logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » rejestracja pojazdu bez badań technicznych

rejestracja pojazdu bez badań technicznych

Witam

Mam samochód (taunus 65r.) który kupiłem 2 lata temu do tej pory jeszcze go nie przejerestrowałem bo niema ważnych badań technicznych i ich nie przejdzie bo najpierw trzeba go odnowić a pewnie zajmie mi to trochę czasu.

I teraz moje pytanie:
czy jest jakaś możliwość przerejestrowania go bez aktualnych badań technicznych?
jeśli nie to czy mogę przerejestrować go po zakończeniu remontu (powiedzmy za 3 lata) ? Chodzi mi czy niema kar za nie przerejestrowanie pojazdu w ustawowych 30 dniach

dzięki i pozdrawiam

Bukov Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-09 14:44:20 /


Raczej bez przeglądu nie ma szans (nie wydadzą dowodu) - kar nie ma za długie oczekiwanie - ja zarejestrowałem w tym roku auto które kupiłem w 2004 roku i które również nie miało ważnych badań (od 97 roku) ..... ale dopiero po zrobieniu przeglądu....

I takie które kupiłem w 2002 - też z pieczątką ze stacji

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-09 14:47:54 /


musisz miec zapłacone OC i zrobiony przegląd żeby przerejestrowac ;)

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-09 14:52:50 /


ja w motocyklu nie miałem badań od 1974 roku, też nie stanowiło to problemu

zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-09 14:54:58 /


jak nie masz przeglądu to Cię nań skierują i tyle, a OC nie sprawdzają w urządzie

zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-09 14:56:18 /


OC sprawdzają dopiero przy wydawaniu twardego dowodu

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-09 14:57:49 /


Dokładnie - a w przypadku żółtych blach babka nie widziała, że OC nie musi być (podobnie jak powinno byc z opinią rzeczoznawcy - ale wolałem nie ryzykować) - ale był taki gość który się tym interesuje i powiedział jej, że nie trzeba OC sprawdzać przy żółtych :-DDDD

A jakie oczy zrobiła ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-10-09 15:32:49 /


u nas niesprawdzają wogóle OC,
kobitka popatrzyła na ten dowód i powiedziała... że badanie techniczne trzeba zrobić bo juz nieaktualne, dodała tylko żeby przegląd machnąć na osobnym blankiecie, a nie na starym dowodzie :)

zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-10-09 15:45:23 /


Jak nie sprawdzają, jak sprawdzają - bo nakazuje im to ustawa. U nas sprawdzają OC zarówno przy skladaniu wniosku, jak i przy wydawaniu twardego dowodu. Bez waznego badania technicznego nie zarejestrują.

Mysza liil (EM) / 2008-10-09 20:53:28 /


Dokładnie. U nas też.

granadabus / 2008-10-10 11:16:26 /


To może mamy ten sam urząd ;-)

radzieckii / 2008-10-15 12:05:12 /


a jak auto ma ponad 40 lat to jak ide je przerejestrować to musze wykupić OC chociaż na 30 dni czy zgodnie z ustawą nie musze mieć OC jak nei jeżdże i tylko przegląd sobie wbić?

dyra / 2009-04-18 17:51:44 /


Ja bym nie opłacał. W razie czego rozmowa z kierownikiem i powód odmowy na piśmie.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-04-18 19:26:59 /


Rejestrowalem niedawno ponad 40 letnie auto bez przegladu (sorki - nie ford ;) ) i na poczatku chcieli odmowic. Potem kazali mi isc do ubezpieczyciela (jakiego nie wiem bo ojciec to zalatwial, a sie nie dopytal ;>) zapytac czy moge u nich NIE kupic polisy. W koncu zarejestrowali, ale wysyali pismo do Funduszu. Fundusz na moje pytanie jak to jest napisal, ze mam sie nie martwic :)

Radek

RadekNet / 2009-04-21 21:14:02 /


Wydali Ci twardy dowód bez ważnych badań technicznych ???

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-04-21 21:29:22 /


Precedens? :) czy dałeś w łapę?

MILO Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-04-22 15:12:48 /


Pytanie bylo o zarejstrowanie. Zarejestrowali.
Dostalem miekki dowod, ktory z tego co mi wiadomo i tak i tak bym dostal najpierw, bo numery mialem z innego powiatu.

Pozdr.
Radek

RadekNet / 2009-04-22 20:57:41 /


No to tak - pytanie czy wydadzą Ci stały dowód jeśli przegląd nieważny ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-04-22 21:12:56 /


nie wydadza...

Popcio Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-04-22 21:29:56 /


u mnie w UK to jak już do końca przeglądu jest miesiąc czasu to wyganiają na przegląd i robią problemy nie chcą przerejestrować

kozi Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-04-22 21:31:35 /


w UK to może i tak - a w Polsce ? ;-)


joke ....


Nie wydają - wiem ... a głupie to jak but ... powinni wydawać ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-04-22 22:14:47 /


UK = Urząd Komunikacji ,a nie wyspy :P

kozi Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-04-23 19:06:34 /


Podepnę się tutaj.
Jest ładny Fordzik(scierwo:) ) do wzięcia, ale ma zabrany dowód za przegląd chyba.
Chcąc go kupić piszę umowę kupna sprzedaży, jadę na przegląd, dostaję kwit i przerejestrowuję auto(dowód powinien być Urzędzie Komunikacji) ?
Tak to się robi, czy są jakieś inne procedury ?

AndrzejKudowa Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-23 20:15:04 /


Odświeżę temat :-)

Nabyłem ostatnio dużego fiata, bez przeglądu. W urzędzie oczywiście jest problem z wydaniem dowodu, bo nie ma badań... Mogą wydać tymczasowy dowód z terminem 30 dni na zrobienie badań, co średnio mnie urządza :-)

Czy na dzień dzisiejszy jest jakaś opcja, żeby "po legalu" załatwić "twardy" dowód?

Dodam tylko, że auto ma dość pokręcony stan prawny (skomplikowana sprawa spadkowa), dlatego wolałbym być już wpisany na stałe jako właściciel, zanim wpakuję kasę w remont.

Pozdrawiam,

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 09:50:17 /


Wbić badanie w ten co jest?

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 09:57:10 /


Nawet nie trzeba wbijać, tylko z karteczką ze stacji, że dla takiego i takiego auta zrobiono badania z pozytywnym wynikiem. Jak brakuje miejsc na pieczątki w DR, to "ostatni" wpis tak można zrobić.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 10:49:37 /


W obecnym stanie przeglądu raczej nie przejdzie. Doprowadzenie go do stanu ok pochłonie kasę, czego na tym etapie wolę uniknąć.

Do obecnego dowodu już się nie wbije, bo nie ma wolnych kratek, ale podobno można to załatwić zaświadczeniem. To akurat nie jest problem. Problemem jest, że nie chcę robić przeglądu niesprawnego auta, które przez najbliższe 2 lata nie wyjedzie z garażu, a bez tego wg urzędu nie da się zarejestrować :/

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 10:52:29 /


Temat jest w sumie ciekawy. Bo jak kupujesz auto do remontu bez badań, to jak masz niby wyprostować dane w dowodzie w ciągu 30 dni? Może mogą walnąć adnotację w starym dowodzie o zmianie właściciela?

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 11:05:29 /


Są dwie opcje.
Nielegalna, o której raczej wszyscy wiedzą, ale ją pomińmy, bo jest nielegalna.
Legalna - zarejestruj i odbierz miękki dowód. Twardy odbierzesz po remoncie. Nie ma pomiędzy nimi różnicy w zakresie twojej własności, więc jeśli są problemy z ustaleniem własności, to się je wyjaśnia przed rejestracją. Jeśli ich nie wyjaśnisz ( i nie dostarczysz odpowiednich dokumentów do urzędu), to nie dostaniesz i miękkiego dowodu.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 11:05:41 /


Bob, prawo tego nie przewiduje. Patrz mój Buick - mam 30 dni na rejestrację auta od wjazdu do PL... A już minęło parę lat.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 11:06:53 /


W sumie fakt;-)

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 11:07:21 /


Jeśli auto jest krajowe i ma legalne papiery, to potwierdzeniem twojego prawa własności jest cywilno-prawna umowa nabycia od poprzedniego właściciela. Zakładam, że auto ma ponad 25 lat i nie ciąży na nim obowiązek ciągłości ubezpieczenia OC. Ja zawsze robię w ten sposób - zgłaszam umowę nabycia do US i jestem formalnym/legalnym właścicielem takiej nieruchomości. A CEPIKowi nic do tego.
A gdy kiedyś (z każdym rokiem coraz bardziej w to powątpiewam) uda mi się uczynić z takowej nieruchomości sprawny pojazd, to wykonam przegląd, zapłacę OC i wio...
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 11:16:43 /


Dzięki za info! W takim razie chyba pójdę w opcję miękkiego dowodu, tak jak pisze Marcin. Najwyżej termin 30 dni przeciągnie się do 2 lat, bo sankcji chyba nie ma :-)

KRK - Twoja opcja byłaby najbardziej ok, ale boję się tego bałaganu w stanie prawnym. Auto zostało odziedziczone przez rodzinę w częściach ułamkowych, potem tego nie uporządkowali, część spadkobierców zmarła i ułamki ułamków przejęli spadkobiercy spadkobierców... Efekt jest taki, że auto ma chyba ze 7 współwłaścicieli, w tym część mieszka w USA a część jest niepełnoletnia. Już chyba wszystko wyprostowałem, ale boję się, że za 2 lata urzędnik powie mi, że brakuje oświadczenia sądu w USA, albo innego kwita i rejestracja będzie nie do ruszenia... Wolę domknąć temat teraz.

Dzięki za pomoc!

Pozdrawiam,

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 11:34:55 /


Sankcji nie ma. Próbowali wymyślić, żeby rejestracja po terminie 30 dni była droższa, ale nie przeszło. Nie ma sankcji za nieodebranie twardego dowodu. Jedyny myk to taki, że miękki służy tylko temu, żeby PWPW wyprodukowała dla ciebie twardy dowód, już lepiej zabezpieczony. On będzie na ciebie i tak po 10 dniach czekał w urzędzie :) Jedynie urzędnik ci nie go wyda. Chociaż nie wiem jak to jest bez przeglądu, bo jest on chyba wpisywany w nowy dowód, więc może będzie nieco inaczej...

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 11:39:16 /


Akurat Ja jestem w sytuacji, że zupełnie mi nie po drodze odebrać twardy dowód z urzędu od dwóch miesięcy. Kilka dni temu dostałem wezwanie do odbioru inaczej będzie kara od 50zł do bodajże 2tyś. Także to nie jest takie łatwe, dokument ma swoją ważność i trzeba go zwrócić.

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 12:07:16 /


No ale jest w ogóle opcja, że zlecą wyprodukowanie sztywnego dowodu jak nie będzie badań? Jak tak to nie ma sprawy i o to tu idzie.

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 12:09:54 /


Nie zarejestrują Ci pojazdu bez ważnych badań.

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 12:15:17 /


No to zostaje pierwsza opcja... :(

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 12:45:54 /


Chyba tak, skoro są sankcje za niedotrzymanie terminu 30 dni :-(

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 13:23:35 /


Jest przepis, że masz 30 dni na przerejestrowanie auta - ale nie ma juz przepisu
jakie sa przewidywane kary w razie niedotrzymania tego terminu :)
Swoja droga chcialbym uslyszec interpretacje tego przepisu
przez madrych, ktorzy go wymyslili, skoro nie mozna zarejestrowac auta
bez przegladu technicznego a ja kupilem auto niesprawne, do kompletnej renowacji
i doprowadzam je juz do stanu uzywalnosci ponad 2 lata :)
A przerejestruje dopiero jak przejdzie badania... Bledne kolo.

Gumisio / 2015-10-27 15:41:06 /


Junior - ja bym poszedł po miękki dowód - w WK będziesz już wisiał Ty jako właściciel pojazdu. Powiedziałbym przy okazji, ze ponieważ przepisy są takie jakie są i nie możesz dostać twardego to tymczasowy oddasz dopiero za dwa lata po remoncie auta.
Żeby sobie zaznaczyli, że nie mają po co wysyłac monitów

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 16:03:14 /


Wąski nie ma takiej opcji. Miękki dowód ma datę ważności i tylko do tego czasu Ty jako właściciel możesz go posiadać.
Moje wytłumaczenia typu mieszkam gdzieś daleko, auto i tak nie jest użytkowane, nie jest mi po drodze do Was na zamianę dowodów nic nie dały. Po prostu dokument fizycznie jest nie ważne masz Go zwrócić. Twardy dowód wydamy jak właściciel przedstawi dokument potwierdzający ważność badań ( jak się w międzyczasie skończył) i ważne OC ( o ile jest to wymagane przy danym aucie ).

Tak więc albo pozostaje Ci nielegal ( o ile jeszcze znajdziesz takie SKP ), albo nie rejestrujesz auta.

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 16:21:52 /


> Po prostu dokument fizycznie jest nie ważne masz Go zwrócić

A ta kwestia jest uregulowana jakimś paragrafem? Bo na moje rozumienie jak dokument traci ważność to nie można się nim więcej posługiwać w celu w jakim został wydany - w tym wypadku przestaje być ważnym dokumentem poświadczającym rejestrację pojazdu, ale nijak nie widzę nic oczywistego w tym że mam go zwrócić po tym terminie. To termin ważności a nie termin zwrotu.

Czy w przypadku np. paszportu, który też ma termin ważności, to jak ten termin minie - mam biegać do jakiegoś urzędu i go oddawać, a jak nie to jestem monitowany i straszony karami? Raczej nie, więc to nie jest żadna oczywistość że termin ważności ma być rozumiany jako termin zwrotu.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 16:36:00 /


Ja swojego od prawie 9 lat mam nie przerejestrowanego.Jak byłem zaraz po zakupie w wydziale komunikacji to mi powiedzieli że owszem jest 30 dni na przerejestrowanie ale oni nie robią z tego problemu jak nawet będzie kilkanaście lat.Problem jest kiedy się poruszasz autem po tych 30 dniach a nie jak stoi na podwórku.Jedyne co mi doradzili to to żebym załatwił urząd skarbowy nawet mimo tego że auto kosztowało poniżej 1000zł i jest zwolnione z opłaty skarbowej.

PL / 2015-10-27 16:36:48 /


Jeżeli to ten Fiat o którym myślę, to przegląd powinien przejść bez problemu;-)

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 16:39:36 /


Chyba najprościej wystosować odpowiednie pismo do wydziału komunikacji. Zapytać co masz robić jak auto w tej chwili nie ma szans aby przeszło przegląd a remont przewidujesz na 2-3 lata. Niech odpowiedzą na piśmie jak to ma wyglądać. Będziesz miał podkładkę na przyszłość.

Pająk Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 16:55:16 /


to dobry pomysł

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 16:58:55 /


Przerejestrować możesz kiedy chcesz, więc raczej nie tu problem.

Michał - to są słowa WK w Białymstoku, dodatkowo mam pismo, w którym jest wyraźnie napisane, że mam wymienić na twardy jeśli to nie zrobię to kara.
W wolnej chwili przeczytam na jakiej podstawie tę karę chcą naliczyć i dam znać :)

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 16:59:19 /


Nikt ci nic nie zrobi jeśli przerejestrujesz wóz nawet po 5 latach od zakupu... no może wścipska urzędniczka może bezsensownie spytać jak spojrzy na date umowy kupna wozu ale może sobie tylko pogadać a ty możesz posłuchać jesli masz ochote :) Niektórzy nawet wcale wozu nie przerejstrowują tylko wykupują na siebie polise OC i też nic im sie nie dzieje. Na moje oko wyremontuj i dopiero później załatwiaj świstki :) pozdrawiam.

TuliPan / 2015-10-27 18:22:27 /


Jak wyrabiasz miekki dowód i próbne to każą podpisywać oświadczenie , że go zwrócisz maksymalnie w ciągu *60 dni (nie pamietam) od wydania ... wiec ta opcja odpada i nic nie daje. Chyba że zrobisz do tego przegląd .... Ja bym spróbował pismo o wydanie dowodu mimo braku ważnych badań technicznych .... jak sie nie uda to trzeba ... no :)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 18:33:20 /


Najważniejsze to mieć ciągłość opłat OC czyli od dnia zakupu.

PL / 2015-10-27 19:03:04 /


lub opinię :)

wąski77 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 19:07:21 /


Z moim Fiatem 125p było tak kupiłem ubezpieczylem, po 2 latach jak wyszykowalem zrobilem przeglad, w urzedzie przedstawiłem umowę kupna, Pani spytała czy takie auta jeszcze jeżdżą i czemu po 2 latach przychodze to odparlem że był w remoncie i że jeszcze trochę sztuk jeździ, załatwiłem temat w 15 min i za parę dni miałem nowy dowód

Jellon aka Revenge Racer Dokładna lokalizacja na mapie / 2015-10-27 19:47:53 /


Jak cię wszywają na wymianę dowodu, to nie widzę problemu. Idziesz i wymieniasz. A to że nie masz przeglądu to ich problem. Właściciel pojazdu nie ma obowiązku utrzymania ciągłości przeglądów technicznych i skoro pojazd nie jest sprawny, to i nie ma przeglądu. Niech sami główkują jak to ugryźć :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-27 20:42:22 /


i tu przydałoby się coś co w Anglii nazywa się SORN, czyli jak nie jeździsz zgłaszasz to w urzędzie, nie płacisz podatku ani OC i nie wyjeżdżasz na drogę. Ale Polska jest chyba w innej Ujnii Euro-Pejsowej niż Wielka Brytania.

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2015-10-28 08:23:29 /


True :)
Mam chyba 10 samochodow na SORN i raz do roku przychodzi list z zapytaniem czy chce wrocic na droge, czy dalej kazdy z nich kisze.
Jeden telefon, wpisanie kodu z listu i kolejny rok moze stac bez zadnych oplat.

on_the_run Dokładna lokalizacja na mapie / 2015-10-28 11:50:16 /


art. 97 kw:
(Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany)

ma zastosowanie do art. 78 ust. 2 PoRD:

(Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;
2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym)

to dla tych, którzy uważają, że za nieprzerejestrowanie pojazdu nic nie grozi.
Owszem już grozi to co powyżej, przy czym okres przedawnienia wykroczenia wynosi tutaj (o ile się nie mylę) 3 lata (od popełnienia, nie od ujawnienia)
Jedyne logiczne wyjście z sytuacji:
zgłosić zakup, otrzymać dowód tymczasowy, złożyć (za potwierdzeniem na kopii) pismo do wydziału komunikacji, iż w zaistniałym przypadku nie masz możliwości odebrania dowodu rejestracyjnego "twardego" w wyznaczonym terminie, ponieważ aktualny stan prawny nie przewiduje możliwości rejestracji pojazdu, który nie jest w stanie przejść pozytywnie bad. tech. w terminie nie dłuższym niż 30dni od daty jego zakupu.

♠Zoggon♠ Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-28 13:23:33 /


Dzięki za wszystkie porady!
W przyszłym tygodniu robię podejście nr 2 :-)

Junior Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-28 13:49:36 /


Nie no jaki problem że oddasz ten tymczasowy dowód ? WK będzie cie miał już jako właściciela bez względu na to czy masz świtek (zresztą po 30 dniach nieważny) czy nie . BDW jak Ci jednak zależy by świstek zachować to po prostu piszesz oświadczenie , że się "zgubił" zanosisz Pani do okienka i masz na pamiątkę nieaktualny dowód tymczasowy - dotyczy też np.czarnych blach na pamiątkę ;-) Mam takiego Malucha gdzie mam zarówno jedno i drugie .

bogdanw Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2015-10-28 18:34:10 /