logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » garaż » Jak usunąć lakier z plastiku ?

Jak usunąć lakier z plastiku ?

Witam
potrzebuje usunąć nieoryginalny lakier samochodowy z plastików. Plastiki są "wylane" w kolorze oryginalnym zaś poprzedni właściciel postanowił to zmienić i przemalował, ja wracam do oryginału.Czy macie jakieś rady jak się za to zabrać nie szorując papierem i nie niszcząc plastików ?
pozdrawiam

Michal FAZI / 2011-02-22 15:03:45 /


Pomalować właściwym kolorem?

Curtis_Capri Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-02-22 15:22:42 /


jest taki sprey Paint Remover kosztuje sobie 27 PLN... ale jak sie zachowuje na plastiku to nie wiem...

Mungo Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-22 15:30:32 /


Kilka metod ale ryzykownych :)
Generalnie chemia wchodzi w gre tylko.

1. Zmywacze do lakieru. Ale nie stosowałem nigdy wiec nie wiem jakie jak działają z plastikami

2. Płyn hamulcowy DA-1 żre pięknie niemal każdy lakier. Generalnie najszybsza metoda ale powoduje pęcznienie niektórych plastików wiec najpierw sprawdzić na niewidocznej powierzchni co pierwsze da za wygrana , plastik czy lakier.

3. Rozpuszczalnik benzynowy. Działa podobnie jak DA-1 na niektóre lakiery ale wolniej.
Należy zmoczyć szmatkę (najlepiej flanela) przyłożyć do miejsca skąd się chce usunąć lakier i przykryć jeszcze jakąś folią. Najlepiej strecz albo woreczek PE. Folia po to zeby nie wyschło za szybko. Robić w cieple, nie trzeba jakoś specjalnie ogrzewać. Ważne żeby w ciepłym pomieszczeniu.

4. rozpuszczalniki uniwersalne i Nitro to bardzo ryzykowna sprawa bo rozpuszczaja czesto plastik szybciej niż lakier.

Aldaron Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-02-22 15:34:05 /


Troche toodwracanie kota ogonem, ale sa lakiery do plastiku. Uzywaja ich spece od klejenia zderzakow. Lakierujesz takim czyms bezposrednio na zmatowiony lakier i juz.

Rodzicom w fiescie dupki polakierowaly caly zderzak w kolorze nadwozia. Poniewaz szlo z ubezpieczenia powiedzialem, ze ma byc tak jak w oryginale czarny i czyms takim potraktowali. 7 latz sie trzymalo, potem zaczely wylazic odpryski od kamieni

bartek nowakowski Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-02-22 18:43:56 /


grill od mojej gieni mialem pomalowany na czarno, potraktowalem go scansolem, wierzchnia warstwa zeszła, oryginalnie pomalowane tworzywo zostało nienaruszone. warto sprawdzić na małym kawałku Twojego zderzaka.

japer Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-22 18:49:12 /


ps. czasochłonne zajęcie :)

japer Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-22 18:50:01 /


stosowałem ten spray co kolega pisał wcześniej i jest dobry ale jeśli chodzi o plastik to trzeba zmyć farbę zaraz po rozpuszczeniu bo ja zostawiłem chyba na godzinę bo zapomniałem i zaczęło gryźć plastik

nietykalny Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-22 20:43:31 /


spray = gówno, drogie jak cholera, poszukaj w chemii budowlanej środka o nazwie "scansol" jest go 2 razy więcej i kosztuje 2 razy taniej. mi plastików nie ruszał.

Marek F Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-22 22:42:11 /


używaliśmy kiedyś tego:

http://www.scansol.pl/

działa świetnie, nakładasz, czekasz trochę, ściągasz szpatułką złuszczony lakier.
tylko trzeba bardzo uważać żeby nie kapnęło tam gdzie nie trzeba bo ściąga wszystko.

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-02-22 23:02:09 /


o przegapiłem post wyżej :)

dodatkowo powiem, że trzeba chyba w jakiejś masce pracować bo wali chemią przeraźliwie!

Mac13k Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-02-22 23:03:12 /


a jak puszka puchnie i strzela, jak latem zostawi się w samochodzie na słońcu :)

fordofil Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-22 23:25:33 /


Z tym smrodem to bez przesady... 4 felgi tak czysciłem... co wieczór jedna bo wiecej sie nie dało... zapach nic nie straszny a środek godny polecenia:)

Szafa !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-02-22 23:54:03 /


dzięki za wszystkie podpowiedzi
scansol znam i jest naprawde dobry z tym, że używałem go do ramek wokoło szyb w capri więc bałem się go kłaść na plastik bo wiem jaką ma siłe :).
co do malowania na kolor oryginalny to nie ma takiej opcji bo plastiki troche się ruszają i lakier może po jakimś czasie odprysnąć poza tym to już nie będezie to samo.
zobacze jak sobie scansol poradzi i ten płyn hamulcowy, jak zrobie to podzielę się opinią co lepsze.
mam jeszczę pytanie co będzie dobre jako zmywacz tego scansolu z powierzchni ? czy zwykła woda z mydłem wystarczy aby zneutralizować ten kwas?

Michal FAZI / 2011-02-23 11:01:05 /


Ja Scansol zmywam myjka cisnieniowa, ogolnie dosc ciezko go dokladnie usunac, a z plastiku to juz w ogole, moga potem wyjsc niespodzianki.

Hektor / 2011-02-23 11:14:12 /


no właśnie tego się boję, że umyje pójde spać a następnego dnia wieczorem jak wroce to zobacze ser szwajcarski z plastiku.

Michal FAZI / 2011-02-23 11:18:03 /


Mialem kiedys takie lustra engelmana umazane czterema warstwami lakieru. Owinalem je na noc szmatami nasaczonymi plynem hamulcowym DOT-3. Rano rozpakowalem piekne lustra bez zadnych skaz (ktorych nie daloby sie pewnie uniknac przy czyszczeniu mechanicznym) z zachowana struktura powierzchni tworzywa i idealnie oczyszczonymi wszelkimi zakamarkami (np. napisy).
W odroznieniu od skansolu, nie ma problemu z pozbyciem sie resztek specyfiku z powierzchni czyszczonego detalu.

Wczesniej zrob jednak probe, czy plyn hamulcowy nie postanowi strawic tworzywa.

Govar Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-02-24 13:39:16 /


wracając do tematu
użyłem skansolu dał sobie rade z lakierem, z podkładem było trochę trudniej. Dzieki myjce ciśnieniowej z kręcą się dyszą powoli i mozolnie to zchodziło więc tą medode można spokojnie stosować
pozdrwiam

Michal FAZI / 2011-03-25 11:00:31 /


Czy po 7 latach pojawilo sie na rynku coś nowego? Mam do usunięcia odpył lakierniczy z plastikowego grilla (grill jest niemalowanym plasitkiem).

jakr / 2018-11-09 11:22:53 /


A wiesz może jaki to lakier?
W modelarstwie do usuwania lakierów z plastików, bardzo dobrze sprawdza się płyn hamulcowy DOT-3

mirkolo Dokładna lokalizacja na mapie / 2018-11-11 01:28:32 /


To klasyczny podkład do malowania karoserii. Potestuje.

jakr / 2018-11-11 08:44:48 /


A propos modelarstwa to idealnie usuwa lakiery nie niszcząc plastiku zasada (ług) potasowa lub sodowa (NaOH i KOH). Kupujesz w granulkach w chemicznym, a jak nie to jest to podstawowy składnik wszystkich środków do udrażniania rur kanalizacyjnych (Domestos etc.).
Pozdreaux

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2018-11-11 13:26:45 /


Raczej kret do rur a nie domestos :)

Mysza liil (EM) / 2018-11-12 04:20:19 /