logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » przeróbki » Nasze pomysły czyli jak coś zrobić

Nasze pomysły czyli jak coś zrobić

Chciałbym założyć nowy wątek i jestem zaciekawiony czy się on rozwinie. Otóż często jesteśmy zmuszeni bądź też mamy fatazję i dokonujemy pewnych przeróbek w naszych samochodach. Myśle, że są to na tyle interesujące dokonania, że warto by się nimi podzielić na łamach tej strony. Ale nie chodzi turtaj o napisanie, że “coś zrobiłem” ale napisanie również w jaki sposób. Często zastanawiamy się jak coś zrobić, naprawić, przerobić w naszym samochodzie, a po co eksperymetować i wyważać otwarte już drzwi, jeżeli ktoś już to zrobił. Dobrze byłoby gdybyśmy się dzielili naszymi sprawdzonymi pomysłami i ilustrowalibyśmy zdjęciami i opisem jak coś zrobić. Np. “jak zrobić elektrycznie otwierane szyby w Capri”. Z serwisu dowiadujemy się, że można wziąźć takie silniki i elementy, pokombinować dopasować i będzie. A dobrze byłoby, żeby ktoś w trakcie takiej przeróbki zrobił jakieś zdjęcia i w miarę dokładnie opisał i zilustrował gdzie podgiąć, odciąć, co wymontować, jak zamontować, gdzie nawiercić otwory, do czego podłączyć kable. Ja wiem, że tego typu tematy były już przerabiane ale są one mało opisowe. Nie można tutaj podawać przepisów jak z instrukcji obsługi, ale myśle, że wielu z nas takie dokładne opisy by pomogły.

Na początek chciałem pokazać jak dorobić atrapę do Capri. Jeżeli nie mamy, mamy połamaną bądź nie podoba się nam atrapa z MkIII. Zrobiłem kiedyś taką, a w ubiegłym tygodniu po eksperymentach i niedociągnmieciach z poprzednią wykonałem ulepszony model atrapy. Całość zilustowana jest zdjęciami. Oczywiście jest to moja propozycja i można to modyfikować natomiast może jakiś pomysł z tej propozycji komuś pomoże w ewentualnym wykonaniu swojej, gdyby zaszła taka potrzeba.

Na początek musimy kupić profil aluminiowy o długości około 1,80-2 m. Ja wybrałem profil o przekroju 15 x 10 mm. Można go nabyć w sklepie z artykułami metalowymi za około 5 zł za 2 m. Z niego docinamy ścianki atrapy, końcówki ścinamy pod kątem 45 stopni aby móc później je połączyć. Górną część wykonałem o niewielką część dłuższą aby móc ją naciąć po środki i lekko nagiąć, co umożliwiło na uformowanie małego dzioba leżącego dokładnie na lini maski. W środkowej części górna listwa jest wysunięta od dolnej o około 2,5 do 3 cm. Cztery elementy łączymy ze sobą przy użyciu kątów do mebli o rozmiarze 60mm i szerokości 10 mm, które możemy kupić za około 6 zł np. w sklapach DHO. Do łączenia używamy wkrętów. Górne kąty trzeba lekko nagiąć ponieważ górna listwa lekko jest odchylona do przodu. Dodatkowo usztywniamy małym płaskownikiem nacięte miejsce, na środku górnej listwy. Oczywiście wszystko łączymy od strony środkowej. Szczeliny powstałe na łączeniach elementów wypełniamy czymś. Ja zrobiłem to poxipolem ale może lepsza byłaby szpachla.

Oczywiście prócz dziur na wkręty do łączenia elementów ramki musimy nawiercić dziury do przymocowania siatki atrapy. Siatkę można również kupić w wklepie z metalami nieżelaznymi, albo choćby na allegro za 10 zł. Ja wybrałem taką z oczkami rombowymi o wymiarach 1 x 0,5 cm. Siatkę docinamy i przymocowujemy od tyłu do ramki lekko ją naginając w środkowej części w dziób.

Z płaskowników wykonujemy górne mocowania atrapy, a dolnej listwie ramy wiercimy otwory pod blachowkręty do zamocowania jej od dołu. Na zdjęciach można to zobaczyć.

Następnie malujemy atrapę podkładową farbą. Wystarczy pomalować tylko zewnątrzną część ramki. Tą też część malujemy farbą z połyskiem, ja pomalowałem czarną. Dlaczego z połyskiem ? Ponieważ na zewnętrzną cześć naklejamy ozdobną listwę, którą kupujemy np. na giełdzie samochodowej za 20 zł za 2 m. Jest ona wypukła i łatwo się dogina, a do farby z połyskiem lepiej się będzie trzymać niż do matowej. Następnie tą “chromowaną” ozdobę zaklejamy taśmą i całą atrapę malujemy z wszystkich stron. Ja malowałem ją na czarny matowy kolor, bo taki mi najbardziej pasuje do atrapy.

Końcowy efekt widać na zdjęciach. Na atrapę możemy przymocować jakiś emblemat czy też napis. Ja mam na masce napis FORD, a z wszystkich stron samochodu napis CAPRI więc z tego zrezygnowałem. Można też zamocować sobie np. konika jak ktoś lubi hippikę bądź zwierzęta. I mam nadzieje, że rozwinięcie tego wątku będzie dotyczyło naszych pomysłów na ulepszenie naszych samochodów, a nie tego konika, obrazującego możliwości atrapy.
Zdjęcia już na samochodzie zamieszcze w najbliższym czasie jak go tylko umyje bo wstyd robić zdjęcia takiego brudasa.

Czekam więc na inne propozycje, a także na komentarze, które być może pomogą udoskonalać nasze pomysły.




Piotra Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-01-26 11:30:36 /


Jak dla mnie pomysl super zarowno na atrape jak i na watek. Wielu z was pisze posty, ktore sa rozumiane tylko przez ograniczona grupe osob, ktore juz tak eksperymentowaly, a ludzie na forum bez przerwy sie zmieniaja. Poza tym taki watek moze oszczedzic zakladania 1000 innych watkow na ten sam temat (bo czeto ludzie nie uzyskuja dokladnie takich informacji jakie chca, poza tym nie zawsze moga je znalezc). Mam jeszcze tylko pytanie co do tej atrapy - czy nie daloby sie najpierw pomalowac ramy na czarno, a dopiero potem przykleic listwy ozdobnej? (wtedy np juz na klej albo cos takiego?) oszczedziloby to troche czasu na oklejanie listwy ozdobnej i mniejsze ryzyko, ze ja pomalujesz na czarno...

Mataj / 2004-01-26 11:55:26 /


Można tak zrobić jak piszesz, ale ja chciałem mieć atrapę w kolorze matowym i obawiałem się, że ozdobna listwa, która jest przyklejana na takiej samoprzylepnej gąbce, może się gorzej trzymać lakieru matowego w porównaniu do błyszczącego. W tym wypadku musiałbym tylko w tym miejscu gdzie ma być przyklejona ta ozdobna listwa malować lakierem bezbarwnym lub lakierem z połyskiem. Być może matowy lub nie kolor nie ma znaczenia na to jak się to będzie kleiło ale wolałem nie ryzykować, tym bardziej że oklejenie tej ozdobnej listwy trwa moment gdyż można zastosować zwykła taśmę samoprzylepną o takiej właśnie szerokości.

Piotra Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-01-26 12:00:35 /


Grill wyszedł profi. Gratulacje.
Proponuję nazwę dla wątku "Kącik Zrób To Sam - śladami Adama Słodowego..."
Pozdro.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-01-26 12:08:46 /


Naprawdę fajnie wyszło. Osobiście proponuję zrobienie jakiegoś działu w "Garażu", gdzie możnaby wrzucać takie pomysły. Kiedyś MikeB4 to zapoczatkował ze skrzyniami biegów.

Szajba Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-01-26 15:03:50 /


dokladnie
grill pierwsza klasa :)

Jabol / 2004-01-26 16:42:58 /


Witam. Moze bedzie to w klimacie tego wątku- jak dzialają i jak zbudowac samemu magnetyzer. Naukowo udowdnione:)) Podobno to działa ;) http://magnetyzery.w.interia.pl/

leciej / 2004-01-26 16:43:57 /


Z serii "jak połatać wydech żeby jeszcze wytrzymał 2 dni ;-) "

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-01-27 01:42:33 /


To ja zadam pytanie, bo zakladam ze widzieliscie juz rozne rzeczy... o ktorych nie snilo sie nawet filozofom... W ilu rekordowo miejscach widzieliscie zespawany wydech? (nie licze miejsc przy katalozatorze i tlumiku)

Mataj / 2004-01-27 02:13:36 /


Mój wydech to jest jeden wielki spaw...jak bym zaczął liczyć kolejne próby łatania to penie ze 100 bym na liczył:)

gilmor / 2004-01-27 09:09:54 /


taki wątek z kącikiem: Adama Słodowego (na nim się wychowałem), czy dla młodzieży: McGyvera z penością jest dobry, ale...
krótki czas jego bytu pokazuje jak szybko się rozmyje o 1000 pomysłów (niezależnie od tego jak dobrych) i kolejnych 1000 komentarzy, pytań i odp. do każdego 1 pomysłu. Nie sposób będzie skorzystać z tego "worka", który byłby wstrząsany, mieszany i plątany w dowolnej kolejności.
Ma to sens tylko gdyby stworzyć cały cykl z podziałem na segmenty i kategorie.
Nie wierzę w samodyscyplinę i zdrowy rozsądek tworzących wątki, więc byłaby to kolejna odgórna robota dla MK (choćby i na zasadzie forum z podziałem tematycznym i pod tematycznym) ;)
Zapewne powinno w nich powstać swego rodzaju zastrzeżenie na zadawanie nowych pytań, a co najwyżej o szczegóły do już wrzuconego gotowego, sprawdzonego rozwiązania.

Wtedy to z pewnością zadziała i to z dobrym pożytkiem.

P.S. A tak na marginesie, chyba nie chcielibyście bym zaczął Was zasypywać wszystkimi własnymi rozwiązaniami ;)

KAROL Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-01-27 09:34:56 /


Pomysl Piotra (na temat takiego watku)jest bardzo dobry. Co do odpowiedzi Karola, to on tez ma racje... Ale jest jedno wyjscie z tej sytuaciji... Rzeby ten watek ochronic przed zasmieceniem, powinien ktos go kontrolowac i wyrzucac odpowiedzi, ktore nieodpowiadaja tematowi tego watku... Teraz to moze zrobic tylko MK, ale on i tak ma duuuuzo roboty... Moze lepsze wyjscie (jerzeli tylko to jest mozliwe) dac komus z klubowcow (aktywnych) mozliwosc usuwania niepotrzebnych komentarzy (moderowac ten watek)... Mozna naznaczyc kilka moderatorow i podzielic medzi nimi kontrole calego forum...

Pozdrowenia...

Arunas Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-01-27 10:16:55 /


Mam pytanko czy komuś dział Jak zbudować samemu magnetyzer sie otwiera??? Bo mi się nie otwiera a jestem ciekawy co jest w środku jakiego rodzaju innowacje. Jak ktoś ma to poprosze na capriclub@wp.pl
Pozdrawiam...

BABALOO Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-01-27 11:09:47 /


Ok no to zycze milego postowania (w prawdzie na innym serwerze ale mysle ze MK moze podac linka i bedzie spoko :) ). Jesli ktos chce dodac jakas kategorie niech pisze.

Mataj / 2004-01-27 11:15:51 /


No tak :P najwazniejsze.... http://free4web.pl/3/0,54536,default.html

Jakby jakies pytania, watpliwosci lub propozycje- prosze na maila...

Mataj / 2004-01-27 11:17:16 /


Hurra Panie i Panowie, Mataj zrobił nam nowe forum. Ja też od dłuższego już czasu miałem przypuszczenia że to tutaj jest zupełnie do dupy. Miałem nadzieję że nikt nie zauważy, ale Mataj zauważył. Więc wielka ulga nadeszła sama. Uff ! Mataj zaproponował mi w mailu, że uczyni mnie tam moderatorem. Dzięki Ci i chwała ! Żebym poczuł się bardziej swojsko w nowym otoczeniu nawet ponazywał kategorie na nowym forum dość analogicznie do tutejszych. Cóż za przemyślana ścieżka migracji !
Tak więc czas na oficjalny komunikat, proszę szanownych respondentów: tutaj nie piszemy już nic !!! To koniec ! Zapraszam wszystkich na nowe forum.
:-)

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-01-27 11:53:57 /


mam 2.0 V6 i kombinuje zeby zaraz po zkaupie migomatu nowy wydech sobie fundnac do tego silniczka i teraz mam takie pytanie czy ktos ma taki wydech : odzielny na lewa i prawa strone, na poczatku seryjny rozpreznik, potem przed tylnym zawieszeniem i za po jednym tlumiku przelotowym ?
interesuje mniej ak to zabrzmi i czy nie bedzie za glosno, pisze o tlumikach przelotowych zwyklych an ie sportowych ...
jesli ktos ma jakis fajny wydech do Vki niech opisze chetnie poczytam :)
z czasem wrzuce na forum opis jak to do 2.0 V6 wrzucilem kompresor ... tez pewnie to kogos zainteresuje ...

DeMaDeS / 2004-01-27 11:56:16 /


Jak zes sam zauwazyl oraz pare osob poza mna, kazdy watek typu Slodowy nie ma szans powodzenia. Utworzylem tamto forum TYLKO I WYLACZNIE w celu takim jakim zostal zalozony ten, czyli pisania W SPOSOB PRZEJRZYSTY rad i sposobow naprawy roznych podzespolow. Jesli wam sie to nie podoba, lub tego nie chcecie moge to forum skasowac. Ja forda jeszcze nie mam, wiec narazie mnie to ryba czy bedziecie mieli cos takiego czy nie, po prostu zrobilem to poswiecajac swoj czas, bo myslalem ze moge jakos pomoc, jesli nie chcesz tego, bardzo prosze, wystarczy powiedziec- nie bede sie narzucal...

Mataj / 2004-01-27 12:02:24 /


A teraz co do samego wątku: dział pod patronatem Adama Słodowego to jest bardzo dobra i słuszna koncepcja. Tylko niestety obawiam się, że na forum utonie w sosie własnym. Niestety nikt nie powstrzyma dyskusji np. nad ekstremalnym wydechem w wątku o własnoręcznie zrobionym grillu.
Dlatego trzeba to zrobić trochę inaczej - jako osobny dział na stronie, nie na forum. Tam jest większa szansa na to, że ktoś to znajdzie później, i że będzie to na jeden temat.
Każdy, kto ma ochotę przygotować jakikolwiek taki materiał może z tego zrobić stronę, wymaga to jedynie zgłoszenia do mnie WCZEŚNIEJ - ja udostępnię mechanizmy do edycji strony analogiczne do forum czy prezentacji samochodów, tylko że taka strona wyląduje w dziale "garaż", a nie na forum. To będzie z pożytkiem dla całości ...
Od słów do czynów - w dziale garaż - http://www.capri.pl/garage/garage.php - zrobilem właśnie nową odnogę zgodnie z sugestią nazwy krk4m'a, a'la Adam Słodowy. Z tego wątku zrobiłem tam nową stronę, na nią też przeniosłem pierwsze komentarze stąd, które były jeszcze na temat.

A na przyszłość - jeśli ktoś chce napisać cokolwiek co ma sens bytu bardziej ogólny niż doraźnie na forum (dotyczy to również różnych relacji ze zlotów, które dość często lądują dość niefortunnie na forum), to proszę wcześniej zgłosić pomysł do mnie, ja dam osobną stronę do edycji. Wiem, to nieco zabija spontaniczność, ale ile więcej sensu ...

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-01-27 12:37:37 /


No! i trza bylo tak od razu :P Forum zostalo zamkniete (to "dorazne"). Mam nadzieje, ze nie odebrales tego jako "atak" na Twoje forum, bo chyba zdajesz sobie sprawe z tego, ze bylaby to walka z wiatrakami z mojej strony :P Chodzilo mi o to zeby cos ruszyc chociaz... Bo pomysl z watkiem/dzialem mysle jest przedni...

Mataj / 2004-01-27 12:48:48 /