logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » tematy prawne » Zmiana prawa jazdy ze wzgledu na zmianę miejsca zamieszkania

Zmiana prawa jazdy ze wzgledu na zmianę miejsca zamieszkania

Witam

Przeglądam internet oraz forum w powyższym temacie, lecz nie mogę znaleźć odpowiedzi na pytanie:
Prawo nakazuje wymianą prawa jazdy ( jak również dowodu osobistego, dowodów rejestracyjnych) z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Mamy na to 30 dni jak się mylę od zmiany zameldowania. Czy prawo przewiduje kary administracyjne za niedostosowanie się do tego przepisu? i nie chodzi mi o mandat od patrolu policji, tylko o kare administracyjną lub inne "represje" systemu?

( związek z starymi fordami- zamierzam takowy kupić)

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-06 13:27:15 /


Nie - zresztą nie da się zmienić prawa jazdy w 30 dni - ja musiałem jeździć ze starym + zaświadczenie z urzędu miasta o zmianie miejsca zamieszkania ;-) I tak chyba 4 miesiące zanim dostałem nowy plastik ..

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-06 14:14:06 /


chodzi o to, że ja zmieniłem miejsce zameldowania ponad rok temu. I nie ma usprawiedliwienia przed nie wymianą. Wczoraj w nocy miałem kontrolę przez patrol policjant groził mandatem. Ok, ma takie prawo.( odstąpił jednak od tego zamiaru). jednak chciałbym wiedzieć czym to grozi.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-06 15:41:27 /


To już na forum prawnicze temat ;-) Jest takie forum gdzie udzielą Ci takiej porady i wypiszą czym to grozi ... albo google prawdę Ci powie ...

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-06 15:47:47 /


właśnie w googlach prawdy znaleźć nie mogę. Na tym forum zdaje się że była osoba biegle orientująca się w takich sprawach.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-06 16:37:18 /


jest taka strona prawosos.pl i tam czasem sensowych odpowiedzi udzielają :)

Laura Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-06 20:25:52 /


nie ma przewidzianej administracyjnie kary, ale prawko może zostać zatrzymane z powodu niezgodności danych z dowodem osobistym. A że dowodu osobistego nie musisz mieć przy sobie mając prawko (oba są dokumentami państwowymi) to mogą Ci skoczyć dopóki w PESEL nie sprawdzą adresu. Jeżeli zaś masz inne dane w dowodzie rejestracyjnym, to już jest problem co sobie pozwolisz zatrzymać.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-07 09:49:17 /


Szczególnie że z tego co ja się orientuję, to na dzień dzisiejszy nie ma obowiązku zmiany meldunku whatsoever :)

slon666 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-07 10:49:59 /


tak, mam rozbieżność między dowodem rejestracyjnym a prawo jazdy. Prawko jest jedynym dokumentem nie wymienionym przeze mnie. A co mandatu- policja już straszyła takowym, jednak pytanie- jak odmówię przyjęcia mandatu, sprawa zostanie skierowana do sądu. Sąd jednak będzie się kierował kodeksem- pytanie jakim, i jakie kary są przewidziane za takie rozbieżności.

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-07 12:15:00 /


nie ma sankcji za niedotrzymanie ustawowego terminu zmiany danych w dokumentach

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-07 21:10:21 /


Podłączę się z podobnym pytaniem dotyczącym adresu podanego w dowodzie rejestracyjnym. Przestałem być właścicielem i wymeldowałem się z lokalu, którego adres widnieje w dowodach rejestracyjnych moich pojazdów. Czytam, że jest obowiązek zaktualizowania danych w dowodach w przeciągu 30 dni od momentu powstania zmiany. Ja obecnie nie jestem nigdzie zameldowany a mój nowy, docelowy adres po zmianie mam szansę poznać dopiero za kilka miesięcy. Macie pomysł co powinienem zrobić w tej sytuacji? Jak zaktualizować dokumenty?

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 15:58:03 /


Adres zamieszkania a adres zameldowania to dwie różne rzeczy nikt tego nie sprawdza ani nikt Ci nie udowodni że nie mieszkasz pod adresem w dowodzie rejestracyjnym

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 18:04:13 /


Absolutnie to olałem. Jak zmieniałem dowód Consula, to przy okazji poprawiłem, ale żeby tak specjalnie tylko z tego powodu, to nie. Jedynie dowód osobisty, to owszem zmieniłem, bo ten się staje nieważny po 3 miesiącach od przemeldowania.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 18:17:10 /


A osobna kwestia, że we wniosku rejestracyjnym podajesz adres zamieszkania, a nie zameldowania. Więc teoretycznie jeżeli wiesz gdzie będziesz mieszkał za chwilę, to możesz podać już ten nowy adres.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 18:18:20 /


No ja wczoraj gruza rejestrowałem i mam inny adres zameldowania i inny zamieszkania. Na wniosku rejestracyjnym wpisałem adres zamieszkania, ale pani powiedziałem o co chodzi i dała mi takie oświadczenie o miejscu zamieszkania, które wypełniłem i złożyłem razem z wniskiem rejestracyjnym.

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 19:23:06 /


A teoretyzując: jeśli nie jestem zameldowany bo sprzedałem mieszkanie oraz nie posiadam obecnie innego adresu zamieszkania bo powiedzmy jak Dred spędzam właśnie 3 miesiące w kamperze podróżując po Europie a po powrocie jeszcze nie wiem gdzie będę mieszkał to co wówczas powinno być wpisane w dowodzie rejestracyjnym? :)

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 20:45:18 /


Wpisujesz 'gdzieś w Europie' lub ' gdzieś w świecie' zależy jaki przewidujesz zasięg wyjazdu😉. A tak poważnie to z tego co się orientowałem nie można być bezdomnym na życzenie i trzeba mieć adres... Ale jak się mylę to proszę poprawić

Piter M Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-03-02 21:09:34 /


Auto rejestrujesz pod dowolnym adresem w Polsce. Jedyne co musisz zrobić to zostawić oświadczenie w WK, że przebywasz pod tym adresem i to tyle.

Ja mam dwa auta w dwóch różnych miejscach zarejestrowane.
W dowodzie musi być jakiś adres :)

Grzesiek_Rudy Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 21:13:55 /


a kuzynki syn jak sie urodził w karetce pogotowia to co ma mieć wpisane jako miejsce urodzenia?

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 21:20:20 /


Ja mam takie pewne odchylenie - przywiązuję wagę do kombinacji liter i cyfr w numerze rejestracyjnym. I jako że Kraków ma 3 delegatury wydziału komunikacji, z których każda dostaje po kolei inny blok tablic, to chcąc mieć konkretną tablicę muszę rejestrować swoje auto raz w Śródmieściu, raz w Hucie a raz na Podgórzu (gdzie jestem zameldowany). Ale zawsze wtedy piszę oświadczenie, ze mieszkam u ojca (Śródmieście) albo u brata (Nowa Huta) i urząd to łyka.
Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 21:23:55 /


Czy stojąc camperem na parkingu pod WK mogę podać adres WK ?? :)

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 21:23:55 /


Wtedy podajesz nr rejestracyjny campera .

alwax Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-02 22:04:04 /


chyba jest jakaś procedura,

jak się składa PIT, a nie masz miejsca zameldowania, ani zamieszkania, to jest jakiś US w Warszawie, który przyjmie Twojego Pita.

Czy na sali jest jakiś specjalista od prawa administracyjnego?

magic Dokładna lokalizacja na mapie / 2022-03-03 09:21:06 /


Z mojego doświadczenia, urzędnicy wymagają adresu zameldowania.
Czy słusznie, czy nie, to inna sprawa.
Jak auto rejestrowałem z moja kobietą (ja jako współwłaściciel), to uratował nas jej czasowy meldunek w wawie, bo inaczej kazaliby nam jechać do Kujawsko-Pomorskiego. No ale to dlatego, że uparłem się, żeby choć jedno auto było na nią.

Konrad vel smasher Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-03 10:14:34 /


Bo z urzędnikami niestety często to my musimy wiedzieć co można i ładnie to przetłumaczyć urzędnikowi po drugiej strony, że jego żądania nie do końca pokrywają się z prawdą.
Mi się np. udało zarejestrować samochód, który zgodnie z umową kupiłem ja (tylko na siebie), ale zarejestrowany został tylko i wyłącznie na moją żonę (beze mnie jako współwłaściciela czy coś) w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej. Najpierw były wielkie oczy, a potem dali mi tylko dodatkowy świstek do wypełnienia i bez problemu większego już przeszło. Tylko musiał się znaleźć trochę bardziej doświadczony, chętny i kumaty gość pod drugiej stronie biurka. Jeden z tych, co to się wszyscy koledzy i koleżanki w okół pytają go, o jakieś mniej oczywiste kwestie.

Kżyho Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2022-03-03 12:37:58 /


Teraz nie ma obowiązku meldunkowego, wiec adres na oświadczenie.

Mysza liil (EM) / 2022-03-05 20:34:04 /