logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » układ chłodzenia » GRANADA KOMBI 2.5 DIESEL 1984 UKŁAD CHŁODZENIA - POMOCY!!!

GRANADA KOMBI 2.5 DIESEL 1984 UKŁAD CHŁODZENIA - POMOCY!!!

Mam pytanko jak działa wiskoza? Mam silnik 2,5 diesel Granada konbi z 1984 roku.
Gdy stoję w korku długo płyn mi się gotuje. Mam pękniety zbiorniczek wyrónawczy więc nie zamykam korka do końca bo inaczej wylewa mi się płyn przez pęknięcie. Czy brak ciśnienia w układzie chłodzenia może mieć wpływ na wiskozę. Jak sprawdzić czy działa wiskoza. A jeżeli to nie jest jej wina to co mam sprawdzić i gdzie ewentualnie kupić części do mojego silnika.

dudek / 2004-07-23 18:22:41 /


wiskoza zwiększa obroty podczas zwiększenia temperatury lub zwiększenia obrotów. jesli nie załącza sie to masz wiskoze do wymiany ale wydaje mi sie, że nieszczelny układ chłodzenia też ma na to duży wpływ

Tomek vel Kołtun&Karollka / 2004-07-23 18:42:06 /


Gdy zwiększam obroty silnika wentylator nie zwieksza obrotow tylko kreci sie tak samo, ale nie wiem czy powinien zwiekszać obroty zwasze czy tylko przy mocno rozgrzanym silniku (musze zaobserwowac gdy silnik bedzie mocno nagrzany jak kreci sie wentylator).

dudek / 2004-07-23 18:49:26 /


Tu jest opis działania wiskozy: http://www.capri.pl/garage/cooling-2.8i#operation-clutch Wprawdzie nie od tego silnika, ale ogólna idea powinna być taka sama.

Rafał L. Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-07-23 18:53:28 /


co do szczelności układu chłodzenia to musi być szczelny!! korek ma zawór ciśnieniowy i jeśli ciśnienie wzrośnie nadmiernie to się otworzy,
W układzie musi panować pewne ciśnienie.. jeśli korek jest uszkodzony bądź go nie dokręcasz to może być przyczyna gotowania

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-07-23 19:43:13 /


jak silnik jest goracy to wiskoza powinna ciezej sie obracac, jesli na wylaczonym goracym silniku mozesz zakrecic wiatrakiem wiecej niz pol obrotu to raczej jest padnieta

ale gotowac moze sie przez ten pekniety zbiornik, wymien go

wiskoze mozna kupic nowa ale kosztuje 400-600zl w zaleznosci od rodzaju
wiekszosc uzywanych jest do smieci ale czasami trafi sie dobra

camaro Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2004-07-23 22:37:28 /


2,5d nie ma wiskozy
ma sprzęgło elektromagnetyczne (jak w dużym fiacie) sterowane czujnikiem w dolnym zbiorniku chłodnicy.
brak ciśnienia w układzie powoduje że po zatrzymaniu silnika woda zaczyna się gotować.
sprawdź:
połączenia elektrycne Aku-czujnik-szczotka elektromagnesu
działanie termowłącznika
stan łopatek pompy (w 2,3d miałem zmielone)
czy jest jeszcze szcotka - pasuje jak ulał od PF125p
A najlepiej zrób to co ja w karawanie - wywal do ogródka 2,5D i zapodaj V6.

granadziarz_3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2004-07-24 23:27:07 /


Dzięki serdeczne za porade. Dieselek naprawde chodzi rewelacyjnie szkoda mi sie go pozbywać. Mówisz że po wymianie szczoteczek powinno być w porządku? Nie masz może niepotrzebnego szczelnego zbiorniczka wrównawczego do granadzi 2,5 diesel?

Dudek

dudek / 2004-07-24 23:47:47 /


Jak sie jeszcze pare razy zagotuje ten dizelek, to i tak skonczy w ogrodku :(

Mysza liil (EM) / 2004-07-26 15:55:09 /