logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » silnik » zgrzyt przy odpalaniu

zgrzyt przy odpalaniu

Potrzebuje jak najwięcej porad, gdyż już od ponad miesiąca nie mogę sobie poradzić z rozrusznikiem, przy odpalaniu pojawia się okropny zgrzyt - jest to cięcie się bendix'a, wymieniany był przez ten okres już 2 razy, tak samo tulejki - nie tulejki trzy, wieniec na kole zamachowym raz, stało się tak jak gość podpiął mi kable nie w te miejsca na świece i starał się zakręcić, wtedy zgrzytnęło pierwszy raz, po 2 tyg pojechałem z rozrusznikiem bo już nie odpalała (granadka), wymieniony bendix i tulejki - dalej zgrzyta, zmiana wieńca (choc ten wyjęty był w bardzo dobrym stanie)- tydzień dobrze i już całkiem padło, to znów zmana bendix'u('a) i zabawa ze skrzynią, podkładki aby troszke odsunąć, chodziło tydzień i padło jak na wesele pojechałem (padaka totalna - dobrze ze nie moje), znów zmana tulejek i chodziło tydzień, dziś właśnie już prawie nie odpala - czyli do jutra dotrzyma, totalna podłamka! Silnk 2.3v6 w grani - bo prawie zapomniał bym dodać, z góry dzięki wszystkim za pomoc (kolejny raz).

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-06-14 17:58:49 /


proponuje zmienic rozrusznik a nie go reanimowac skoro to nic nie daje

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-06-14 21:46:14 /


po kolei:
zgrzyt jak się domyślam wywołany jest przez zęby bendixu nie zazębiające się z wieńcem. Teraz czy one się ślizgają po czole wieńca czy po jego obwodzie?
1.po czole -
a)zmień jeszcze widełki wyprzęgające (mogły się zgiąć jak silnik dostał kopa w lweo) i ewentualnie elektromagnes
b)sprawdź stan ośki widełek i otworu tejże ośki
2. po obwodzie - wypiłuj w otworach mocujących w głowiczce rozrusznika fasolki i przysuń go bliżej osi koła zamachowego. Jak poskutkuje to spróbuj wymyślić co go odsunęło (może pęka dzwon skrzyni?!)
Powodzenia :-)

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-06-14 22:43:23 /


Rydzu :) widzę ze z wawki jesteś.. jak byłbyś gdzieś w okolicach milanówka to zapraszam na osłuchanie.. coś się wyymyśli.. bo zgrzytać może z kilku przyczyn i trzeba to osłuchać żeby zdjagnozować.. a tak przy okazji jakieś piwko sie wypije :))

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-06-14 23:02:05 /


NIe wiem czy wypi8lowanie fasolek cos da, gdyz rozrusznik i tak sie odsunie po paru odpaleniach. Musisz zalozyc blache miedzy silnik a skrzynie bo to ona ustala pozycje rozrusznika wzgledem kola zebatego, a nie sruby. Gdy nie ma tej blachy, rozrusnik podczas pracy odsuwa sie od wienca, tak ze wlazi zab na zab, co objawia sie zuzyciem tulejek, bendixu, a w najgorszym wypadku peknieciem oski wirnika :-( Jesli blacha jest zdeformowana/ma wyrobione otwory pod tulejki ustalajace lub otwor pod rozrusznik, nalezy ja wymienic, albo zalozyc jak nie ma wcale

Mysza liil (EM) / 2004-06-15 10:28:57 /


pech chciał, że kupując swojego Capcia, był podobny problem - rozrusznik ledwo sięgał wieńca i przeskakiwał.
Nie było mi po drodze dochodzić kto winien: rozrusznik, wieniec, czy kielich skrzyni, więc na szybkiego zrobiłem fasolki i podciąłem kołnierz pilotujący rozrusznika.
Odsuwać się faktycznie odsuwał, ale na zbyt miękkich (5.8) i krótkich śrubach.
Po wstawieniu twardszych (8.8) i na pełną długość gwintu problem zniknął.
Minusem jest dokładne, czasochłonne ustawienie by nie był nie tylko za daleko, ale i za blisko.

A poza tym to strasznie amatorska przeróbka, należy znaleźć i usunąć przyczynę ;)

pozdro
P.S. u mnie zadziałała odp. zbiorowa: wszyscy, nie tylko w/w podejrzani skończyli w rogu garażu :)

KAROL Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-06-15 16:25:22 /


Blachy nie ma i nie było w starym silniku (wiem, bo to ja ten silnik wkładałem). A z drugiej strony Mysza, fasolki skutkują. Sprawdzone u Patryka.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-06-15 16:35:11 /


Jak na mój gust, sprawdź czy skrzynia jest umiejscowiona na silniku na tulejkach centrujących, czy tylko na śrubach.
Kiedyś chcąc sprawdzić kompresję przykreciłem skrzynkę do silnika (brakowało tulei centrujących) i mimo kilkunastu prób ustawienia na samych śrubach nie udało mi się wyregulować, żeby bez zgrzytu zazębiało

Szajba Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-06-15 18:36:26 /


ja jestem pewny na 100% ze to wieniec na kole zamachowym.U mnie bylo to samo i rozruszniki i wszystko co sie da...
zmienilem kolo i bylo wszystko w porzadku.,..
Sprawdz wieniec, to bedzie jego wina na 100%.
....i palimy kapcie...

TomekmaniaC Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-06-15 19:13:42 /


fasolki pomagają :) mam tak od jakiegoś roku u siebie i nie było problemów z odkręcaniem i odsuwaniem.. tyle ze na fasolkę zrobiłem tylko dolną śrubę..

przy regulacji górną przykręcam lekko i reguluje dołem.. na koniec dociągnięcie obu śrub :)) 2 min roboty a efekt taki że nie słychać rozrusznika

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-06-15 21:46:10 /


odp TomekmaniaC
wieniec już zmieniony, ten wyjęty jest w bardzo dobrym stanie a ten "nowy" w jeszcze lepszym, wię gdzieś indziej jest problem

odp Trójkąt
jeszcze dziś odstawie do kolesia który zaoferował się na samym początku że to naprawi, bo wziął kase za części i robote, więc teraz bendix i tulejki na własny koszt wymienia, jeśli natomiast tym razem zawali to bede sie starał o zwrot kasy i odezwe się do Ciebie

dzięki wszystkim za zacne rady, pozdro

ps Jak byś Jarek bliżej mieszkał to bym juz to pewnie miał z głowy :-(

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-06-16 12:01:53 /


Podepnę się pod wątek. Czy to normalne, że rozruszniki w samochodach z automatyczną skrzynią biegów chodzą głośniej niż przy manualach? Oglądałem kilka granatników w automacie i w każdej rozrusznik wydawał z siebie bardzo głośne i nieprzyjazne dźwięki, a u mnie chodzi cichutko. Czy ten hałas wróży coś niedobrego, czy tak ma być?

RoT Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-11-19 12:12:30 /


hałas informuje tylko o tym że ktoś założył nieodpowiedni rozrusznik!! i to wszystko.. jaki kraj tacy fahoooofcy.

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-11-19 13:11:36 /


Czyli rozrusznik w automacie powinien mieć odgłos taki sam jak w manualu? Dopsze qmam? :)

RoT Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-11-19 13:25:49 /


dobrze kumasz;-)
najprawdopodobniej w tych "zgrzytających" automatach brak blachy między silnikiem z skrzynią, która ustawia rozrusznik w odpowiedniej odległości do wieńca.

bobik liil Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-11-19 13:39:20 /


Ba, a nawet przyjemniejszy odglos wykazuje grania z automatem przy odpalaniu!! :)

Zly rozrusznik, lub zly bendix... Lub zle zamontowany rozrusznik, lub zuzyty wieniec lub/i... tak dalej...

Mysza liil (EM) / 2004-11-19 13:40:19 /


Qfa no to już wiem cio i jak przynajmniej :) Dzięki za pomoc! Pozdrówencja.

RoT Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-11-19 15:21:54 /


PROSZE O POMOC!!!!!!! - mi tez się coś podobnego stało - przy odpalaniu napoczątku były zgrzyty a teraz juz niechce zakręcić kołem - rozrusznik "rżnie" wieniec koła zamachowego - widać na zębatkach koła od strony silnika obtarcia i na zębatce rozrusznika tez. Rozrusznik "na sucho" (wymontowany) kręci jak szalony i wysuwa się do samego końca , blachę na skrzyni tez mam - wszystko solidnie skręcone - zadne śruby się nieodkręcają a pomimo to wielki zgrzyt i zawet trochę kołem niezakręci :( POMOCY - na SO musze to zrobić

JoKo 3M_U Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-04-18 20:07:07 /


Przejrzyj samo kolo w okolo :) Czy nie ma przypadkiem wytartych zebow.

Rozbierz rozrusznik i sprawdz czy sprzeglo jednokierunkowe bendixu jest sprawne, zobacz czy widelki popychajace bendix sa we wlasciwym miejscu - potrafia sie rozgiac i wysunac sie z tarczy bendixu, sprawdzajac na luzie rozrusznik zachowuje sie normalnie. Sprawdz takze stan tulejki bendixu, o 2 skrajnych nie przypominam nawet.

Mysza liil (EM) / 2005-04-18 20:23:09 /


no zęby się leciutko wytarły od tego ale na samym kanciedosłownie milimetr niecały tyle co widac ze jest "świerzy" błyszczący metal . no a rozruchajnika to chyba nieumiem samemu sprawdzić

JoKo 3M_U Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-04-18 21:21:19 /


pewnie tulejki, bo one jakieś takie są że się lubią w jajkowate zamieniać :) ja dość często mam z nimi problem. A i zapomniałem napisać że u mnie właśnie ta blacha rozpierdzielała wszystko, założyłem i jest ok :)

Rydzu liil Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-04-18 21:58:11 /


a u mnie właśnie jes blacha więc "jej brak" odpada a rozrusznik jak go podłączyłem do akumulatora po wyjęciu to myslałem ze bede musiał go gonić po chodniku tak ruszył i oczywiście wysunął się odrazu do samiusieńkiego końca- jesli dobrze rozumiem to ten test niebył zabardzo wiarygodny bo zamontowany moze się inaczej zachowywać????

JoKo 3M_U Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-04-18 22:10:21 /


MOZE MI KTOS POWIEDZIEC ILE "ZĘBOW" POWINIEN MIEĆ ROZRUSZNIK DO V-KI BO MOZE W TYM TKWI MOJ PROBLEM - POLICZYŁEM MOJ MA 9 A NP. DO RZĘDOWKI MAM Z 10CIOMA

JoKo 3M_U Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-05-29 21:24:49 /


Mój ma 9 zębów.

Piotrek PCK / 2005-05-29 21:35:56 /


no wlasnie ja dzis wyjalem z samochodu i wlasnie liczylem specjalnie dla ciebie i rowniez wyszlo 9
a ten co liczylem w takim razie co mam w piwnicy to jednak nie od Vki chyba bo ma 10
moje pytanko ile maja Vkowe i Rkowe :)
czy zawsze jest tak samo ??

Wojdat Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-05-30 18:27:57 /


no chyba wlasnie tak mają - V-kowy = 9 zębow a r4 = 10 zębow qr.. w takim razie to tez nie to.... - DLACZEGO MI ZGRZYTA???!!! :(

JoKo 3M_U Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-05-30 19:32:34 /


popatrzcie (troche śmiesznie pogryzdałem) czerwone kółka -mazy to miejsca na ząbkach "wyrżnięte" od tarcia o koło zamachowe

JoKo 3M_U Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-05-30 20:15:03 /


Joko, przywieź go do roboty, to oblukamy.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2005-05-30 21:30:18 /


ej mnie to juz meczyc zaczyna !!!
jest was tylu w gdansku i zaden to naprawde zaden nie jest w stanie pomoc Łukaszowi !!!
tylko jakies porady od parady
czy ten sklad 3M to tylko dla strony zalozony ??
czy dla picu ???

bo tak naprawde to zdaje mi sie ze wiecej ja na odleglosc pomoglem Łukaszowi niz wy tam wszystcy wzieci !!!
zeby to nie wygladalo ze sie przechwalam czy cos !!! bo tu nie o to chodz a tlko chce ruszyc wasze te tylki i caly ten 3M "squad" bo tak naprawde to po co on wam ???
no niech mi ktos odpowie po co ????

nie chce robic afery bo przeciez was znam osobiscie i pilismy wspolnie pivo ale dlatego bije do was !!! byscie sie ruszyli !!!


tyle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Wojdat Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2005-05-31 00:07:32 /


odświeżę wątek.
Problem z rozrusznikiem.
Początkowo zgrzytał leciutko co jakiś czas,na następny dzień mocniej a po dziś lipa,wogóle nie kręci silnikiem i zgrzyt jak cholera.

Wymontowałem rozrusznik zęby na bendixie super,na zamachu super...a łożysko pierwsze całkowicie wywalone do dzwonu,no i luzy na pozostałych.
Mam zamiar wymienić wszystkie łożyska i zastanawiam się czy problem ustanie,bo z tego co widzę w wątku były dyskusje o ilości zębów,o rozwiercaniu otworu itp idt ...??
Dodam że rozrusznik jest od 2.9 zamach od 2.3/2.8 jeśli to ma jakiekolwiek znacznie.
Spięte ze sobą niedawno.Chciał bym od razu sprawę załatwić bo już mam ręce poobijane :)

bon / 2012-05-14 20:18:07 /


Bendiks lekko sie obraca czy z oporem?

adi1980 / 2012-05-15 07:20:53 /


włąsnie mam problem z dopasowaniem tulejki bendiksa,nie mieli u mnie tka cienkiej.
rozrusznik z przekładnią.Czy można dopasować bendiks 10zębowy z ohca?

bon / 2012-05-15 13:19:14 /


Te tulejki to standardowy wymiar, poszukaj u innego rozrusznikarza.

Mysza liil (EM) / 2012-05-15 13:28:56 /


Pytales w bendiksie na piaseckiego w krk? caly bendiks bedzie kolo 50 pln kosztowal

adi1980 / 2012-05-15 18:08:16 /


narazie niestety nie mam możliwości skorzystać z krakowskich zasobów:/

bon / 2012-05-15 22:00:33 /