logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » elektryka » Montaż drugiego radia

Montaż drugiego radia

W tym tygodniu udało mi się w końcu zakupić oryginalne stare radio ford-owskie.

Jak najlepiej podłączyć dwa radia, generalnie zależy mi by była możliwość słuchania zarówno starego jak i np. płyt cd z radia nowszej generacji, które ze względu na swój nowoczesny wygląd planuje ukryć i sterować z pilota.

Czy mogę podłączyć oba radia pod kostkę głośników a ich zasilanie sterować przełącznikiem dwu stopniowym?

Czy nie uszkodzi to końcówek mocy?

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-23 21:16:10 /


Jak masz w tym nowoczesnym radiu wejście aux to nie ma problemu po prostu podłącz "starożytnie" pod to wejście kablem RCA i po kłopocie.

No ewentualnie przełącznik na 2 przekaźnikach.

slon666 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-23 21:38:07 /


jeden z odtwarzaczy musi byc jednostka sterujaca pozwalajaca na przyjecie sygnalu aux. do jego wejscia podlaczyc wyjscie line out

ٶٹڢڶ Ptasiek 3M ڄژښڭ Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-23 21:39:23 /


a nie prościej zakupić nadajnik FM?

Raul Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-23 21:50:00 /


Nadajnik, i co dalej ?
Najprosciej to bedzie przez aux.

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-23 22:00:09 /


Najprosciej bedzie jak podlaczysz to stare radio pod centralny glosnik w desce rozdzielczej, bo pewnie i tak jest MONO. A nowomodne chowaj wtedy gdzie chcesz, natomiast spinanie tego razem to glupi plan.

Mysza liil (EM) / 2010-02-23 22:07:24 /


fm transmiter ma chujowa jakosc

ٶٹڢڶ Ptasiek 3M ڄژښڭ Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-23 22:22:35 /


Sprawdziłem to nowe, nowsze radio nie ma niestety aux-a.
Z tym centralnym głośnikiem to całkiem dobry pomysł :) bo faktycznie nie pomyślałem że może być to mono a już napewno nie ruszy 4 głośników.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-23 22:41:26 /


Moje radyjko tez nie mialo aux-a, ale chwila zastatnowienia, kabelek z wtyczka i juz jest do czego podlaczyc mp3 ;)

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-24 00:19:14 /


jacob tylko mnie zastanowiła 1 kwestia? - czy ten nowy odtwarzacz nie ma wbudowanego radia? Jak chcesz wsadzić je żeby wyglądało to je wsadz ale podłącz tylko to nowoczesne - przecież i tak będziesz nim sterować przez pilota

slon666 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-24 08:20:50 /


wiesz... moze ktos chce sie podelektować brzmieniem starego radia, i przy tym spalić jeszcze, dlatego podtrzymuje swoją propozycję rozwiazania problemu ;)

Mysza liil (EM) / 2010-02-24 19:02:11 /


na pewno nie da sie podłączyć dwóch takich radyjek do tych samych głośników (co ciekawe dwa stare radia można by tak podłączyć :) , jak stare masz mono to zrób jak pisze mysza,jeśli sie okaże że stereo to można zrobić na przekaźnikach.

Endryou Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-24 21:29:43 /


Dzieki za podpowiedz mysle ze sklonie sie ku zalozeniu centralnego jak pisze mysza. Zalezy mi na starym brzmieniu i klimacie a nowe radio to tylko dodatkowy pakiet na dluzsza trase ewentualnie :)

Teraz tak sobie jeszcze pomyslalem ze antene bedzie tez trzeba przelaczac bo montaz drugiej nie wchodzi w gre a te wewnetrzne to lipa z kolei.

Z gory dzieki za dobre rady pozdrawiam.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-25 17:50:48 /


do nowszego radia wykorzystaj ogrzewanie tylnej szyby

brzezin Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-02-25 18:06:59 /


jako antena oczywiście:)

brzezin Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-02-25 18:07:31 /


Brzezin bardzo śmieszne :) a przewody od ogrzewania tylnej szyby może pod uszczelke podłącze.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-25 19:35:31 /


Nie. Wystarczy moduł ze Scorpio lub Scierki, który z nitek ogrzewania tylnej szyby robi antenę. Mała czerwona puszeczka z trzema kabelkami i wyjściem antentowym :) Koszt to jakieś 50 zł.

Konar / 2010-02-25 19:46:19 /


jacob81, ja się nie śmieje, ja sam i pewnie nie tylko ja tutaj mam tak podłączone

brzezin Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-02-25 19:50:53 /


Kupuj to to badziewie ze scierki i podłacz:) ja też tak będe podpinał u siebie:)

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-02-25 20:00:20 /


Spoko rozumiem ze jak to podmontuje tonie trace grzania w szybie?

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-02-25 21:58:11 /


Nie:)

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-02-25 22:15:17 /


Kwestia drugiego radia rozwiązała się, w trakcie montażu znalazłem starego typu oryginalną wtyczkę od głośnika a na jej drugim końcu jest głośnik :).

Okazało się że w Taunusie znajduje się fabryczny centralny głośnik pod przednią szybą w kokpicie do tego radio jest mono więc wszystko się skomponowało i gra.

Nowoczesne radio natomiast zostanie ukryte i będzie śmigać na już wcześniej zamontowanych przez poprzednika głośnikach w drzwiach i tylnej półce.

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-03-13 19:51:35 /


Odświeżę temat.
Potrzebuje wyprowadzić kostkę do radia - nowoczesnego radia. Gdzie mam podpiąć wszystkie potrzebne kable od tej kostki??

marcinho Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 14:27:06 /


masz opis na kabloach od tej kostki

ٶٹڢڶ Ptasiek 3M ڄژښڭ Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 14:36:41 /


Tylko że od tej kostki wychodzi cała masa tych kabli. Podłączenie wszystkich jest niezbędne?

marcinho Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 14:38:18 /


jesli kostka, to ISO, to masz mase schematów u wójka google, często masz również na kabelkach opisy

Flonder Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-05-11 14:38:32 /


Najważniejsze jest masa-czarny,zasilanie+ -czerwony,podtrzymanie-pomarańczowy(po przekręceniu kluczyka),reszta to raczej tylko głośniki,kabel antenowy idzie osobno.

bon / 2011-05-11 14:43:01 /


zazwyczaj + i gnd, pamięć i głośniki

ٶٹڢڶ Ptasiek 3M ڄژښڭ Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 14:43:27 /


Pomarańczowy to nie jest podtrzymanie tylko podświetlanie.

Mysza liil (EM) / 2011-05-11 16:27:55 /


Zamiast napisać coś konstruktywnego, to pitolicie jak stare baby. A inni zamiast zapytać google wolą męczyć w/w stare baby...

Dla potomnych (skopiowane z forum innej marki - ale z grubsza OK):

Kostka prądowa:

Czerwony- +12V Power- Jest to przewód prądowy plusowy, który także podtrzymuje pamięć. podłączamy go pod stałe napięcie bezpośrednio z akumulatora

Czarny- - przewód minusowy

Niebieski- Anntene remote- przewód który podaje napięcie do automatycznej anteny. Używany często jako przewód podający sygnał do oddzielnego wzmacniacza mocy aby go załączyć.

Pomarańczowy-Illumination- Przewód do regulacji jasności podświetlenia przycisków radia tylko przy włączonych światłach. obojętnie czy radio jest włączone czy nie.(ściemnianie w radiu pod nazwą - Dimmer). Nie podłączenie go nie wpływa na włączanie lub pamięć radia a także na podświetlenie radia gdy jest włączone. Podłączamy go pod przewód oświetlenia instrumentów.

Żółty- +12V Permanent- przewód plusowy bez którego radio nie będzie działało, nie wpływa na trzymanie pamięci w radiu. Jednak musi być podłączony do przewodu plusowego, stały z akumulatora + lub z przewodu podającego plus po przekręceniu stacyjki.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Jeżeli chcemy aby radio można włączyć bez przekręcania kluczyka, należy przewód czerwony (+12V Power) i żółty (+12V Permanent) połączyć razem i podpiąć pod kabel plusowy ze stałym napięciem z akumulatora.

Jeżeli chcemy aby radio można włączyć dopiero po przekręceniu kluczyka, należy przewód czerwony (+12V Power) podpiąć pod kabel plusowy ze stałym napięciem z akumulatora a przewód żółty (+12V Permanent) podłączyć pod przewód który podaje napięcie dopiero po przekręceniu kluczyka.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Kostka głośnikowa:

Zielony z czarnym paskiem- -Left rear - minusowy lewy tył
Zielony- +Left rear - plusowy lewy tył
Biały z czarnym paskiem- -Left front - minusowy lewy przód
Biały- +Left front - plusowy lewy przód
Siwy z czarnym paskiem- -Right front - minusowy prawy przód
Siwy- +Right front - plusowy prawy przód
Fioletowy z czarnym paskiem- -Right rear - minusowy prawy tył
Fioletowy- +Right rear - plusowy prawy tył
----------------------------------------------------------------------------------------------

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 17:04:51 /


Powyższy opis oczywiście dotyczy kostki ISO.

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 17:07:06 /


>Jeżeli chcemy aby radio można włączyć dopiero po przekręceniu kluczyka, należy przewód czerwony (+12V Power) podpiąć pod kabel plusowy ze stałym napięciem z akumulatora a przewód żółty (+12V Permanent) podłączyć pod przewód który podaje napięcie dopiero po przekręceniu kluczyka.

Permanent = ciągły, więc jakby na odwrót... Zolty na stale, a zalaczany stacyjką czerwony, czyli kolory dokładnie odwrotnie niz w naszych oldfordach.

Mysza liil (EM) / 2011-05-11 18:21:46 /


No i dziękuję za tak rzeczową odpowiedź.
Kolejne głupie pytanie to: Czy mam ten plusowy ciągnąć prosto z akumulatora czy też wszystkie kable do podpięcia znajdę w okolicach kokpitu??

marcinho Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 23:02:26 /


Plusowy z zapalniczki będzie najprostszym rozwiązaniem :)

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 23:21:23 /


Możesz próbować zasilić z czegoś innego, np z zasilania zapalniczki.
Biorąc jednak pod uwagę to, że kable w naszych autach mają swoje lata oraz, żeby nie ciąć oryginalnej wiązki, warto pociągnąć nowy kabel zasilający nie zapominając o bezpieczniku (5-10A) po drodze - możliwie najbliżej akumulatora.

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 23:24:31 /


Zależy jakiej mocy jest radio.

Mysza liil (EM) / 2011-05-11 23:47:38 /


Co z pozostałymi?
Czarny gdzieś do masy (pod śrubkę jakąś??) czy do jakiegoś kabla minusowego?
Co z tym żółtym w końcu? Radio nie musi się załączać po przekręceniu kluczyka więc rozumiem że mogę połączyć z czerwonym si??
Niebieski? Będzie wzmacniacz osobny więc do takiego cienkiego niebieskiego idącego ze wzmacniacza?
Pomarańczowy jest niezbędny?

marcinho Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 23:48:50 /


żółty skrec z czerwnoym i po ptokach....

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 23:51:38 /


radio ma 4 x 45W więc??

marcinho Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-11 23:56:21 /


pociągnij nowy od aku i tak jak mówił Fuszix-daj bezpiecznik 10

bon / 2011-05-11 23:58:33 /


A masę porządnie gdzieś do karoserii, gdzie najbliżej.

Mysza liil (EM) / 2011-05-12 07:21:01 /


Radio samo w sobie ma bezpiecznik, ale dla pewności można dać na kabel jeszcze.
Pozatym te 4x45w to moc maksymalna radia której nigdy nie osiąga, tak naprawde to pewnie ma maks 20w rms ;) Ale to i tak moc muzyczna, a nie moc jaką pobiera radio..

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-12 07:22:36 /


Radio ma w sobie bezpiecznik, ale taki dodatkowy na kablu, obok akumulatora dodatkowo zabezpieczy sam kabel, który pewnie będzie prowadzony "niestandardowymi" miejscami (w razie przetarcia itp).
Masę - tak jak Mysza napisał - gdzieś do budy.
Ten niebieski do wzmacniacza - jako jego sterowanie. Prawdopodobnie we wzmacniaczu będzie to ten niebieski, ale podejrzewam, że schemat/instrukcja obsługi rozwieje wątpliwości - zazwyczaj oznaczony jako REMOTE.
http://studio24.prv.pl/ - stronka z wieloma cennymi informacjami w temacie, o którym rozmawiamy.

Fuszix 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-05-12 08:38:05 /


Pozabespieczaj sobie kable od głośników w newralgicznych punktach jak koledzy piszą,nie daj Boże zwara i końcówka mocy pójdzie z dymem,koszt oryginalnej to połowa radia:/

bon / 2011-05-12 08:44:09 /