logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » wnętrze » mocowanie pasów 3-punktowych w klasycznym Mustangu

mocowanie pasów 3-punktowych w klasycznym Mustangu

Od dłuższego czasu szykam śrub do zamocowania górnego zaczepu pasów 3-punktowych w moim Mustangu z 1970r. Pod dachem, zaraz ponad tą małą trójkątną szybką jest wspawane oryginalne mocowanie - po prostu otwór z gwintem do śruby. Gwint jest jakiś niestandardowy, średnica to naprawdopodobniej 3/6 cala ale skok nie jest standardowy. Standardowy gwint to 3/8-16 czyli 16 ząbków/zwojów na cal ale taka śruba nie wkręca się. Chodziło pewnie o to, żeby ktoś nie wkręcił tam dowolnej byla jakiej śruby. Możliwe, że w innych Fordach też były takie gwinty więc gdyby ktoś z Was wiedział coś na ten temat to proszę o infrormację jak takiej śruby szukać albo jak/gdzie ją można dorobić. Może ma ktoś taką w szopie i nie potrzebuje to płacę każde pieniądze;))
Dodam, że szukałem we wszystkich znanych mi sklepach internetowych w USA i nie mają. W Mustangsunilmited powiedzili mi, że tego nie dostanę i najlepiej jest wymontować z innego auta - łatwo powiedzieć ;))
Byłem też u znajomego ślusarza który wiele gwintów jest w stanie dorobić na tokarce ale tego się nie podjął bo nie ma odpowiedniego noża. Normalnie masakra, ratunku;))

muarah Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-02 18:06:25 /


Bo śruby do pasów mają bardziej drobnozwojowe gwinty i ciężko będzie - ale może śruba podpasuje od jakiegoś innego amerykańca ? ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-02 18:24:59 /


Tak, ale różnica nie jest duża - standardowy gwint 3/8" ma 16 a mój ma prawdopodobnie 17 zwojów na cal czyli to gwint 3/8"x17

muarah Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-03 01:39:36 /


jeśli drobnozwojowy, to raczej 24 zwoje, bo 17 podejrzewam, że nikt by nie robił - bądź co bądź musi to być coś z szeregu, czyli w tym wypadku 3/8"-24 UNF.
Musiałbyś sprawdzić w jakimś sklepie metalowym, albo gdzieś gdzie będą mieli grzebyki do sprawdzania gwintów calowych. Jeśli to taki gwint, wtedy można zanabyć drogą kupna narzynkę, np tu: http://sklep.beta.ostrowwlkp.pl/?modul=katalog&kategoria_id=17
i wtedy "zwykłą" metryczna śrubę np. M12 przegwintować, żeby było ok.

Albo rozwiercić mocowanie w słupku i nagwintować M12 - wtedy wkręcisz zwykła metryczną śrubę...

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-03 09:00:57 /


To raczej nie 24, wkręciłem w ten otwór ołówek więc zaznaczył mi się gwint i nie może to byc aż tak wiele zwojów, 19 jest juz bliżej bo widzę, że taki gwint występuje ale też małe szanse. Z porównania gwintu na ołówku z gwintem na żrubie widać, że zwoje się ledwie mijają i dopiero po calu schodzą się znowu -stąd wydedukowałem, że to 3/8x17.
Pomysł z przegwintowaniem rozważam ale są dwa pytania:
1. czy materiał nie jest bardzo twardy
2. czy jest dość miejsca w głębi - z tym szczególnie może być problem
Ale dzięki za podpowiedzi, postaram sie sprawdzić śrubę 3/8x19.

muarah Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-03 11:37:03 /


No i juz po sprawie! Przegwintowałem to na M10 zgodnie z sugestiami. Okazało się to bardzo łatwe bo skok M10 jest niemal identyczny jak ten mój niestandardowy gwint a średnica tylko o ok. 0,5mm większa.
pozdrawiam,

muarah Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-07 11:16:58 /