logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » wnętrze » gdzie i jak zamontować gaśnicę

gdzie i jak zamontować gaśnicę

Cześć mam takie dziwne pytanie - chciałbym zamontować gaśnicę. A wsumie to teoretycznie muszę bo jest to chyba wymóg polskiego prawa. Chce taką standardową kilogramową z marketu, ale zamiast wrzucić ją żeby się obijała w bagażniku chciałbym ją gdzieś do środka wrzucić.

No i pytanie gdzie najłatwiej i jak ją przymocować ? Zastanawiałem się czy nie umieścić jej za dźwignią ręcznego, skoro samochód i tak 4 osobowy (Capri III, 1981) - byłaby pod ręką i by nie zawadzała. Ale jak to się robi - musiałbym dziury w podłodze wiercić ? To nie brzmi jak najlepsze rozwiązanie - woda, rdza, itd.

valhallen Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 11:59:36 /


sa rozne metody, jak jest cieka a dluga to mozna z lewej strony fotela miedzy drzwiami a fotelem (o ile jest miejsce) byla by pod reka, nie przeszkadzala i nie rzucala sie w oczy.
jakos na slupku kolo drzwi za fotelem, troche mniej dostepna i moze przeszkadzac przy wsiadaniu na kanapke.
mozna pod fotelem, ale ciezko ja z tamtad wyrwac gdy trzeba
widzialem tez u pasazera "w nogach"
i standardowo w bagazniku.

Leszek "QSi" Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-02 12:09:30 /


1kg i tak nie ugasisz samochodu, papierosa tylko, w najlepszym wypadku

Kriss_MustangII / 2008-04-02 12:17:27 /


ejjj ale chyba nie ma już wymogu wżenia gaśnicy, jedynie apteczkę

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-02 12:32:52 /


i trójkąt ostrzegawczy oczywiście

BirdDog Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-02 12:33:13 /


GAśNICA MA BYć

ZIELONY Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-02 12:44:00 /


i to ważna ! Zapłaciłem w zeszłym roku za to.

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 12:55:56 /


gaśnica powinna być pod ręką jak na fotce: :P
http://www.capri.pl/image/forum/241157/82378

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 12:57:15 /


gaśnica tak jak i trójkąt ma być, apteczka nie obowiązkowa ale już w niemcowni apteczka musi być obowiązkowo

brzezin Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 13:05:50 /


Hola hola od trójkąta to się odp... :] a co do gaśnicy to jest obowiązkowa i powinno się ją wozić w kabinie pod ręką. Pomijam fakt że 1kg możesz zapałkę ugasić albo najwyżej grilla ale to niekoniecznie :)

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 13:45:50 /


I mam uwierzyć, że wozicie 5kg ?!

Leszek napisał potencjalne miejsca - ok. A są jakieś ciekawe sposoby na jej zamontowanie ? Trzeba wiercić dziury w karoserii ? Weźmy na przykład opcję z lewej strony fotela. Wiercę dziurę w wykładzinie, wygłuszeniu i podłodze, aż na wylot ? Przykręcam wkrętami do metalu ?

valhallen Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 15:08:50 /


ja woze 2 male gasnice za moim fotelem, luzem na podlodze i nie mam problemu z tym ze latają bo nie latają :) a że z tylu malo kto jezdzi to tez nikt ich nie depcze :)

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 16:12:25 /


5kg nie wożę. Ale jeśli zdarzył by mi się pożar auta to jedyne nad czym bym myślał to jak najszybciej z niego spier... :]

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 16:14:25 /


1 kg gaśnica jest dla picu. Nie dość, że jest zbyt mało wydajna, to jeszcze dość wadliwa.

Sowa {3M} Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 17:20:53 /


Ma też duzo zalet: łatwa do wyprodukowania dla pociotków ministra, nikt nie będzie się żalił do producenta że tak małym ładunkiem nie udało się ugasić pożaru, jest czerwona.

Mysza liil (EM) / 2008-04-02 17:27:30 /


Widziałem niedawno dopalającego sie poloneza, obok niego ok. 30 zużytych gaśnic. Więc jak wyżej... zapałka lub paoieros.

granadabus / 2008-04-02 17:47:41 /


na gryźlinach ktoś liczył ile gaśnic poszło na ugaszenie gryziowej fury ? moja poszła jedna i mimo ważnosci zrobiła pssy i już jej nie było :/

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-02 18:03:52 /


5 dało radę.

Mysza liil (EM) / 2008-04-02 20:36:21 /


a w temacie gaśnic to jak kupisz standardową 1 kg to po lewej od fotela kierowcy idealnie wchodzi i nie trzeba niczym mocować. zawsze lepiej mieć taką niż żadną. jakby każdy podchodził do tematu "że i tak nie wystarczy" to na gryźlinach nie znalazłoby się 5 sztuk do ugaszenia;)

Galoos Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-02 21:16:59 /


Panowie gaśnicę trza umieć używać nie można nacisnąć i trzymać odrazu. Należy nacisnąć i zaraz puścić, aby gaz uwolniny z naboju zmieszał proszek gaszący i dopiero po chwili rozpocząć akcję gaśniczą ;) ( To jest prawda) Natomiast nawet 6kg gaśnica to przy dobrym "wietrze" ok 25-30 sek. gaszenia. Pozdro

Zawada1 Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-02 21:55:18 /


Własnie. Pokazywali to kiedyś w tv. Ale w panice i tak nikt nie potrafi użyć prawidłowo gaśnicy.

granadabus / 2008-04-02 22:34:27 /


moja byla po terminie ale dobrze szla.

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 22:36:40 /


no ja muszę przyznać że na gryźlinach dopiero nauczyłem sie używać gaśnicy. Znaczy po fakcie bo jak trzeba było gasić to psiknąłem i sie skonczyła po chwili :/ A myślałem że będzie jak na filmach :)

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-02 22:39:26 /


Ja tez woze pod fotelem i nie lata raczej po aucie ;-P no moze czasem pasazerowi z tyłu pod nogi ... mozna jakos zabezpieczyc przed wypadanie i jest oki

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 22:48:35 /


Jak kupiłem Carlę to wywalając z niej graty po poprzednim właścicielu znalazłem zbunkrowaną w tylnym pasie gaśnicę z 1990 roku. Postała u mnie w garażu jeszcze 3 lata i niedawno wpadłem na pomysł, żeby ja... wypróbować. Zrobiłem jak powinno być: krótkie naciśnięcie, 3 sekundy odczekałem i heja! Nie uwierzylibyście ile zła zrobiłem na podwórku - było siwo, że ho ho!! I to z 1-go kilograma!

Gaśnica musi być! Jak nie dla Was to dla kogoś. Tak samo jak apteczka.

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-02 22:55:20 /


Jak dla siebie to najlepiej kupić(zdobyć bo juz zabroniona) halonową czy jak to sie tam pisze ,ale na sztukę trzeba też proszkowa wozic

mario75 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-02 23:14:58 /


"pomagałem" jakiś czas temu gasić auto, miałem 2 gaśnice identyczne, jedna już po homologacji ale woziłem na wszelki wypadek druga nówka..
Paliło się uno pod maską, standardowa procedura gaśnice w łapę, walnięcie o asfalt żeby wzruszyć proszek, wciśnięcie cyngla i puszczenie żeby gaz zrobił swoje, potem uniesienie leciutko maski w uno, wciśnięcie cyngla na opór iiiii.......... pssss trwało 2s.
biegiem po drugą gaśnice, podobna procedura uruchomienia i efekt ten sam....
mało tego widzę gościa z poldolota wyskakuje i biegnie z identyczną gaśnicą i nie uwierzycie ale jego gaśnica zrobiła to samo co moje 2.

Pożar ugasiliśmy dopiero z pomocą kierowcy autobusu który wyskoczył z 5kg gaśnicą.

Od tej pory wożę gaśnice tylko dla policji bo niewierze w jej skuteczność. :(

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-03 01:22:52 /


ja "pomagałem" 2x gasić, raz koleś pod chatą berlingo ale to już jechał i się swiecił pod spodem, zatrzymał się i.. otworzył maske i zaczął szukać gasnicy..spalił się tak do połowy zanim przyjechała straż..
zatrzymały się 2osoby które udostepniły swoje gasnice, a widząc takie coś mamy obowiązek się zatrzymać i gasić, odjazd jest równoznaczny z nieudzieleniem pomocy
drugi raz było już bardziej profesjonalnie, miałem 2, jedną po terminie a drugą sprawną (obie 2kg) i paliło się konkretnie, koleś też miał 2kg i na 2gasnice naraz dalismy rade,
przygotowanie, maska w górę, gaszenie i maska w dół..
a takie 0,5kg to zabawki, można sobie kiełbaske zgasic jak się zapali

najfajniej by było mieć wielki koc gasniczy i w razie ognia przykryć całe auto

Dredzioch masz jeszcze tą moją? bo mi brakuje takiej po terminie

Havel aka Gaweł Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-03 10:26:44 /


Z tego co się orientuję to nie powinno się podnosić maski, tylko ją ewentualnie unieść lekko. Choć zawsze się zastanawiam jak miałbym to niby zrobić w Capri :)
Z tym kocem to nie wiem czy to by się sprawdziło...

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-03 14:13:41 /


Trójkąt jak gaśnice kupione w markecie jakimś to mogło i tak się stać ponieważ żeby cena była niska nie przechodzą one "odbioru". Tak mi przynajmniej mówił pewien strażak z którym wspólpracuję. Na 300 kupionych 40 bez gazu w naboju, takie jaja panie.

Zawada1 Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-03 19:57:40 /


Ja wożę dwie gaśnice - jedną na tunelu z tyłu (tak tak - dziury w podłodze ale ma być łatwo dostępna dla wszystkich) a drugą w bagażniku na wypadek jak by ktokolwiek potrzebował pomocy. Po lekturze poprzednich postów właśnie dojrzałem do tego żeby zaopatrzyć się w coś większego - tak około 5kg - "Granadka" ma duży bagażnik i nie ma co sobie zawracać głowy pierdołami. Bezpieczeństwo przede wszystkim! Nie oszczędzajcie na duperelach.

mesje55 Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-07 13:58:48 /


Ale już o dużym bagażniku w Capri mowy być nie może...

Innymi słowy kupić zwykłą małą gaśnicę włożyć pod fotel i upchać szmatami, żeby nie latała. A jak się zapalę to i tak szukać najbliższego autobusu, albo jeszcze lepiej pętli autobusowej :)

Kolekcjonować wszystkie przeterminowane gaśnice i po 5 latach mieć taki zapas pod fotelami, że na małe palenie wreszcie wystarczy.

To jest jakiś pomysł. Długoterminowy - to fakt, ale za to niskobudżetowy, i mało pracochłonny. Gdyby wszyscy poprzedni właściciele to wiedzieli miałbym teraz zapas taki, że za OSP mógłbym robić !

To jeszcze ostatnie podsumowujące pytanie - jaka mieści się pod fotelem i nie lata ? taka cienka i długa 1 litrówka czy też ta bardziej standardowa, grubsza i krótsza ? A może 2l ? A koło fotela, żeby się dobrze trzymała to pewnie ta cienka, nie ?

PS.
Dobry wątek się zrobił - przynajmniej wiele osób się dowie jak używać gaśnicy.

valhallen Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-04-08 13:57:55 /


Mała gaśnica przecież się mieści obok koła zapasowego,na szmtace obok jakieś rekawiczki robocze...- jak pomyślisz to ją jakos tam ulożysz sensownie.Ja swoja tak schowałem i nie lata mi po bagażniku- po co wiercić?W Capri po prostu razi moje oko widok gaśnicy; nawet w schowku utrzymuje porządek.Za to w drugim wozie mam taki bałagan że nawet nie wiem gdzie leży i czy jest ważna...

Trophy Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-04-08 22:31:12 /


Ja bym proponował za zegarem pod deską rozdzielczą tak jak jest na tym zdjęciu

Seba5150 / 2008-05-22 20:48:41 /


No nie,kolego to jest miejce na neony.

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-05-22 20:58:22 /


Ma Pan racje,ale nie każdy ma w tym miejscu neony.

Seba5150 / 2008-05-22 21:26:14 /


haha neony... dobre... :D

tachu Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-05-22 21:40:19 /


Już widzę jak ją właściciel szybko wyciąga.. :) akurat!

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-05-23 20:22:51 /


Z wyciąganiem gaśnicy to też prawda,ale jakoś o tym nie pomyślałem.

Seba5150 / 2008-05-23 22:00:36 /


Gdyby przypadkiem ktoś miał podobny problem jak ja - znalazłem optymalne rozwiązanie. Bierze się kątownik, przykręca się do niego takie metalowe trzymadełko, które było razem z gaśnicą, i cały taki zestaw mocuje się do podłogi przy pomocy przednich śrub prowadnic fotela pasażera. Dzięki takiemu prostemu rozwiązaniu, nie robi się dodatkowych dziur w podłodze, a gaśnica jest łatwo dostępna i dobrze przytwierdzona. Opcja z gaśnicą po prostu wciśniętą pomiędzy fotel a próg drzwi jest całkiem ok, ale przy naprawdę ostrym hamowaniu ma niestety tendencję do wypadania pod nogi :(

valhallen Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-07-21 10:18:46 /


wow

BenioTL Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-07-22 14:23:30 /


czy każdą gaśnicę trzeba legalizować ? te ze wskaźnikiem ciśnienia, bez obowiązku dozoru UDT też ?

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2013-07-29 16:09:59 /