logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Brak prawego lusterka- czy można jeździć?

Brak prawego lusterka- czy można jeździć?

Potrzebuję paragrafu zabraniającego poruszania się po drogach publicznych bez prawego lusterka! Nie mogę tego znaleźć w necie bo wszędzie na forach się rozpisują o jakiś pierdołach...

Chodzi niestety o plastikowe burakowozy.

Dzięki i pozdrawiam
sołtys

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 08:59:30 /


Nie trzeba mieć prawego lusterka. Maluchy kiedyś w standardzie miały tylko lewe.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-07-22 09:12:10 /


nawet granady MKIIa niektóre nie miały prawego.
też żyłem w przekonaniu, że jeśli auto straci prawe lusterko to można jeździć... a tu dziś mam w robocie bubę... bo spuściłem gościa na bambus, żeby jeździł a tu mi zaraz szef floty dzwoni z awanti, że to niezgodne z prawem ale paragrafu mi nie podał. Ja natomiast też nie mam nic na obronę oprócz własnego przekonania. Dostałem polecenie służbowe, żeby to wyjaśnić więc pytam was.

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 09:17:19 /


a nie jest tak, że jak coś miało w standardzie, to musi mieć? Tzn że jak miałeś i zdemontowałeś to lipa? Coś mi się wydawało, że to jak z pasami z tyłu - jeśli były montowane, to trzeba je mieć.
Na ten przykład granady czy maluchy nie miały i OK, ale w Twoim przypadku trzeba by mieć ( ale trzeba to zweryfikować ).
Na 100% trzeba mieć prawe lusterko, jeśli nie ma lusterka wstecznego (środkowego) lub nic przez nie nie widać.

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 09:22:22 /


o ile dobrze pamiętam to prawe lusterko jest obowiązkowe jeśli masz zamontowany hak.

A może udaj się na jakaś stacje diagnostyczną i popytaj diagnostę o lusterka.

Gurden Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 09:44:43 /


a nie jest tak że obowiazkowo musisz miec dwa lusterka wsteczne? czyli wystarczy lewe i to na szybie ;P

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 09:48:13 /


no właśnie. To wszystko są spekulacje... ani w necie nie mogę znaleźć ani rzeczoznawcy u mnie w firmie nie potrafią mi powiedzieć...

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 09:52:14 /


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ z dn 1/02/1993, z późniejszymi zmianami,
Rozdział 2
paragraf 10.1
Pojazd samochodowy powinien być wyposażony:
pkt. 4
w lusterka
a) co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie pojazdu- w odniesieniu do samochodów osobowych i motocykli
b) co najmniej dwa lusterka zewnętrzne w jedno po lewej i jedno po prawej stronie pojazdu w odniesieniu do pozostałych pojadów oraz do samochodów osobowych ciągnących przyczepę.
c) wewnętrzne w odniesieniu do samochodów osobowych i autobusów
Lusterka powinny zapewniać kierującemu niezbędną dla bezpieczeństwa ruchu widoczność.
.
.
.
Jeżeli koleś jeździ ze stłuczonym prawym lusterkiem, to ma niesprawne wyposażenie, więc ma niesprawne auto. więc ten flotowiec na rację. Jak mu odkręcisz całe lusterko, tak, że nie będzie sterczał kikut rozpieprzonego lustra, to jesteś na prawie.
I jaeszcze jedno:
Sołtys, ty nie próbuj być mądrzejszy od wyżej stojących w firmie. To się źle kończy. Wiem z doświadczenia.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 09:52:42 /


O to mie właśnie chodziło. DZIĘKI GRANADZIARZ!!!

Jeśli chodzi o bycie mądrzejszym to oczywiście... Tylko, że moja dość wąska wiedza o mechanice pozwala mi w firmie i tak być "nadwornym doradcą serwisowym", przynajmniej w moim dziale. Nie zmienia to faktu, że trafiam na mądrzejszych ludziów od siebie co nauczyło mnie słuchać uwag i sugestii a nie stawiać zawsze na swoim, bo mogę nie mieć racji.

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 09:58:15 /


sołtys, nie chodzi o faktyczną wiedzę, chodzi o:
1. szef ma zawsze rację
2. jeżeli szef nie ma racji patrz na pkt. 1

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 10:12:05 /


a nieeeee to tam looozzz

Z Szefem szefów to nie mam w ogóle do czynienia.
A szefowa mojego działu to zajebista babeczka, która sama mnie mianowała tym kim jestem.
Jeśli natomiast ona ma coś do powiedzenia co gryzie się z moimi przekonaniami itp to zdecydowanie odpuszczam! Świeżakiem w "stosunkowaniu" się z szefostwem nie jestem ;)

Dzięki jednak za radę!

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 10:22:20 /


Jak to autko służbowe to pewnie jest rejestrowane jako ciężarowe więc niestety musi mieć dwa lustra zewnętrzne :-P.

XR4x4 Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 11:06:16 /


oho.... i to może być argument przeważający! :D
DZIĘKOWAĆ!

sołtys Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-07-22 11:15:16 /


A wie ktoś od którego roku w ogóle wszedł obowiązek posiadanie jakichkolwiek lusterek (i kierunkowskazów) ?

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-11-23 16:59:40 /


Lewe (strona kierowcy) lusterko zewnętrzne jest obowiązkowe dla samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy po 1 stycznia 1985. Prawe weszło kilkanaście lat później, ale daty nie pomnę.
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-11-23 18:11:10 /


Dziękuję uniżenie :)

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2016-11-23 22:34:09 /