logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » wnętrze » Pasy bezpieczeństwa, a właściwie ich brak

Pasy bezpieczeństwa, a właściwie ich brak

Jak w temacie.Auto to Taunus P6. Seryjnie nie było montowanych pasów bezpieczeństwa.Auto nie było wyrejestrowane i w chwili obecnej jest wyposażone tak jak w momencie opuszczania fabryki (czyli w dalszym ciągu bez pasów). Teraz pytanie, czy w razie zatrzymania przez Policję coś mi grozi (za jazdę bez pasów, których auto nie posiada) ??

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-07-02 13:19:20 /


z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia:

§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:
1)
...)
7) w punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa:
a) na przednich siedzeniach - stosuje się do pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1971 r., i do pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1995 r.,
b) na siedzeniach innych niż przednie samochodu osobowego, skierowanych do przodu; warunek stosuje się do samochodu osobowego zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1984 r.;
przepisów lit. a i b nie stosuje się do pojazdu z nadwoziem otwartym;

8)w pasy bezpieczeństwa na siedzeniach wyposażonych w punkty kotwiczenia; przepis stosuje się do:
a)przednich siedzeń w samochodach osobowych, zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu:
– 30 czerwca 1971 r. - z silnikiem o pojemności skokowej powyżej 1.400 cm3,
– 31 grudnia 1971 r. - z silnikiem o pojemności skokowej od 1.000 cm3 do 1.400 cm3,
– 30 czerwca 1972 r. - pozostałych,
b) siedzeń innych niż przednie - w samochodach osobowych zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 30 czerwca 1993 r.,
c) siedzeń w pojazdach innych niż wymienione w lit. a i b, wyposażonych w punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa - zarejestrowanych po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1993 r.;
przepisów lit. a-c nie stosuje się do pojazdu z nadwoziem otwartym;

Adas' Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-07-02 13:43:57 /


czyli mówiąc/pisząc* (*-niepotrzebne skreślić) po Polsku jeżeli mój taunusek był zarejestrowany po raz pierwszy w 1970 roku to nie mam obowiązku jeździć w pasach?? Dobrze zinterpretowałem ??

Kornik Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-07-02 13:48:52 /


dokładnie tak, z tym, że musisz pamiętać, że "Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o "dacie pierwszej rejestracji pojazdu", rozumie się przez to dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą - dzień pierwszej rejestracji za granicą"
§1 ust 3 ww.rozporządzenia....
ha! i tu jest gwóźdź: znasz datę pierwszej rejestracji za granicą ?
moim zdnaiem należ domniemywać, że ta data MUSI być starsza niż data rejestracji w Polsce, bo inaczej byłaby to bzdura - i tak należy rozmawiać z misiami w białych czapeczkach...

A na przyszłaość pamiętaj, że przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1) ...
2) ...
3) pojazdu zabytkowego;
§ 1. 1. ww. rozporządzenia.

Adas' Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-07-02 13:56:07 /


ja w moskwiczu 407 nie miałem pasów seryjnie, w taunusiw 12M też nie mam no i w związku z tym nie będe miał.

Pająk Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2003-07-03 14:33:02 /