logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » kupowanie samochodu » Czy sprowawadzać?

Czy sprowawadzać?

Dobry bardzo!

Chciałbym się dowiedzieć paru rzeczy w temacie kupowaniem Capri za granicą.
Rozmyślam po prostu, czy przy budżecie około 6k złotówek warto kupować, raczej w ciemno, np. z NRD? W "ciemno", bo z ebay.de lub www.mobile.de można kupić opierając sie przecież tylko na zdjęciach i ew. gadka ze sprzedającym przez tel. Nie znam nikogo kto mógłby sprawdzić TAM auto.
I jak wygląda sprawa z przytarganiem wozu potem do Polski? Jest jakiś cennik 'ile za lawete'? Z postów które już tu są wynika też że późniejsze opłaty po zakupie to koło 2 tysiaki czy to sie zgadza? I to 65% akcyzy...
Dredzioch dzięki za wstępne info! ;)
Czy może odpuścić sobie takie akcje i poszukać czegoś za 6000 w Polsce? Nie wiem czy to reguła, ale mam wrażenie że za granicą jakoś mniej jest pokombinowach aut po kilku/nastu "remontach"?
Czy wogóle za te 6k można kupić coś co nie będzie sie kwalifikować na eksponat do remontu?

Pozdrawiam!

Gekon Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-07-15 20:14:23 /


no risk no fun

marian212 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-07-15 20:49:58 /


W NRD i w Czechosłowacji ciężko coś fajnego znaleźć ostatnimi czasy...

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-07-15 23:20:03 /


Akcyza dawno temu sie zmieniła (1 grudnia 2006)

przy silniku do 2 litrów jest 3,1 % powyżej 2.0 jest 13,6 %

wzrosło o opłatę recyklingową 500 zł , potaniała książka pojazdu z 500 na 75 zł ...


Zabytki pow. 25 lat z opinią rzeczoznawcy o znaczeniu historycznym zwolnione z opłaty 500 na złomowanie - zabytek na żółte tablice zwolniony z wydawania książki, opłaty recyklingowej (wspomniane 500), akcyzy , cła (jeśli spoza UE) itp ;-))

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-07-15 23:31:39 /


Mike, czy to ostatnie jest pewne? Tzn, jeśli sprowadzę auto i zdobędę opinię rzeczoznawcy, to nie będę musiał płacić cła? Czy będę musiał, ale mi oddadzą? Bo wkrótce mam zamiar zacząć penetrować pewien nieunijny rynek w nadziei na znalezienie fajnych fordowych okazów....

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-07-16 09:06:49 /


Sprawdź pod hasłem

Taryfa Celna "PCN 9705 00 00 0"

Tak dokładnie to nie wiem jak to wygląda , ale raczej jest zwolnienie z opłat niż zwrot po wpłaceniu....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-07-16 11:10:15 /


Z tego co pamiętam na zapłacenie akcyzy jest jakiś ograniczony czas, chyba miesiąc od sprowadzenia, w związku z czym raczej nie możliwe jest wyrobienie papierów odpowiednio wcześniej. Ale być może jak po 2-3 miesiącach się zgłosisz do urzędu z odpowiednimi papierami to kary nie wlepią - trzeba by było to dokładnie sprawdzić. Z opłatą recyclingową nie ma problemu, bo to się płaci dopiero przy rejestracji, więc w momencie kiedy już masz załatwione wszystkie "zabytkowe formalności".

Osobiście, gdybym miał drugi raz sprowadzać samochód, to chyba od razu rejestrowałbym go na zabytek. Nie jest to tanie, ale z drugiej strony unikasz sporo opłat, więc wychodzi to sporo taniej aniżeli się wydaje. Dodatkowo chyba też unika się wielu komplikacji w rozmaitych urzędach, a także, jeżeli się nie mylę, dostaje się od razu zniżki na ubezpieczenie, więc nie trzeba rejestrować samochodu na współwłasność z ojcem :) A to też komplikacje, bo w wielu momentach trzeba zanosić oświadczenia / pełnomocnictwa od współwłaściciela. W urzędzie komunikacji, w ubezpieczalni, przy wypłacaniu odszkodowania za wypadek, itd. Także unika się "ściemniania" na przeglądzie (no i w ogóle okresowych przeglądów). Tutaj uwaga - jak ja pojechałem na pierwszą stację powiedzieli mi, że zgodnie z przepisami nie można rejestrować samochodów sprowadzonych z zagranicy, które nie posiadają katalizatora.

I chyba najlepiej przed rozpoczęciem jakiejkolwiek działalności skontaktować się z wybranym rzeczoznawcą i obgadać z nim całą sprawę - co, jak, kiedy i w którym momencie.

Również należy się upewnić, czy samochód był w kraju pochodzenia zarejestrowany jako normalny samochód, czy też np. był zabytkowy, bo to może zmienić, utrudnić całą procedurę sprowadzania (ale może też np. ułatwia procedurę wpisywania do listy zabytków ?) Np. mój był youngtimerem w niemczech. W związku z tym nie miał aktualnego przeglądu, więc dostałem tylko żółte tablice, które uprawniały do poruszania się przez określony czas w obrębie Niemiec, ale już nie na terenie innego kraju.

valhallen Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-07-16 12:13:33 /


Mlody nie unijny-czyli dolicz sobie inne oplaty (clo?)

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-07-16 22:37:17 /


No właśnie Mike napisał, że cło też odpoda jak ma się papier od rzeczoznawcy. Nieważne, będę zgłębiał temat za jakiś miesiąc :D

Młody_wFe Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-07-17 07:17:17 /