08:24 /


ETC - to, że udało Ci się zrobić coś co nie jest zgodne z przepisami, to nie znaczy, że tak mamy wszyscy robić. Udało Ci się - ok. Ale zgodnie z prawem i ustawą nie ma takiej opcji, żeby robiąc papierek "o unikatowości" rozwiązać umowę OC przed rokiem od daty jej podpisania. A to, że panowie i panie w firmach ubezpieczeniowych często się nie znają to inna sprawa.

RAV :) Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-16 18:12:33 /


Milo - te polisy na miesiąc sie nie przedłużają więc mogą sie łaskawie odczepić ;-)) Jedynie roczna sie przedłuża ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-17 00:36:17 /


No tak, Mike, ale oni właśnie próbowali mi wcisnąć kit, że ta roczna jest przedłużona. Jak ich opieprzyłem raz a porządnie mówiąc, że mogliby przynajmniej wysłać zawiadomienie albo druki do zapłaty wcześniej (zwykle tak się robi) a tak wykupiłem kilka razy OC na kilka następnych miesięcy. Poza tym jak zacząłem drzeć ryja, to dziwnie zmiękli i juz jest cisza. No i o to chodzi, o to chodzi. :)

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-10-17 01:14:34 /


Druki do zapłaty dostaje tylko z PZU. Inne firmy nic nie przysyłają, ale za to jest niższe ubezpieczenie.

-MS- Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-10-17 08:40:34 /


Mi z linka w poniedziałek (15.10) przysłali z datą 12.10. i płatne do niedzieli 14.10. Pocieszające jest to, że mniej niż w zeszłym roku, pomimo podwyżki Pana Ministra. Na szczęście w piątek zdążyłem wymówić na podstawie opinii rzeczoznawcy :-)

radzieckii / 2007-10-17 20:38:58 /


Czy jeżeli sprzedałem auto na 5 dni przed terminem płatności kolejnej raty OC, to firma ubezpieczeniowa może się ode mnie dopominać należności za miesiąc ochronny ubezpieczenia dla nabywcy?
Proszę o informacje od ludzi, którzy w tym siedzą.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-19 14:16:34 /


Ostatnio jak byłem w ubezpieczalni to pani mi powiedziała że jeżeli chcę wypowiedzieć to muszę najpóźniej dzień wcześniej niż wygasa polisa(jeżeli chcę zrezygnować).
Natomiast ja w zeszłym roku tzn.w październiku sprzedawałem granadę(tydzień przed zakończeniem oc) do ubezpieczalni poszedłem w lutym tego roku po dostaniu wezwania do zapłaty zaległego OC.Wystarczyło pokazanie umowy kupna /sprzedaży z pieczątką z wydziału komunikacji.

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-19 19:05:24 /


Czy ktoś może jeszcze coś? Przykład Maria nie do końca adekwatny niestety :(

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-21 11:50:20 /


Z doświadczenia nie popartego paragrafami wiem, że nie ma prawa. Nowy właściciel ma prawo korzystać z polisy poprzedniego właściciela przez 30 dni lub do jej wygaśnięcia (jeśli jej nie wypowie, to oczywiście bedzie odnowiona na rok). Więc zbywca ma obowiązek sprzedać auto z ważnym oc, ale do momentu zbycia, czyli sprzedajemy auto o 12.00, a polisa kończy się o 12.01 i wsio OK, to kupujący musi się martwić, znaczy wcześniej wykupić oc lub później z wcześniejszą datą ;)

Flonder Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-21 14:52:23 /


Sprzedajesz auto z polisą - prawami i obowiązkami. Zapłata 2 raty to problem nabywcy.
W razie problemów - poproś panią o pismo z podaną podstawą prawną takowego żądania.

mtango / 2008-05-21 21:23:12 /


No wiec jako podstawę prawną podają Art. 31 ust.1 mówiący o tym, że polisa przechodzi na nabywcę i w przypadku wypowiedzenia przez tegoż zostaje rozwiązana po 30 dniach od daty nabycia pojazdu oraz
Art. 32 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach:
"Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1"
(ust. 1. mówi o powiadomieniu zakładu ubezpieczeń o zbyciu pojazdu).

Acha, z tego co mi wiadomo, to nabywca zaraz po zakupie wypowiedział OC i zezłomował auto.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-25 13:33:27 /


masz rację o solidarności - ale ten zapis jest stosowany, kiedy nie mozna ustalić nabywcy- niepełne lub nieprawdziwe dane osobowe które podajemy zreszta jako zbywcy :). A kupuje samochód z prawami i obowiązkami, więc jeżeli kupuje z nieopłaconą 2 ratą - musi sobie zdawać sprawę z konsekwencji.

A nasz prawie monopolista PZU np. oszukuje swoich klientów nadal często informując o tym że NALEZY wypowiedzieć umowę MIESIĄC naprzód. Przynajmniej w Gdańsku - znam kilka przypadków. I to się nadaje do prasy :)

mtango / 2008-05-25 17:41:41 /


Ważny też jest zapis Art. 41 Ust. 1 Ppkt 3
"Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia przysługuje(..) w przypadku:
(...)
3) rozwiązania się umowy w przypadku określonym w art. 31 ust. 1

czyli w przypadku "nabywca wypowie ją (umowę OC) przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego"

Dobrze rozumiem??? Nabywca jeśli zakupił pojazd wraz z ubezpieczeniem i wypowie w ciągu 30 dni tą umowę OC otrzymuje zwrot składki zapłaconej przez Zbywcę. Hm?

michukrk Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-08 23:46:05 /


Zwrot dostanie Sprzedający, bo to było jego OC, a Kupujący go nie chciał.

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-09 06:24:49 /


No ale nie jest to nigdzie napisane Hm?

michukrk Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-09 11:24:20 /


Ale tak jest

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-09 16:50:19 /


Nieprawda, zwrot dostanie kupujący, chyba, że inaczej się umówicie.

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-09 20:36:34 /


to zależy jak kto sobie interpretuje przepisy.. u nas kupujący nie dostanie kasy z polisy sprzedającego.. jak z niej zrezygnuje.. chyba ze by ją wcześniej na siebie przepisał czy coś.. ( nie praktykowałem jak narazie) ..

Eddie Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-09 21:01:43 /


bez przesady z tym interpretowanie, nie jest napisane więc od razu nie przesądzałbym że jest tak a nie tak
uczyłem się czytać przepisy i wyniosłem z tych zajęć tyle że jak nie jest jednoznacznie napisane i nie ma orzeczenia o sposobie interpretacji to kwestia nie jest od razu przesądzona
dlatego się pytam czy komuś przychodzi do głowy jakieś źródło gdzie byłoby napisane że jest tak a nie inaczej?

skoro kupiłem samochód i dostałem razem z nim OC to dla mnie jest jasne że ja jestem jego właścicielem. a ustawodawca daje mi możliwość wypowiedzenia tej umowy. koniec i kropka. komuś przychodzi do głowy powód innego interpretacji?

michukrk Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-09 22:04:54 /


będę to przechodził niedługo to na pewno podzielę się spostrzeżeniami :)

michukrk Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-09 22:05:45 /


właścicielem OC staniesz się jak zaakceptujesz to OC, masz 30 dni by się zdecydować czy tak będzie czy z niego zrezygnować, jeśli rezygnujesz to już nie będziesz jego właścicielem ;) i niewykorzystana składka wraca do poprzendiego właściciela

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-09 22:09:48 /


Dokładnie. OC masz na 30 dni, a później to możesz co najwyżej skorzystać z pozostałej części, ale po rekalkulacji.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-09 22:50:15 /


ale po rekalkulacji zwrot powinien dostać nabywca, gdyby to potem wypowiedział.

zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-10 08:53:49 /


jak ja sprzedawałem ścierkę to było tak:
chciałem odzyskać OC, poszedłem do oddziału, powiedzieli mi, że nie mogę wypowiedzieć OC, może to zrobić tylko nabywca i NABYWCA PODAJE KONTO NA KTÓRE WRACAJĄ PIENIĄDZE.
Nikogo nie interesuje czyje to konto, faktem jest, że tylko nabywca może to zrobić.
Ewentualnie trafiłem na niedoinformowanych agentów, co bardzo możliwe bo uparłem się i wymówiłem to OC i tak :P

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-10 10:12:46 /


nabywca nie dostaje żadnych pieniędzy, po rekalkulacji składki jeśli ją akceptuje, to dopłaca lub dostaje zwrot ale różnicy pomiędzy składką poprzedniego właściciela, a tą, którą jemu wyliczyli, jeśli nie chce tego oc, które dostał razem z autem, to zwrot niewykorzystanej składki dostaje zbywca, czyli poprzedni właściciel polisy !!

Śpiochu Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-10 18:24:59 /


Jeżeli po rekalkulacji wychodzi nadpłata, to dostaje ją nabywca. Ostatnio tak dostałem kasę od HDI po zakupie samochodu. Sprzedający miał dużo mniejsze zniżki niż ja - stąd ta nadpłata. Według oddziału w Krk sprzedający dostałby zwrot niewykorzystanej kwoty tylko w przypadku braku kontynuacji ubezpieczenia przez kupującego (wypowiedzenie umowy do 30 dni po zakupie).

-MS- Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-10 18:47:16 /


HELP HELP HELP, Prosze o pomoc. Dostalem dzisjaj pismo z UNIQ ze mam zaplacic druga rate ubezpieczenie oc z odsetkami, ale auta nie mam juz ponad rok. Auto sprzedalem dwa miesiace przed konieczna wpłaty drugiej raty (czyli 4 miesiace od ubezpieczenia) i myslalem ze nie musze jej placic, ze osoba nabywajaca pojazd ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu i okreslenie sie czy chce jezdzic na mojej polisie lub zdecydowac sie na roziazanie umowy. Z mojej niewiedzy nie poinformowalem zakladu ubezpieczen o fakcie sprzedazy, ale kupujacy mial tez obowiazek to zrobic ... i jestem teraz w kropce, straszą mnie sadem i mowia ze umowa kupna sprzedazy pokazana po okresie ubezpieczenia jest im niepotrzeba. I tu mam pytanie? Czy jedynym ,wyjsciem jest udanie sie do dyrektora oddzialu a jezeli mnie oleje to zostaje mi tylko latanie po sądach?? czy moze jest jakis paragraf, ktory by mi pomogł z tego jakos wyjsc? Z gory dziekuje za kazda odpowiedz ...

korekodwanny / 2009-02-05 00:23:57 /


Proste - nie dopełniasz obowiązku, płacisz. Spróbować porozmawiać zawsze możesz. A nóż widelec.

Hrabia® Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-02-05 00:32:23 /


Po pierwsze dobrą wiadomością jest to, że z niezapłaconą drugą ratą umowa nie przedłużyła się na następny rok .


Proponuję lekturę Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i czymś tam z dnia 22 maja 2003

Art 31.

W skrócie gdy sprzedaje się auto obowiązki ubezpieczenia przechodzą na nabywcę - tj. ma on 30 dni na decyzję - jeździć do końca czy wypowiedzieć.

Jeśli nabywca nie wypowiedział umowy tylko dalej z niej korzystał (po rekalkulacji w tym samym TU , lub opłacił jakimś cudem drugą ratę ... to juz jest podstawa do walki z ubezpieczalnią .... bo jakim cudem zawarli 2 umowy na ten sam pojazd ????


Jednocześnie

Art 32.

mówi , że zbywca ma przekazać dokumenty ubezpieczenia nabywcy i powiadomić zakład ubezpieczeń w ciągu 30 dni o fakcie sprzedaży i danych nabywcy. Jednak nigdzie nie jest napisane w jaki sposób.... Czy wystarczy, że zbywca wyśle nabywcę do tego samego zakładu ubezpieczeń ??? W pewnym sensie jest to również poinformowanie zakładu ubezpieczeń ;-)


Ja bym napisał pismo , żeby cieszyli się , że nabywca kontynował ubezpieczenie auta w ich firmie - bo gdyby umowę wypowiedział należałby się zwrot nadpłaconej składki , którą zakładowi ubezpieczeń niejako "podarowałeś"....



Niestety umowę zawiera się na rok - a płatność ratalna to tylko płatność ratalna .... jednak dziwne , że nie połapali się , że to samo auto jest podwójnie w ich bazie.
Moim zdaniem zawarcie ubezpieczenia w tym samym TU to już poinformowanie o zmianie własności pojazdu , więc jedynie tutaj można powalczyć ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-02-05 00:53:07 /


Według mnie sprawa jest banalnie prosta, ale to coś mi się wydaje, że tu nie chodzi o starego Forda :/

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-02-05 08:56:53 /


Zapłać druga ratę z odsetkami i będzie po bólu. Unikniesz latania po sądach, urzędach, stresu itd. Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności, zachowałeś się jak frajer to teraz trzeba ponieść tego konsekwencje. Jest na to sposób, ale warunkiem jest posiadanie starego tylnonapędowego forda. Prześlij mi na maila skan umowy kupna sprzedaży. Jak dotyczy capri, taunusa albo granady to może będę w stanie coś załatwić. W każdym innym przypadku musisz zapłacić.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-02-05 09:13:40 /


Odgrzebie. Pani w WK nie wiedziała jak odpowiedzieć, a ja nie naciskałem bo nie wiem. Może któryś z Was będzie wiedział. Do rejestracji samochodu potrzebne m.in. ubezpieczenie OC do wglądu. A co z samochodem który posiada opinię o historycznym znaczeniu? Musze wykupić polisę na czas rejestracji, czy idę z opinią?

UglyKid Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-03-10 20:59:36 /


Opinia wystarczy, nie musisz kupować polisy do rejestracji auta. Trzeba było wyzwać od niekompetentnych itd:)

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-03-10 21:07:50 /


opinia wystarczy, niech Ci pani przyniesie ustawę odnośnie obowiązkowych OC, i tam ładnie pisze że auta o charakterze historycznym nie muszą mieć, tak jak zabytkowe i auta powyżej 40 lat.

boncky Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-03-10 21:31:09 /


Nie musisz , ale zazwyczaj tego nie wiedzą .... najpierw zaczynają wciskać kit, że tylko żółte ... no cóż .... ja sobie kupiłem na miesiąc dla świętego spokoju :-P

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-03-10 22:11:49 /