logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » nadwozie » przecinarka plazmowa - co to za wynalazek ?

przecinarka plazmowa - co to za wynalazek ?

Widziałem jak w jednym z programów (chyba w TVN TURBO) facet ciął stal jak papier.
Powiedzieli że to przecinarka plazmowa. Czy któryś z kolegów miał coś takiego w użytkowaniu i może coś na ten temat się wypowiedzieć - co to jest i na czym polega i jakie koszty utrzymania tego sprzętu ?. Na Allegro są dostępne od 1700 PLN. W tym samym programie widziałem jak czymś podobnym spawał przy użyciu jakiegoś drutu a spaw wyglądał jak fabryczny. Czy tym można ciąć i spawać ? Czyż by to nowy wspaniały wynalazek. Migomat to wspaniałe urządzenie ale może to coś już uważane będzie za renesans.
Pozdrawiam Marcin (Szrek)

SZREK / 2007-12-24 21:07:03 /


wynalazek bardzo fajny ale drogi (te za 1700 z allegro to namiastka- coś jak spawarka za 300pln) ceny zaczynają się od 5000 i prądu troche ciągnie. Zasada jest prosta łuk elektryczny rozgrzewa punkt a powietrze wydmuchuje to co się stopi. Nikt nie pisze tego jak sprzedaje ale potrzebny jest to tego dobry komresor musi utrzymywać bodajze 18 atm.

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2007-12-24 21:24:33 /


to stary wynalazek polegający na wykorzystaniu skupionego przez dyszę strumienia wysoko zjonizowanego gazu. Owszem, mając urządzenie np 60A blachę 5mm tniesz z prędkością cięcia papieru. Przecinarki są argonowe, drogie w użytkowaniu, z elektrodami wolframowymi lub powietrzne, tanie w eksploatacji jednak elektrody kosztują więcej bo są wolframowo cyrkonowe i mniejszą mają trwałość od tych pracujących w argonie. Za 1700 zeta raczej nie polecam. Przecinarki warte uwagi zaczynają się od 4000 (nowe). Do blacharki raczej się ten sprzęt nie przydaje. Cięte elementy i tak przed spawaniem trzeba oczyścić mechanicznie bo inaczej pęcherze wychodzą. Spawarki plazmowe także istnieją ale raczej w urządzeniach zautomatyzowanych. Ręcznej jeszcze nie widziałem.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-24 21:32:16 /


Fordofil, pomelało Ci się z rurkową elektrodą węglową...

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-24 21:33:36 /


Ciśnienie robocze to przy dużej maszynie (90A) jakieś 8Atm. Wydajności jedynie nie pamiętam ale nie ma tragedii.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-24 21:35:32 /


No dobra a co ze spawaniem.
Widziałem jak w programie spawali i wychodziło to wspaniale - jakiś drut przytykał i spawał jak malina - co to było ? Wypełniał szparki aż miło się zrobiło - migomatem tego się nie zrobi - no chyba że jakiś fachowiec.
A odnośnie tej przecinarki plazmowej to na allegro facet pisze że wystarczy kompresor 50l i jakiś gaz - jednak nie wiem do czego on służy. Coś opisał jednak jest to enigmatyczne - gaz taki na allegro kosztuje około 7-12 PLN (puszka)

www.allegro.pl/item285207465_przecinarka_plazmowa_cut_40a_plazma_plasma.html

Taj jak wspomnieliście to w blacharce się nie sprawdza i trzeba dalej się męczyć z nożycami w ręku.
Szrek

SZREK / 2007-12-24 23:35:16 /


http://www.elektro-narzedzia.pl/go/_info/?id=2124

pod tym linkiem możesz sobie zakupić spawarkę plazmową z dostawą do domciu

cena spawareczki bez osprzętu to prawie 23200 zł... :-) ciekawe ile osprzęt do tego jeszcze :-)

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-24 23:42:57 /


To nie lepiej taka mała wyżynareczka ??


http://www.elektro-narzedzia.pl/go/_info/?id=486

;-))

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-25 00:19:14 /


O rany !!!!! Musiałem policzyć zera po przecinku w tej spawarce plazmowej. Dziękuję i poczekam, aż stanieją do trzech zer ;-))))
A o wyrzynarce (elektrycznych nożycach) to pomyślę i może znajdę coś tańszego do moich małych prac. Fajne pomysły macie koledzy które dopiero teraz mi uświadamiacie a jak tak sie męczyłem z nożycami i paluchy dopadały po wycinaniu łatek a teraz proszę co za technika -proszę o więcej pomysłów. Za 2 miesiące "cięcie, gięcie"
Dzięki
Szrek

SZREK / 2007-12-25 01:29:09 /


coś mi się wydaje, że Pan z telewizji spawał TIG-iem (Tungsten Inert Gas) czyli spawanie łukowe elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych (argon, hel). I to sie w blacharce przydaje. Za dobrą spawarkę trzeba dać koło 5000. I to polecam, sam stosuję i i jest miodzio maszyna. Jedyny minus to fakt, że trzeba się nauczyć tym spawać a jak całe życie spawłeś migiem, to nauka długo potrwa;)

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-25 10:16:57 /


no właśnie też spawałem Tigiem i w porównaniu do Miga jest to nie lada wyczyn ;-)))

Zapek wiesz może ile taka wolframowa elektrodka kosztuje ??

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-25 15:14:18 /


Koło dyszki, nie jest to znaczący koszt eksploatacyjny. Więcej kosztują gazy...

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2007-12-25 18:17:49 /


Witam

Jeżeli chodzi o przecinarkę plazmową to bardzo często pojawiają się błędne wypowiedzi na ten temat, nawiązując do postów kolegów trzeba sprostować kilka istotnych spraw.Mianowicie spawanie za pomocą microplazmy a cięcie plazmą to dwie różne sprawy, generalnie spawanie micro-plazmą proces spawalniczy w którym wykorzystuję się skupiony łuk plazmowy z zastosowaniem gazów takich jak Agron, Noxal, arcal oraz specjalnym palnikiem przystosowanym to tego procesu, Głównie proces jest stosowany w kosmonautyce , przemyśle lotniczym , jubilerskim, medycynie . Zasadniczo spawanie musi odbywać się w bardzo czystych warunkach a materiały łączone muszą być najpierw poddane precyzyjnej obróbce mechanicznej.

Jeżeli chodzi o przecinarki plazmowe to sprawa przedstawia się prościej , możemy cięć metal za pomocą kompresora , zasadniczo gaz lub mieszankę gazową Argon+wodór , lub Argon +azot stosuje się w procesie cięcia stali Austenitycznych lub materiały przeznaczone na gotowe wyroby, jeżeli tniesz materiał który będzie poddany użyty w dalszym procesie spawania to nie potrzebujesz stosować gazów wystarczy sprężone powietrze z kompresora. Urządzenia jakimi dysponujemy w swojej ofercie to urządzenia warsztatowe i przemysłowe . Urządzenie warsztatowe możesz mieć już za 1600zł i są maszyny w pełni optymalne do prac lekkich , głównym czynnikiem decydującym o jakości cięcia i żywotności dysz jest palnik oraz umiejętności operatora. Jeżeli potrzebujesz aby dostosować palnik lub urządzenie do twoich potrzeb zgłoś się do nas my wyjaśnimy ci wszystko i dostosujemy sprzęt do twoich potrzeb.

Pozdrawiam Marek
http://www.welds.pl

www.welds.pl / 2009-09-10 12:09:07 /


No bardzo fajnie wyjaśnione, ale pkt 10. regulaminu:
10. Niedozwolone jest zamieszczanie przez użytkowników następujących treści:

* reklamowych

Kurczę, te pozycjonowanie stron :/

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-09-10 12:24:17 /


Marcin, pkt.10 zgodzę sie ale... czy nie można w takim przypadku, jeżeli informacja jest faktycznie użyteczna, wyjaśnić autorowi postu że jest tak a tak, przenieść info do wątku stworzonego w celu gromadzenia naprawdę użytecznych informacji, które z wiadomych względów nie powinny się znaleźć na forum?

Nie bronie ale to naprawde sensowna informacja...

SzooGun Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-09-10 13:23:49 /


Poza tym, gość nie krył z jakiej jest firmy i że jest to przekaz o charakterze pośrednio reklamowym...

Konar / 2009-09-10 13:27:59 /


No to przecież nie wyciąłem :)

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-09-10 13:31:57 /


"połyskujący w blasku zachodzącego słońca colt pozostał w kaburze" ;)

a swoją drogą bardzo ładnie opisane... ( a może by tak zakład w ramach promocji jakąś zniżkę klubową zrobił albo cuś ;)

michalch83 / 2009-09-10 13:49:20 /


"proces spawalniczy w którym wykorzystuję się"

lol ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-09-11 00:47:04 /