logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Odbiór "twardego dowodu" bez waznego OC

Odbiór "twardego dowodu" bez waznego OC

Szukałem szukałem i nic konkretnego nie znalazłem...

A więc jest taka sytuacja:
przerejerstrowałem Granade na siebie i dostałem "miękki dowód". Przyszedł czas na odbiór "twardego dowodu" ale do tego potrzeba ważnego OC. I tu pojawia się problem bo jako ze auto posiada opinie rzeczoznawcy więc nie ma obowiązku posiadania OC na okres nie uzytkowania, więc jak nie dawno skończyło mi się ubezpieczenie a auta nie uzywam więc nie przedłużałem. Niby wszystko zgodnie z prawem tylko jak to wytłumaczyć bardzo dobrze doinformowanym Paniom w Urzędzie ? Jedna z nich stwierdziła ze tak nie można i Fundusz Gwarancyjny siądzie na mnie i kara będzie, druga stwierdziła że tworze jakieś nowe prawo.
Jak mam im to wytłumaczyć ze nie musze mieć OC itp.
Czy po prostu mam sobie to olać i na wiosne odebrać dowód jak wykupie OC ?

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-10-30 11:48:35 /


Wydrukuj odpowiedni fragment ustawy o ubezpieczeniach. I z tym idź. Jeżeli nie będą chciały dalej gadać poproś o spotkanie z naczelnikiem WK.

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-10-30 12:01:47 /


A jak on nie będzie chciał ci wydać dowodu, to poproś o decyzję na piśmie z podaniem podstawy prawnej.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-10-30 12:03:03 /


W celu potwierdzenia prawa do braku ubezpieczenia OC przez pojazd stosownie do art. 23 ust. 2 ustawy załącz opinię i pokaż szanownym paniom co następuje:

Art. 23.
1. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego
ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w
związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.
2. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
stosuje się także do posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym,
przed jego rejestracją, jak również do posiadacza lub kierującego pojazdem
zarejestrowanym za granicą, niedopuszczonym do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym, od
chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.

Twoja Granada ma opinię i się nią nie przemieszczasz - nie musisz mieć OC.

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-10-30 12:39:38 /


...oraz

Art. 29.
1. Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy
pojazdów mechanicznych:
1) najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów
historycznych;
2) przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit.
b), oraz pojazdów historycznych;

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-10-30 12:41:23 /


Ja nie wiem jak dajecie się zawsze tak porobić w urzędach.
Zawsze, ale to zawsze zabieram ze sobą wydruki ustaw z zaznaczonymi paragrafami. Panie okienkowe są w szoku. Ale zwykle najpierw pozwolę im żeby powiedziały co mają do powiedzenia po czym udowadniam im bez problemu, ze są niekompetentne (często w towarzystwie naczelnika).
Jak rejestrowałem zabytek to miałem wyciąg, że karta pojazdu nie obowiązuje zabytkowych, że opłata recyklingowa nie obowiązuje zabytkowych itd. Pani oczywiście na początku, że to niemożliwe po czym jak zobaczyła papierki to się zdziwiła i przyznała rację.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-10-30 13:19:54 /


to dobry temat. obowiązek obowiązkiem , ale czy zwykły urzędas ma prawo kontroklować czy zapłaciłem??

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-10-30 20:31:20 /


Ma nawet chyba obowiązek zgłaszać do funduszu, ze nie zapłaciłeś. Ale czy ma prawo sprawdzać czy zapłaciłeś to dobry temat...

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-10-30 22:56:16 /


joka zgłosili bo nie wierzyli :D a chyba miał ze sobą wydrukowane przepisy :D

Kohito_PS Dokładna lokalizacja na mapie / 2009-10-30 23:20:03 /


tyle, że nie opłacenie ubezpieczycielowi raty skłatki, czy też nowej polisy (automatycznie sie przedłużają) nie znaczy, że nie mamy OC. Firma ubezpieczniowa gwarantuje OC, tyle że mamy u nich zaległość w opłacie i tyle. Ja już ze 2 razy miałem kontrole, gdzie okazało się że zapomniałem zapłacić i jakoś żaden policjant ni

tofik_wFe / 2009-10-31 09:18:07 /


Tylko że Ja mam wypowiedzianą umowę z ubezpieczycielem i nie kupowałem nowej polisy

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-10-31 09:29:28 /


tofik to nie ta sprawa. Grzesiek wydrukuj papiery i idź po dowód.

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2009-10-31 10:21:43 /


Hej
Przechodziłem ostatnio przez to samo i wyglądało następująco:

Idę daje miękki dowód a pani pyta o ubezpieczenie, mowie ,że nie mam , kobieta robi bardzo zdziwioną minę i myśli ,że kolejny zapominalski zapomniał a ja jej wyjeżdzam cytatami z ustawy i macham opinią :D

Szybko po kierowniczkę, kierowniczka sama sobie ustawę wzięła wydrukowała i przeczytała , . poszła do gościa od ubezpieczeń pracującego w biurze obok wypytać ( który chociaż sprzedaje głównie ubezpieczenia OC przy wydziale komunikacji niewiele wiedział i jego zdaniem muszę mieć ubezpieczenie skoro jeżdzę samochodem - nie przyjmując do wiadomości ,że nie muszę nim jeździć przecież ).
Po ponad pół godziny , kilku telefonach ,kierowniczka poszła do swojego kierownika o poradę i dopiero wydali mi dowód ale kazali podpisać oświadczenie ,że jestem świadom ,że nie posiadam ubezpieczenia i zostanie to zgłoszone do funduszu gwarancyjnego blablabla :D

Polskie prawo jest piękne i samo sobie przeczy, ja kobiecie cały czas ,że ustawa o ubezpieczeniach zwalnia mnie z posiadania OC a ona ,że na nią inne przepisy narzucają obowiązek sprawdzenia czy pojazd ma ubezpieczenie przed wydaniem dowodu ( i nie ma wzmianki o odstępstwach )

Nie wiem czy fundusz się leni czy pracują tam mądrzejsi ludzie bo miną ponad miesiąc i jeszcze mnie nie ścigają
Więc jeśli będziecie mieli problemy a jesteście pewni ,że nie musicie mieć ubezpieczenia proście o wydanie i zgłoszenie sprawy do NFG :D

Chudson Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-03-24 11:07:50 /


No bo to się właśnie tak załatwia. Ale gratuluję cierpliwości do urzędników, ja przy drugim kierowniku zaczynam podnosić głos :)

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-03-24 11:14:17 /


Do UFG - nie NFG ;-) -- ale tego nam akurat nie potrzeba - po co tracić kasę na znaczek i wysyłać im ksero opinii itp ? Prawo jest inne - jeśli OC nie trzeba mieć w historycznym to nie trzeba , dopiero przed wprowadzeniem do ruchu ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-03-24 11:55:22 /


ja z tym idę za jakieś dwa tygodnie, przygotuję się lepiej jak do matury :D dam znać :D

boncky Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-03-24 12:50:39 /


Mi kiedys wydali dowód nie pytając o OC ani nie informując o konsekwencjach, i po kilku miesiącach przysłai wezwanie do zapłaty kary za brak oc przez kilka dni.
ps w zwykłym, nie historycznym.

aaannnd Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-03-24 15:49:01 /