logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » garaż » Giętarka do rur, kto co ma i poleca ?

Giętarka do rur, kto co ma i poleca ?

Jak w tytule postu powoli przymierzam sie do robienia wydechu i pomyslalem ze zrobie calosc sam a wiec poza migiem i rurami potrzebuje gietarki :)
Rura pojdzie 2cale (+/-50mm) czyli takie cos powinno chyba dać radę:
http://www.allegro.pl/item492282327_gietarka_do_rur_12_ton_pracuje_tez_w_poziomie.html
Wmiarę tania :) i na potrzeby by chyba stykla.
Czy ktoś cos takiego posiada, kupowal, cos moze polecic ??
A może jeszcze jakies wskazowki co do techniki gięcia rur, slyszalem cos o wsypywaniu i ubijaniu piasku w srodku zeby przy gieciu po wewnetrznej stronie sie nie falowało ??
Z góry dzieki za wszelkie rady :)

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-09 20:24:09 /


Tą giętarką możesz giąć rury grubościenne. Nie nadaje się do wydechu. Rura wydechowa ma być lekka więc ścianka rury będzie cienka, góra 1,5mm. Tą giętarką rurę 50x1,5 po prostu złamiesz. Nie nadaje się.

Do gięcia rur cienkościennych stosuje się giętarki trzpieniowe, ew. beztrzpieniowe. Ja pracuję na giętarkach firmy HEPEKA. Są bardzo dobre, polecam.

Tu masz taką najprostrzą trzpieniową: http://www.hepeka.com/pl/02mega.php#001
Mam taką beztrzpieniową ale obawiam się, że 50x1,5 to też z "falami" będzie gięła: http://www.hepeka.com/pl/01top.php#001

Ceny są powalające.
http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&string=gi%C4%99tarka+trzpieniowa

ale na takich maszynach gnie się rury wydechowe.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-10 09:16:34 /


to chyba jednak taniej bedzie kupic gotowe kolanka ;)

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-10 09:48:55 /


spawaj z hamburgów :P

zgoniok Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-10 09:49:29 /


Abo palnik w dłoń :P

Z tym piachem to lipa i zabobon jakiś. Mam trzech starych fachowców na zakładzie, jeden całe życie robił instalacje CO i o gięciu wie wszystko. Palnikiem taką 50x1,5 wygnie bez fałdki albo z małą fałdką. Rzecz nie jest prosta, trzeba wiedzieć z której strony zagrzać żeby wyszło dobrze. Ale jak masz palnik to warto się tego nauczyć. To taka wiedza tajemna, podobnie jak prawdziwe blacharstwo.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-10 11:05:03 /


no jak ja widziałem przejście rury nad mostem w taunusie to masakra myśle że trzeba zdolności i doswiadczenia zeby taki kształt wygiąć

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-10 12:28:49 /


Koleś który robił wydech mojej siostrze do "łorjona" korzystał z czegoś takiego :



Sam to sobie wykonał. Miejsca które giął podgrzewał palnikiem.
Ma kilka kompletów rolek w zależności jakiej średnicy rury giął.
Proste jak cep i bardzo skuteczne. Kolanka wychodziły z tego idealne.

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-12 11:41:19 /


to jest właśnie giętarka beztrzpieniowa :) A że grzał, przy napędzie ręcznym miałby ciężko a po dwa, jak wiedział gdzie zagrzać, zrobił gięcie lepiej niż maszyna za 15 tysi.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-12 12:01:36 /


mam dostęp do trzpieniówki
jak dostanę rure jako wzorzec to mogę ja skopiowac

prezo2002 / 2008-12-12 17:17:21 /


kwestia tylko w jakich pieniadzach ?? aluminiowane kolanka dlugosci 60cm srednica 45-55mm gotowe kosztuja około 20zł :)

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-12 23:28:45 /


Kolankami da się każdy kształt uzyskać, mają one różne kąty. Własnoręcznie formowałem wydech w Capri za pomocą kolanek.

KAMEL Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-13 15:27:59 /


No to racja ale jest pewna mina. Takie kolanka trzeba bardzo precyzyjnie spawać żeby miały sens. Pamiętaj, że bardzo ważny jest laminarny przepływ spalin. Jeżeli grań spoiny będzie jednym glutem to teoretycznie nie będzie dobrze.

Dawno temu, kiedy polacy produkowali motocykle Sokół, aby poprawić płynność przepływu spalin, kolanka wydechowe, choć nie były spawane gładzono w fabryce takim narzędziem, które nazwano "różaniec". Była to lina do której na cienkich linkach przywiązane były stalowe kulki. Wprowadzano to do kolanka i obracano z jakąś tam szybkością. Kulki gładziły wewnętrzną powierzchnię rury co poprawiając płynność przepływu spalin zwiększało sprawność silnika czyli jego moc.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-13 16:33:12 /


zapek??? !G.O.P! chodzi ci zeby przy spawaniu nie przetapiac sie do wnetrza ? :) w sumie przy spawaniu od czoła calkiem sprawnie mi to idzie :)

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2008-12-13 23:45:03 /


Najlepiej spawa się to TIGiem gdyż jest najlepsza kontrola nad przetopem i ilością stopiwa wprowadzanego do złącza. Trzeba tak przetopić, aby grań (ta wypływka od środka rury) była na równi z rurą. To nie teoria, tak ludzie potrafią spawać. Widziałem mnóstwo próbek z weryfikacji spawaczy. Widziałem elementy z demontażu rurociągów w przetwórniach żywności i było to pospawane IDEALNIE. A spawali to ludzie.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-14 14:26:37 /


metr rury nierdzewnej w zależności od średnicy kosztuje 15- 20 zł brutto
giecie w zależności od ilości gięć i stopnia skomplikowania
no i rura jest z całości..

prezo2002 / 2008-12-14 14:51:13 /


Tak, ale do gięcia nadają się rury ze stali nierdzewnej ale WYŻARZONEJ a ta kosztuje więcej. Ale i tak jestem za gięciem a w naprawdę trudnych miejscach dopiero za spawaniem.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2008-12-14 15:14:11 /


nie wiem ile kosztuje w detalu piszę taką cenę, bo za tyle mogę załatwić, gat. 1.4512

wracając do giecia to na giętarce beztrzpieniowej z powodzeniem można giąć nawet kwasówkę (1.4301), np na takiej załączonej na zdjęciu,


wszystko zależy od promienia gięcia (zaleca się promień co najmniej = 2 średnice rury), występuje oczywiście spore przewężenie srednicy rury na łuku - wypełnianie piaskiem pomaga, ale jest to dość kłopotliwe
oczywiście nie wszędzie da się "wyrobić" takim duzym promieniem, zwłaszcza jeżeli chodzi o rury nad mostem..
nawet ostatnio kupiłem rury bosala (do capri nad most) z aluminizowanej gięte na tego typu giętarce..

a tak wygląda taka sama gięta na trzpieniówce

prezo2002 / 2008-12-15 12:56:38 /


ta gietarka w pierwszym poscie jest b. dobra
mozna nia giac na zimno,
cienkoscienniej nie zgnieciesz jesli to robisz z glowa, trzeba dobrze dobrac kopyto i odpowiednio ustawic wałki na ramionach, mam taką, 30 letnia w pracy i do robienia poręczy sie nadaje.
Piasek to nie mit, musi byc suchy, najlepiej taki do piaskowania i trzeba rure napełnić i wtedy mozna giac na gorąco grzejac palnikiem.
wyginac mozna np na stole wedlug jakiegos szablonu (z metalu, bo drewniany moze sie spalic od palnika :D )
tak jest z rurami stalowymi, bezszwowymi,

maciek_z / 2008-12-27 23:40:54 /


czy jestes prezo2002 zrobic kompletne rury z nierdzewki do fc mk1a 2.6 czytaj 2.3 bez tlumnikow?? czy zmiszcisz sie w 200pln??

Hubert Szwede Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-02-22 22:25:17 /


Nie chcę się wtrążalać ale czy nie zapomniałeś Hubert o jakimś zerze? Kupowałeś kiedyś nierdzewkę wogóle???

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-02-22 22:28:46 /


jesli pare postow wyzej mamy 15-20pln za metr rury to przyjmijmy ze mamy okolo 5,5metra rur wydechowych samych rur bez tlumnikow, to jest okolo 100 za material, niechce mi sie twozyc nastepnego urzadzenia i tak juz sie nie mieszcze w garazu(piaskarka okolo400litrow pojemnosci komora, kompresor 670 litrow frezarka i wiele innych) za cene 2700pln to mam z niemic z nierdzewki kompletne od kolektora az po koncowke wydechu.

Hubert Szwede Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-02-23 00:47:11 /


Aaaa bo bez tłumików, sorki, hehehe. Nie doczytałem coś ;D

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-02-23 11:37:17 /



Ja kupiłem trzpieniówkę ercolina od firmy HAAD w Gdańsku - http://www.youtube.com/watch?v=t1daa9euJek - tu jest praca mojej maszyny jeszcze w trakcie szkolenia ! Polecam - profesjonalnie się mną zajęli.

machineMan / 2009-10-09 14:47:01 /


No fajnie, tylko ta maszyna kosztowała z 50 tysi jak nic, Ercolina jest jedną z czołowych firm zajmujących się technikami gięcia rur więc co do jakości nie miałem nigdy zastrzeżeń i do firmy też kupowałem ich maszyny, prywatnie jednak to kosmiczny wydatek.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-10-09 15:34:09 /


Giętarki trzpieniowe do rur masz różne.
Od chińskich/tajwańskich, po te najbardziej markowe - właśnie włoskie, niemieckie, portugalskie.
Ceny tych "lepszych" wahają się od 14.000 EURO za taką z selektorem kątów i manualnym posuwem, mówię np o marce AMOB :
http://www.youtube.com/watch?v=-FJlybpex0A

ale jest też mnóstwo innych.
Jakimś rozwiązaniem jest kupowanie gotowych kolanek itp i spawanie, ale można też poprosić o referencje klientów w firmach, które sprzedają maszyny, i zadzwonić do tych klientów z pytaniem o zlecenie produkcji.

powodzenia!:)

techk8 / 2011-07-25 11:49:27 /


http://www.youtube.com/watch?v=pOZUTOnbGEU&NR=1&feature=fvwp
to jest naprawde niezłe.

Leszek "QSi" Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-25 12:48:43 /


o w.... :O wypas :D

Main(misiek) Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-25 14:49:15 /


My sprzedajemy Herbera ;) szwedzkie dobre ;) ale drogie.

http://www.youtube.com/watch?v=ktc4aCqlX7s
http://www.polsver.pl/index.php?strona=oferta&id_kat=8&id_prod=40&id_producenta=7

pmajes Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-25 19:15:58 /