logowanie | rejestracja
capri.pl » forum » off-topic » Przyczepa hamowana

Przyczepa hamowana

Czy jest ktoś w stanie, ale podpierając się konkretnym przepisem, wyjaśnić mi dlaczego pan diagnosta odmawia dopuszczenia do ruchu w PL angielskiej 4-kołowej przyczepy campingowej o masie 907 kg (2000 lbs), w której hamowane są tylko 2 przednie koła? Wg mnie przepis nakazuje wyposażenie takiej przyczepy w hamulec najazdowy i taki ona posiada. Ale czy jest gdzieś zapis, że w osi zespolonej (bo formalnie tak się traktuje takie 2 osie leżące blisko siebie) wszystkie koła muszą być hamowane?
Pozdreaux.

KRK 4m Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-08-17 01:35:02 /


Większość lawet które widziałem ma takie rozwiązanie. Myślę że panu chodzi o pozaparagonowy bonus...

Mysza liil (EM) / 2011-08-17 04:22:05 /


Ja w sumie nie przypominam sobie przyczepy z osią zespoloną gdzie hamowana jest tylko jedna z osi, zawsze hamują wszystkie koła. Ale konkrety:

Rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31.12.2002 w sprawie warunków technicznych:
Rozdz.4, ust. 1 pkt1 mówi o wymogu posiadania hamulca w pojeździe za wyjątkiem motocykli działającym NA WSZYSTKIE KOŁA!!!

Następnie pkt 5 odnoszący się bezpośrednio do przyczepy potwierdza co wyżej.

Pkt7 natomiast daje mozliwość zastosowania w przyczepie o DMC<3,5Mg hamulca bezwładnościowego i tu uwaga "działający co najmniej na koła JEDNEJ OSI".

Słowem, pan diagnosta się nie zna ;P

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-08-17 07:51:09 /


To rozporządzenie to tzw ustawa 32 do której odwołuje się każdy diagnosta robiący przegląd i policjant zabierający dowód.

A oto treść owego pkt nr7.

7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

zapek??? !G.O.P! Dokładna lokalizacja na mapie Członek Stowarzyszenia capri.pl / 2011-08-17 07:55:33 /