logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » www.capri.pl » ftp.capri.pl

ftp.capri.pl

Część z Was już tam dotarła, wrzuciła nawet pewne materiały, ale niniejszym informuję oficjalnie, że uruchomiłem serwer ftp, na którym zamieszczać będziemy materiały większe objętościowo, które nie mają póki co bezpośredniego miejsca na stronie. Dotyczy to głównie dużych plików, ze względu na przewagę protokołu ftp nad http w takich przypadkach. Serwer jest pod adresem ftp.capri.pl, ale bardziej bezpośrednia ścieżka do rzeczonych materiałów to:

ftp://ftp.capri.pl/pub/capri

Logować należy się anonimowo - użytkownik ftp lub anonymous - przez konwencję jako hasło podaje się wtedy własny adres e-mail. Przeglądarki www robią to "przezroczyście", bez ingerencji użytkownika. O potencjalnych kłopotach - dalej.

W obecnej chwili mamy tam garść różnych filmików krótszych i dłuższych, dwie intesujące mp3-ki, rozdział o gaźnikach zeskanowany z książki serwisowej Forda, który bywał czasem poszukiwany a nie doczekał się linku ze strony, jest też podręcznik jazdy sportowej. Materiałów będzie przybywać, zachęcam wszystkich co dysponują materiałami kwalifikującymi się do zamieszczenia o kontakt ze mną, jeżeli chcą poszerzyć dostępne zasoby.

Odpowiadam od razu na pytania, które dostałem już w mailach:

- Dlaczego ftp a nie http: ftp ma pewne przewagi nad http, np. dość powszechnie pozwala na wznawianie niedokończonych transferów od miejsca zerwania, większość programów klienckich sobie dość dobrze z tym radzi, co w przypadku kłopotów z transferem zmniejsza frustrację delikwenta ściągającego pliki, a na łączu ogólnie zmniejsza tym samym ruch.

- Nie działa !!! Działa, ale ftp jest dość specyficznym protokołem, który wymaga nawiązania dwóch połączeń, z dwoma krańcami działającymi jako serwer. Problem pojawia się w obecności firewall'i które blokują połączenia przychodzące, lub w przypadku komputerów stojących za bramkami z translacją adresów (NAT/masquerade), gdy adresy w sieci wewnętrznej nie są routowalne z zewnątrz - dość częsty przypadek lokalnych sieci domowych/blokowych/osiedlowych. Żeby obejść ten problem, wymyślono pasywny tryb ftp, który trzeba włączyć u siebie, tyle że czasem nie jest on używany domyślnie.

Obecne przeglądarki www działają z powodzeniem w roli klienta ftp, wystarczy wpisać adres ftp://ftp.capri.pl/pub/capri. Problem bywa jedynie z trybem pasywnym, jeśli jest potrzebny. O ile tryb pasywny wymyślono już dawno, wszystkie w zasadzie serwery tak działają, pomijając może jakieś antyczne, użycie trybu pasywnego działa zaś zawsze (a zwykłego nie zawsze), więc większość przeglądarek obecnie już używa domyślnie trybu pasywnego - tak działa przynajmniej to czego ja używam - Netscape, Opera czy Konqueror. Problem jest - niestety jakby inaczej i gdzie indziej - w najpopularniejszym programie, czyli M$ Internet Explorer. Tam trzeba włączyć tryb pasywny ręcznie, co wcale nie jest takie oczywiste. Jest gdzieś w tym programie opcja "użyj pasywnego protokołu FTP" - ale UWAGA - ta opcja nie służy do włączania trybu pasywnego FTP. Należy zamiast tego włączyć "widok folderów dla lokacji FTP". Tamta opcja ponoć nie ma znaczenia. Oczywiste, nie ? Osobiście nie używam tych jakże intuicyjnych w użyciu programów M$, ale musiałem temat wytropić w związku z zażaleniami użytkowników. Więcej smaczków tutaj w autorskim opisie:

http://support.microsoft.com/?kbid=309816

Jest też cała masa dedykowanych programów klienckich ftp, które zwykle są najlepszym narzędziem.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-02-05 00:07:03 /


Dżizas!!! MK skąd ty takie rzeczy wyczarowywujesz?? respecta!! :)

Rasta Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-02-05 00:45:21 /


To nie ja wyczarowuje, ja tylko daje miejsce na zrzut tego, a pochodzi to wszystko od Was. No te mp3 to owszem ja zrobiłem, ale płytę audio też dostałem, więc na czary dopiero czekamy.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-02-05 01:18:05 /


Ale fajnie i znowu coś nowego.
Jak było powiedziane "teraz już może być tylko lepiej":) i jest a każdy chyba to widzi.
Dziękujmy za nieoceniony wkład MK w budowanie naszej własnej wirtualnej rzeczywistości zwanej "Planeta Capri";)

michukrk Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-02-05 01:21:26 /


:-) jak miło

Widzę, że znalazł się te z tam filmik mojego dzieła :p
ftp://ftp.capri.pl/pub/capri/video/Capri320.mov

Dla osób chcących wiedzieć to jest fragment programu "Drag Power" nagranego na kanale Avante, program był emitowane z jakieś 1,5 roku temu.

314TeR Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-02-05 01:38:50 /


No szczerze mówiąc przydałaby się do tych materiałów jakaś "legenda" - bo co to tam jest i skąd to jest to ja zasadniczo, z drobnymi wyjątkami, nie wiem ...

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-02-05 01:50:41 /


Dla mnie to jedynie przyjemość, że coś co puściłem 1,5 roku temu jeszcze ktoś posiada ;-)

314TeR Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-02-05 01:54:57 /


to moze do kazdego filmiku/pliku o blizej niewodomej zawartosci uploadujacy mogłby dołaczyc plik o tejsamej nazwie z rozszerzeniem txt i tam opisał by w miare możliwości pochodzenie i zawartość.
np.
Capri320.txt
zawartość:
Caprik pali gume, a pan costam mowi :)
filmik by okrutniaczek (znalezione w necie, juz niepamietam skąd)

co wy na to ?
pozdrawiam

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-02-05 01:57:53 /


Szukanie w sieci, przerabianie, tworzenie od początku to czasami parę godzin pracy i ja np chciałbym wiedzieć, że wszyscy wiedzą, że coś dla nas wszystkich zrobiłem, a nie tylko pyskówki w wątkach :)
Wydaje mi się, że jakiś opis - co to tam jest i skąd to jest - byłby jak najnardziej wskazany.

Szajba Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-02-05 06:59:50 /


fajnie i miło mi było gdy ujrzałem taki dostęp na ściąganie,bez problemu i kłopotu...Capri.pl RULLEEEEEEEZZZZZZZ!!!!!
ps.małe pytanko jaki program mam ściągnąć do odttwarzania plików typu *mov*???

gilmor / 2004-02-05 12:59:06 /


.mov --> "quick time"

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-02-05 13:51:21 /


Zapomniałem, że należałoby też dodać jakąś informacje na stronie głównej o nowościach na ftp-ie. O ile istnieje taka możliwość.

Szajba Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-02-05 14:50:25 /


Nobel dla pomysłodawcy !!!
Koniec z prośbami o usostępnienie serwera na rzecz publikacji większych objętościowo materiałów.
No nic tylko się cieszyć i śćiągać :)
Pozdrowionka

Paula Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-02-05 15:00:45 /


ja to nie wiem niektóre filmy sie ne otwierają,.,.. nie znam sie na tych koderach dekoderach o co w tym chodzi :)?

starrsky / 2004-02-05 19:40:35 /


fiklm nagrany bez kompresji zajmuej b.duzo miejsca
zeby zajmował mniej miejsc film jest kompresowany przy uzyciu jakiegos kodera (algorytmu, wzoru) przewaznie wiaze sie to z utrata jakosci filmu (kodowanie stratne) w gtrafice przykładem bedzie np. format jpg
chcac teraz odtworzyc fimk skompresowany przy uzyciu jakiegos kodera potrzebny bedzie odpowiedni dekoder (pot. kodek)
Mozna sciagnąć np NIMO i miec załatwona sprawe wiekszosci kodeków, lub kombinowac pojednynczo...
wiekszosc kodeków mozna sciagna z np. http://www.divx.pl <-dział download
przy odtwarzaniu filmu przy uzyciu m$ łindołs medja plajera jezeli nie masz odpowiedniego kodeka, próbuje go sciagnac automatycznie , czasami mu sie to udaje czasmi nie.
pozdro

cOke Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-02-05 21:18:10 /


Michał, a jak można coś wrzucić na tego ftp'a? Mam fajny filmik z TopGear, jak MkIII daje popalić w wyścigu jakiejś nowoczesnej wiertarce. Plik ma ca. 2.7Mb. Upload nie jest możliwy, nie ma uprawnień.

Bartłomiej Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-03-09 16:17:36 /


Jak wrzucić coś na ftp ? Trzeba przełamać nieśmiałość i się zgłosić do mnie - ponieważ upload nie jest publicznie dostępny, żebyśmy na serwerze nie mieli skrzynki przerzutowej softu różnej maści. Ja daję delikwentowi tymczasowe konto i hasło, wtedy można wrzucać. Czy takie rozwiązanie deprymuje kogokolwiek ? Można również wysłać mailem na upload@capri.pl, od ciężkiej biedy.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-03-13 12:59:17 /


ok, to bedzie fajny i powie mi jak ustawic program total commander tak zeby podlaczyc sie pod ftp capri i wrzucic fimiki etc..? :D
bede wdzieczny, bo nie wiem co sie wpisuje w ktore okienko w konfiguracji polaczenia i juz sie mecze i mecze... :(

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-02-21 21:56:32 /


przepraszam, cofam, cos nacisnalem i chyba sie udało, przepraszam za chwilowe zamieszanie :(

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-02-21 22:00:15 /


wskazane jest aby wgrywając pliki na ftp.capri korzystać z pomocy szyfrowanego klienta ftp. Totalcommander niestety szyfrowania nieposiada.
z prostszych programów pod m$ proponuje FILEZILLA-e. Obsługuje ssl i jest w miarę przyjazna w użyciu.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-02-22 00:11:28 /


Mac13k bywasz czasem na GG ?? ;-)

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-02-22 00:22:09 /


no ja tez do Ciebie chcialem zagadac i pomoc, ale cos Ciebie nie bylo :).

a Trojkat, ja ostatnio mialem pod reka tylko totalcomanndera i bez problemow uploadowałem pliki na serwer capri ;].

KaczoR Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-02-22 08:42:16 /


na gg raczej nie bywam :) moj komp w domu rzadko kiedy działa a gadu juz tym bardziej a jak siedze w necie to z kompa mojej dziewczyny gdzie oczywiscie mojego gadu nie ma... :) a co do total commandera to chyba udalo mi sie cos wrzucic ale nie chce sie ten plik pozniej otworzyc. bede dzis probowal z tym innym programem.
eh jednak podstawowa wiedza o kompach czasem mogla by sie przydac! :D
wielkie dzieki dla wszystkich chetnych do pomocy! :)

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-02-22 10:26:11 /


a to że się da to jasna sprawa.. tylko korzystając z totalcommandera wysyłasz w sposób jawny swoje chasło i login do FTP-a. bardzo łatwo to przechwycić.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-02-22 10:33:06 /


Do totalcommander można zainstalować plugin umożliwiający szyfrowane połączenie po sftp.

http://www.totalcmd.net/plugring/sftp.html

Szajba Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-02-22 15:06:32 /


Były przejściowo takie chwile, że można było połączyć się z ftp bez połączenia szyfrowanego, ze względu na to że czasem wyłączałem ten wymóg szyfrowanego połączenia (jest np. taki dość popularny klient ftp na Mac'u który przy jakiejś tam ilości wysłanych danych w ramach jednego pliku się po prostu załamuje, zas bez szyfrowania idzie). Ale to wyjątkowe chwile, tak więc ogólny wymóg klienta ftps (nie sftp, to co innego !) nadal jest aktualny. Dotyczy to tylko zapisu na serwer na konto konkretnego użytkownika, anonimowy odczyt plików idzie bez szyfrowania.

Michał Konieczny Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2006-03-05 01:45:58 /


probuje zalogowac sie na serwer wykorzystje do tego program ktory polecal Trójkat, czyli filezilla ;]. wczesniej nie mialem z tym problemow, teraz przeinstalowalem wina i skonfigurowalem nowe polaczenie(wszystko tak jak wczesniej), jednak wyskakuje blad "Błąd: Nie można było odzyskać listy katalogów". co moze byc przyczyna? czy to wina serwere, czy cos u mnie jest nie tak?

KaczoR Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-03-12 10:55:59 /


juz wszystko ok, przepraszam za zamieszanie ;). jednak o czyms zapomnialem ;P

KaczoR Dokładna lokalizacja na mapie / 2006-03-12 10:59:16 /