logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » silnik » Czy dokręcać głowicę po krótkim przebiegu?

Czy dokręcać głowicę po krótkim przebiegu?

Witam, tu znowu Gab podszyty pod Magdę.

Wyszukałem w archiwum, że głowica po rozbebeszeniu silnika i ponownym składaniu wymaga różnych operacji (dociągania) zaraz po zamontowaniu (i ewentualnie nagrzaniu). Nie wiem czy w naszym silniku to zrobiono, bo podobno po złożeniu pracował ledwie kilkanaście sekund i już. Czyli po ptakach. Jak wrócił w nasze ręce, zaczęliśmy po prostu jezdzic. Słyszałem jednak o jakiejś operacji dokręcania srub głowicy po zrobieniu iluśtam km. Być może Pinto tego nie potrzebuje, ale zapytać nie zaszkodzi.

Pierwsze pomiary zasysu wykazuja ok 12.5.l LPG na 100 km. Niby jak na 1.6 sporo, ale: jazda po miescie i w ten upal jazda praktycznie tylko na gazie (poranne odpalanie tez).
No i skoro Magda twierdzi, że "idzie 140" to jakoś to musiała sprawdzić, a na to też trochę gazu potrzeba :))

Gab & Magda
Ford Taunus TC1 2dr 1.6 72' & Volvo 242L 2.0 '74

wbasq / 2008-06-19 00:51:35 /


dokręca się

Kriss_MustangII / 2008-06-19 08:14:35 /


Luzuje się 90 stopni i dokręca 115Nm, operacja toczy się śruba po śrubie (co znaczy, ze nie wolno poluzowac wszystkich na raz), wg kolejności dokręcania.

Mysza liil (EM) / 2008-06-19 09:02:53 /


post na czas,w przyszlym tygodniu zabieram się za docieranie zaworow i wymiane uszczelniaczy w moim 1.6 Pinto ,bede robil to pierwszy raz i mam pytanie czy jest jakaś kolejność przy odkrecaniu śrób glowicy do remontu

Łukasz Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-06-19 20:10:59 /


Jeżeli zawory nie puszczają to docieranie ich jest sztuką dla sztuki i nie ma sensu. Uszczelniacze to ważna rzecz i wymienić je warto ale to się robi bez zdejmowania głowicy.
Po co sobie utrudniać życie, tracić kasę na uszczelkę i wolny wieczór który można by spożytkować np na wypicie piwa ze znajomymi.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-19 22:40:14 /


luzowanie śrub po zagrzaniu nowej uszczelki nie jest regułą, zależy od producenta. Napewno AJUSA tak zaleca.

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-19 23:31:46 /


Glaser też:

zygzak_wFe Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-19 23:47:39 /


sorki, to powyższe dotyczy v6, w pinto jest nieco inaczej:



te znaczki w pkt 6, 7 i 8 oznaczają:
# - uruchom silnik do czasu całkowitego otwarcia termostatu
## - pozwól silnikowi schłodzić się przez 4 godziny
### - otwórz korek od zbiorniczka wyrównawczego układu chłodzenia

w haynesie jest chyba podobnie

zygzak_wFe Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-06-20 00:14:25 /