logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » elektryka » nie działają postojówki z lewej strony. o co chodzi?

nie działają postojówki z lewej strony. o co chodzi?

Pany, jako, że elektryk ze mnie jak z koziej d... trąba mam pytanie.
Od początku, kiedy nabyłem Granię miałem problem z postojówkami po lewej stronie. Przedniej postojówce nigdy się specjalnie nie przyglądałem. Zwróciłem uwagę, że problem jest z tyłu...trzeba bylo poruszać w gnieździe i się świeciła. W końcu doszło do tego, że zgasła całkowicie. W międzyczasie uświadomiono mnie, że w czasie hamowania zapala mi się lewa postojówka z przodu...zacząłem zwracać na nią uwagę...okazało się, że ona też nie świeci kiedy powinna [na włączonych postojówkach]. Przeczyściłem gniazda, poprawiłem styki...nie pomagało. Poszedłem do skrzynki bezpieczników. Wszystkie były OK, ale zacząłem nimi ruszać. Kiedy ruszyłem ostatnim, lewa strona zaskoczyła :) Ale po którejś przejażdżce zgadła znowu. Zauważyłem, że bezpiecznik się przytopił...czy to oznacza jakieś zwarcie? gdzie doszukiwać się przyczyny? wydaje mi się, że ktoś wczesniej grzebał w elektryce, ale nie wiem co i po co. nie mam też pomysłu na powód takiego zachowania. jak włączę światła mijania to delikatnie, dosłownie leciutko świeci się kontrolka długich. czasem jest też tak, że jak włączę mijania to nie świecą, świeci tylko jedna postojówka [prawa], kiedy natomiast włączę i wyłączę długie, mijania już się pojawiają...normalnie dyskoteka...

ulik87 / 2010-06-28 00:21:03 /


Jak się przytopił bezpiecznik to nie ma dobrego styku. Wyczyść papierem ściernym styki przy każdym z bezpieczników i zapryskaj to wd40 czy czyms podobnym.
A co do reszty dyskoteki, to sprawdzaj (wyczyść) wszelkiego typu przewody masowe przykręcone do nadwozia.

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-28 00:42:13 /


Aha, i jeszcze wtyczki od lamp do lamp i ogólnie wszystkie jakie są :)

PiotrekGran Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-28 00:44:18 /


Jak przy włączonych światłach mijania delikatnie żarzy się kontrolka świateł drogowych, to możesz przeczyścić styki przy wtyczce do licznika. U mnie się delikatnie świeciła i po przeczyszczeniu styku masowego wróciło do normy.

daniel46 Dokładna lokalizacja na mapie / 2010-06-28 00:46:30 /


Dziękuję Panowie za szybkie podpowiedzi :) Poprawię wedle wskazówek.
Pozdrawiam!

ulik87 / 2010-06-28 05:37:20 /


A jak po czyszczeniu nie wróci do normy, to wymień włącznik kierunkowskazów na sprawny.

gryziu liil (EM) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-28 08:54:19 /


I kostki dochodzące do włącznika kierunków - zobacz czy nie są popalone (Ja u siebie wymieniałem kostki i mamuśki).

dred Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-28 09:02:22 /


Dzięki!

ulik87 / 2010-06-28 09:57:05 /


Czasem sie mozna zdziwić, ale zdarzają się dwie przepalone żarówki...

Mysza liil (EM) / 2010-06-28 20:17:43 /


Mi w Capriku też świeciły dwie z lewej. Oczywiscie jak zostawisz kierunek załączony na zgaszonym silniku i postojówki to świeci tylko z tej strony .... U mnie odpowiadał za to uszkodzony włącznik od świateł (guzik z Capri Mk2) ... w Granadzie pewnie rodziela tym dźwignia kierunków + dźwignia świateł ....

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-06-28 23:49:08 /


nie, nie, spoko, żarówki sprawdziłem rzecz jasna ;)

co ciekawe. jest sobie ostatni bezpiecznik, z tego co pamiętam nr 6? mniejsza o to. jeśli jest włożony, to świecą obie strony. ALE. Włączam postojowe, z tyłu świecą się obie, z przodu też obie postojówki, ale delikatnie świecą też mijania. Włączam mijania, przednie lampy świecą już mocniej. No i oczywiście działają długie.
Kiedy natomiast wyjmę ten bezpiecznik, przy włączonych postojowych świecą tylko postojówki po prawej stronie [pasażera], kiedy włączę mijania świecą mijania z przodu i postojówki z prawej [pasażera], długie standardowo. Czyli coś jest nie tak.

przy włożonym bezpieczniku wygląda na to, że jest OK, ale na postojówkach świecą się też mijania [nie tak mocno jak standardowo].
przy wyjętym bezpieczniku wszystko działa jak trzeba [nie świecą mijania na postojowych], ale nie ma lewej strony postojówek [ani przód ani tył].

Generalnie włożyłem nowy bezpiecznik i przez 3 dni jest już spokój, nie topi się. Światła z tyłu działają, mijania też działają, długie działają, tylko te postojówki są dziwne, ale to jestem w stanie przeżyć ;)

ulik87 / 2010-07-01 10:37:43 /


Posprawdzaj porządnie masy przy lampach. Potem jeszcze raz posprawdzaj porządnie masy przy lampach. Najlepiej daj nowe wkręty do karoserii i albo oczka przeczyść papierem ściernym, albo daj nowe.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-07-01 10:41:53 /


Sprawdz jeszcze połączenie na kostce bezpieczników. Podobny syf miałem jak składałem od nowa cała elektrykę. każda wtyczka, każdy styk musisz dobrze wyczyścić

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-07-01 10:48:23 /


tylne lampy są masowane bezpośrednio do budy z tego co zauważyłem.

poza tym, ja podejrzewam jakieś elektryczne mody uskutecznione przez poprzedników. pod nad nogami pasażera są jakieś przekaźniki, dziwne kable.
Poza tym, jak włączam dmuchawę [nawet na wyłączonej stacyjce] to pyka jakiś przekaźnik i słychać jakby "strzał" siłownika od centrala.
Dodatkowo, kiedy włącznik dmuchawy jest w pozycji innej niż "zero", nie działają szyby :D
Napatencone jest mocno :D
Łudzę się nawet, że uda mi się to kiedyś ogarnąć :D

ulik87 / 2010-07-01 11:02:28 /


Dziękuję Panowie, powoli będę starał się wprowadzać wasze sugestie w życie :)

ulik87 / 2010-07-01 11:04:50 /


Jakby co to mam kompletną, niepatenconą instalację elektryczną z granady poliftowej wersja GL z roku 83 w pudle na wydaniu. Cena do uzgodnienia z użytkownikiem Nebel.
Być może jest to prostsza, szybsza i tańsza opcja niż odpatencanie.

m.kozlowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-07-01 11:12:58 /


ostatnią rzeczą jaką chciałbym robić jest rwanie wiązki. Dzięki, ale to nie wchodzi w grę ;)

ulik87 / 2010-07-01 11:54:51 /


Sprawdź i popraw masy na lampach to zacznie działać.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2010-07-01 13:39:36 /