logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » nadwozie » Igłownica, usuwanie rdzy, usuwanie lakierów

Igłownica, usuwanie rdzy, usuwanie lakierów

Dawno wątku żadnego nie zakładałem więc spieszę z poprawą swoich statystyk ;D

Takie urządzenie kiedyś było na sprzedaż i toczyła się dyskusja do czego to to służy. W związku z tym, że wiedziałem to je zakupiłem i niniejszym prezentuję, do czego służy i jak działa.
Urządzenie jest pneumatyczne i jego zasada działania jest następująca: W głowicy znajduje się pakiet tzw. igieł, są to pręciki z mateiału o dużej twardości i jednej grubości. W te igiełki uderza tłoczysko uruchamiane ciśnieniem powietrza. Tłoczysko uderza z dużą częstotliwością, zupełnie jak młotek blacharski. Igiełki pchane przez tłok uderzają w materiał który chcemy oczyścić i tym sposobem bardzo dokładnie wytłukują rdzę, lakiery czy inne paprochy z płaszczyzn i zakamarków.
Poniżej widać jak to działa:

Kawałek podłogi, zardzewiały i w ogóle be.



Ten sam kawałek i głowica naszego urządzenia



A tak wygląda to samo miejsce po 15 sekundach pracy urządzeniem



Zwracam tylko uwagę na pun ktowy charakter pracy tego narzędzia. Zdecydowanie nie nadaje się to do oczyszczania całego nadwozia.
Ja tego używam zamiast oczyszczania szlifierką rdzawych miejsc, których nie chcę wycinać a które będą zamykane przed końcowym piaskowaniem. Wtedy piaskowanie takich detali jest zbyt czasochłonne ze względu na konieczność przeprowadzenia auta które wisi na obrotnicy, przygotowania sprzętu a syfu po piaskowaniu jest tyle, że mija się to z celem. Dlatego to urządzenie jest do tego doskonałe.
Wrzucę jutro jeszcze raz zdjęcie tego narzędzia w całości.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-05 22:08:40 /


moim zdaniem lepszą robote robi szczotka druciana nakręcana na szlifierke kątową ja tak czyszcze felgi i ostatnio zbiornik paliwa w ten sposób czyściłem i powierzchnia po tym zabiegu wygląda prawie jak po piaskowaniu

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-05 22:23:39 /


A pyli się tak samo ?

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-05 22:33:50 /


nie wiem jak sie pyli przy igłownicy ale przy szczocie drucianej na szlifierce pyli sie dość dobrze :)

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-05 22:56:15 /


wygląda ciekawie, jak duże płuca musi mieć spręzarka zaprzegnięta do tego cuda (bary, bary ile bara wymagane?)

jacob81 Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-05 23:00:28 /


czyli to urządzenie z powodzeniem nadawać by się mogło do czyszczenia spoin, miejsc po spawaniu, usuwaniu odprysków i itp bo potrzebny jest mi urządzenie punktowe i wydaje mi się ze nim można dotrzeć w trudno dostępne miejsca, gdzie szczotka na szfierce nie dostaje?? zapek wypowiedz się bo widzę że jesteś w temacie.

Mungo Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-05 23:12:08 /


Mungo, to jest jedno z niewielu narzedzi szlifierzy stoczniowych ;) I bardzo czesto tego używają własnie do spawów itd ;)

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-05 23:16:08 /


Brat mi o tym też mówił bo używali tego chyba... ale właśnie zastanawiam się czy by sobie nie zakupić, bo szczotki mnie juz wkurzają i nie docierają w zakamarki, pylą jak nieszczęście i wyrzucają druty z siebie tak ze sie w skórę potrafią wbić...


Mungo Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-05 23:22:25 /


W kwestii pylenia, nie pyli i nie wyrzuca w orbitę za wiele resztek tak że nie ma większych obaw o oczy jak nie ma się okularów w pobliżu, pod tym kątem jest faktycznie bezkonkurencyjne.

Bary. Ja pracuję na 8 barach a kompresor mam 500L/min. Tak więc nie mam pojęcia jakie to ma zapotrzebowanie bo sprężarka wystarcza mi do piaskowania dyszą 6mm!!!

Doskonale czyści w załamaniach powierzchni, pachwinach i wszędzie tam, gdzie szczotka nie dotrze. Do czyszczenia spoin jak wspomniano jest perfekcyjne, zwłaszcza spoin wykonanych metodą MMA czyli elektroda otulona.

Głowic jest kilka w zależności od średnicy i ilości igieł. Te na zdjęciu są najcieńsze.

Szczotka vs TO

1. Ze szczotką jest tak, że jak chcesz wyczyścić rdzę to ona często ją wyszkli tak, że zdaje Ci się że to już blacha. A to nie oszukuje i dokładnie widać gdzie jest jeszcze rudo.
2. Szczotka nie wyczyści rdzy w powstałych na skutek utleniania kraterów w materiale. To urządzenie natomniast radzi sobie z tym świetnie
3. Pod kątem BHP jest znacznie bezpieczniejsze, komu sie raz rękaw wkręcił ten wie ;) To samo w kwestii ochrony oczu.
4. Jest szybsze od szczotki, niewiele ale jednak, u mnie to akurat prawie priorytet.
5. Igły sa bardzo trwałe a szczotki idą jak woda
6. Urządzenie jest tak tępe, że nie ma opcji aby się zepsuło. Moje nie działało bo tłok był zasyfiony i nie przesuwał się. Wystarczyło wyjąć go, umyć i działa.

-1. Potrzebuje dużo więcej energii i to w formie przetworzonej (sprężone powietrze)
-2. Jak się igły skończą to będzie problem bo te pręciki zakończone są spęczonym grzybkiem. Ale mam nadzieję, że znajomy który dorabia szprychy będzie w stanie mi takie ukulać i będzie po problemie.
-3. Robi więcej hałasu jednak i bez ochrony słuchu lepiej nawet na to nie patrzeć.

Ja jestem bardzo wyczulony na BHP i szczotki dla mnie to wróg odkąd koledze się taki zbłąkany drut wbił w oko i przebił siatkówkę. Ja też mam już dość wizyt na ostrym dyżurze z "ciałem obcym w oku".

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-06 07:31:02 /


Igielnica to bardzo dobre narzędzie, trzeba tylko uważać, bo czasami potrafi pogiąć delikatne elementy. Jest idealna do czyszczenia elementów zawieszenia, mostów, ram itp. No i stopery wskazane. Kiedyś pracownik kolegi przez tydzień igielnicą czyścił czołg i drugi tydzień wielką, wojskową Tatrę. Chcieliśmy go otruć.
Dużo lepsze od szczotek drucianych są krążki z włókniny nylonowej ze ścierniwem dostępne na wiertarkę i szlifierkę kątową. Nie strzelają drutami, rewelacyjnie czyszczą rdzę, wżery i usuwają lakier, wolno się zużywają i działają nawet przy bardzo niewielkich obrotach urządzenia. Idealne uzupełnienie do igielnicy.
Zapek, ostatnio byłem w sklepie Bety - do swoich urządzeń mają zestawy igieł na wymianę.

Johnny81 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-06 08:04:02 /


to co Zapek napisał z tymi wizytami to jest najgorsze, bo już nie wiem jak wytłumaczyć pani okulistce że zawsze mam okulary ochronne (bo tak jest) a i tak coś się zapląta. Gdzie to kupić takie narzędzie żeby nie było za drogie i żeby też od razu sie nie spsuło. Spawam na codziennie i zbyt wiele czasu zajmuje mi czyszczenie nawet drobnych odprysków. A klient jest taki ze są one nie dopuszczalne!! Alledrogo jest tylko jedno i to totalnie drogie!

Mungo Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-06 09:08:18 /


Daj linka na Allegro bo nie moge znalezc ...

Hektor / 2011-07-06 09:57:26 /


http://allegro.pl/show_item.php?item=1657223597

i nieco tańsze
http://www.bosch.info.pl/10268-Iglownica-Iglownica-pneumatyczna.html

Trójkąt Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-06 11:58:08 /


Z tego co pamiętam to te ustrojstwo kolega kupił ode mnie
ale nie o tym mowa, na aledrogo owego czasu było tego w bród tylko inaczej się nazywało, sprawdzałem to i moim zdaniem nadaje do spawów, zawieszeń i tp. bo blaszki karoserii są za słabe i się wyginają, po za tym nie wiem jak te nowsze ale trochę powietrza trzeba żeby się tym bawić, o ile się nie mylę jest to sprzęt stoczniowy a tam o powietrze się nikt nie martwił.

nietykalny Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-06 16:26:28 /


Bo trzeba pamiętać, że cienkie blaszki czyści się uderzając igłami POD KĄTEM, nigdy prostopadne!!! Wtedy nic się nie gnie a czyści doskonale. Co jakiś czas warto liznąć igły od czoła tarczą szlifierską aby zaostrzyć im krawędzie, wtedy to jest ogień !!!

Tak Nietykalny, to narzędzie od Ciebie, jeszcze raz dziękuję ;)) I chyba wiszę Ci jakieś browary ;D

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-06 17:30:20 /


ciekawe czy ten bosh dawał by rade?? bo to pierwsze w widziałem i trochę drogie...

Mungo Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-06 20:37:04 /


ja jak do tej pory używałem boscha ze szczotą to wyczyszczenia felg i zbiornika paliwa i dało rade, nie wiem jak by czyściło spawy bo nie spawam na codzień (w ogóle nie spawam)

mishq (Mateusz G.) Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-06 22:41:51 /


Pod piaskowanie takie czyszczenie jest dobre :-P

MikeB4 Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-06 23:13:03 /


Jeśli chodzi o BHP i zabłąkane druty i iskry to polecam takie gogle bhp:
http://allegro.pl/gogle-ochronne-asg-bolle-blast-sklep-i1662346964.html
i do tego:
http://allegro.pl/oslona-twarzy-bolle-blast-visor-blv-i1662346274.html
nie parują, nic mi się nie zaplątało do oka od trzech lat, osłona niezniszczalna a okulary starczają na ponad 300 godzin pracy- jeśli nie odkładamy ich na beton... I tak się nie psują, ale widoczność spada.

Witan. Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-07-10 19:18:14 /


Tez takie kupiłem na warsztat i faktycznie nic złego sie od tego czasu nie stało.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-07-11 11:18:30 /


http://allegro.pl/listing.php/search?string=m%C5%82otek+ig%C5%82owy&category=0&sg=1&params_top_cookie=635c8699ec6a48ca70780f0e041b45ce82fe39d8

Zapek co polecasz?? Ja myśle nad tą Bety co może coś tańszego??

Mungo Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-08-08 12:07:06 /


Zawsze możesz poczekać aż nietykalny wykopie następną sztukę z otchłani piwnicy ;D

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-08-08 16:36:22 /


Dobry patent jak ktoś ma znajomego bądź rodzinke na stoczni ;) czasem wąchale podprowadzają takie sprzęty ;)

Cinekas 3M Dokładna lokalizacja na mapie / 2011-08-08 19:18:54 /